minirock

Kde leží indiánská zemKde leží indiánská zemJosef Opatrný

Osídlování "divokého" Západu, nemluvě o celých USA na úkor původních obyvatel byl dlouhý a bohužel i velmi krvavý proces. Autor seznamuje čtenáře velmi přístupnou a čtivou formou s nejdůležitějšími událostmi celé této éry od zlaté horečky v Kalifornii až po apačského náčelníka Geronima, který vedl poslední indiánskou válku s bělochy. Jsou zmíněny a více či méně popsány všechny nejdůležitější bitvy včetně té nejznámější u Little Big Hornu a jejich hlavní protagonisté. Množství poučných a cenných informací pro ty, které toto téma zajímá.

předevčírem

Hovor se smrtíHovor se smrtíChris Carter

No tohle bylo něco. Carter dokáže navodit takřka šílenou atmosféru že se fakt skoro bojíte obrátit stránku, tohle umí málokdo a ve vymýšlení smrtí je opravdu jednička. Knihy jsou to opravdu parádní ale čím víc jsem jich přečetl tak v nich vidím určitou šablonovitost, nebo se pletu?

Oběť 2117Oběť 2117Jussi Adler-Olsen

Tenhle díl považuji za slabší. Oba hlavní hrdinové tak nějak ve vleku událostí objasňující Asadovu minulost, přičemž Carl řeší spíš své soukromé starosti a radosti. Rose a Gordon řeší případ maniaka s mačetou a celé mi to přijde místy zbytečně zdlouhavé a natahované. Snad to bude příště lepší ...

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Dal jsem si od komentáře odstup, protože jsem váhal mezi kladným a záporným hodnocením. Každopádně to byl zajímavý příběh a i když mě to chvílemi moc nebavilo, přesto jsem čekal jaký bude konec. I když je to kniha jaké moc nečtu, přinutila mě občas k zamyšlení a to je myslím dobře. Minulost by se měla občas připomínat. Takže nakonec spokojenost.

Smrtící tajnostiSmrtící tajnostiRobert Bryndza

Číst třetí knihu po sobě od Bryndzy, vytvořím si závislost. A to jsem nechtěl. Ale čekat na další budu netrpělivě, to jo. Smrtící tajnosti jsou další skvělá kniha s protivnou inspektorkou Erikou kterou mám čím dál raději. Jak utřela ty haranty v restauraci, to jsem se fakt bavil. Zajímavá zápletka, napínavý děj, nečekaný konec. Co víc si přát? Snad jen aby to pokračovalo stejně fajn dál.

ChladnokrevněChladnokrevněRobert Bryndza

Bryndza se pomalu ale jistě stává mým oblíbeným spisovatelem. A i když jsem četl jen Dívku z ledu a po ní až tuhle knížku, což je pátý díl série, není to moc na škodu. Děj je opět skvěle vygradovaný a nenudil jsem se ani chvilku, naopak. Erika sice není vzor všech ctností ale má mé sympatie. Těším se na další knihu.

MarcoMarcoJussi Adler-Olsen

Tuhle knihu jsem kvůli její tloušťce dlouho odkládal ale teď se mi hodila do Výzvy a tak jsem si ji z knihovny půjčil. Nejdřív musím napsat, že Jussi Adler-Olsen je můj oblíbený autor takže jeho díla hodnotím méně kriticky. Tím pádem bych musel dát Marcovi jen tři hvězdy, protože ten příběh je opravdu slabší. Sice mě jeho osud zaujal a fandil jsem mu ale bylo víceméně jasné jak to dopadne. Někdy jsem se opravdu musel smát jak patnáctiletý kluk utíká půlce kodaňského podsvětí a dalším cvičeným zabijákům k tomu. Carl a jeho parta jsou tak nějak upozaděni a celkem nemají co řešit, jsou stále o krok zpět, spíš se více probírá jejich osobní život. Snad bude další díl lepší.

