Proces

Bankového prokuristu Jozefa K. prekvapia v deň jeho tridsiatych narodenín dvaja neznámi muži. Zatknú ho a oznámia mu, že sa proti nemu začal súdny proces. Zatknutého ponechajú na slobode, proces však pokračuje vyšetrovaním v záhadnom podkroví starého činžiaku. Jozef K. sa usiluje o ukončenie nezmyselného procesu, pretože ho súdia pre nikdy nevyslovené obvinenie. Najznámejšie dielo Franza Kafku je literárne brilantne sformulovanou otázkou ľudského bytia a jeho fungovania uprostred odľudštenej a zbyrokratizovanej modernej civilizácie. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/1211/proces-1211.jpg 4.11172

Der Prozess (1925)

Romány, Literatura česká
Vydáno:, Európa

Marůš13
předevčírem

Knížka byla těžká na čtení, v některých pasážích jsem se musela k čtení donutit,ale rozmluva K. s knězem v chrámu mě zaujala a celkově poslední dvě kapitoly byly velice dobře napsané.

martin4183

Pro mě těžké čtení, absurdní a frustrující. Přesto jsem si při čtení nemohl pomoci a absurdnost vedeného procesu spojená s bezmocnosti Josefa K. mi neustále připomínal stalinistický teror po roce 1934, kdy statisíce obětí zažily to, co Josef K. V mých očích Kafka předběhl svou dobu a napsal absurdní román, který se později stal skutečností.

MilkyA

Nedá sa mi o Procese hovoriť ako o zábavnej knihe, no zostalo vo mne z nej niekoľko veľmi silných sureálnych obrazov, ktoré vo mne chvíľu pobudnú.

bob9249

Josef K. prožíval peklo při absurdním procesu. Já jsem bohužel podobné peklo prožíval pří čtení. Nekonečmé monology o ničem, konec úplně divnej. Omlouvám se všem fanouškům, ale mě to fakt nebavilo.

Kaik

Můj první Kafka a patrně i poslední. Nuda k uzoufání. Nejvíce jsem postrádal jakoukoliv informaci o důvodu udání nebohého prokuristy a tedy i motivaci k procesu jako takovému. Konec byl vysvobozením nejen pro Josefa K., ale zejména pro mne.

AnnaNicholaos

Složité čtení s typickou temnou atmosférou doléhající na čtenáře jako těžký bouřkový mrak. Rozhodně ne kniha pro každého. Já jsem si s tímto Kafkou bohužel nesedla.

LadyAnn

Geniální Kafka!!!

Jacck

Proti Josefovi K je veden proces, je dlouze vyšetřován, je popotahován, nakonci zastřelen na mostě. Po celou knihu se nedovíme, proč je proti němu veden proces a čeho se týká. Tato absurdita a nemožnost poznat pravdu je pro Kafku typická. Všechna jeho díla jsou o tom samém. Občas každý z nás v životě zažívá absurdní kafkovské situace.

Kala97

Dokonalý existencialistický román, kde nechápeme, proč se některé věci dějí, stejně jako v reálném světě... Ovšem konec byl pro mě poněkud předvídatelný a zklamal mě, jelikož jsem čekal alespoň malinké vysvětlení, proč se to vlastně všechno děje.

Matty

Pro Kafku jsou charakterická dlouhá souvětí, psána spisovným a strohým jazykem. Popisu postav a prostředí, stejně tak samotnému vyprávění Příběhu věnuje pouze minimální prostor. Více jej zajímají myšlenky a jejich prezentace. Činí tak jednak formou dlouhých monologů, jednak popisem mentálních pochodů hlavního hrdiny, při nichž zřejmě čerpal z vlastních pocitů v podobných situacích. Důsledně se vyhýbá věcem konkrétním, vše je spíše jenom lehce načrtnuto, zahaleno v mlze a obestřeno tajemstvím. V tomto případě se to týká především ústředního procesu. K. neví, z čeho a proč byl obviněn, neví, jak probíhá (zda vůbec probíhá) soudní řízení, neví, kdo mu může pomoci a kdo uškodit. Neví to on a nevíme to ani my.

