MirijamFrankl MirijamFrankl komentáře u knih

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Opravdu krásná kniha napsaná nenáročným, svěžím stylem. Moc se mi líbily obě dějové linky (ačkoli ta ze šedesátých let asi o něco víc). Knížka vás nutí zamýšlet se nad silou morálních hodnot a lásky. Je lepší zůstat čestný a nespokojený, nebo se vzepřít konvencím a prožít aspoň na okamžik pravou lásku?

18.01.2018

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Souhlasím s tatjana1737. Kniha jde svižněji, je čtivější a o dost napínavější. Také ubývá zdlouhavých popisů krajiny, přesto si uchovávají svou líbeznost.Příběh jako takový se mi moc líbil, velice dobrý nápad, snad bych víc ocenila, kdyby byl Tolkien více psal o citových projevech svých postav a také přidal víc dialogů- lépe bych se sblížila s postavami a navíc rozhovor umí děj pěkně podržet. I tak se mi druhý díl trilogie velice líbil, o dost víc než část první, a s chutí si přečtu i závěrečný svazek.

03.01.2018 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Tato kniha byla velice zvláštní. Nemá skoro žádný příběh a málo napínavých momentů, přesto vám ale dá hodně o čem přemýšlet. S Holdenem, vypravěčem, jsem se nějak neztotožnila, avšak bylo mi ho upřímně líto, jelikož nevěděl, co sám se sebou, což dodávalo celé knize hořký nádech. Moc jsem si však oblíbila Phoebulku, i když mi na desetiletou dívenku přišla poměrně vyspělá.
Vyprávění mělo spád, a tak jsem někdy hltala stránky, až jsem si uvědomila, že jsem zahlcená. Příběh je vyprávěn jakoby překotně a navíc nenáročným hovorovým jazykem. Místy mi vadily vulgarismy.
Ke knize se možná, až budu starší, vrátím a doufám, že se na ni budu moci podívat z jiného úhlu pohledu.

03.01.2018 4 z 5

Jih proti Severu 2 Jih proti Severu 2 Margaret Mitchell

Druhý díl románu se mi líbil mnihem více než první. Scarlett mi, ač ne zcela, přirostla k srdci a Rhett též. Jih proti Severu v sobě skloubí prvky dávno zašlé doby dam a gentlemanů, ironii, vášnivou lásku, touhu po přežití a to nejlepší i nejhorší z lidské povahy. Díky lehkému stylu psaní se mi podařilo snadno se do postav vcítit.

12.12.2017 4 z 5

Hledání modré Hledání modré Lois Lowry

Krásná knížka s hlubším poselstvím obalená zajímavým příběhem a příjemně psaná. Jediné, co mi u všech knih autorky chybí, jen nějaké dramatické vyvrcholení,byť by se do knih moc hodilo.

27.11.2017

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Vypravěčka mě upřímně dostala. Chvíli mi trvalo se začíst, ale circa po sedmdesáté stránce se četla sama! Děj plynul rychle a zajímavě se zde proplétalo několik dějových linek spojených zajímavým filozofickým podtextem. Postavy byly jako z masa a kostí, některým člověk strašně fandil, jiné zatracoval a zatracoval. Celá kniha byla napínavá od začátku do konce a skončila opravdu nečekaně. Líbily se mi i mnohé myšlenky díla. Samozřejmě se zde našlo pár chybiček, ovšem ty byly vskutku zanedbatelné. Celkově to ve mně zanechalo opravdu hluboký dojem.

18.11.2017 5 z 5

Královská hraničářka Královská hraničářka John Flanagan

To nejlepší na konec! V této knize byl HU mnohem hlubší, postavy propracovanější a navíc nám a únor ukázal, že si poradí i se smutnými scénami. Napsané je to čtivě a poutavě, přitom bohatým jazykem. Při čtení jsem několikrát neměla k slzám daleko a prožila jsem i nostalgii a touhu vrátit se k prvnímu dílu. Zápletka byla napínavější a méně předvídatelná než u ostatních knih.
Jediné, co je smůla, že tato skvělá série končí. Mockrát děkuji panu Flanaganovi, že mi umožnil strávit necelý rok v Araluenu, Skandii, Aridě, Clonmelu a Galícii s Willem a jeho kamarády.

08.11.2017

Japonsko - gejša a samuraj Japonsko - gejša a samuraj Veronika Válková

Krásná, leč až příliš krátká knížka. Možná trochu rozvinout by to chtělo. Ale moc se mi líbily postavy, i hlavní hrdinka se začíná chovat jako správná puberťačka a ne jak desetiletá. Kniha je příjemně a velmi poutavě napsána, nutit se nebudou mladší ani starší čtenáři. Jen ta japonská jména, to je tedy síla.(-:

01.11.2017 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Tato kniha mne naprosto dostala! Moc se mi líbil různorodý děj, příjemný a rozsochatý jazyk. Zaujaly mne také hluboké a trojrozměrné postavy, každá tak lidská, tak skutečná. Hodně jsem se toho dozvěděla a udělala si celkový přehled o historii medicíny a vztazích mezi jednotlivými náboženstvími a vědou. Je pozoruhodné, jakým vývojem společnost od dob a Roberta Cola prošla. Velice doporučuji, báječná záležitost.

