minirock minirock komentáře u knih

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Tak nevím, s hodnocením jsem hodně váhal. Je to detektivka o pátrání po vrahovi malých dětí a mladých žen ? Mě to přišlo spíš jako kniha o stavu ruské společnosti na počátku 50.let. Jako detektivku bych to hodnotil tak třemi až čtyřmi hvězdičkami ale jako náhled do života obyvatel ruska v té době určitě pěti. Vím, že se tam tehdy děly hrozné věci ale to co se píše v této knížce je tak neuvěřitelně otřesné že to přesahovalo moje chápání a mnohdy se mi tomu nechtělo vůbec věřit. Nedokážu si představit žít v takových podmínkách. A už bych takovou knihu asi nechtěl číst.

15.06.2017 5 z 5

Tisíce metrů ode dna Tisíce metrů ode dna Jasmin Schreiber

Kniha mě opravdu mile překvapila. Sice jsem po pár stránkách myslel že ji odložím ale po setkání Pauly s Helmutem na hřbitově jsem se začetl a knížka mě doslova pohltila. Krásně smutný příběh mladé holky a starého, umírajícího muže který na prahu smrti urovnává poslední záležitosti tak jak podle něj mají být. Vzájemně si pomáhají vyrovnat se se ztrátou blízké osoby i s pocitem viny na jejich smrti. Obyčejná kniha o obyčejných lidských věcech, přitom ale na debutující autorku krásně napsaná. Moc pěkné čtení.

25.04.2023 5 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Mám Carterovy knihy moc rád, i tato je vynikající. Nápad originální, poměrně napínavý děj ale co mě dokonale vytočilo byl závěr. Celou knihu čtete o každém detailu vyšetřování a konečné odhalení pachatele je na dvou stránkách a vysvětlení jak k němu došlo na jedné další. A přitom k tomu dopadení došlo celkem logicky a těžko věřit tomu že na to Hunter při jeho intelektu už dávno nepřišel. Ten konec mě opravdu zklamal ale to neznamená že se nebudu těšit na další carterovku.

21.10.2022 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Číst třetí knihu po sobě od Bryndzy, vytvořím si závislost. A to jsem nechtěl. Ale čekat na další budu netrpělivě, to jo. Smrtící tajnosti jsou další skvělá kniha s protivnou inspektorkou Erikou kterou mám čím dál raději. Jak utřela ty haranty v restauraci, to jsem se fakt bavil. Zajímavá zápletka, napínavý děj, nečekaný konec. Co víc si přát? Snad jen aby to pokračovalo stejně fajn dál.

14.09.2021 5 z 5

Hrdinný kapitán Korkorán Hrdinný kapitán Korkorán Alfred Assollant

Knížku o hrdinném kapitánu Korkoránovi a jeho tygřici Jiskře jsem z mládí neznal, koupil jsem si ji kvůli krásným ilustracím mistra Buriana. Nečekal jsem od ní žádný mimořádný čtenářský zážitek ale byl jsem docela příjemně překvapen. Příběhy mladého bretoňce který se díky své odvaze stane oblíbeným maharádžou velkého indického státu, čímž je trnem v oku dobyvačným Angličanům. Ti jej se svým vojskem několikrát napadnou ale Korkorán je za pomoci svých zvířecích kamarádů a vycvičeným domorodým vojskem vždy odrazí. Angličané nakonec s neporazitelným Korkoránem uzavřou mír. Pěkné i když někdy poněkud naivní. Jako desetiletý kluk bych byl určitě nadšený.

01.01.2021 4 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Po první polovině knihy jsem si říkal, paráda, Král je zpět. Jeho pár posledních knih bylo pro mě totiž docela zklamání. Jenže druhá polovina je poněkud slabší a konec mě úplně zklamal, čekal jsem nějaké velkolepé vyvrcholení ale tohle se tedy moc nepovedlo. Kingův lepší průměr ale na jeho nejlepší knížky to nemá ani náhodou.

