Mon.CouCou Online Mon.CouCou komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Pro mě jedno z nejtěžších, ale nejsilnějších knižních témat, které umí Alena Mornštajnová popsat naprosto bravurně.
Vytahuji knihu HANA, kterou jsem přečetla už hodně dávno. Postavy, které se v knize objevují, potkáváme dnes a denně. Zamyslet se však nad holocaustem, válečným obdobím a hrůzy, který si prožili naši předci, je pro čtenáře vždycky emoční smršť.

Naši spisovatelé ale o této době psát umí naprosto skvěle! Hanka oživila mé vzpomínky na moji babičku, která se narodila v roce 1912 a vyprávěla mi asi nejbarvitěji o tom, co zažila. Můj dědeček si prošel koncentračním táborem za pomoc židům, já ho bohužel už nepoznala.

Tuto knihu vyzdvihnu jako jednu z nejlepších od této spisovatelky (pro mě), přestože dnes je tolik diskutovaná její poslední kniha.

Každé naše rozhodnutí může zásadně ovlivnit nejen náš život, ale i životy druhých. Tomu není jinak i v tomto nádherně popsaném příběhu, kde následuje v podobném stylu rozkrytí vztahů hlavních postav. Špatná rozhodnutí a snad ještě horší charaktery lidí, od kterých to nečekáte, zamrazí. Nebudu lhát. Plakala jsem, hodně.

Nejsmutnější na tom je asi to, že lidé, kteří vám ublíží nejvíce, si snad ani neuvědomí, jak moc vám zasáhli do života a jak pohnou Vaším osudem špatným směrem.

Skvělá kniha, DOPORUČUJI!

03.06.2023 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Večer dnes zakončím hororovým spíš bych nazvala thrillerem. Obdivuju každého, kdo umí psát s takovým napětím, kdy se čtenář bojí a zároveň ho každá stránka nutí číst dál.
Vyvolenou je Kateřina Karolová a její Odbočka v lesích.
Partička přátel se vydá do Beskyd. No, spíš než přátelství bych to nazývala něco jako toxický vztahy. Fascinovalo mě, jak si autorka vyhrála s tím, co kdo říká a něco jiného si myslí-musím konstatovat, že toto pro mě bylo tak reálné, že bych i uvěřila tvrzení, že se toto stalo.
Asi bych to nechtěla číst večer, někde v chatce u lesa. Ale já jsem docela strašpytel a takové věci čtu raději za světla a z pohodlí domova, kde mám alarm a snadno ovladatelné hafany.
Kateřina píše skvěle a v závěru Vás nutí otáčet jednu stránku za druhou, dokud nedojde k vyvrcholení, které pro mě bylo uvěřitelné :-)
Takže DOPORUČUJI!

08.06.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

(SPOILER) Jak moc Vás ovlivňuje IG a zdejší recenze? Já náhodou narazila na polský profil, kde mě zaujala kniha Wrony. A ono ejhle - česká spisovatelka, tu knihu jsem musela mít! Ba co víc, Petra Dvořáková s relativně útlou knížkou Vrány, se mi neodmyslitelně vpila do srdce. Oči mám bolavé ještě dnes! Tak emotivní dílo, citlivé téma syndromu týraného, zanedbávaného a zneužívaného dítěte, se mnou otřáslo. Jsem matka dítěte, které se narodilo dvakrát. Každý z nás si neseme bolesti z minulosti, ale jak se k nim postavíme, je už na nás.

Může narcis vychovávat dítě? Děti přece zrcadlí, mohou si toto břímě přenést. Nebo ne? Petra představila dílo, které nese hodně k zamyšlení. Narcis devastuje životy lidí. Často si ani neuvědomujeme, že jednáme s narcisem. Podlamuje nám sebevědomí a chyby? Ty u sebe přece nikdy nevidí...

