MoireDeTardis MoireDeTardis komentáře u knih

Ledový drak Ledový drak George R. R. Martin

Příjemná krásně ilustrovaná pohádka. (Četla jsem verzi ilustrovanou Luisem Royem.) Pěknej kratičkej příběh. Na můj vkus trochu moc dlouhý souvětí, ale jinak všechno v pohodě.

10.02.2022 3 z 5

Zloděj osudů Zloděj osudů Jan Urban

Moc jsem se na knížku těšila, protože jsem si fakt zamilovala Pragocalypsu. Když Jan Urban psal, že by potřeboval, aby se knížka do konce roku prodala co nejvíc, aby měl pojištěný další díly, hned jsem se do toho vrhla, abych mohla dílo zrecenzovat a doporučit známým a sledujícím na bookstagramu.

No, do konce roku jsem to přečíst nestihla - ne že by nebyl čas, ale nebyla chuť, protože se to prostě děsně táhlo.
Knížka má skoro 600 stran, na to je asi jenom 10 kapitol, takže tušíte, že jsou pěkně dlouhý. Na začátku, kdy se řeší problémy mezi bohy a věci spojený s magií je to dobrý, celkem to odsýpá. Pak je ale mnohastránková propast plná nadměrných přirovnání, špatných popisů a naprosto zbytečných informací. Je tam obrovský množství postav (až neúnosně), který tvoří všeobecný zmatení čtenáře. Vlastně to začalo pak být znovu zajímavý až kolem stránky 370 (!), což je většinou počet, na kterým ostatní knihy končí.

A ty jména, to je panečku něco. Názvy jakbysmet.
Úplně nepobírám, jak může vedle sebe existovat někdo jako Johlin Rozenthaal, Pankold Troy, Haš, Žanda, Aegir Bahňák a další. Stejně tak nechápu zeměpisný názvy a jejich rozptyl od Jivna, přes Cair Roch, Cetviny, Bracken, Teutoborský les až po Zhořelec třeba.
Každej pes (v tomto případě název/jméno), jiná ves. Mapky v knize jsou sice pěkný, ale člověk asi ani nemá chuť na ně koukat. Nepůsobí úplně profesionálně, jsou podobně nesourodý jako celá kniha. Třeba mapka Stříbrnýho kamene, hlavního města celý knihy, je hafo podrobná a stejně tak k ničemu.
Jak už zmiňovali ostatní, vlastní pojmenování hodin a dnů v týdnu byl už úplně overkill. Komu by se chtělo neustále listovat na konec, aby se dozvěděl, v kolik hodin že se to ty postavy teda sešly? Nebo ve který dny má otevíračku nějakej řemeslník? Jak tušíte, nikomu. Prostě to přeskočíte a ignorujete, takže přidaná hodnota žádná.
Další věc - na obálce máme Syhaiu, strážkyni Věčných mlh. Člověk by tak nějak čekal, že má asi nějakou zásadní roli, když reprezentuje celou knihu, že jo? No tak jestli tam byla tak třeba na 30 stranách, tak možná moc.
Autor se snažil být too fancy někde, kde to nebylo třeba. Ano, pracoval na tom 20 let, několikrát to přepsal, ale jak praví slavný rčení z naší práce - nevylepšuj, zku*víš.

Abych ale pořád nehanila, bylo pár věcí, co se mi líbily. Oceňuju, že na konci knihy je přehlednej seznam postav a dalších důležitých informací, aby si tam mohl člověk kdykoliv nahlídnout. (Zejména u těch postav je to zásadní, protože je jich tolik, že se to nedá v hlavě udržet.)
Pak se mi líbily ty části, kde se řešila magie, její návrat, bohové apod. Nakonec se mi líbil i závěr knihy a možná se hecnu a přečtu si další díl doufaje, že se tam konečně bude řešit něco zajímavýho, k čemu se člověk celým Zlodějem osudů prokousával. Nakonec ta myšlenka není špatná. Provedení ovšem už trochu pokulhává.
Jestli můžu poradit, doporučila bych míň hry na fancy knížku se spoustou cizích slov a výrazů, kterým nikdo nerozumí a stejně si je nepředstaví, a víc syrovosti, vtipu a obyčejnosti - minimálně ve vyjadřování.

I když byl konec fajn, tak celkový utrpení ze čtení to ve mě úplně nesmazalo, takže jsem musela dát pouze dvě hvězdy. Dát tři mi nepřišlo fér vůči ostatním, kterým jsem tři dala.

