MimaJ MimaJ komentáře u knih

Nutné lži Nutné lži Diane Chamberlain

Nutnosť lží alebo nemilosrdnosť pravdy?
Skvelá kniha so skvelým a pútavým príbehom a morálnymi dilemami, kde sa bezmocnosť postáv a pocit nespravodlivosti častokrát prenášali aj na mňa a prežívala som ich spolu s protagonistami.
Autorka veľmi dobre vystihla dobu, ktorá sa zdá byť ako veľmi vzdialená minulosť aj keď to tak celkom nie je.
Emotívny záver to celé pekne podčiarkol.
Odporúčam.

26.09.2019 4 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Za mňa sklamanie. Shari si určite u čitatelov svoje miesto získala, no tu sa žiaden wau efekt nekonal. Nevravím, že som knihu mala hneď prekuknutú spredu aj zozadu, ale mne to nestačilo. Trištvrt knihy tvorilo príliš veľa nudných domnienok a špekulácií, ktoré pôsobili repetitívne. Niektoré síce boli oprávnené, ale mňa to nebavilo. Taktiež konanie postáv bolo na môj vkus iritujúce, ale skalní fanúšikovia Lapeny to zrejme nebudú vidieť až tak dramaticky, kedže jej štýl tam je dosť zachovaný.
Pre mňa, žiaľ, o niečo slabšie dielo z jej tvorby.

14.05.2021 3 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Prečítané na 2 posedenia. Chválim dynamickosť deja, ktorá bola prítomná už od prvých strán. Niečo málo som aj tušila, posledných cca 50 strán už mi to bolo viacmenej jasné, ale knihe to na kvalite vobec neuberá. Lapena píše naozaj pútavo. :)

10.02.2021 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Autorku som mala možnosť spoznať rovno v inom svetle, kedže vybočila zo zabehnutých koľají pri písaní tohto titulu a musím povedať, že vďaka tomu dielu dám šancu aj jej romancam. Knihu som čítala na odporúčanie, sama by som po nej pravdepodobne nesiahla, čo by bola zrejme chyba. Do príbehu som sa začítala pomerne rychlo, je písaný pútavo aj keď som bola trošku skeptická ohľadom predvídateľnosti deja (na konci ma, samozrejme, autorka milo vyviedla z omylu). V konečnom dôsledku to bolo príjemne strávených pár hodín vo svete, kde neviete, čo je pravda a čo lož.

25.06.2020 4 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Príbeh o patriarchálnej spoločnosti, plný manipulácie, kontroly, fanatizmu, ale aj tichého, dobre maskovaného vzdoru. Skvelo vytvorená dusivá atmosféra formou rokmi pestovanej ženskej podriadenosti, či súperenia hlboko zakoreneného v dievčatách, ženách. Príbeh vo mne vyvolal hnev, smútok, radosť, napätie, odhodlanie, nádej a to je pre mňa to najcennejšie, čo môžem od knihy dostať - emócie. Taktiež si prídu na svoje aj priaznivci Handmaid's Tale. Fantastická kniha, ku ktorej sa rada opakovane vrátim.

30.04.2020 5 z 5

Platforma Platforma Michel Houellebecq

Platforma, moja prvotina od francúzskeho autora Houellebecqa. Príbeh o nájdení lásky spojenej s kritickejším možno sarkastickým opisom západnej civilizácie a nahliadnutím do sexuálnej turistiky na prelome tisícročia, kde autor čerpal inšpiráciu priamo zo seba, aj keď je príbeh fiktívny. Nesklamalo, po autorovych dielach v budúcnosti opäť určite siahnem.

12.06.2020 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Extrémne príjemné čítanie. Oceňujem zaujímavo premyslené charaktery postáv, obľúbila som si všetky. Myslím, že komunikáciou lístočkami si kniha získala väčšinu čitateľov a samozrejme aj mňa. Celý koncept príbehu od vyviaznutia z problematického vzťahu, cez nájdenie lásky (či už novej alebo stratenej), až po zobrazenie silných priateľstiev, či rôznorodých rodinných vzťahov hodnotím veľmi pozitívne :)

14.09.2019 4 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Veľmi pekne graficky spracované. Ale nečakajte žiaden príbeh, skôr zbierku hlbších, ale aj jednoduchších nadčasových myšlienok.