Tady je hlavní hrdinkou dvanáctiletá Bára, v pozadí se sestrou Katuškou. Stylisticky psáno řečí pubošky. Uf, jak začít. Bára projevuje výtvarný talent, kterému však doma nerozumí. Maminka? Zaslouží si vůbec takové oslovení člověk, kterého chcete fackovat na každé stránce? A táta? Škoda slov. Tolik tiché bolesti a emocí, kde život v toxické rodině, a psychické násilí je denním chlebem. Den co den. Takové utrpení... Děti přece vzhlíží k rodičům, kteří mají být dobrým vzorem, učit je i chránit. Být bezpečným přístavem... Tady střídáme pohledy Báry a její matky, která jako rodič absolutně selhala a o to víc mě děsí, kolik takových rodin existuje. Malá dívenka tak začne komunikovat s vrány přes okno...
Emoční smršť beznaděje, nefunkčnosti rodiny, matky, a hlavně Báry, která je v začarovaném kruhu, není pro každého čtenáře. Rozhodně ale po přečtení zůstane dlouho v každém z nás.

Obdivuji autorku, jak se k tak silnému tématu postavila. Jak se žije s narcisem v jedné domácnosti, existuje-li nějaká cesta ven a co si odnese Bára do budoucna... Některé otázky si zodpovíte sami po přečtení, jiné myšlenky naskočí. A po psychologické stránce? Čtěte, jen doporučuji s krabičkou kapesníků, fakt místy se mi dostavila depka s husinou po celém těle. Bravo!

20.09.2023 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Přecházím zase k našim bratrům. Jozef Karika a jeho dílo Na smrt.
Toto dílo není pro slabé povahy! Čekám totiž na smrt...
Uf. Jak začít. Přemýšlím, zda-li člověk, co dokáže napsat takové dílo, nemá sám sadistické sklony. Jenže protože i já sama píšu, tak je mi jasné, že spisovatel si toho opravdu hodně nastudoval. Čím více informací o nejrůznějších zvěrstev zjistíte, tím více jste paralyzován. A já se touto knihou do takového stavu dostala.
Měla jsem velké očekávání, protože dílo je situováno do předválečného Slovenska, kde se cesty dvou přátel rozejdou. Jeden se dostane na stranu pěticípé hvězdy a prožije studenou válku v Americe, druhý projde nacistickou tajnou službu v Německu. Válka byla peklo na zemi. Z následného poválečné setkání mrazí pak mrazí i trne každá buňka v těle. Karika je génius, protože ty pocity ze čtení celého díla vyjádřit nedokážu. Popsal celé období dokonale a mě jen padala čelist z každé další stránky. Dílo je brutální. Morbidní. Bolestivé. Ale dokonalé. Jen ne pro každého.

11.06.2023 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

(SPOILER) Do hororového thrilleru jsem se chvíli přemlouvala, protože já když se bojím, tak se fakt bojím a odnese to hlavně můj chlap.
Chvíli jsem si zvykala na styl psaní, mraky závorek a hovorová čeština mi dala trošku zabrat. Novinář Petr po návratu do rodné vesnice oživuje staré rány a rozhodne se pátrat po stopách starého neštěstí. Přiznám se, že tato postava mi moc sympatická nebyla. Ale postupně rozkrývá další záhady a strach se mnou začal lomcovat. Často mě autorka zmátla a já tak neodhadla další vývoj děje.
Čtenáři mrazí už z toho, že se příběh odehrává tak blízko-v Orlických horách. A k tomu ztracené děti (věčně jsem se ujišťovala, jestli můj prcek je poblíž).
Takže jednoznačně palec nahoru za pocity z knihy.

Malá ochutnávka k nastavení husí kůže:

"Teď je tady, konečně dorazila, lepkavé dusno rozhání jako hozený granát. Otevřeným oknem duje do místnosti vichr, krajková záclona sebou hází a dává najevo, že se vzdává. Kačer mrkne na Pizizubku, kamarád pořád tvrdě spí, do jeho snů vrzající okenice nedolehla. Zableskne se, mohutně a nečekaně, v pokoji je najednou, na půl vteřinu, víc světla než ve dne, ostrého a studeného světla, jakého se bojí i stíny. Vzápětí se na krajinu rozeřve hrom, obrovské raněné zvíře, které si přišlo vybít bolest na menších tvorech.
Do Kačera se zakousne strach, hluboký a iracionální.
Copak to je? Vždyť je to jen bouřka. Jen zvuky a voda, to nic není, to už jsi kolikrát zažil.
Jenže dneska je to jiné..."

