MisakCZE MisakCZE komentáře u knih

Nespasitelní Nespasitelní Michael R. Fletcher

Po nelehkém začtení, to nakonec byla dobrá oddechovka .. nechybí vtip, spousta různých fantasy prvků, polemizování všeho nad vším, mnoho postav.

Kladné postavy tu nenajdete žádné, to však neznamená, že si nejednu zamilujete.
Před čtením doporučuji oprášit si němčinu.
Těším se na druhý díl, pokud bude.

21.02.2023 4 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Velmi zajímavé čtení, docela neodložitelné.

Děj je vyprávěn dvěma osobami, mlčící pacientkou prostřednictvím jejího deníku a psychoterapeutem, který se ji snaží rozmluvit.
Právě tento muž se, na můj vkus až příliš, mění spíše v detektiva a snaží se odhalit vše ohledně vraždy manžela oné mlčící pacientky. Což mě maličko zklamalo, chtěl jsem a očekával, že to bude více o psychologii než detektivní thriller.
Ale jako celek knížka funguje a určitě nebudete litovat, že jste po ní sáhli.

Konec bych jako šokující nenazval, asi od poloviny čtení jsem měl nějaký tip a tak to také skončilo.
Na zážitku z knihy to však vliv nemělo ... 5/6.

17.02.2023 4 z 5

Oheň probuzení Oheň probuzení Anthony Ryan

Nic moc ... mírně nudná fantasy, o 200 stran méně by jí prospělo.

Děj je zjednodušeně řečeno o mezikontinentální válce ve smyšleném světě doplněný o útoky draků na obyvatelstvo, obohacený o putování po stopách bájného bílého draka.

Knížka mě jako celek nezaujala, pár kapitol bylo povedených. Cením zajímavý nápad s využitím krve čtyř druhů draků k magii vybraných postav.

K sérii se vracet nebudu.

12.02.2023 1 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Tak tohle byla teda pořádná řezničina, i na Cartera.

Hunter nahání s pomocí parťáka a nové spolupracovnice sériového vraha, který po sobě zanechává groteskní skulptury z částí těl svých obětí.
Děj je strhující, gradující do překvapujícího finále.
SPOILER: S vrahem na konci nelze než souhlasit, pochopit ho a dokonce mu i zpětně fandit.

04.02.2023 4 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Wau ... to jsou mé pocity po dočtení.

Začnu povrchně, doslova .... obal je táák nádherný, už ten mě přesvědčil k přečtení této ne zrovna tenké knihy.
Kdyby chyběla anotace, vůbec by mi to nevadilo.

A knížka samotná nezaostává ani o píď, skvělá mapa autorčina světa v úvodu vás naláká na parádní jízdu a nespočet postav vás posléze krajinou provede téměř dokonale.
Děj je ukončen!, a to epickou bitvou postav pozemských i těch ostatních, opravdu jsem si ji užil. Námět na pokračování by jistě byl, ať už navázáním děje nebo z částí světa, kterým nebylo věnováno tolik prostoru. Doufám, že se dočkám.

V této jedinečné fantasy není nouze o kouzla, draky, jejich křížence, diplomacii, daleké výpravy, odhalená tajemství, lásku ...

Ještě oceňuji dvě věci, a to autorčino pojetí lásky, kdy nemá předsudky a dá možnost postavám milovat toho, koho chtějí a za druhé postavení ženských postav, které bylo tak přirozené, že jsem si to vlastně uvědomil až po dočtení. Někdo by to mohl brát jako "moderní na sílu vložený feminismus", ale kdepak, toto bylo tak přirozené, že při čtení žijete postavami a hodnotíte je dle jejich hodnot, nikoliv podle jejich pohlaví. Prostě tak, jak to má v moderní literatuře být.

01.02.2023 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Opět parádní jízda, netřeba se více rozepisovat.

12.01.2023 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Snad se nikdo neurazí, ale pro mě byla tato česká krimi až příliš staromódní, připomínala mi Agathu Christie. Což jistě někdo ocení, já ale ne.