16.07.2019 4 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Tohle mě opravdu chytlo a nepustilo. Barbarič je frajer, trošku jsem měl obavy jak to zvládne bez těch svých dvou kámošů ale ty byly po pár stránkách rozptýleny. Kniha má výbornou zápletku, má švih a spád, je napínavá až do konce. Líbilo se mi Barbaričovo dvoření Agátě a čekal jsem v této věci nějaký vývoj, snad tedy v příštím dílu.

27.03.2019 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Knihu jsem si půjčil na základě mnoha nadšených komentů na zdejším fóru a doufal jsem že se mi dostane neobyčejného čtení. Bohužel tomu tak nebylo. První polovina, končící odchodem z Perné je nadprůměrná, druhá podprůměrná, čili celkové hodnocení průměr. Nějak jsem nepochopil, proč na poměrně ucelenou zmiňovanou první část navazuje naprosto chaotické pokračování, jehož záměrem bylo postihnout důležité mezníky z Gertina života, což se ale dle mého názoru ne příliš povedlo.

20.02.2014 3 z 5

Pro hrst dukátů Pro hrst dukátů Juraj Červenák

Dlouho jsem se o této trojce nic nečetl takže jsem se fakt těšil na jejich další případ. A zklamaný rozhodně nejsem. Vyšetřují krádež peněz a razidel v kremnické mincovně, kde zrovna ještě ke všemu řádí tajemné Paví oko, lupič tak trochu navazující na Jánošíka .... Potěšil mě Jaroš, má víc prostoru a jeho postava je důležitější než dříve. Barbarič se Steinem se skvěle doplňují, jejich špičkování mě bavilo. Jediné co bych vytkl je příliš zrychlený konec, čekal jsem nějaký soudní proces, dokazování, vyšetřování a výslechy viníků a ono nic. Škoda, i tak ale je to pěkný detektivní román z netradičního prostředí.

01.06.2024 4 z 5

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

Je to jednohubka ale toho Kinga tam najdete hned. Správně temné, krvavé, znepokojivé. A k tomu ty parádní ilustrace. Škoda, mohla to být i skvělá plnohodnotná kniha.

01.06.2024 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Ne že bych byl přímo zklamaný, to opravdu ne, ale vyřešení několika případů ztracených mladých lidí mnoho let zpátky prakticky za pár dnů jednou bývalou policistkou a jejím asistentem mi připadalo až příliš jednoduché. Zajímalo by mě co tam dělala ta policie, to si opravdu myslela že ti lidé zabloudili v mlze a spadli do moře? Ale možná jsem jen velký hnidopich ... Každopádně jako oddechovka někam v létě k vodě skvělé.

03.03.2023 4 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Tou úvodní větou anotace jako by vše zajímavé a napínavé v knize skončilo. Celý další děj se neúprosně vleče, jediný kdo něco vyšetřuje a posunuje příběh dál je Mia, pokud tedy někde nechlastá pivo s jaegermeisterem. Nevím co dělali ostatní policisté protože se o nich píše minimálně. Polovina knihy je plácání o ničem, pachatele mohli klidně dávno odhalit. Konec prapodivný, vysvětleno pár řádky. Slabota.

23.03.2022 2 z 5

Bílá vydra Bílá vydra Josef Kutík

Nádherná kniha z krajin, kde přátelství a pomoc bližnímu mají mnohem větší význam než kdekoli jinde na světě. Je skvělé, že tak pěknou knihu z prostředí drsného kanadského severu napsal český spisovatel, může se směle měřit např. s klasikem tohoto žánru Farley Mowatem. Potěšily i pěkné ilustrace Karla Tomana. Moc se těším na další díly

19.07.2020 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Knížku mám doma 10 let a stejnou dobu jsem ji kvůli její tloušťce odkládal. Sáhl jsem po ní až letos, kdy kvůli koronavirové nákaze pracuji z domu a mám víc času. Myslím že je to typický King, psychologie postav je dobře popsaná (i když je jich teda požehnaně), spousta mrtvých, v závěru mírné nadpřirozeno. Pár věcí mi tam vadilo, nejvíce ten závěr, ten mi opravdu vyrazil dech jak byl nepovedený. Opravdu nechápu jak mohl King po 9stech stranách napětí vymyslet tak hloupé zakončení. No nic, je to můj názor, jiným se to mohlo líbit. Mohlo to být Kingovo nejlepší dílo, ale není, tím pro mě už dlouhá léta zůstává Svědectví.