MozekMozekRobin Cook

Průměrná detektivka s podprůměrným koncem. Lékařské prostředí nevyhledávám v knihách a už vůbec ne v reálném životě, bohužel mě kvůli letošní Výzvě čeká ještě jedna. Snad bude nadlouho poslední, protože tohle mě fakt stačilo, těch lékařských názvů tam bylo požehnaně a skalpelů, injekčních stříkaček a anesteziologů, gynekologů a patologů jakbysmet.

Dívka v leduDívka v leduRobert Bryndza

Celkem povedená detektivka, nijak moc napínavá ale čte se dobře. Pachatele jsem tak nějak tušil a skutečně jsem se trefil. Konec mě přišel dost překombinovaný ale proč ne. Na Erice se mi líbila její zarputilost a to jak si stála za svým i přes nepřízeň šéfů. Překvapilo mě že je to první kniha s ní, protože se tam často vzpomíná na jejího mrtvého muže aniž by to bylo nějak podrobněji vysvětleno. Každopádně si určitě rád přečtu nějakou další knížku s touto tvrdohlavou policistkou.

Lída Baarová: NávratyLída Baarová: NávratyJiří Tauchen

O Lídě Baarové existuje mnoho knih ale toto je zřejmě první, která podrobně mapuje její filmovou a divadelní kariéru po jejím útěku z Československa. A za to jsem velmi rád, protože o jejích italských, španělských ale i některých německých filmech je poměrně málo informací, natož aby je český divák mohl někde vidět (kromě Darmošlapů a Pruského příběhu lásky). Kniha obsahuje velké množství archivních fotografií ze zmíněných filmů ale i divadelních představení ve kterých L.B. hrála, většinou málo známých. Je z nich patrné, že Lída Baarová byla nejen krásná žena ale i výborná filmová a divadelní herečka.

Chovejte se jako kočkaChovejte se jako kočkaStéphane Garnier

Protože máme doma tři kočky, trochu toho o jejich zvycích a vlastnostech vím. Ovšem povahu mají každá jinou. Takže jsem je mohl srovnávat s tím co je psáno v této knížce. Na každou se hodilo něco jiného, více nebo méně, ona je totiž každá kočka svá, každá je osobnost. A lidé kteří nemají rádi kočky byli v minulém životě nejspíš myši.

Miroslav PospíšilMiroslav PospíšilMilan Krejčí

Další skvělá monografie vynikajícího ilustrátora dobrodružných příběhů. Považuji za čest že jsem se na ní mohl finančně podílet. Vše o knize již napsal pode mnou Arminus, takže se nebudu opakovat. Dodám jen to, že jsem loni s kamarádem Honzou strávil úžasné odpoledne u Mirka na zahradě v jeho srubu a poté jsem si prohlédl i jeho ateliér. Je to bezvadnej, pohodovej chlap s kreslířským nadáním od pánaboha. Obrázky v knize jsou parádní ale vidět originál, to je ještě o stupeň výš. Byl to zážitek na který se nezapomíná.

PodvedenáPodvedenáCharlotte Link

Kniha je výborná, příběh napínavý, konec opravdu nečekaný. Přesto se nemůžu ubránit dojmu jisté nedotaženosti v dějové linii rodiny Craneových, jejich osvobození a zadržení Shovea a Terry, to mě trochu zklamalo. Ale jinak spokojenost.

Vražda v postranní uliciVražda v postranní uliciAgatha Christie

Od Agathy Christie jsem toho moc nečetl a proto jsem byl rád že se mi tato knížka vešla mezi vybrané pro letošní Výzvu. Čtyři poměrně krátké jednohubky s Herculem Poirotem byly zajímavé, jako vždy jsem pachatele neuhodl a nejvíce se mi líbilo Zrcadlo mrtvého muže. Ale určitě to není moje poslední autorčina kniha, zalíbil se mi její styl i Poirot.

Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana KornelaPodivuhodné příběhy a dobrodružství Jana KornelaMiloš Václav Kratochvíl

Jan Kornel sepisuje na stará kolena svá dobrodružství která zažil jako mladý voják ve třicetileté válce, na galejích, v otroctví a nakonec jako námořník na pirátské lodi. Kniha se čte dobře ale před takovými padesáti lety by se mi líbila určitě mnohem víc.

Orlí stínOrlí stínMiloš Kosina

Jednoduchý a předvídatelný příběh nad kterým by dnešní děti, protože těm je kniha především určena, ohrnuly nos a určitě by jej ani nedočetly. Svět je prostě za těch téměř 80 let někde úplně jinde a s ním i nároky dětí na četbu. Pro nás starší jsou ale tyto příběhy návratem do dávno minulých let dětství, kdy jsme podobná dobrodružství sami zažívali, což už je dnes pro současnou dětskou generaci prakticky nemožné. Možná je to škoda.

ZpověďZpověďKarl May

První ze dvou zamýšlených životopisných knih Karla Maye. Druhou už bohužel autor nestihl napsat. Karel May, velký německý spisovatel a básník, popisuje svůj život tak, jak šel, pravdivě a bez příkras. Povětšinou je to smutné čtení, dětství a dospívání v rodném Ernsttalu v rodině chudého tkalce, do čtyř let slepý, zažil bídu jakou si málokdo z nás dokáže představit. Jediným přítelem a vzorem mu byla babička, kterou velmi miloval a z jejíhož vyprávění později čerpal náměty ke svým povídkám. Vystudoval na učitele a pak přišlo jeho nejtemnější období, kdy strávil několik let ve vězení. A právě zde v sobě objevil spisovatelské nadání a začal psát své nesmrtelné romány které ho záhy proslavily téměř po celém světě. May dále popisuje svůj život známého spisovatele, své dílo a soudní pře s vydavateli.
Druhá část knihy je věnovaná vzpomínkám jeho druhé ženy Kláry a úvahám různých autorů na témata jako např. Ženy v díle K.M, My mladí a K.M., Vila Shatterhand, Manželství K.M. nebo Užitek z četby K.M. atd.
V knize jsou též otištěny fotografie rodného domu K.M. a z cest po Orientu a Americe. Je to zajímavá kniha pro toho, kdo se chce o Karlu Mayovi dozvědět víc než z většinou tendenčních a nepříliš pravdivých článků z novin nebo časopisů.

Bronzový pokladBronzový pokladEduard Štorch

I když Bronzový poklad možná nedosahuje oblíbenosti jiných, známějších knih pana Štorcha, přesto jsem si jej přečetl s chutí a trpkého osudu nebohého Skrčka upřímně litoval. Ale taková byla tehdy, před bezmála třemi tisíci lety, v našich končinách doba. Z vysmívaného a později nenáviděného kluka se stal těsně před smrtí hrdina a zachránce svého rodu. Pro dětského čtenáře určitě skvělá kniha pro vytvoření představy o tehdejším životě našich předků.

Hrdinný kapitán KorkoránHrdinný kapitán KorkoránAlfred Assollant

Knížku o hrdinném kapitánu Korkoránovi a jeho tygřici Jiskře jsem z mládí neznal, koupil jsem si ji kvůli krásným ilustracím mistra Buriana. Nečekal jsem od ní žádný mimořádný čtenářský zážitek ale byl jsem docela příjemně překvapen. Příběhy mladého bretoňce který se díky své odvaze stane oblíbeným maharádžou velkého indického státu, čímž je trnem v oku dobyvačným Angličanům. Ti jej se svým vojskem několikrát napadnou ale Korkorán je za pomoci svých zvířecích kamarádů a vycvičeným domorodým vojskem vždy odrazí. Angličané nakonec s neporazitelným Korkoránem uzavřou mír. Pěkné i když někdy poněkud naivní. Jako desetiletý kluk bych byl určitě nadšený.