Dál musíte dočíst.

14.06.2023 5 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Pamatuj na smrt od Aleše Novotného je úchvatný debut mladého autora thrillerů.
Sama jsem byla od otce odtržena ve velmi mladém věku a vytvořit pouto je velmi těžké, ne-li nemožné.

Takže příběh Adama a Martina se mě velmi dotknul. Když se k prostředí okoření kriminalista, změnu prostředí a s sebou přinášející i změnu kamarádů a nové problémy.
Nalezené tělo dívky. Následná vražda. A pachatel, který je někde mezi Vámi...
Knížka je psaná skvěle. Jako opravdové vzpomínky obyčejného středoškoláka. Vůbec není naivní nebo jednoduchá, ale plná napětí. Detektivní linka trošku předvídatelnější, nicméně naprosto bravurní young adult kniha, kterou tady ráda doporučím.

18.06.2023 5 z 5

Ano, pane řediteli Ano, pane řediteli Lucie Srňánková

Lucie Srňánková rozhodně překročila mantinely a napsala erotickou knihu, která by i v zahraničí patřila mezi bestsellery!

Nenávist. Opovržení. Vášeň. Touha. Dominance.
Těch přísudků bych mohla napsat celou řadu. Drzá Míša a nadřízený arogantní Adam. Jejich trnitou cestu k srdci jsem si vážně užila. Lucka nás hned na začátku posadila s rozpaky do křesla-co bychom na místě Míši udělali my. Žalovat? Neee, to by byla přece škoda! Já tuto knížku miluju!
Odvážná podřízená v nás tak vyvolala zvláštní pocity. Z erotických scén - no upřímně - manžel je nadšený, když takovéto knihy čtu. Lucka však nezůstala jen u klasické mokré knihovny, ale zakomponovala super děj a zápletky, které jsem nečekala. Navíc, Lucie píše vážně poutavě a co jsem si s ní psala, máme se na co těšit.
Rozhodně se těším na další knihy a peprnou beletrii Ano, pane řediteli! DOPORUČUJI!

07.06.2023 5 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Karin Krajčo Babinskou netřeba představovat :-)
Sleduji její práci nejen na sociálních sítí a nejednou mě uměla rozesmát.
U knihy Tsunami jsem však byla lehce skeptická. Jak už název napovídá, nebylo to pro mě moc lákavé téma ke čtení a chvíli jsem se k tomu přemlouvala.
Kniha je rozdělena do tří částí.
Jde o příběh jedné velké rodiny, kde jsou mezilidské vztahy mnohem komplikovanější. Ema po mnoho let skrývá tajemství, díky kterému ji neustále pronásledují výčitky svědomí. Postupně se vše rozplétá a na konci přijde bravurní rozřešení.
"Láska a nenávist jsou dvě strany jedné mince."
Z knihy o mezilidských vztazích jsem nakonec byla spokojena. Možná by mě i zlákalo poslechnout si audioknihu namluvenou Richardem.
Ještě vyzdvihnu obálku, na které se mi líbí to srdíčko s vlnou-samotná obálka by mě totiž nezlákala, ale toto tam dokonale zapadlo. :-)
Doporučuji.

