MisakCZE MisakCZE komentáře u knih

Stalker Stalker Lars Kepler

Tento díl začíná dost rozpačitě, noví detektivové Adam a Margot jsou dost nesympatické postavy, ničím mě nezaujali.

SPOILER!
Vše s k lepšímu obrátí po návratu JL na scénu. Pro milovníky Sagy Bauerové mám špatné zprávy, tentokrát v ději zcela chybí. Zato do sytosti si užijete psychiatra Erika Mariu Barka, který se dostane do pořádné šlamastyky a JL mu bude zachraňovat krk.

Hlavní padouch je protentokrát extra psychouš.
Děj má spád, ostatně tak, jak jsem u dua Kepler zvyklí, kniha se velmi dobře čte, těch 570 stran uteče jako voda a vy budete chtít číst dál. Naštěstí máme další díly ...

27.07.2023 4 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Opět skvělý Carter, dostanete přesně to, co očekáváte. A možná i něco navíc ...

03.05.2023 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Tato kniha je o úzkostech, lidech, a jejich pomoci si navzájem, děj jako takový je vedlejší.
Vážné téma podané s notnou dávkou vtipu, krom toho spousta věcí k zamyšlení.

Čtivé, zábavné, dojemné, inspirující.

17.03.2023 3 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Čtvrtý díl série o Josii Quinnové, neméně dobrý jako předcházející.

Josii, tentokrát už znovu jako detektiv, řeší případ sériového vraha a do něj záhadné zapojení své kolegyně, o které se zároveň dozvíte něco z její minulosti.
Děj se částečně odehrává mezi motorkářskými gangy, oproti předchozím dílům ubylo brutalit.

01.12.2022 4 z 5

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

Velmi povedená kniha, opět.
Ve své čtvrté knize nás autor znovu zavede do řešení případu vražd, ale tentokrát do období počátku spolupráce týmu kolem Holgera Muncha, jedná se tedy o jakýsi prequel celé série.
Výborné představení jednotlivých členů týmu, které už známe z dřívějších knih, včetně náboru mladičké Mii přímo z akademie.
Konec má časový potenciál k sepsání ještě dalších knih, proto věřím, že se jich dočkáme a nemohu se toho dočkat.

04.11.2022 4 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Kniha je parádní naháněčkou mezi vrahem a policistou, který sice ví, že je pachatel vinen, ale neumí mu to dokázat.
Na pomoc při vyšetřování mu přijde známá novinářka, která bude hrát ve finále nemalou roli.
Skvělá je i osobní linka, jako bonus se dozvíte, zda konečně najde Frost svoji "krásnou neznámou" či opět zůstane žít pouze se svým kocourem.

15.10.2022 4 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Tak jak byly první dva díly série skvělé, tak tento třetí je "pouze" dobrý.
Uspěchaný konec, děj spolu s vyšetřováním případu sériového vraha pěkně gradoval až do bodu, kdy měl nastat wau efekt, ten se však nekonal a kniha tím spadla do průměru.
Pro fanoušky Holgera Muncha a Mii Krugerové je však přečtení knihy povinností.

29.08.2022 2 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Skvělá detektivka, přesně dle mého gusta.
Děj náležitě zamotaný, nepředvídatelný, rozdělený do dvou linií, kde svůj případ řeší Dunja v Dánsku a Fabian ve Švédsku, zda se prolnou či ne si už přečtěte sami.
Osobní linie hlavních postav jsou uvěřitelné, "ze života", a těším se na jejich další vývoj v následujících dílech série.

Neváhejte si přečíst celou tuto sérii, rozhodně to není ztráta času.

31.10.2023 4 z 5

Doručovatelky Doručovatelky Alex Smith (p)

Dobrá oddechová detektivka bez zbytečných brutalit.
Navíc protkaná vtipnými situacemi způsobenými třemi dcerami, na které je inspektor Kett po zmizení své manželky sám.
Kniha je poměrně krátká, dobře se čte, v závěru je zaděláno na další pokračování, do kterého se určitě pustím.

19.05.2023 3 z 5

Kouzlo všité do šatů Kouzlo všité do šatů Barbara Davis

Krásný podmanivý působivý příběh.

Knížku, ačkoliv je absolutně mimo můj záběr, jsem si vybral na základě anotace a doporučení. Přečtením jsem rozhodně neudělal chybu, ačkoliv jsem očekával více kouzel a magie, které jsou zde zastoupeny jen symbolicky.

Je to příběh o lidech a jejich těžkých životech, o víře a odpuštění, o lásce a oddanosti, o hledání a naději, a tak největší kouzlo je v samotném vyprávění.

Takže se vykašlete na to jestli jste mladí nebo staří, muži či ženy, a pusťte se do čtení.

15.05.2023 4 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Wau ... to jsou mé pocity po dočtení.

Začnu povrchně, doslova .... obal je táák nádherný, už ten mě přesvědčil k přečtení této ne zrovna tenké knihy.
Kdyby chyběla anotace, vůbec by mi to nevadilo.

A knížka samotná nezaostává ani o píď, skvělá mapa autorčina světa v úvodu vás naláká na parádní jízdu a nespočet postav vás posléze krajinou provede téměř dokonale.
Děj je ukončen!, a to epickou bitvou postav pozemských i těch ostatních, opravdu jsem si ji užil. Námět na pokračování by jistě byl, ať už navázáním děje nebo z částí světa, kterým nebylo věnováno tolik prostoru. Doufám, že se dočkám.

V této jedinečné fantasy není nouze o kouzla, draky, jejich křížence, diplomacii, daleké výpravy, odhalená tajemství, lásku ...