Groznatův štítGroznatův štítJiří Řípa

Štorchovy romány jsou po všech směrech lepší ale tato Řípova dobrodružná kniha z období Sámovy říše za nimi zas až tolik nezaostává. Je zde odvážný a ke všemu zamilovaný hrdina, toužící vykonat odvážné skutky jako jeho otec Groznata, jehož smrt je zpočátku zahalena tajemstvím. Nicméně jeho mladý syn Mstiš je odhodlaný jít v jeho stopách a přidává se k vojsku knížete Lučanů Česty a stává se součástí Sámovy armády která vyžene ze Slovanského území franckého knížete Dagoberta. Knížka stojí za přečtení už jen proto že knih o tomto období naší historie není zase tolik a navíc je doplněna pěknými obrázky Zdeňka Buriana.

12.12.2020

Mořská sůlMořská sůlN. Ždanov

Autor popisuje první dny malého Dusji Paramonova po příchodu do Nachimovského učiliště v Leningradě, což je první stupeň k tomu, aby se z chlapce stal námořník slavného sovětského loďstva. Dusjův otec byl kapitán sovětské ponorky který se svojí posádkou zahynul v 2. světové válce a chlapec se rozhodne jít v jeho stopách. Začátky v táboře, kde hoši začínají svoji vojenskou kariéru nejsou lehké ale hoch vše zvládne a je přijat. Jistě jej čeká skvělá budoucnost v sovětské námořní flotile. Dětská knížka pro mladší čtenáře kterých u nás v padesátých letech vycházelo hodně, doplněná krásnými obrázky Z. Buriana.

08.12.2020

Ztracená tvář (4 povídky)Ztracená tvář (4 povídky)Jack London

Čtyři poměrně drsné povídky z kanadsko-americké divočiny, které spojuje motiv činu, většinou špatného a jeho následek. Ať už je hlavní hrdina muž jenž pyká za své chování vůči indiánům nebo indiánská dívka za dluhy svého otce, či muž a jeho žena kteří hlídají dvojnásobného vraha ve své chatě, protože ho chtějí vydat spravedlnosti, kterou ale nakonec vezmou do vlastních rukou. Poslední povídka je důkazem toho, jaké dalekosáhlé následky může mít pitka vyvolaná za účelem prodeje zlaté žíly. Krátké ale výživné, navíc doprovázené pěknými pérovkami mistra Buriana.

02.12.2020

Zapomenutý svět Zdeňka BurianaZapomenutý svět Zdeňka BurianaOndřej Müller

I třetí svazek světů Zdeňka Buriana je fascinující dílo. Tentokrát se týká méně známých a téměř zapomenutých knih které Mistr ilustroval nebo jen nakreslil obálku. Skvělé jsou též skicy kostýmů pro film Jan Roháč z Dubé. A pro mě snad nejcennější část, skeny téměř všech obálek které Burian nakreslil. Na úplný závěr je přidán Burianův životopis s množstvím zajímavých informací. Smekám před autory, protože toto je pro mě nekorunovaná kniha roku 2020. Už teď se těším na "dinosauří" díly.

01.12.2020

Odkaz lovce tajgyOdkaz lovce tajgyRudolf Luskač

Další dobrodružná kniha z edice KOD z ruského prostředí od českého spisovatele. Pan Luskač velmi poutavě popsal výpravu několika vědců do tajgy, která pátrá na základě indicií v Puškinově knize veršů po tajemném pokladu který před lety nalezl dědeček jednoho z účastníků a rozhodl se předat jej budoucím generacím. Cesta do vzdálených hor je provázena nebezpečnými příhodami při setkáních s divokou zvěří ale i skupinou darebáků kteří mají na neznámé přírodní bohatství též zálusk. Nakonec je tajemství tajgy odhaleno a vše dobře dopadne. Knížka se mi dobře četla, je poměrně napínavá a přírodní krásy Sibiře moc pěkně popsány.

