MisakCZE MisakCZE komentáře u knih

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Velmi těžko se mi do knihy začítalo, na mě strašně pozvolný děj, ale vytrval jsem a konec knihy mi to vynahradil, byl strhující a napínavý.
Mám obrovské nutkání se vrhnout na díl další, což jsem si ještě za polovinou čtení nedokázal představit.

Solidní začátek velké ságy.

01.04.2024 3 z 5

Vzpomínky Vzpomínky Brian Freeman

Zajímavý příběh ženy, které se vlivem experimentu "objeví" v hlavě vědomí ženy jiné. Jedna druhou postupně vede k otevření i těch nejzazších míst paměti, která se zdála být nadobro uzavřena.
Děj byl napínavý, gradující, ostatně tak, jak jsme u Freemana zvyklí.

05.03.2024 3 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Půjdu proti proudu, mě knížka nenadchla.
Prvních 50 stránek dobrých, poté pořád a znovu dokola omílané to samé, Cass něco řekla nebo udělala a zapomněla na to, to se děje dalších 200 stran (proboha proč?) až dospějeme k "překvapivému" rozuzlení, které jsem si - bohužel - správně tipnul už úvodních kapitolách.
Takže wau efekt žádný, napětí nulové ... jsem zklamán, čekal jsem od B. A. Paris daleko víc.

28.02.2024 2 z 5

Poslední hřebík Poslední hřebík Stefan Ahnhem

Poslední hřebík zatlučen.
Skvělé zakončení fantastické série, dávám plný počet hvězd jak za tuto knihu, tak za celou sérii.

Tentokrát se neřeší sériový vrah apod., děj je zaměřen výhradně na utahování smyček kolem Kima, ony smyčky jsou tři /Dunja, Fabian, Hesk/ a na sobě zcela nezávislé, ikdyž se pomalu a jistě sbíhají v jeden pevný uzel, který už nepůjde povolit ... ikdyž znáte Sleiznera ...

Nikdy jsem nečetl tak perfektně napsanou postavu jako je Kim Sleizner, jeho odpornost je dotažena do nejmenšího detailu.

Při čtení posledních odstavců jsem měl husí kůži /u čtení knížky poprvé/ a stalo se mi něco podobného jako Fabianovi na lůžku v sanitce.

PS: Něco mi říká, že se s Fabianem v budoucnosti ještě setkáme .... nebo možná v to jen doufám

12.02.2024 5 z 5

Pojď se mnou Pojď se mnou Ronald Malfi

Kniha je příběh o muži, který tragicky přijde o manželku a až po její smrti zjistí, že ji vůbec neznal. Vedla dvojí život a on se nyní vydá po jeho objevování a snaží se dokončit to, co ona už nestihla.

Jako horor to na mě vůbec nezapůsobilo, jako rodinné drama s prvky krimi ano.

02.02.2024 2 z 5

X způsobů smrti X způsobů smrti Stefan Ahnhem

Na úvod je nutno dodat, abyste tuto knihu nečetli, pokud nemáte načtený díl předešlý. Je to přímé pokračování.
Musím konstatovat, že toto byl asi nejlepší kousek z celé série.
Děj se výhradně točil okolo Molandera a nahánění vraha "X", osobní životy aktérů, stejně jako linie okolo Theodora byli upozaděny, ne však zcela ignorovány.
Bylo to napínavé, čtivé, neodložitelné, nepřekombinované, logicky uzavřené.
S přílišnou brutalitou, kterou zde někteří zmiňují, nesouhlasím. Za mě to bylo v mezích žánru, kdo čte Cartera či Mastertona, asi se mnou bude souhlasit.

Teď už nezbývá než zatlouct "Poslední hřebík", nevím jak vy, ale já jdu pro kladivo ...

16.01.2024 4 z 5

Temnější tvář magie Temnější tvář magie Victoria Schwab

Zajímavá fantasy s mnoha kouzly a netradičním využíváním magie.

Ústředními postavami jsou mág a zlodějka, kteří putují skrz alternativní verze Londýna a napravují svou dřívější chybu. Nutno dodat, že se skvěle popichují.

Být tam více intrik a celkově více dark fantasy, budu nadmíru spokojen.
Další díl si přečtu.

08.01.2024 3 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Kniha je snad první plnohodnotné sci-fi, do kterého jsem se pustil.
A nutno dodat, že to bylo dobré počtení. Sice taková jednohubka na jedno zimní odpoledne, ale zato velmi chutná jednohubka.
Vypravěčem příběhu je robot, který hacknul sám sebe, oplývá skvělou sebeironií, miluje sledování seriálů a zároveň je tak trochu asociál. Zní to jako komedie roku, ale nenechte se zmást ... pro mě to bylo klasické meziplanetární sci-fi s občasnými úsměvnými momenty.
Další díl si nenechám ujít.

30.12.2023 3 z 5

Umění smrti Umění smrti David Fennell

Povedená poctivá detektivka.
Pachatele jsem odhalil asi v polovině knížky, což mě ochudilo o závěrečný wow efekt, nicméně na zážitku z četby to nijak neubralo.

29.12.2023 3 z 5

Hadí oči Hadí oči Isabella Maldonado

První díl Šifra mě spíše zklamal, ale nakonec jsem se k přečtení další knížky odhodlal a to zejména kvůli výborně napsané postavě Niny a zájmu o její další vývoj.
A rozhodně jsem neudělal chybu, Hadí oči je o mnoho lepší počteníčko a já už se těším na díl následující.

13.12.2023 3 z 5

Kniha dvou cest Kniha dvou cest Jodi Picoult

Moje první knížka od autorky a zcela mimo můj záběr. K přečtení mě však nalákala anotace a moje nadšení pro starověký Egypt.