21.05.2021 3 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Tak táto je od Debbie úplne naj! Strašne milá, vtipná, úprimná a myslím, že veľmi reálna ukážka zo života čitateľov, ktorá je must have na čitateľskom zozname :)

04.11.2020 5 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Kniha je akousi mozaikou príbehov zo života rodiny Marchovych. Ústrednou témou je dospievanie 4 sestier Meg, Jo, Beth a Amy v období občianskej vojny, do ktorej bol povolaný ich milovaný otec. Musia čeliť smútku z odlúčenia, chudobe, neopätovanej laske, či strachu z nenaplnenia vlastných túžob. Autor nás prevádza jednotlivými obdobiami v živote malých žien, sme súčasťou ich dospievania, dobrodružstiev, vzostupov aj pádov, prvých lások aj sklamaní.
V každom príbehu, či udalosti tkvie morálne ponaučenie, častokrát múdro a nežne podané od matky, ku ktorej sestry vzhliadaju s úctou a nekonečnou láskou.
Opäť sa stretávame s rozprávaním z pohľadov viacerých postav.
Charaktery sestier sú tak pestré a rôznorodé, že každý čitateľ si určite nájde tu svoju obľúbenkyňu aj keď podľa mňa je kúzelný práve ten celok rodiny.
Tento veľký príbeh malých žien stojí za prečítanie.

23.07.2020 5 z 5

Ilustrovaný atlas legračních faktů o mláďatech Ilustrovaný atlas legračních faktů o mláďatech Maja Säfström

Toto je jedna veľká pecka. Predchádzajúci diel Ilustrovaný atlas neuvěřitelných faktů som si veľmi užila a preto ma pokračovanie s takýmto konceptom mega potešilo. Kniha, ktorá poteší hádam každú vekovú skupinu. Je to presne ten typ knihy, u ktorého by mi nevadilo ani ďalších 50 dielov, práve naopak!

14.05.2020 5 z 5

Skutečný život hospodářských zvířat Skutečný život hospodářských zvířat Lena Zeise

Krásne ilustrovaná a veľmi potrebná kniha pre generáciu mladých čitateľov, ktorá nezaujato, stručne a pravdivo hovorí o podmienkách chovu zvierat, ktoré skončia na našom tanieri. Citlivo nabáda k zamysleniu, čo všetko stojí za celým procesom chovu a že je naozaj potrebné postaviť sa k celej téme vedome a zodpovedne už v ranom veku.

23.07.2021 4 z 5

Imaginární přítel Imaginární přítel Stephen Chbosky

Prvých cca 300-400 strán ma naozaj bavilo, sledovali sme sled naozaj divných udalostí,
dostávala som sa do štádia kedy som nechápala, ako viac sa dá dej vygradovať, no zároveň samotný príbeh nepostupoval extra rýchlym tempom a nabral úplne iny rozmer keďže je primárne rozprávaný malým Christopherom, ktorý svojim detským jazykom pri popisovaní desivých scenérií dodal príbehu tú správnu desivosť.
A teraz to ale...
Píšem to síce nerada, ale cez ten záver som sa musela naozaj prehrýzť. Autor sa vo vytváraní napätia dostal až do takého momentu, kedy stratil moju pozornosť a záujem. Takže posledných cca 150 strán výrazne znižuje moje hodnotenie, keďže pri 650 stranovej knihe mal naozaj priveľa priestoru na to, aby čitateľa napol ako strunu a vo výsledku to bolo na mňa prekombinované.
Kedže knihu som čítala z vlastného záujmu a iniciatívy, hodnotenie nie je ovplyvnené všeobecným hypom.
Ako jesenné čítanie fajn, ale pokiaľ hľadáte naozaj desivý horor, poohliadnite sa po niečom inom.

30.09.2020 3 z 5

Tamařino souhvězdí Tamařino souhvězdí Anna Musilová

Titul mi sadol po všetkých stránkach. Príjemný štýl písania, krásny príbeh, úžasné postavy, perfektné prelínanie dejovej linky z hľadiska obdobia, v ktorom sa dej odohráva a takto by som pokračovala ešte nejakú chvíľu kým by mi nedošli synonymá. Teraz som na vlne oddychovej literatúry, čo je presne podľa môjho štýlu aj táto kniha. Našla som tam veľa myšlienok, situácii a pocitov stotožňujúcich sa s tými mojimi a veľmi dobre sa mi čítala kniha z českého prostredia, z ktorej bolo zároveň cítiť nenásilnú "nečeskosť".
S autorkinym štýlom písania som ešte chvíľu chcela zostať, tak som hneď rozčítala Černookú.
Mám rada, ak je záver knihy ako dokonalo trvajúci výdych pri rozlúčke s knižným svetom a presne tu som tento pocit nadobudla.