10.06.2023 5 z 5

Vrčící naděje Vrčící naděje Lenka Hnátová

(SPOILER) Dostalo se mi do rukou něco, co jsem absolutně nečekala. Vrrr!
Od první kapitoly, přiznám se, jsem nemohla uvěřit, že toto píše tato autorka, která se za relativně krátkou dobu vypracovala k textu světových autorů. A co víc - vymyslela příběh, s jakým jsem se ještě nesetkala.
Zprvu, i podle anotace, jsem si říkala - pche - válečné fantasy. Pak jsem ale samotné autorce musela napsat, protože mě to neskutečně chytlo. Ono jde totiž o velmi odvážnou, skvěle napsanou postapokalyptickou, vážně dokonale promyšlenou knihu. Dílo, na které v dnešní době moc nakladatelů nemá "koule" a to je sakra škoda. Vážně chcete věčně číst o alfa samcích převlečených do různých uniforem a pozlátka? O drzých kráskách v nesnázích, co nakonec spasí svět? Pakliže máte odvahu, tak vážně doporučuji koupit si tuto knihu, kterou v tištěné formě na stránkách canc.cz získáte i s autogramem zdarma. A věřte mi, tuto knihu si zamilujete!

Ke knize. Představte si budoucnost. Po světové válce. Dnešní zbraně by už k planetě nebyly tak "lichotivé", jako při 1.a 2.světové válce. Svět by se změnil, toto Lenka bezvadně vykreslila. Samael Hrubý, oddaný a silný voják, plnicí rozkazy nadřízených. Chlap jak hora, stvořený k zabíjení, má chránit Jolu. Ani žena, ani pes. Vrčí. Kouše. A na dlouhý rozhovor odpoví jen vrrr. Děj je hodně akční, nenechá čtenáře vydechnout. Samozřejmě přichází šoky a dokonalý zvraty i romantika.
Lenko, spisovatelko, toto bylo naprosto skvělý a já chci od Tebe další takové pecky! Klobouček a smekám.
A upřímně-ta obálka, kterou prý někteří hejtí, se k příběhu vážně hodí!
Protože dámy a pánové, toto si musíte koupit a přečíst :-)

13.07.2023 5 z 5

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Franta umí psát komediální formou, a to mám ráda, protože zvláště v detektivkách ironii a humor dnes moc nenacházím.
Papoušek jménem Esmeradla, zvířecí kamarád dobrman Brit, chřestýš jménem Náčelník a inspektor Tim alias inspektor Prevít, který se dostává k citlivým informacím z flash disku a je nucen přestěhovat se tak do maloměsta - prostě kniha plná sarkasmu s neortodoxním řešením případu, který bych přirovnala ke Švejkovině :-)
A dobro samozřejmě vyhraje nad zlem, ale víc neprozradím, ať si příběh užijete - tedy tady se hlavně pobavíte.
Tento díl se mi líbil asi nejvíce.

05.07.2023 5 z 5

Hraběcí gentlemani Hraběcí gentlemani Lucie Beatrice J.

Dnešní recenze bude jiná. Zavede nás do minulosti. Do doby, kdy vzduch voněl. Bez kouře, páry, dokonce i bez technických vymožeností. Přesto i ta doba byla pokroková. Horká novinka od Lucie Beatrice J.bude pro každého čtenáře pohlazení na duši. HRABĚCÍ GENTLEMANI totiž ukrývají emoce, které budou pulzovat celým tělem ještě hodně dlouho.

S Lucií jsme začínaly psát tak nějak zároveň a shodly jsme se, že pokud budeme mít i jen jednoho jediného čtenáře, neztratí naše psaní to kouzlo. Já její příběhy hltala a těšila se na každou další kapitolu. A prej jsem jí byla já inspirací. Uf-jestli i ona nekecá, pak mě už tolik úžasných spisovatelů přerostlo! <3

Gentlemani v sobě ukrývají tři příběhy. Nečekané zvraty, láska, zákazy i intriky doprovází každou povídkou. Lucie ví, že nejraději mám Sirotka, i když jsem plakala a dojímala se asi u všeho. Sirotka vytáhl hrabě z té největší bídy. Ještě jako mladinkou, nezletilou a podvyživenou dívenku. Věkový rozdíl extrémní, v té době by mohl být-vlastně asi i jejím dědečkem. Přesto se v průběhu let cosi změnilo. Když zdraví neslouží, jak má, k vyznání těch pravých citů je už pozdě. A tak je Lina vydána napospas. Vždyť byla u hraběte vlastně jen host...
A víte co? Já už víc neprozradím. V každém příběhu totiž najdete úplně něco jiného. Jedno však mají společné. Gentlemanství, které se dnes už tolik vytrácí. Ano, charakterové vady měli i lidé s modrou krví-i o tom se v knize přesvědčíte.