Hlavní postavu zde nenajdete, stejný čas je věnován mnoha osobám. Děj není nikterak komplikovaný, podezřelá je snad každá zmíněná osoba. Na druhou stranu, právě toto dělá knihu předčasně neodhatelnou a viníka se dozvíte až několik stran před koncem.

Musím přiznat, že se mi momentálně moc nechce sahat po další knize od této spisovatelky.

08.01.2023 1 z 5

Šelma Šelma František Šmehlík

Šelma je politický krimiromán. Hlavní hrdinkou je nepříliš sympatická postava, vyšetřovatelka Laura Ara, sociopatka s nulovou empatií.
Spolu se svým týmem se snaží přijít na kloub vraždě investigativního novináře a jeho partnerky, jejíž smrt připomíná dávné vraždy nikdy nechyceného sériového vraha, zvaného Porodník.
V knize je opravdu hodně postav, orientace v nich není snadná a trochu to komplikuje prožitek. Děj je téměř úplně zaměřen na poctivé vyšetřování.

Tento kriminální příběh od pana Šmehlíka je moje první kniha od českého autora, nepočítaje povinnou četbu a dětské knihy:), kterou jsem četl a zároveň první s takto výhradně politickým námětem. Nemám proto příliš s čím porovnávat, ale rozhodně si přečtu i další pokračování z avizované trilogie.

04.01.2023 3 z 5

Výkupné pro krále Výkupné pro krále Graham Masterton

Katie řeší ve čtvrtém díle série brutální únosy a korupci v řadách policie.
Zdá se mi, že autor v této knize "měkne" a ubral na detailních brutalitách, chvílemi byl děj až překombinovaný.
Nicméně je tato krimi čtivá a mohu ji doporučit.

23.12.2022 3 z 5

Červená lucerna Červená lucerna Graham Masterton

Třetí díl ze série o policistce Katie a za mě díl nejslabší.
Nezaujal mě děj jako takový, ani prostředí pasáků, prostitutek a korupce. Čeho rozhodně neubylo, je brutalita až nechutnost.
Katie jde tentokrát po sériovém vrahovi, k jehož skutkům nakonec budete mít i pochopení.
Konec byl příliš uspěchaný, zároveň i lehce otevřený.

Ač hodnotím o hvězdu méně než díly předešlé, rozhodně je to v daném žánru nadprůměr a povzbuzení k pokračování v sérii.

14.12.2022 3 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Druhý případ dvojice detektivů Huntera a Garcii, neméně dobrý, napínavý, brutální, předčasně neodhalitelný.

Vyšetřování se soustředí na možného sériového vraha ,zvaného Popravčí, motivovaného šikanou v době puberty. Do toho autor zaplete ještě dalšího sériáka, řečeného Řezník, spoustu podezřelých, lidské médium atd ...
No, o zábavu na zimní večery máte postaráno, děj se odehrává v předvánočním čase.

05.12.2022 4 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Čtvrtý díl série o Josii Quinnové, neméně dobrý jako předcházející.

Josii, tentokrát už znovu jako detektiv, řeší případ sériového vraha a do něj záhadné zapojení své kolegyně, o které se zároveň dozvíte něco z její minulosti.
Děj se částečně odehrává mezi motorkářskými gangy, oproti předchozím dílům ubylo brutalit.

01.12.2022 4 z 5

Jestli to řekneš... Jestli to řekneš... Gregg Olsen

Jako první mě na této knize zaujal námět. Teprve, když se mně dostala do ruky, jsem zjistil, že je psána podle skutečné události.
Čtení to není pěkné, lépe řečeno je otřesné, šokující, srdcervoucí. Vyvolá ve vás pocit znechucení, zmaru, odporu a nemožnosti pochopení, jakých činů jsou někteří jedinci na této planetě schopni.
Autor má můj obdiv jak smysluplně a chronologicky dokázal příběh odvyprávět. Taktéž obdivuji sestry Knotekovy, že se o svůj příběh detailně podělily a tím vypověděly, jakým monstrem jejich matka je. Což by se jinak svět díky pochybnému "Alfordovu doznání" ani nedozvěděl.