23.01.2022 2 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

Krásný odreagování a čtení za odměnu. Dvojka, vlastně trojka Poe - Tilly - Flynnová je skvělá. Pokaždý mě baví Tillyna sociální neobratnost, chování Poa a samozřejmě i řešení každýho případu. Možná nějaký části příběhu byly odhadnutelný, ale nijak zvlášť mi to nevadilo. Užívala jsem si přítomnost všech těch postav.
Ohromně mě pobavilo poděkování od autora na konci knihy - plný sarkasmu a vtípků. Mám takový tušení, že si s Mikem ještě pořádně užijem :D

23.01.2022 4 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Zatím nejlepší díl série. Josie mi připadá čím dál sympatičtější, i když teda s Noahem by si mohla trochu polepšit - mám ale takový tušení, že toho se brzo dočkáme.
Super forma - aktuální dění se prolíná s kapitolami z minulosti, kde se dozvídáme víc z Josiina života. Je to skvěle zamotaný, napínavý od začátku do konce a rozhodně tam nechybí trocha milostnýho dramatu. Užívala jsem si to od začátku do konce, druhou polovinu knihy jsem přečetla na jeden zátah.
V angličtině už teď existuje celkem 13 knih, u nás vyšly zatím dvě, ale odvažuju si říct, že mají velikej úspěch (zaslouženě) a nakladatelství se vrhnou do překladu dalších kousků.

23.01.2022 5 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Knížka je v sérii tak trochu navíc. Vlastně kdyby to skončilo Rázovou vlnou, nic by se nestalo. Je v ní totiž klasický nastínění, co se děje po letech, takže čtenář nemusí tolik tápat.
Řetězová reakce pokračuje vlastně hned po konci Rázový vlny před oním výhledem do budoucna a dává trochu vhled do toho, proč to dopadlo, jak to dopadlo.
Bylo těžký si zvyknout, že najednou je hlavním vypravěčem Alice a my sledujeme její strastiplnou cestu, která zase vede do tý podělaný Prahy - jakoby se neupoučili na začátku, že mimo Prahu jim bylo líp :D
Myslela jsem si, že to asi nedám, ale nakonec jsem byla příjemně překvapená.

21.11.2021 4 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Skvělej závěr, co má koule. Množství sexuálních scén se stupňuje, napětí roste, ohrožení světa je ultimátní.

21.11.2021 5 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

O něco lepší než Spad. Skvělá story. Měnitelé jsou pěkný hovada a nastal čas jim pěkně vyprášit kožich. Jak u Spadu by klidně stačilo si přečíst jenom ten, tak tentokrát se jen tak přestat ve čtení nedá, čeká vás na konci totiž celkem cliffhanger a to prostě nechceš nechat otevřený. Jsem fakt ráda, že jsem si koupila celou sérii naráz :D

21.11.2021 4 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Ze začátku mi trvalo, než jsem se začetla a začala jsem reálně dávat i pozor na to, co čtu. Styl mě nejdřív celkem rozptyloval, strašně mě vytáčelo přílišný spisovný vyjadřování postav. Pak taky moc nedávám ty citoslovce a popisy zvuků... Ale jinak to vlastně bylo fakt dobrý :D Jakmile vypadli z Prahy, bylo to daleko zajímavější, děj víc odsýpal a bylo to takový bližší. Crash je cute, plukovník Michálek je borec, Alice drsňačka, Michal šikula a Ryan čunisko :D
Když jsem Spad dočetla, přišlo mi, že by to vlastně ani nemusela být série, že je to vcelku ukončený a kdyby náhodou další díly nevyšly, tak by čtenář asi ani tolik nezaplakal. Ale jak jsem zjistila, že další díly jsou, byla jsem moc ráda a hned se na ně vrhla (samozřejmě i proto, abych si zase nemusela zvykat na ten styl znovu později :D)

Na špatném místě Na špatném místě Joy Fielding

Tahle knížka mi způsobila tak trochu čtenářskej blok :D Vůbec tenhle žánr nečtu, tak mi to zase tolik nešlo. Ale ona nebyla špatná, nakonec vlastně byla i zajímavá a konec byl fakt mrazivej, jak píšou v komentářích níže. Ti, který tenhle žánr baví, si knížku určitě užijou :)

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Povedenej druhej díl. Bryndza mě baví, dodává očekávanou kvalitu. Chybí mi tam asi nějakej wow efekt nebo něco, co by mě fakt vystřelilo na Měsíc. Každopádně si Bryndzu vždycky ráda přečtu, protože vím, že to bude kvalitní čtení.

Zřídla Zřídla Kristýna Sněgoňová

Sněgoňka začíná být jednou z mých nejoblíbenějších autorek. Její styl mi strašně sedí. Je docela zajímavá změna, že u autorky jsou hlavní postavy chlapi. Jasně, Zřídla jsou psaný z úhlu pohledu několika postav, ale přece jenom Lukáš byl tak nějak nejhlavnější.
Byla jsem tak nějak ne úplně přesvědčená, když jsem knihu dostala do ruky, ale jsem strašně ráda, že jsem si ji přečetla. Nakonec to bylo skvělý. Taková Brněnská Pragocalypsa... sort of :D

23.10.2021 5 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Fajn kousek do série. První díl mi přišel o něco lepší, ale i tak se Dívka beze jména četla skvěle a rychle. Josie mě baví, Noah je skvělej parťák. No a Josie má fakt posranej život, na to kolik jí je :D Těším se na další díl :)

23.10.2021 4 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Skvělej začátek série. Jak jsem se nejdřív nemohla začíst, protože mi úplně nevyhovovalo, že hlavní hrdinka je suspendovaná a vlastně má dost svázaný ruce, tak se to nakonec tak skvěle rozjelo, že mi to vadit přestalo. Super příběh, hezký zvraty, peckovní konec. Chválím i vývoj postav.