Narovinu-knihy od Lucky nečtu ani poprvé, ani naposled a vsadím své boty, že to zažije většina čtenářů.

Pro mě je navíc Lucie skvělým přítelem a takovým tím skrytým pokladem. Jo-jela jsem za ní loni takovou rychlostí, že mi přišla i pokuta. Ale co už, před mužem jsem to ututlala :-)). A vy, moji milí čtenáři, se máte ještě na co těšit, protože Lucie je jako česká Jane Austenová.
Doporučuji vším, co mám <3

08.01.2024 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER)
Nevím, jestli jsem měla jen štěstí, nebo je fantasy žánr v našich končinách na takové úrovni, že si prostě z každé knihy čtenář sedne na bobek, ale dnes vyzdvihnu topku. Petra Stehlíková patří rozhodně mezi autory, kteří by měli udělat "díru do světa". Nemyslím, jen vydat knihy v zahraničí. Ale zařadit se mezi legendy :-)

Dnes představím její sérii Naslouchač.
Postapokalyptický svět po destrukci rozdělený na obyvatelný a zamořený vyvolá hned na začátku úzkost, zvlášť když prožíváme tento příběh s třináctiletou Ilan vydávající se za chlapce. Jenže život v takovém prostředí je plný nebezpečí a nástrah. Má šanci odhalit velké tajemství? Jenže tento svět není jen černobílý a my máme šanci nahlédnout na jiný úhly pohledu.
Bravo za inovaci, vymyšlený slovník, skvěle zasazený děj, fantasy středověký svět uprostřed moderního technologicky vyspělé civilizace.
Jenže dějová linka této dívky se vyvíjí. Čekáte romantickou linku s kapitánem s oříškovými oči? Omyl. Sice se dostala nejen díky přátelství pryč od sklenářů, jenže Duvalské pohoří je mnohem propletenější a musí se vrátit. Může být i díky jejímu daru nadějí na změnu? Kdo je dobrák a kdo záporák? Jak se postavit k otrokářství? K životu totiž patří i odpuštění. Poselství z této části je mnohem silnější.
Jde na pravdu a naději zapomenout? Ilan rozluštila hádanku a objevila zapomenutou cestu. Nasterey je největší hrozbou? Co se doopravdy nachází na druhé straně? Sklenářce sice nikdo neublíží, ale je sama. Úplně sama. Bez kapitána Vargase...
Vždyť-hlavní hrdinka je "puboška".
"Do prasečí řitě..." mám jedinou výtku-proč není série dokončena?

Zpět na zem-jde o sérii fantasy a tak je k tomu zapotřebí přistupovat. Máme tady mnoho hlubokých myšlenek. Uvědomíme si, jak pro nás obyčejné věci mohou být vlastně vzácností.

Skláním pomyslný klobouček za taková díla.

30.08.2023 5 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Kniha, na kterou se čtenář musí fakt soustředit, jinak začnou unikat maličkosti, kvůli kterým pak budete naštvaní.
Míchají se zde alternativní světy, skoky časoprostorem i jinou dimenzí.
Příběh je čtivý, plný paradoxů, chytré technologie a spousty lidských osudů, které spolu nemají zdánlivě nic společného, leč opak je pravdou.
Kniha je rozdělena do čtyř částí, kdy putujeme s mužem, který dostane jméno Pětka a tajemnou dívkou Jenny, kteří se potkávají na různých místech i rozdílných časech se "záporákem" Danielem a jeho protikladem Ellou.
Je zde krásně popsáno rozvzpomínání na minulost, to mě hodně bavilo. Příběh je postaven na myšlence, co by se stalo mít druhou šanci, což za mě je famózní!
Adame, klobouček před Vaší fantazií!

