MollyCornelia MollyCornelia komentáře u knih

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

5*/5*
Bomba. Úžasné, nervydrásající, realistické.
První kniha od Colleen, a zasáhla mě hluboko do srdce. Tolik hlubokých a srdceryvných smutných věcí...
Hrdinka Lily se hodně posunula, z náctileté dívky ve zkušenou ženu. Zamilovala jsem si Alyssu a Atlase.
Nejvíc mě baví o postavách přemýšlet a vymyslet, jak by se měly zachovat jinak, aby všichni byli šťastnější. Kde udělali chybu.
Kniha mě donutila přemýšlet.
Doporučuji holkám a ženám cca od 17 let, mužům, kteří se neumí hlídat, a všem, kteří odsuzují obětí domácího násilí.

27.01.2024 5 z 5

Království těla a ohně Království těla a ohně Jennifer L. Armentrout

Nedočetla jsem. Příběh mi přišel utahaný, autorka cpala všude, kam mohla, sexuální narážky a hlavní hrdinka mi přišla naivní. Na stranu druhou se to četlo celkem dobře a svět je zajímavý. Kdybych neměla rozečtené 4 knihy najednou, dočetla bych to. Skončila jsem cca ve dvou třetinách a až vyjdou další díly, pustím se do série od začátku.

25.09.2022

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Spoustě lidem Trhlina určitě nesedla, ale mě se moc líbila. Asi to bylo také tím, že jsem si hned na začátku řekla, že knihu budu brát tak, jako by se vše v ní opravdu stalo.
Postavy: Igor mi byl vcelku sympatický, i když měl své mouchy. David a Andrej mě ze začátku vysloveně štvali, ale později jsem si zvykla.
Styl psaní: Čtivé, poutavé, děj ubíhal hned od začátku.
Příběh: Trošku pomalý začátek, ale výborné. Jsem docela strašpytel, ale stejně jsem po přečtení Trhliny mohla v klidu spát, přestože jsem se u čtení párkrát bála.
Doporučuji všem lidem, co mají rádi tajemno nebo horor. Dětem minimálně od 12 let.

12.12.2021 5 z 5

Tma mezi hvězdami Tma mezi hvězdami Atticus (p)

4,5*/5*
Krása. První dvě části jsou jako v oblacích, zamilované a mimo realitu, třetí část mě vrátila nohama na zem.
Přestože sama píšu pouze rýmované básně, tento styl mě oslovil.
Doporučuji všem, dětem cca od 12 let.

17.04.2023 4 z 5

První stříbrná kniha snů První stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Hodnocení celé série.
(Bez spoilerů, hlavně pro lidi, co váhají, zda se do trilogie pustit.)
První díl: Otevření série, seznámení s postavami a zápletkou. Objevují se nadpřirozeno, tak trochu detektivní problémy, pečení, vztahové problémy a začínající romantická linka.
Druhý díl: Lehce vycpávkový, řeší se hlavně romantika a vztahy. Komplikace ústřední záležitosti děje, nové postavy a řešení reálných rodinných věcí.
Třetí díl: Trilogie vrcholí a na konci se nám pěkně uzavírá. Některé dějové linky jsou otevřené, ale hlavní záležitosti mají vysvětlení.
(Za mě První 4*/5*, Druhá 3*/5* a Třetí stříbrná kniha snů 4*/5*. )
Doporučuji trilogii pro začínající čtenáře fantasy, milovníky romantiky spojené s nadpřirozenem, holky a kluky od cca 13 let a dospělým jako oddechovku :).

29.01.2023 4 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

5*/5*
Moje třetí kniha od autorky. Neskutečně čtivá, silná a zasáhne přímo do srdce.
V knize je množství těžkých témat, které jsou ale podány nenásilně a dávají příběhu náboj.
Miluji poezii, a ta Colleenina mě oslovila.
Upřímně se mi 9.Listopad líbil o malinko více, ale stále je to TOP kniha a zaslouží si pozornost.
Doporučuji všem. Hlavně lidem, kteří se vyrovnávají se ztrátou blízkého.

29.03.2024 5 z 5

Rty s příchutí vína Rty s příchutí vína Aleš Novotný

4*/5*
Poměrně hluboká kniha, která se může zdát jako obyčejná romantika, ale skrývá důležité poselství o násilí.
Čtivé, zábavné, hezká romantická linka, styl psaní jsem si oblíbila.
Charakterizace postav se mi zdála pěkná i na tak malém rozsahu knihy, někdy bych uvítala širší rozvedení vlastností. LGBT se mi přišlo přidané na sílu. Hrdinka se mi zdála věrohodná, přestože autor je muž.
Kniha předčila má očekávání.
Doporučuji teenagerům od 15 let a fandům autora.

12.11.2023 4 z 5

Tajemné dopisy Tajemné dopisy Hannah Reynolds

2,5*/5*
Nepřevažovaly ani nedostatky, ani klady knihy. Na jednu stranu jsem ráda, že jsem si ji přečetla, na stranu druhou by se nic nestalo, kdybych ji vynechala.
Klady:
Krásná letní atmosféra, poměrně nevšední zápletka, vývoj postav.
Zápory:
Štvaly mě téměř všechny postavy (až na mamku), romantická linka se mi zdála trochu umělá, chtělo by to lepší zpracování tématu - jít víc do hloubky.
Pokud hledáte jen oddechovku, doporučuji, ale jinak Tajemné dopisy klidně přeskočte.

