Miliarda Miliarda komentáře u knih

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Nejprve k plusům knihy. Sto roků samoty je poměrně čtivé, veskrze originální dílo s neskutečně autentickým slohem. Čtenář si rod Buendiů a ostatní obyvatele městečka Maconda zamiluje a netrpělivě očekává jaké životní peripetie si pro ně Marquéz nachystal. Tím se však dostávám k záporům knihy. V knize je na můj vkus až zbytečně moc postav a dá se v nich vyznat jen s velkými obtížemi. S tím souvisí fakt, že žádná z postav nemá šanci se plně "rozvinout" než ji Marquéz přisoudí, že by měla skonat. Ač je většina postav neskutečně zajímavých a rád bych se o nich dozvěděl více, není pro to v knize prostor, neboť se zde objevuje i nezanedbatelná menšina postav nezajímavých a nudných, což je velká škoda. Celkově však u mě převažuje spokojenost, neboť kniha stála určitě za přečtení a nevylučují, že si od Marquéze v budoucnu ještě něco přečtu.

10.07.2017 4 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Poté co jsem dočetl Policii jsem se neskutečně těšil na Žízeň, avšak trochu jsem se bál toho, že tak vysoce nastavenou laťku už nelze překonat. Naštěstí jsem se mýlil. Žízeň je zcela jednoznačně nejdynamičtější knihou ze série a přečetl jsem jí jedním dechem. Napětí z knihy sálá od první stránky, je prošpikovaná štiplavým humorem a hlavně mistrnými zápletkami. Nesbo dokonale využívá toho co mu jde nejlépe. Vnuknout čtenáři myšlenku, že ví, kdo je vrahem a pak prostřednictvím fenomenálních dějových zvratů tuto myšlenku roztrhat na malé kousky. Nadto se v posledních knihách začal neskutečným způsobem zdokonalovat ve vykreslení vedlejších postav a tak kniha "nestojí" jen na Harrym Holeovi, ale jde o ucelený celek, který neskutečným způsobem šlape a vytváří mistrovské dílo severské detektivní literatury. Pro mě jasných 5 hvězd, a to je proto, že nemůžu dát víc. Už teď můžu prohlásit, že se neskutečně těším na další knihu ze série, neboť po poslední větě knihy vím, že "žízeň" není uhašena a bude ulice Osla dále terorizovat.

21.05.2017 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Jednoduše fenomenální.Rozsahem jednohubka na deštivé odpoledne, ale obsahově se jedná o mistrné dílo. Alegorie, jež skvostně popisuje nástup totalitarismu v Evropě mě uchvátila a doufám, že se toto dílo dostane k co nejširší čtenářské obci.

29.04.2017 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

O krapítek horší než Sněhulák, přesto se jedná o mistrné dílo, které mohu jen doporučit :)

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Jedna z nejlepších knih z celé série. Šokující odhalení vraha bylo jen třešničkou na dortu v dokonalé dějové exhibici mistra Nesba. A to jsem tehdy netušil, že se Nesbo dokáže ještě zlepšit, za což jsem jedině rád.

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Snad v první knize o Harrym Holeovi mě zaujal víc než hlavní příběh vedlejší děj, jenž byl neskutečně kvalitní. A když k tomu přidáme i velice propracovanou hlavní dějovou zápletku, vyjde z toho naprosto fenomenální dílo.

Červenka Červenka Jo Nesbø

Po nikterak povedených Švábech ukázal Nesbo naplno svůj potenciál. Knížka má neuvěřitelně svižné tempo, čte se jedním dechem a množství zvratů, stejně jako docela šokující závěr příjemně překvapí. Jasných 5 hvězd

Švábi Švábi Jo Nesbø

Pro mě osobně nejslabší kniha z celé série. Prostředí Bangkoku mi moc nesedělo a celkově příběh se mi zdál jakýsi rozvláčný a bez patřičného napětí. Naštěstí se jedná o jeden jediný "poklesek" v jinak brilantní sérii.

26.04.2017 3 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

První kniha ze série o Harrym Holeovi mě chytla od samého počátku a už mě nepustila. Bohužel jsem udělal tu chybu, že jsem knihu četl až po přečtení Sněhuláka a tudíž jsem měl porovnání s již takto mistrovským dílem a tudíž nemůžu hodnotit plným počtem hvězd jak bych za normálních okolností hodnotil, ale 4 hvězdy si kniha rozhodně zaslouží :)

26.04.2017 4 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Je to skvělá knížka, o tom žádná, ale oproti sérii o Harrym Holeovi a fenomenální knize Syn Půlnočnímu slunci přece jen něco chybí. Napětí i atmosféra jsou jako tradičně u Nesba na velmi vysoké úrovni, ale trošku v pozadí zůstává samotný příběh, jenž by si zasloužil ještě lehounce dotáhnout. Celkově se však jedná o velmi kvalitní knížku, jež si zaslouží minimálně 80%

26.04.2017 4 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Má první kniha od Kafky a obávám se, že i poslední. Kniha sice vyloženě nenudí, ale na druhou stranu čtivostí rozhodně neoplývá. Kafka se snaží děj pomalu rozplétat a když už to vypadá, že se něco začne dít, tak přijde závěr, který je vzhledem k celkové povaze knihy ryze absurdní. Bohužel ve mně Proces nezanechal takový dojem jaký asi autor zamýšlel a nemohu tak než dát čistě průměrné hodnocení.