Snad ještě smutnější než letitá ohavná činnost manželů Knotekových, je fakt, že v tuto dobu (23.11.2022) jsou už oba zase na svobodě .....

23.11.2022 3 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Asi půl roku jsem čekal, až se kniha v knihovně uvolní. Po jejím přečtení už chápu proč je téměř neustále vypůjčená.
Parádní detektivka s nadprůměrně inteligentním detektivem Hunterem, který se skvěle a vtipně doplňuje se svým novým parťákem.
Děj je napínavý, pozitivně komplikovaný, gradující s pro mě překvapujícím závěrem.

18.11.2022 4 z 5

Den, kdy se to stalo Den, kdy se to stalo Nuala Ellwood

Po celou dobu čtení jsem si říkal, co se z tohoto vyklube?
Budete přemýšlet, vymýšlet různé teorie ... Vrátí se jí paměť? Najde dceru? Zemřela? Je obětí nebo pachatelem? Je to všechno vůbec realita? ...
Je to zdrcující srdceryvný příběh o ženě, která přišla o všechno, doslova.
Smutné, čtivé, neodložitelné.

"Moje tělo, pokožka i buňky se regenerují, zatímco moje krásná dceruška hnije někde v hrobě."

14.11.2022 3 z 5

Rozbití andělé Rozbití andělé Graham Masterton

Druhý díl série a neméně dobrý.
Tentokrát řeší Katie vraždy a jiné trestné činy v irské církvi.
Autor si udržuje vysoko nastavenou laťku z prvního dílu a opět se neštítí detailního popisování brutality pachatelů.
Samo sebou že další díl už mám v hledáčku ...

11.11.2022 4 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Kniha byl můj šálek čaje.
Něco málo už mám v tomto žánru přečteno, ale tato detektivka s prvky hororu se svojí brutalitou a neotřelým způsobem násilí hlavního padoucha, řadí na místa nejvyšší v žebříčku z pohledu tohoto hlediska. Autor si servítky nebere a detailními popisy se až vyžívá, což není pro každého.
Hodně se mi líbilo i propletení děje irskými mýty a legendami, zase jsem díky tomu o něco chytřejší.
Pro někoho může být problém se v průběhu čtení orientoval v těch šílených irských jménech.

Jsem rád, že jsem tuto sérii objevil a hned se vrhám na další díl.

07.11.2022 4 z 5

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

Velmi povedená kniha, opět.
Ve své čtvrté knize nás autor znovu zavede do řešení případu vražd, ale tentokrát do období počátku spolupráce týmu kolem Holgera Muncha, jedná se tedy o jakýsi prequel celé série.
Výborné představení jednotlivých členů týmu, které už známe z dřívějších knih, včetně náboru mladičké Mii přímo z akademie.
Konec má časový potenciál k sepsání ještě dalších knih, proto věřím, že se jich dočkáme a nemohu se toho dočkat.

04.11.2022 4 z 5

Klikatá cesta Klikatá cesta Brian Freeman

Třetí díl série s inspektorem Frostem Eastonem a neméně podařený.
Parádní jízda, při které se detektiv snaží dopadnout, zdá se, až mýtického padoucha, který vězí za mnoha podivnými úmrtími v San Francisku. Věřit už nemůže opravdu nikomu.
Soukromá linie Frosta je v této knize malinko upozaděna oproti předchozí, což mě osobně trochu mrzí, protože je velice zajímavá. Dozvíte se však i tak něco nového z jeho osobního života a možná vás to v závěru i překvapí.
Kniha končí způsobem, který vás láká na díl další. Ten ovšem stále není. Doufám, že se ho dočkáme a to co možná nejdříve.

26.10.2022 4 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Kniha je parádní naháněčkou mezi vrahem a policistou, který sice ví, že je pachatel vinen, ale neumí mu to dokázat.
Na pomoc při vyšetřování mu přijde známá novinářka, která bude hrát ve finále nemalou roli.
Skvělá je i osobní linka, jako bonus se dozvíte, zda konečně najde Frost svoji "krásnou neznámou" či opět zůstane žít pouze se svým kocourem.

15.10.2022 4 z 5