10.07.2023 3 z 5

3,5*/5*
Divnokniha, rozhodně.
Bylo to zajímavé čtení, o tom žádná. Fotografie krásně pomůžou představivosti a trochu usazují příběh na zem, pro mne byl díky nim uvěřitelnější. Lehce strašidelné, něco originálního a nového. Žádná hluchá místa.
Kniha je postavená na úžasně temné atmosféře (i to počasí je celou dobu pošmourné), což je částečně i kamenem úrazu - hodně popisů a málo dialogů a akce, a tím pádem ne moc dobrá čtivost. Až ke konci se poměr trochu vyrovnal, když se začalo víc mluvit a něco dít. Musím vytknout ještě relativně dlouhý začátek.
Doporučuji dětem cca od 13 let i dospělým.

03.05.2023 4 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Velmi povedená kniha.
Před čtením jsem o ní něco slyšela, takže než jsem začala číst, čekala jsem fakt divný thriller. A vlastně jsem ho dostala, ale daleko lepší, než vám kdo řekne.
Upozorňuji předem: Prokletý rok není pro každého. Řeší se v něm velká spousta těžkých témat, první polovina je velice drsná - chvílemi se mi udělalo i špatně.
Na druhou stranu najdete i romantiku a autorka vyzvedá sílu přátelství.
Pokud vás takový popis zaujal, jděte po hlavě do čtení a užijte si ho :).
Doporučuji všem, cca od 15 let.

12.02.2023 5 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

(SPOILER) 5*/5*
Colleen mě rozbila na kousíčky a pak zas sestavila do nového člověka. Kniha si házela s mými emocemi, cítila jsem radost, smutek, žal i lásku. Téma smrti mě hluboce zasáhlo, protože bohužel přesně vím, jak se postavy cítí, a tím spíš jsem s nimi soucítila.
Poslední třetina pro mě byla hodně silné kafe, rozpletly se některé vedlejší zápletky a ukázalo se, že příběh doopravdy začíná u rodičů.
Vztah Bena a Jordyn mi vůbec nesedl do příběhu, ale jinak nemám výtky.
Pro mě kandidát na jednu z nej knih roku.
Doporučuji teenagerům i dospělým, pro milovníky Colleen nutnost!

25.02.2024 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

3*/5*
Povinná četba na češtinu.
Gogol nemá zvlášť propracovaný styl jako třeba Shakespeare, ale čte se rychle a jde o přehledný text. S žádnou postavou jsem nesympatizovala, Chlestakov mi vyloženě nesedl.
Místy vtipné, hlavně Bobčinský a Dobčinský, a pár stran před koncem jistě stojí za přečtení.
Jsem ráda, že jsem se do knihy pustila, ale znovu autorovo dílo vyhledávat nebudu.
Doporučuji milovníkům klasické literatury.

24.01.2024 3 z 5

Zelená jako smaragd Zelená jako smaragd Kerstin Gier

5*/5*
Tahle série byla bomba! Našla jsem si v ní všechno, co potřebuji: romantiku, napětí, pořádně zamotaný příběh a trochu toho fantastična. Propletené linie času byly logické a kolikrát nelehce pochopitelné. Někdy autorka přišla s geniálními nápady.
Vytkla bych lehce uspěchaný konec a žádný hlubší význam.
Doporučuji náctiletým od 14 let.

10.01.2024 5 z 5

Třetí stříbrná kniha snů Třetí stříbrná kniha snů Kerstin Gier

4*/5*
Krásné a zdravé zakončení série. Stejně jako u předchozích dílů originální, čtivé a lehce vtipné. Postavy mi byly sympatické, oproti minulým dílům se vystejnil můj zájem o svět snů a reálno. Líbila se mi propletenost a propojenost dějovou linek a dalších záležitostí, a romantika do toho všeho tak nějak hezky zapadala.
Nedávám plný počet hvězd kvůli naivitě Liv a protože některé části byly trochu klišé.
Celá série byla ovšem moc fajn, oddechová :).
Doporučuju hlavně holkám od 13 let.

29.01.2023 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

5*/5*
Tahle kniha je neskutečně zvláštní. Předkládá vám, jak jsou sociální sítě povrchní, ale zároveň je používá jako vedlejší zápletku s metaverzem. Je to sci-fi, ale vlastně také alternativní současnost. Ukazuje vám hrdiny a antihrdiny v úplně jiném světle, než vám předloží americké akční filmy.
Ohromným způsobem na mě kniha zapůsobila. Ani v jednu chvíli jsem se nenudila, přečetla jsem ji za 6 dní, což je pro mě vzhledem ke škole celkem málo času. Někdy jsem se ztrácela v časových rovinách, ale to mi ani nevadilo, protože jsem nakonec vždycky přišla na to, co jsem pochopila špatně.
Pavel Bareš má neskutečný talent. Sama píšu, a asi by mě nikdy nenapadlo dát do jednoho příběhu tolik témat najednou.
A co mě opravdu překvapilo: že ten mix velmi dobře fungoval.
Dojem po přečtení byl úžasný. Thrillery nečtu, ale napětí ve větší míře se mi zalíbilo. Silný emoční zážitek :).
Jen bych vytkla nespisovnou mluvu postav i styl psaní. Sama jsem pak mluvila hovorově v běžném životě.
Shrnutí: doporučuji. Strašně moc. Všichni si to, prosím, přečtěte. Těším se na to, až si udělám čas na sérii Projekt Kronos.