24.11.2020

BlizzardBlizzardKarl May

Obsahem sešitu jsou čtyři krátké povídky - Blizzard, Zpívající voda, Slepý výstřel a Synové Upsaroků. Zpívající voda a Slepý výstřel u nás vyšly poprvé v edici Po stopách v nakladatelství Anny Turinské. Pod pseudonymem D. Jam je přeložil pozdější nakladatel Jaroslav Moravec. Povídka Blizzard u nás vyšla poprvé ve svazku Různá dobrodružství u Aloise Hynka v roce 1910. Synové Upsaroků byly součástí sbírky Hadži Halef Omar nakladatelství TaM v roce 1933.

13.11.2020

Jiří Wowk, dobrodruh z donuceníJiří Wowk, dobrodruh z donuceníVladimír Prokop

Další z úžasných monografií pan Prokopa. Po Krumovi a Vraštilovi přibližuje životní osudy a tvorbu ukrajinského emigranta Georgije Volodimiroviče Volkova, který se počátkem dvacátých let minulého století usadil v Praze a přijal jméno Jiří Wowk. Autor si všímá jak rodinného zázemí tak především umělecké tvorby a vlivů na jeho tvůrčí vývoj. Text je bohatě doplněn Wowkovými knižními ilustracemi i mnoha obrázky titulních stran z časopisů Dobrodružný svět a Malý čtenář, do kterých Wowk též přispíval. Ačkoliv Wowk nedosáhl věhlasu některých svých kolegů ilustrátorů, jeho přínos české dobrodružné literatuře je nespochybnitelný.

09.11.2020

Konec medvědí sezónyKonec medvědí sezónyJosef Novotný

Povídání o tom, jak se český učitel cizích jazyků v době nejtužší normalizace rozhodl odejet na rok do Kanady a učit tam vesnické děti francouzštině. To vážně šlo? Čtení to bylo zajímavé, jiný svět, hodnoty, kultura, příroda a především lidé, o kterých to převážně celé je. Docela by mě zajímalo jestli si ti jeho žáčci, kterým bude teď okolo šedesáti na toho svého učitele z daleké Evropy ještě vzpomenou ....

07.11.2020

Mezi orlem a hademMezi orlem a hademJosef Volák

Musím uznat, že víc než cesta geologické expedice s Petrem a jeho kamarády mě bavily kapitoly věnované době, kdy hraniční oblasti mezi mladým sovětským státem a Afghanistánem, Čínou a Pakistánem narušovaly pašerácké bandy basmačů. Také líčení krás tohoto neobyčejného a téměř neobydleného kraje se dobře četlo, bylo znát že autor ta místa znal a navštívil je. Je to moc pěkná knížka pro starší mládež.

01.11.2020

Pod plachtami kolem světaPod plachtami kolem světaNikolaj Kornejevič Čukovskij

Kniha se čte dobře a koho baví tyhle příběhy o dalekých plavbách a objevování nových zemí, přijde si na své. Všechny čtyři kapitoly jsou zajímavé, nejpoutavější se mi zdál příběh kapitána Cooka. Ale ani Kruzenšternova a La Pérousova výprava do zámoří není nezajímavá. I když je kniha určena především mladším čtenářům i ti starší se neubrání obdivu co byli lidé před staletími ochotni podstoupit aby objevili nový kontinent nebo jenom ostrov v obrovském oceánu na té naši planetce.

13.10.2020

Bez doprovodu bubnůBez doprovodu bubnůHester Burton

Počátkem 19. století to lidé na anglickém venkově neměli vůbec lehké. Nezaměstnanost, s ní spojený hlad a bídné životní podmínky chudých lidí. Tak žijí i Joe a Dick s matkou a mladší sestrou. Začínají propukat selské bouře a při jedné z nich jsou oba bratři zadrženi a odsouzeni k deportaci do Austrálie. Další děj se odehrává z pohledu sice mladšího ale odolnějšího Joea. Díky poctivému úsilí a píli se mu podaří zkrátit si trest a spolu s Mary, dívkou s podobným osudem, zapouští v daleké zemi nové kořeny. Jeho bratr bohužel takové štěstí nemá. Pěkná knížka i když pasáž z Anglie mě bavila mnohem méně.

17.08.2020