28.10.2017

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Tato detektivka mne zaujala malým množstvím podezřelých a domnívala jsem se, že odhadnout vraha v tak uzoučkém okruhu lidí bude snadné. Chyba lávky! Nechala jsem se strhnout každou narážkou, fakt mě upoutaly psychologické profily i zaujatost jednotlivých svědectví.
Konečný výsledek BYL ohromným překvapením. Herculovi jsem věřila a fandila od začátku a náš belgický gentleman ani tentokráte nezklamal. Jistě doporučuji.

07.10.2017

Noc v Lisabonu Noc v Lisabonu Erich Maria Remarque (p)

Strhující. Dojemné.
Toto je má první kniha od Remarqua a rozhodně nebude poslední. Dostalo mne, s jakou přesností vystihl pocity a atmosféru dané doby. V neposlední řadě mne zaujaly postavy, jelikož byly tolik opravdové, žádná nebyla černá nebo bílá a nedala se vnímat pouze z jednoho úhlu. Upřímně bych si přála lepší konec, ovšem uznávám, že k takové knize by se asi úplně nehodil.

07.10.2017

Povídky podivných Povídky podivných Ransom Riggs

Moc pěkně pojaté povídky, spíše pohádky. Kniha je psána příjemným a lehkým stylem, děj nestojí, ale ve výsledku vám dá hodně k zamyšlení. Ilustrace ke knížce jednoduše patří a jsou velmi zdařilé. Osobně jsem se v tomto podivném světě toulala hrozně ráda a s chutí si přečtu i případné další výtvory z Riggsova pera.

07.10.2017 4 z 5

Ztracené příběhy Ztracené příběhy John Flanagan

Moc příjemné povídky, krásně psané a docela napínavé. Oceňuji i detektivní zápletku v příběhu Dýka a kalamář.

09.09.2017 4 z 5

Poslední žid Poslední žid Noah Gordon

Vynikající, velmi spletitá kniha. Zaujal mne nápad ( dlouhodobě pátrání po relikviáři) i způsob zpracování a duch knihy. Postavy byly jako opravdové a navíc jsem se toho spoustu dozvěděla o judaismu a historii Španělska i dějin lékařství. Za mě bezva a jistě si přečtu další autorova díla a doufám, že se Poslednímu Židovi vyrovnají.

01.09.2017 5 z 5

Čtyřka: Divergentní povídky Čtyřka: Divergentní povídky Veronica Roth

Fajn, příjemně napsané doplnění k Divergenci. Připomněla jsem si události z knihy a i se něco nového dověděla. Romantická linka ze Čtyřkova pohledu se mi taktéž líbila.

07.08.2017 4 z 5

Naděje na konci světa Naděje na konci světa Sarah Lark (p)

Velice pěkná kniha, mrzí mne, že jsem zatím nečetla „předchozí díly". Zaujal mne dosud neprobádaný pohled na druhou světovou válku. Také psychologie postav je hrozně zajímavá. Kniha navíc obsahuje spoustu zajímavostí o Maorech a jejich kultuře. Líbil se mi i sladký, ač trošičku nerealistický konec.

30.07.2017 4 z 5

Zapomenutá vražda Zapomenutá vražda Agatha Christie

Moje první setkání se slečnou Marplovou. Kniha se mi líbila, ale trochu mě iritovalo to, že pohnutkou k řešení byla čirá zvědavost a ne něěco urgentnějšího, neboť jsem se s tím nedokázala tolik ztotožnit, poněvadž já bych nechala zapomenutou vraždu asi spát.
Každopádně postavy jsou velmi sympatické, zaujal mě postup řešení připadů slečny Marplové. Kniha se četla sama a nechybělo napínavé vyvrcholení a úžasně logické, a přitom prosté vysvětlení slečny M.

28.07.2017 4 z 5

Moje sestra Jodie Moje sestra Jodie Jacqueline Wilson

Tahle kniha má nádherný příběh, ale ten konec mě v deseti letetch úplně odrovnal a měla jsem z něj hrůzu. Přesto si však myslím,že je to jedinečná a kvalitní kniha od Jacqueline.

27.07.2017 4 z 5

Marie Terezie : tajnosti císařských komnat Marie Terezie : tajnosti císařských komnat Veronika Válková

Báječná kniha se sympatickými postavami, zajímavými reáliemi a je k tomu nádherně napsaná. Hodně se mi líbil detailní popis rozvrhu malé arcivévodkyně a postava Lízy, ačkoliv sama sebe bych spíš přirovnala k Marianě.
Taky ilustrace považuji za neobyčejně zdařilé.
Děkuji vám, pí. Válková a pane Kople.

27.07.2017 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Opravdu poučná a zároveň lehko stravitelná kniha.Chbosky vytvořil velmi zvláštního a přitom sympatického hrdinu i ostatní postavy.
Líbila se mi i netradiční forma podání, taková hodně otevřená(už se nedivím,že je kniha označená 12+).

25.07.2017 5 z 5