22.10.2022 5 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

4*/5*
Velmi zajímavá kniha. Vzhledem k tomu, že mám v rodině 3 lékaře, mě příběh docela oslovil. Podobné tituly moc nejvyhledávám, čtu hlavně young adult fantasy, ale přečíst si jednou za čas starší klasiku z lékařského prostředí není na škodu.
Styl psaní je poměrně jednoduchý, což mě příjemně překvapilo. Kniha se četla v podstatě sama, za jedno odpoledne a hodinu dneška je pryč. Co se týče příběhu, mám díky rodině slušnou představu o vzhledu dnešního českého zdravotnictví, takže jsem koukala s očima dokořán, že doktor bez dohledu zkušenějších lékařů s minimální praxí rodí komplikované porody, provádí gynekologická vyšetření, zabývá se rakovinou, operuje se značnou dávkou improvizace a hlavně všem píchá injekce kafru. Jak koukám, v Rusku na vesnici to byla ještě před sto lety docela bída, a kdoví, jak to tam vypadá teď. Díky Bože za české doktory!

11.06.2022 4 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Tohle zklamaní docela bolelo.
Nejdřív ale vyzdvihnu ty plusy knihy. Příběh nebyl povrchní, s přidanou hodnotou ve formě úvah o lásce jako takové a otázkami co v životě člověk chce. Květnatý styl psaní byl netradiční a inspirující.
Bohužel tahle kniha byla víc špatná než dobrá. Styl psaní byl sice pěkný, ale nesedl mi a ztěžoval čtení. Dost částí bylo natahovaných, velká část knihy tam ani nemusela být, spouta zbytečných kapitol a scén. Některé věci, jako třeba konec, mi přišly nelogické a sama Adeline mi nebyla zvlášť sympatická, protože jsem někdy zcela nechápala její chování.
Už když jsem si poprvé četla anotaci mi došlo, jak to asi bude s Henrym (jako proč si tedy pamatuje Addie) a moje teorie se potvrdila. Za celou knihu nastaly asi tak tři zvraty a všechny jsem uhodla dlouho dopředu. To mě opravdu mrzí, protože já většinou neumím moc předvídat děj.
Další problém jsem měla s Lucem, čili naším temným. Když je to tedy bůh s malým b neboli ďábel, proč má tolik lidských citů, jak to, že je schopen něčeho podobného lásce a jak se mu může stýskat? To mi nedává moc smysl, a hlavně to podkopává mou představu o démonech.
Jako poslední bych vytkla podivnou obálku. Sice svými barvami dává najevo, že nepůjde o zrovna sluníčkový příběh, ale jinak její zpracování moc nechápu nelibí se mi. A taky jsou na ní vidět veškeré šmouhy a skvrny.
Shrnutí: Neviditelný život Addie LaRue je sice zajímavý příběh, ale nečte se zrovna snadno a hlavně to není YA fantasy, ale román o nesmrtelnosti. Moc od toho nečekejte a možná budete spokojení. S klidným srdcem bych to nikomu nedoporučila, takže se spíš téhle knížce vyvarujte.

24.04.2022 2 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

4*/5*
Květy zla se mi jako sbírka různorodých básní líbila. Zaujal mě autorův styl a ispirovala jsem se od něj.
Spousta myšlenek odkazovala na to, jak vypadá svět očima Básníka, což ukazuje na autorův specifický pohled na život. Poezie ve mě zanechala mnoho obrazů, výjevů a pocitů, o kterých budu ještě přemýšlet :)
Doporučuji milovníkům klasické poezie.

06.04.2024 4 z 5

4*/5*
Kniha mě zaujala a pomohla mi se odreagovat. Má dokomce u hloubku, postavy se někam posouvají, procházejí vývojem. Kolikrát mi lezla na nervy hrdinka, ale jinak jde o fajn počtení plné peprných scén.

20.12.2023 4 z 5

Zvěsti Zvěsti Aleš Novotný

4,5*/5*
Mix heavy contemporary a ya thrilleru mě velmi bavil. Oboje jsou mé oblíbené žánry a styl psaní mi sedl. Sice jsem se nedokázala až do konce orientovat v postavách, ale byly pěkně vykreslené a některé mi přirostly k srdci. Zajímal mě vývoj charakteru, obzvlášť mě nadchl Kryštof a Julián.
Autorovi tleskám za čtivost a přesto zajímavé jazykové obraty.
S klidným srdcem doporučuji náctiletým od 15 let.

06.11.2023 5 z 5