02.07.2023 5 z 5

Štěstí je zadarmo Štěstí je zadarmo Michaela Klevisová

Přestože Michaela Klevisová píše v ČR snad nejlepší detektivky, chci dnes vytáhnout její starší dílo, Štěstí je zadarmo.
Jde o povídkovou knihu zaměřenou hlavně na kočky, potažmo hafany. Já sama jsem chovatelka buldočků. Jo-chtěla jsem kočky. Manžel psi. Tak máme kočkopsi.
Povídky obecně nejsou moc oblíbeny mezi čtenáři. Já je ráda mám a vyhledávám, když na čtení není tolik času.
Míša umí barvitě vytvořit postavy, za kterými pak vidím i já lidi z mého okolí. Co si budeme namlouvat, ne každý je milovník zvířat. Já je beru jako součást rodiny a mám ty moje potvůrky zakomponovaný v dědictví :-))
Těchto 11 povídek není nijak náročný k četbě, i tak se mi její zpracování líbilo. Takže, doporučuju milovníkům chlupáčů :-)

13.06.2023 5 z 5

Haka za lilii Haka za lilii M. K. Hardy

(SPOILER) Haka za Lilii

Hlavní hrdinku Lili s pro mě nepředstavitelným postižením očí, a to monochromatií a s tím související krátkozrakostí... Tu prostě nelze nemilovat! Mám v knihách ráda, když jsou hrdinové nějak nedokonalí, autoři nás seznámí se světem, který je obyčejnému člověku vzdálený.
Občas si mám potřebu napravovat karmu a v osobním životě pomáhám handicapovaným. Mezi nimi mám jednoho slepého a já prostě obdivuju každého, jakou sílu mají postavit se svému osudu. O to víc jsem ráda, že jsem našla takový problém v knize!!
Na malou chvíli jsem měla strach, že kniha bude jen chvilkovou romancí, ale příběh byl silný. Šťavnatý. Nakažlivý (jo, asi si o víkendu zasportuju). A prostě úchvatný.
Taky jsem ráda, že fyzioterapie v knize nebylo jen slovo, ale i o tom se něco dozvěděl :-)
Příběh se odehrává v Anglii, ačkoli je hlavní hrdinka z Čech.
I sportovci nebyli vykreslení jako dokonalost sama, ale naprosto reálně. Každý, kdo propadl sportu, často nevidí doprava/ doleva. Jde o životní styl.
Bylo i super, že ragbyový tým All blacks skutečně existuje!
Při čtení pak dokonale čtenář pochopí název, který je excelentní!
Čtení jsem si užila a knihu přečetla za jediný den a těším se na pokračování, i když další kniha bude následovat z jiného žánru. Pro dnešek mě omluvte, odskočím si na manžela :-)

DOPORUČUJI

02.06.2023 5 z 5

Zakázaný chtíč Zakázaný chtíč Lenka Hnátová

(SPOILER) Autorka nám představila další žhavý erotický román, Zakázaný chtíč.
Po Vrčící naději, kterou jsem si upřímně zamilovala, se mi do této knihy moc nechtělo. Do háje-vždyť to má 720 stran.
Nicméně vím, že její příběhy mají hlavu i patu a tak jsem se s vervou do knihy pustila.

A přátelé, jde zase o úplně něco jiného. Nechá nás nahlédnout do myšlenek úchylného učitýlka Dominika, který se po toulkách světem rozhodne pro změnu. Už nechce být děvkař. Jenže to by mu nesměla zkřížit cestu trhlá Viktorie.
I když takový vztah může Nika stát místo, prostě ho to k vůni vanilky s meruňkou táhne (z této vůně-omlouvám se-mám já teda v hlavě knedlu :-)))), ale já na sladké vůně nejsem). Přitažlivost ke Sněhurce tak prožíváme nejen v jeho myšlenkách. Jenže dá se chemii ubránit? Vždyť ji učí, tak nějaký pud sebezáchovy si dospělej chlap musí udržet. Nebo ne?
Do toho nám vstupují další průsery. Škola? Ex? Rajda Soňa? Rodiče studentky? Nebo něco úplně jiného? A co ten cigaretový dým?