Ještě oceňuji dvě věci, a to autorčino pojetí lásky, kdy nemá předsudky a dá možnost postavám milovat toho, koho chtějí a za druhé postavení ženských postav, které bylo tak přirozené, že jsem si to vlastně uvědomil až po dočtení. Někdo by to mohl brát jako "moderní na sílu vložený feminismus", ale kdepak, toto bylo tak přirozené, že při čtení žijete postavami a hodnotíte je dle jejich hodnot, nikoliv podle jejich pohlaví. Prostě tak, jak to má v moderní literatuře být.

01.02.2023 5 z 5

Klekánice Klekánice Tereza Bartošová

Přečteno za jeden den.
Taková příjemná čtivá krimi s pěkně nepěkným koncem.
Další knihy od autorky si nenechám ujít.

03.08.2023 3 z 5

Dvojník Dvojník Brian Freeman

Jako milovník cestování v čase a paralelních světů jsem se na knihu velmi těšil. Navíc po skvělé sérii s Frostem byla záruka, že mysteriózní thriller od Freemana špatně dopadnout nemůže.

A ono to opravdu špatně nedopadlo, jen tomu cosi, co nedokážu popsat, chybělo.
Děj byl logicky uzavřen, autor se do všech těch světů nezamotal. Parádní čtivost předchozích knih byla zachována.

09.06.2023 3 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Solidní rodinné drama, u které mě však neskutečně rozčilovala bezmoc, ruku v ruce s hloupostí, jednoho z párů.

Knížka je o sporu dvou rodin, sociálně slabé naivní dvojice a psychopatického zbohatlíka s manželkou. A jak už to tak v životě bývá, na pokáleného i wc spadne ... takto probíhá téměř celý děj, rozuzlení se dočkáte, nikterak však nějak šokujícího.

16.04.2023 3 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Pěkná česká detektivka se spoustou zvratů ...

05.04.2023 3 z 5

Klikatá cesta Klikatá cesta Brian Freeman

Třetí díl série s inspektorem Frostem Eastonem a neméně podařený.
Parádní jízda, při které se detektiv snaží dopadnout, zdá se, až mýtického padoucha, který vězí za mnoha podivnými úmrtími v San Francisku. Věřit už nemůže opravdu nikomu.
Soukromá linie Frosta je v této knize malinko upozaděna oproti předchozí, což mě osobně trochu mrzí, protože je velice zajímavá. Dozvíte se však i tak něco nového z jeho osobního života a možná vás to v závěru i překvapí.
Kniha končí způsobem, který vás láká na díl další. Ten ovšem stále není. Doufám, že se ho dočkáme a to co možná nejdříve.

26.10.2022 4 z 5

Viditelná temnota: Memoáry šílenství Viditelná temnota: Memoáry šílenství William Styron

Ač malá subtilní knížečka, svým obsahem obrovská. Mnohým z vás bude připadat jako by vám psal autor z duše ... on má ten dar, že své pocity umí alespoň částečně vyjádřit a napsat, což mnozí z nás neumíme, protože pro to prostě nemáme vhodná slova.
Oceňuji, že nás tímto Styron pustil do své hlavy a mnohým tak alespoň nějakou větou pomohl.
Doporučuji přečíst všem pochybovačům a bagatelizovatelům duševních nemocí a také příbuzným nemocných. Těm si myslím, že kniha hodně otevře oči.

Někdo zemře na infarkt, zápal plic ... jiný na depresi. Je to závažná nemoc, je to strašné a smutné, ale někdy je prostě nevyléčitelná, tak jako jiné ostatní.
Obětem této choroby patří pochopení, odsuzování není na místě.

30.07.2022 4 z 5

Vlk Vlk Mo Hayder

Je až ikonické, že v den ročního smutného výročí, kdy nás MH opustila, jsem dočetl její poslední publikovanou knihu. A jakoby už tehdy, před 7 lety, tušila něco víc, krásně ukončila všechny dějové linie. Nějaké otázky nezodpovězeny možná zůstaly, ale to hlavní, co nás zajímalo po 7 dílů příběhů JC, konec má. Možná pro někoho jiný než chtěl, pro někoho jiný než očekával, ale má.
Kniha je stejně kvalitní jako dvě předešlé, přesto tolik jiná. Svojí brutalitou, jak fyzickou tak psychickou, připomíná první dva díly. Svojí inteligencí a vytříbeností, zase zmíněné předchozí dvě.

27.07.2022 4 z 5

Unesená Unesená Mo Hayder

Tento díl se jako první ze série vymyká stylu psaní předešlých knih. Spíše než drsný surový thriller pro silnější povahy se jedná o velmi povedený krimiromán. Osobní dějovou linii hlavních postav tu téměř nenajdete, což mě trochu mrzelo. Děj se zaměřuje téměř výhradně na případ únosů malých dětí. I přes to, že jsem pachatele správně tipnul asi v polovině knihy, jsem si náramně užil tuto napínavou hru kočku s myší, ve které mnohdy nepoznáte kdo je kočka a kdo myš. Ač je to pro mě překvapení, považuji tento díl za jeden z nejlepších ze série JC, ne-li ten nejlepší. Doporučuji přečíst všem, kteří vždy více fandili Jerrymu než Tomovi a těm, kteří mají rádi inteligentní vychytralé pachatele

14.07.2022 4 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Po přečtení knihy budete mít pocit, že z fleku úspěšně zvládnete státnice na chemické fakultě, až tak do podrobna je zde rozepsán vznik parfémů a jejich složek, důkladně je zde také popsána geniálně zvrácená (možná, že spíš zvráceně geniální) mysl hlavní postavy, avšak pro mě trochu nuda, 200 stran, ale i tak se mi to dost vleklo ... knihu doporučuji přečíst, pakliže vás zajímá jak uchovat odér čehokoliv a jak se z nýmanda může stát skorobůh

30.06.2022 2 z 5