Děj je rozdělen na dvě linie, jedna se odehrává v USA, druhá v Egyptě. Za mě je jednoznačně lepší ta egyptská, ale jak píšu výše, jsem zaujatý:) Obrovské množství informací a popisů musí zaujmou nejednoho amatérského egyptologa.
Americká linie je hodně o smrti a umírání, na mě až moc depresivní.
Co obě linie spojuje je láska a těžké životní dilema hlavní hrdinky.

A konec? No ... nevím jak vy, ale já mám rád ve věcech jasno ...

"Se smrtí se to má tak, že se jí všichni děsíme a jsme zničení, když přijde, a tak děláme, co jen můžeme, abychom vydrželi předstírat, že nic z toho není pravda"

03.12.2023 2 z 5

Motiv X Motiv X Stefan Ahnhem

Oproti předchozím dílům odebírám jednu hvězdu, ale pořád je to fantastická série s Fabianem Riskem.

Tentokrát je zde spousta vedlejších dějových linek, kde každý z týmu detektivů řeší něco jiného a mně prostě ta hlavní linka, na které makají všichni, chyběla.
Zmíněný tým už vlastně ani týmem není, šéfová se topí v alkoholu, Elvin je po smrti, Molander záporák, Fabian má co dělat se svými rodinnými problémy ...

Kniha nemá řádné ukončení, je to takový předkrm ke knize další, která pro vás musí být povinností, aby, doufejme, všechno dalo smysl.

14.11.2023 3 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Skvělá detektivka, přesně dle mého gusta.
Děj náležitě zamotaný, nepředvídatelný, rozdělený do dvou linií, kde svůj případ řeší Dunja v Dánsku a Fabian ve Švédsku, zda se prolnou či ne si už přečtěte sami.
Osobní linie hlavních postav jsou uvěřitelné, "ze života", a těším se na jejich další vývoj v následujících dílech série.

Neváhejte si přečíst celou tuto sérii, rozhodně to není ztráta času.

31.10.2023 4 z 5

Dokonalá manželka Dokonalá manželka J. P. Delaney (p)

Jedná se o psychologický sci-fi román, který je z větší části psaný ve 2. osobě, což pro mě bylo velmi rušivé a čtení jsem si vůbec neužil.

Děj je ve zkratce o tom, jak si zazobané misogynní hovado chce přetvořit manželku k obrazu svému. Omluva za expresivní výraz, jiný mě při vzpomínce na Tima nenapadl.

Děkuji autorovi za zasvěcení do tématu robotiky, AI a autismu.

10.10.2023 2 z 5

Šifra Šifra Isabella Maldonado

Oproti většině komentářů u mě takové nadšení nenastalo.

Hnacím motorem celé knihy je agentka Nina Guerrero, které autorka přichystala opravdu těžký osud. Její osobní linie byla zajímavá, a je to jediný prvek kvůli kterému ještě zvážím čtení dalšího dílu. Zajímalo by mě, jak se tato postava bude vyvíjet dál.

Děj je o nahánění zvráceného vraha týmem agentů po celých státech, létají sem a tam a všude jsou pozdě.
Jako "bonus", pokud se dočtete do konce, dostanete takové nijaké finále, velmi velmi uspěchané.

27.09.2023 1 z 5

Na Věrnosti Na Věrnosti Tana French

Veliké zklamání.
Po předchozích dvou skvělých knížkách mi tohle vůbec nesedlo, dočetl jsem silou vůle, táhlo se to jako nohy z medu.

Spíše než o krimi či thriller jde o rodinné drama, v knize není jediná sympatická postava, snad kromě devítileté holčičky.
Nečekejte žádné vyšetřování čehokoliv, zato si do sytosti užijete nekonečného rozjímání, vzpomínání a dohadování se s kdekým hlavní postavy.
Jako bonus na závěr nedostanete žádný konec ...

Momentálně nemám chuť se k Taně vracet, ale kdo ví ...

18.09.2023 1 z 5

Zlý pes Zlý pes Alex Smith (p)

Ani tentokrát nechybí notná dávka vtipu průběžně vetkaná do děje, hlavně když jsou na scéně Kettovy děti nebo můj oblíbenec Colin Clare /takového šéfa by chtěl snad každý/.

Jednání hlavního padoucha/ů mi přišlo hodně přitažené za vlasy a trochu mi to kazilo dojem z jinak příjemně oddechové detektivky.

11.09.2023 3 z 5

Pohřbení Pohřbení Graham Masterton

Další díl z neobyčejného života Katie, která pátrá po pachateli sto let starých vražd a zároveň se snaží dopadnout místního darebáka, vše se ke konci pěkně propojí.
Velmi čtivé, Masterton neubral na popisech ohavností, cením občasný pokus o vtipnou hlášku.

31.08.2023 3 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Další povedený díl,
ani tentokrát to nemá Josie ve svém soukromém životě jednoduché, a opět se její osobní problémy mísí s pracovními povinnostmi.

Problémy ve vztahu, mrtvá tchýně, nepříjemná švagrová, vraždy, vypálené domy, staré případy pohřešovaných, v posteli s ex a mnohé další ... toto dokáže ustát pouze Josie Quinnová.

26.08.2023 4 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Po Klekánici druhá kniha autorky, zdála se mi o něco "propracovanější". Nádech tajemna je zachován i tentokrát.

Děj je rozdělený na dvě linie vyšetřování, na pátrání po vrahovi a na soukromé hledání nezvěstné, se ke konci krásně propojí.

Těším se na další knihu.
Jaký název bude mít příště? ... Svatební košile? Zlatý kolovrat? ...

16.08.2023 3 z 5