S emocemi to Lenka umí. Kniha má kapitoly krátké, a tak i rozsáhlejší dílo rychle utíkalo. Ano, nechyběla ani typická známka autorky-láska ke zdrobnělinám. Jenže, lidi okolo nás bývají infantilní, tak vlastně-proč ne. K této autorce to prostě patří. Si zvykejte!

Co musím zvlášť vyzdvihnout je um autorky s různorodostí knih. Nebojí se snad žádných témat. Věřím, že kdybyste jí dali za úkol napsat romantický scifi fantasy román s prvky humoru i detektivky, tak k*va, tato autorka to napíše!

10.08.2023

Trnitá cesta Trnitá cesta Sarah Parsley (p)

(SPOILER) Po předchozí recenzi na Třetí zahradu jsem sáhla po pokračování. Sarah Parsley mě však tentokrát hodně překvapila a já u knihy Trnitá cesta nedokázala odhadnout... nic!
Mám podezření, že autorka vypráví příběhy z jejích minulých životů.

Sára přivedla k zámečku Růžová Hůrka, kde ve snaze zvrátit jedno špatné rozhodnutí otevíráme tajemný a erotikou propletený historický příběh o Darienovi z let 1795 - 1802. Ten slíbil otci, že se ožení. Avšak tady nám autorka naservírovala hned několik dějových linek. Postel mu zahřívala služebná Hanka, zamilovaný byl do té, kterou mít nemohl. A teď kterou vybrat? Do cesty se nám zamíchá ještě Dorka s lepším rodokmenem, i nedosažitelná Olivie, chovanka z kláštera.
Měla jsem hned několik teorií. Jenže pak jsme se opravdu dostali na trnitou cestu a jeden z životů uhasl. V ten moment jsem už přestala předvídat a hltala každé slovo.
Když jsem došla k epilogu, spadla mi brada. Jako wft co? (Tady by mělo být moje emoji s bradou Jima Carreyho z Masky). Naštěstí jsme se dočkali bonusovky a moje chuťové pohárky nabraly pohádkový směr.

Strašně mě baví sledovat progres autorů v dalších knihách a tady ušla tato spisovatelka k obrovskému pokroku. Těším se upřímně na další knihy, historii umí. Teda až na to, co udělala té knížce v knize, au!

19.07.2023 5 z 5

Anjelik Anjelik Roman Horňák

(SPOILER) Znovu se vracím k peru Romana Horňáka, tentokrát se silným tématem skrytým pod názvem knihy Anjelik.

Upřímně, tuto knihu jsem četla na několik večerů. Jako žena, matka, milující člověk, je pro mě nepředstavitelný svět pedofilie. Jenže tuto zvrácenost nelze vygumovat, je tady, a mezi lidmi, od kterých bychom to rozhodně nečekali. A už proto je dobré o této problematice mluvit. Psát.

Roman je skutečně slovenský Cris Carter. Je to v pořadí moje třetí kniha od něj a pokaždé šlo o velmi silný příběh. Aby ne-pracoval na kriminálce, takže to prožijete... jako z první řady.

Natálku ze školy odvede cizí muž. Poslední, kdo ji viděl, byla spolužačka. Boj s časem začíná. Znovu nastupuje známý vyšetřovací tým.
Do poslední chvíle jsem netušila, kdo je onen zločinec. O to mi víc spadla brada, když byla tato informace zveřejněna. Zdánlivě slušná osoba, s manželkou, dětmi. Člověk, k jakému prosíme, aby nás vzal... I já obdivuji Natálčiny rodiče a přeji v životě jen sílu, štěstí a hodně lásky.
Holčička naštěstí přežila. Šrámy si musí nést do konce života. Příběh je o to silnější tím, že je inspirován skutečností. Roman na konci psal, že ten-já vůbec nevím, jak slušně takový monstrum definovat-fakt to byl sráč-skočil z baráku. Přežil.
Na Slovensku by si odseděl pár let v psychiatrické léčebně. Já bych u takových případů dala moc rodičům. Pověsit za koule do průvanu a zlynčovat do smrti. Pardon, za tak silná slova. Jenže až sáhne taková bytost na Vaše dítě...