23.10.2021 5 z 5

Vládci popela Vládci popela Scott Reintgen

Velkej potenciál trošku zabitej tím, že se autor snažil rozjet víc linek a žádný z nich se v podstatě nevěnoval pořádně. Chybí tomu trochu hloubka, background toho, proč to funguje, jak to funguje. Kdyby se Reintgen trochu víc rozepsal, nezlobila bych se. Na druhou stranu to má třeba v plánu ve druhým dílu, což by bylo fajn.
Jinak celkově kniha hezky ubíhala, magična bylo vcelku dost, postavy se chovaly trochu zvláštně, takže se mi nepodařilo moc ztotožnit téměr s žádnou z nich.

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Moc jsem se na knížku těšila, z vytuněné zásilky jsem vzala tuhle jako první a musím říct, že jsem byla trochu na rozpacích. Totiž Kříďák byl takový surovější, více detektivní. Stejně jako v Jámě tam byl takový hrdina - antihrdina, který udělal pár špatných rozhodnutí, ale nakonec jste mu fandili. U Jámy se pak začaly objevovat nadpřirozené prvky, které jsem tam moc nečekala, bylo to zvláštní, pořád jsem čekala nějaké logické vysvětlení... No, Ti druzí byli podobnější Jámě, ale zase to dotáhli kousíček dál. Já ve skrytu duše ale doufala, že se vrátí zase zpátky ke stylu Kříďáka... bohužel pro mě se to nestalo. Nebylo to špatný, dlouho jsem se nemohla začíst a pak mě to chytlo, ale prostě... měla jsem trochu jiný očekávání...

05.09.2021 3 z 5

Zima čarodějnice Zima čarodějnice Katherine Arden

Rozhodně nejlepší z celý série. Velký množství emocí, skvěle zvládnutej příběh. Dokonce dva epický závěry. Prvních 300 stran jsem přečetla na jeden zátah, pak jsem chvíli otálela, protože jsem měla obavu, že konec nebude přesně to, co bych si představovala - ale nakonec jsem strach překonala, dorazila to a byla spokojená. Jak jsem u první knížky přemýšlela, jestli vůbec tu sérii dočtu, tak moc jsem teď ráda, že jsem to nakonec udělala. Opravdu to stojí za přečtení, knihy gradují, vztahy se prohlubují, postavy umírají. Co víc si přát? :)

05.09.2021 5 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Dobrá trilogie říkali. Prý mi to pomůže na tu mou čtenářskou krizi. Tak jsem se do knížky vrhla se spoustou nadějí. Musím ale říct, že nejdřív se mi nečetla úplně lehce. Dlouho mi trvalo se sžít se stylem autorky. Dost mě tam rušila ta strašně silná křesťanská linka. Konec knížky mě ale přesvědčil, že je to opravdu super nakopnutí celý série a vlastně to ani jinak být nemohlo. Takže za mě super, jednu hvězdičku jsem strhla jenom za ten začátek :)

05.09.2021 4 z 5

Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

Malinko mi vždycky trvá, než se začtu, styl autorky mi není tak blízký a musím si chvíli zvykat (podobně jako u prvních knih Angely Marsons). Tentokrát to pro mě ale bylo jednodušší než u Medvěd a Slavíka, zaujalo mě to rychleji a daleko víc mě to i bavilo. Ano, má to jistou souvislost s tím, že vztah mezi Vasjou a Mrazíkem se prohlubuje a vyvíjí a konečně jsem mohla náležitě fan-girlit
Příběh nebyl snadno předvídatelný, líbily se mi zvraty, bylo taky super, že tam bylo méně pánbíčkářství a víc pohanství.
Skvělá dynamika, super příběh, rozvoj postav a samozřejmě i emoce... To je vlastně to, co mě o kvalitě knihy přesvědčí nejvíc - to, jestli ve mě dokáže probudit emoce. A tahle to dokázala.

28.08.2021 5 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Klasická Marsonsová. Ráda Ráda si ji přečtu kdykoliv, líbí se mi postavy, jejich problémy a vývoj, má fajn zápletky. Zajímavé téma. Kniha pro mě ale ze série nijak zvlášť nevyčnívá, Angela si drží svou kvalitu.

21.08.2021 3 z 5

Trojpovídky Trojpovídky * antologie

Velice různorodá směsice autorů a témat. Koncept sám o sobě se mi líbí. Zjistila jsem ale, že jsem si už odvykla číst povídky, takže mi ten formát zase tolik nevyhovoval... Byly asi dvě nebo tři povídky, které se mi vyloženě hodně líbily. Pak bylo pár průměrných a několik, které se mi četly dost špatně - jak kvůli formě nebo stylu autora, tak kvůli obsahu - spousta z témat mě vyloženě neoslovila. Počin je to nicméně zajímavý a pokud nejsem zaměřeni vyloženě na fantasy, scifi a detektivky jako já, tak se vám to bude líbit :)

21.08.2021 3 z 5