03.05.2020 4 z 5

Dobrodružný svět Zdeňka Buriana Dobrodružný svět Zdeňka Buriana Ondřej Müller

Tohle je opravdu nádhera a jedna z nejkrásnějších knih v mé knihovně. Hrozně moc se přimlouvám za pokračování, hlavně s obrázky z mých oblíbených knížek od Karla Maye.

23.01.2017 5 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Atmosféra a mimořádný Hrabalův cit pro jazyk, v tom je jedinečný. Kraťoučký příběh železničářského eléva Miloše Hrmy, který má problém se svým děvčetem kterému chce dokázat že je muž aby vzápětí dokázal všem svou odvahu a statečnost při likvidaci německého muničního vlaku za kterou zaplatí cenu nejvyšší. Menzelův film jsem viděl několikrát a myslím že jen za scénu s razítkem by mu akademici toho Oscara nedali. Skvělý Neckář a dnes již klasické dílo a úžasným poselstvím.

05.06.2024 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Nebylo to špatné ale ty kraťounké kapitoly mi dělaly problémy. Když jsem se začetl, hned byl konec a další kapitolka zase očima někoho jiného. Příběh sice fiktivní ale bylo fajn se dozvědět trošku více o této skutečné a tragické události. Myslím že to nebyla moje poslední knížka od autorky.

10.03.2024 4 z 5

Krásná ale strašně smutná kniha. Málo platné, pokud se člověk něčím odlišuje od ostatních, je zaděláno na problém. A pokud jste v Americe na počátku minulého století a máte modrou kůži, jste v problémech až po uši. Naštěstí hlavní hrdinka se se svým údělem vyrovnala po svém, jezdí se svou mulou po kentuckých horách a rozváží chudým a mnohdy i negramotným lidem knihy. Obdivoval jsem tu úžasnou píli a zarputilost Cussy, zároveň i odvahu a touhu jít si za svým snem, ulehčit život sobě i ostatním. Moc sem jí to přál, bohužel doba byla taková jaká byla.

31.01.2024 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Nebylo to špatné ale mými favority od A.O. zůstávají jiné knihy. Podle mě je to také zbytečně dlouhé, zkrácení by prospělo. A všechny ty ženský mě přišly dost střelený, vůbec jsem nechápal jak se někdo může takhle chovat. Co si jako myslely, že jim to všechno projde? U Carla a Asada? Tak to se hodně spletly.
Slušivé čtyři hvězdy ale příště ať je to Jussi o kapánek lepší ...

31.10.2023 4 z 5

Labyrint tajností Labyrint tajností Linda Castillo

Ti amišové si prostě nedají pokoj. Tentokrát knížka začíná požárem na amišské farmě při které uhoří mladý muž. Kate se pouští do pátrání a vychází najevo že mladík kterého nejdříve všichni chválí byl pěkný proutník který nenechal žádnou pěknou holku napokoji. Na povrch vyplývají mnohé nepěkné věci, přibývají mrtví a náčelnice Kate Burkholderová má zase plno práce. Ještě že má o jednoho policistu víc, dispečerka Mona se stává novým právoplatným členem paintersmillského policejního sboru. A i když mi závěr tak trochu připomínal Ramba kdy je Kate jeden den málem zastřelena a druhý skoro uhoří, stejně se mi to moc líbilo a považuji tenhle díl za jeden z nejlepších z celé amišské série. Jen tak dál.

26.03.2023 5 z 5