Romane, skvělá práce. Miluju Vaši tvorbu, pište, makejte, jsem Vaše věrná čtenářka!

11.07.2023 5 z 5

Dula Dula Michal Viewegh

DULA

Nejde o zásadní literální počin. Snažím se však z každého díla vytáhnout to, co se mi líbí, nebo co nám samotný autor chce sdělit.
Tady jde o román, volně navazující na předchozí díla Biomanžel a Biomanželka, kde stárnoucí spisovatel Mojmír (potkáme se s ním i v poslední knize), kterého život nešetřil, nás nechá nahlédnout pod pokličku každodenních útrap. Ten je často nudný, nezáživný, jindy nás dostane do trapné situace. A s tím jsem do knihy šla.
Samotný děj není nijak komplikovaný - po úmrtí Felixe jede Mojmír na Maledivy s "ne krávou," dulou, jenž má sexy mozek, ale je tlustá jak vemeno. Takových obratů je v knize mnoho. Avšak s nenáviděni-milující ženou, i díky alkoholu, zaseje vítěznou spermii.
Michal do knih vkládá jak sarkastický humor, tak i bodavé dialogy dost přizpůsobené dnešní době (hodně vulgarismu).
Cítila jsem, jakoby psal často o sobě, stylem čtivým na jedno odpoledne.

Upřímně, po vážné nemoci, jakou si Michal prošel, je skvělé, že pokračuje dál ve své tvorbě.
Psát hejty umí snad každý debil. Pochlebovat a mazat med kolem huby snad ještě víc lidí. Vyzdvihnout a fandit s řádky podpory však vždycky potěší.
Michal si nastavil velmi vysokou laťku už od počátku kariéry. Udělat z každé knihy bestseller, potažmo jej dostat na plátno, to snad ani není možný. Bojovat, psát (toto dílo opravdu není pro každého!) a napsat knihu, není zase tak jednoduchý. Zvlášť, když má autor handicap. Jsem moc ráda, že jste se nevzdal a píšete. Mně Vaše myšlenky i humor baví, Michale.
Toto byla fakt oddechovka spíš pro starší ročníky, řekla bych :-) Prostě i tato kniha si své čtenáře najde :-)

08.07.2023 5 z 5

Marco Marco Marcy Jell

(SPOILER) Marcy Jell vypustila do světa první Jezdce apokalypsy. Líbí se mi využití biblických prvků přenesených do mafiánského podsvětí, to je vážně pecka! Navíc, gangsterských příběhů není nikdy dost a toto dílo je hlavně pro ženy. Pánové, nebojte, po přečtení takových knih bude s partnerky alespoň větší zábava :-)

MARCO
Autorko, tys teda stvořila hulváta! Jenže my bad boye milujeme, já vím...
Ve jménu pomsty unese tento jezdec Brooke. Z počátku jako pojistku-chce informace jejího šéfa. A rovnou do chrámu neřesti. Ta však není hloupá a jen tak něco ji nezlomí. Navíc-USB je prázdné. Do toho špetka bejvalky, tajemství, zvratů a dílo dokořeněno mafiánskými bratry, nás tak nutí číst další a další stránky. Více prozrazovat nebudu, jen že se mi zvlášť líbila linka babičky, pro ty mám prostě slabost. Kniha je romanticko-erotická, a oblíbí si ji mnoho čtenářek. A hlavně, nejen u této série se natěší i na další příběhy z pera této autorky, která má zasloužené místo u nás mezi beletriemi pro ženy. :-)

06.07.2023 5 z 5