16.04.2017 3 z 5

Tuto knihu jsem dostal darem a musím říci, že se rozhodně nejednalo o dar danajský. Ačkoliv se jedná o poměrně útlou knížečku, je v ní řada mouder a inspirace do života, které mohou život zlepšit, pokud o to bude člověk stát. A kdyby měla její četba pomoci jednomu jedinému člověku na světě, aby díky ní by šťastnější, tak mělo její napsání smysl.

31.03.2017 5 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Skvělá kniha, která poskytne řadu cenných rad, jak si co nejlépe organizovat čas, jak utlumovat negativní emoce a jak si osvojit řadu osobních návyků, jež zefektivní váš čas. Jsem moc rád, že taková kniha vyšla, neboť dává podrobný, přesto však přiměřeně stručný a velice názorný návod, jak co nejvíce omezit fenomén prokrastinace. A pokud se člověk rozhodne z knihy čerpat a využívat jejich rad, tak prokrastinaci porazí, je třeba jen chtít.

18.03.2017 5 z 5

Tak jsme lajkovali Tak jsme lajkovali Dominik Feri

Bohužel kvantita převyšuje kvalitu. Řada rozhovorů je více než zajímavá, avšak značná část je již poněkud nudnějšího ražení. Knize by prospělo značné zkrácení tak na polovinu, čímž by tolik nevynikla hluchá místa. Na druhou stranu se jedná o autorovu prvotinu a je třeba k ní tak přistupovat. Pevně věřím, že případné další literární dílo autora se vytýkaným nedostatkům vyhne a budu moci udělit více než průměrné 3 hvězdy.

17.03.2017 3 z 5

Rašómon a jiné povídky Rašómon a jiné povídky Rjúnosuke Akutagawa

Ve výsledku mě kniha jako celek docela bavila, avšak jak už to u povídkových knih bývá, jedna povídka nadchne, druhá zklame. Naštěstí u této knihy počet povídek s kladným hodnocením je nepoměrně větší než počet těch, kterým bych dal záporné hodnocení. Zejména pak povídky Obraz pekla, Rošomón a Mezi vodníky řádím mezi absolutní skvosty, jež do značné míry utvořily mé kladné hodnocení na tuto knihu.

13.03.2017 4 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Poté, co jsem naprosto propadl Přízraku, jsem Policii propadl ještě více a knihu přečetl jedním dechem. Nesbo dovedl svůj spisovatelský um k dokonalosti a napsal prozatím svojí nejlepší knihu. Vedle neskutečně zajímavé dějové linky Harryho Holea musí čtenář ocenit i množství neskutečně čtivých linek vedlejších, jakož i rozvoj jednotlivých postav z osloského policejního oddělení, jež doposud zůstávaly lehce upozaděny, což se však touto knihou změnilo. Množství mistrných zápletek neumožňuje od knihy odtrhnout oči, pročež toto strhující tempo vydrží až do úplného konce. Jediné čeho se trochu obávám je fakt, že se tato kniha bude velice těžko překonávat a tudíž je možné, že Žízeň nenaplní vysoká očekávání. Snad se však mýlím a Nesbo opět ukáže, že je mistrem svého řemesla.

05.03.2017 5 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Prozatím nejtemnější díl ze série o Harrym Holeovi a pro mě osobě nejčtivější. Nesbo je mistr svého řemesla a co dokázal se závěrem knihy si zaslouží absolutorium. Napínavé, šokující, brilantně vystavěný děj, nic menšího o Přízraku říci nejde. Každopádně, pokud podobné tempo nastolí i další Nesbova kniha Policie, tak budu více než nadšen. Jasných 5 hvězd.

01.03.2017 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Ke knize jsem přišel jako slepý k houslím a začal jsem ji číst bez jakýchkoliv očekávání. O to víc jsem byl nadšen, když jsem jí dočetl. Autor věrně zachytil obraz postapokalyptické společnosti, přičemž ústřední téma trifidů záměrně upozaďuje, čímž dává vyniknout dalším tématům o novém uspořádání světa, což knize neskutečným způsobem prospívá. Co mě doslova uchvátilo byly precizním způsobem vystavěné dialogy, což u knih tohoto ražení nebývá pravidlem. Ačkoliv by si kniha zasloužila možná trochu propracovanější závěr, celkový dojem z knihy zůstává více než pozitivní. Nemohu než doporučit.

19.02.2017 5 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Kdybych o Nesbovi nic neveděl a neznal jeho sérii o Harrym Holeovi, hodnotil bych 5 hvězdami, neboť tato jednohubka má spád, je napínavá a má množství nečekaných zvratů, jež knize výrazně prospívají. Jelikož však sérii o Harrym Holeovi znám, musím jednu hvězdu ubrat, neboť k dokonalosti ještě něco chybí.

12.01.2017 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

Tato kniha mě bohužel moc neoslovila. Možná nejsem stavěný na takový styl vyprávění, ale nedokázal jsem se začíst. Ačkoliv má kniha jen lehce přes 200 stran, je strašně rozvláčná a dlouhá a v podstatě se v ní nic nestane. Golding mi nesedl a ačkoliv chápu nadšení některých zdejších přispěvatelů, k tomuto autorovi se pravděpodobně vracet nebudu.

07.01.2017 2 z 5