01.09.2020 4 z 5

Černooká Černooká Anna Musilová

Černookú som začala čítať hneď po dočítaní Tamařinho souhvězdí pretože mi autorkin štýl písania veľmi sadol.
‌Aj keď je titul zaradený do young adult literatúry, prišiel mi naozaj dosť temný a musím povedať, že sa mi to páčilo. Myslela som, že duševná choroba tam bude načŕtnuta omnoho jemnejšie a dej sa bude sústrediť viac na bežný život tínedžera, ale opak je pravdou. Príbeh sa dostával do stále viac a viac pochmúrnej atmosféry čo ma prekvapilo a zároveň potešilo. Opäť spomeniem krásny jazyk autora a taktiež chcem oceniť otváranie témy psychických porúch a emočného sveta u mladých ľudí.
Všetkým, ktorí hľadajú temný young adult určite titul odporúčam.

11.08.2020 4 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Z knihy mám zmiešané pocity. Podľa anotácie som si predstavovala knihu trochu inak, no v konečnom dôsledku ma to nesklamalo. Čítala sa mi veľmi ľahko a príjemne, ale nezanechala vo mne žiadnu emóciu. Ako čitateľ som sa do príbehu nevedela ponoriť hlbšie, pôsobil na mňa iba povrchovo, ba až bezducho (čo je sazmorejme subjektívne). V rámci postáv ma Bobbi zaujala najviac, no nedá sa povedať, že by som si nejakú z postáv obľúbila.
Neľutujem, že som si knihu prečítala, no už by som sa k nej viackrát nevrátila.

04.09.2019 3 z 5

Poslední let Poslední let Julie Clark

Príjemne oddychový, ale rýchlo spotrebný kúsok, ktorý sa v danom žánri bez problémov stratí. Ako dovolenkové nenáročné čítanie fajn :).

07.06.2021 3 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

(SPOILER) ‌K tomu len stručne. Myslím, že vďaka tejto knihe sa zmenšil môj strach a pochybnosti ku kvalite enormne propagovaných kníh minimálne o polovicu. Toto bolo naozaj skvelé.
+ veeľmi maličký spoiler
‌Trošku ma tá "paranormálna" časť príbehu zmiatla a prekvapila, nepáčilo sa mi to veľmi, mala som pocit, že to kazí inak skvelý príbeh a zápletku. Ale nakoniec som došla k záveru, že to autorka zakomponovala celkom zaujímavo.

14.02.2021 5 z 5

Zatímco jsi spala Zatímco jsi spala Kathryn Croft

Príbeh začína prebudením Tary Logan v posteli svojho suseda. Nepamätá si, ako sa sem dostala, ani čo sa dialo. To ale stále nie je najväčší problém. Najhoršie na tom je, že spomínaný sused menom Lee leží vedľa nej ubodaný k smrti. Presvedčená, že Leeho nezabila a v strachu, že príde o všetko, odíde domov a nikomu nič nepovie. Keď sa jej do toho začnú pliesť rodinné problémy, odcudzenie s manželom a problémová pubertálna dcéra, začne premýšľať, či náhodou nevedia niečo o onej noci...

Do príbehu som sa začítala veľmi ľahko. Po pár kapitolách som už nadobudala pocit, že viem, kam bude dej smerovať, no autorka vo mne vedela v správnu chvíľu stále vzbudiť pochybnosti. Nahlodala ich veľmi nenásilne a predsa efektívne. Prešla som fázami, kedy som podozrievala naozaj každého aj keď som sa domnievala, že dej mám ako tak prekuknutý. Ako to už často býva, celé to postupne komplikovali tajomstvá a lži postáv, no tempo gradácie deja zvládla autorka naozaj dobre. Čo mi uberá na dojme je románik Tary s detektívom (nepodstatný spoiler), ktorý mi prišiel trochu zbytočný a samotný záver knihy, pri ktorom sa stále neviem rozhodnúť, či som s ním spokojná. Prekvapivý určite bol, len neviem, či v tom správnom slovazmysle.

27.08.2020 4 z 5

Policejní stanice Brooklyn Policejní stanice Brooklyn Lawrence H. Levy

Brooklyn, koniec 19. storočia, vražda a k tomu v hlavnej úlohe sympatická Mary s nekonvenčným správaním a zmýšľaním snažiaca sa presadiť vo svete patriacom mužom. Príjemné spestrenie deja v podobe vedeckých velikánov ako Edison, Tesla etc. Za mňa veľmi príjemná oddychová kniha, od ktorej som dostala presne to, čo som očakávala.

14.03.2020 4 z 5