Spočívá snad podstata románu ve faktu, že jsme všichni něčím vinní? Jenže čím, kdo o tom rozhoduje? Naši příbuzní a známí, soud, nějaká vyšší moc? A jak lze vyhrát soudní řízení s naším vlastním svědomím? Množství otázek je na knize nejvíce fascinující a zároveň je to hlavní důvod, proč bude mnohým připadat příliš „těžká“ – nenabízí uspokojivé odpovědi. Nehledě k tomu, že ve fikčním světě Procesu, ve světě bez naděje a možnosti úniku, byste pravděpodobně nechtěli žít. Kniha je prostoupena beznadějí, deziluzí ze sebe samého i ze společnosti. Pokud se ovšem nenecháte odradit a zkusíte do ní proniknout, dost možná vám, stejně jako mi, změní život (nebo alespoň poupraví způsob, jak o životě přemýšlíte).

krevetinka

Příběh prokuristy Josefa K., který je jednoho dne z nevysvětlitelného důvodu obžalován. Josef K. se snaží zjistit co provedl a jak z toho vyváznout. Kniha poukazuje na to, že se v životě občas přihodí věci, které nelze nijak vysvětlit či ovlivnit.

Knihu jsem nedokázala dočíst do konce. Nějak mi nesedla. Zdlouhavé a nezáživné kapitoly...celou dobu jsem čekala nějaký zvrat, nějakou akci, záchytný bod... jenže nic takového se nedostavilo. Knihu se ani nebudu snažit znovu dočíst, za mě zkrátka nic moc. 1*

Pawlis

Poklad plný úžasných nápadů. Hlavní zápletku považuji za jednu z nejlepších, co byly kdy vymyšleny. Kafka ve vrcholné formě; těžko pochopit, že mohl takové dílo se zklamáním odložit...

witiko

Kafkovi málokdo rozumí už jen proto, že je na něm nabalena spousta stereotypů a literárně-vědních pojednání a interpretací. Až si člověk říká, že už to ani nemá cenu číst, když je to taková věda. Ve skutečnosti je třeba všechno tohle hodit za hlavu. Číst Kafku takového, jaký je – pro každého jednotlivého čtenáře. Teprve pak oceníte přízračnou snovost a současně oslnivě ostré vnímání detailů, existenciální vážnost a přitom všudypřítomný absurdní humor a odstup. Dokonale vystavěné drama hodné antické tragédie, jež ale zůstává nedokončené, otevřené a ne(do)vyslovené... Pro mě osobně je Josef K. vůbec nejoblíbenější románovou postavou. Zdaleka není pasivním kolečkem v soukolí nesmyslného sytému, jak se obecně tvrdívá, naopak je to velký bojovník, pokušitel a hledač smyslu. Prostě "svému Kafkovi" rozumím a sám zažívám v jiné podobě stejné pocity jako jeho románové alter ego. Pro mě jedna z největších knih, která kdy byla napsána!

Měňavka

Hodnotím kladně, ale si jen díky tomu, že jsem knihu zkonzumovala formou dramatického zpracování.

Bumeso

Bohužel jsem tuto knihu nebyl s to dočíst...

zbožňuju_knihy

Strašně jsem se snažila, ale bohužel nejsem schopna dočíst, ve svých 30 jsem zřejmě ještě nedozrála a obávám se, že pro tuto knihu už ani nedozraji. Tahle kniha byla moje první a poslední od Kafky a ukamenujte mě, ale pro mě je to brak.

Mr.Donut

Navzdory pár pomalejším částem hodnotím velmi kladně. Pro milovníky absurdní literatury je tato kniha povinností. S každou další postavou se absurdnost procesu zvyšuje až k hodnotám, vedle kterých vypadá spontánní proměna člověka ve hmyz jako běžné pondělí.

Miliarda

Má první kniha od Kafky a obávám se, že i poslední. Kniha sice vyloženě nenudí, ale na druhou stranu čtivostí rozhodně neoplývá. Kafka se snaží děj pomalu rozplétat a když už to vypadá, že se něco začne dít, tak přijde závěr, který je vzhledem k celkové povaze knihy ryze absurdní. Bohužel ve mně Proces nezanechal takový dojem jaký asi autor zamýšlel a nemohu tak než dát čistě průměrné hodnocení.

Richelle

Knihu jsem četla, protože me zaujal děj z vyprávění. Bohužel jsem z ní zklamaná. Kniha mě nezaujala, nebavila a ani nic jiného. Jinak je to určitě zajímavý námět.

christiey14

Kniha těžká na čtení, přesto geniální.

Sidonie

Napsat tohle někdo dnes, každý nakladatel se mu vysměje.

Nedělalo mi potíže přečíst to, ale ničím mě to nenadchlo. Atmosféra je monotónní. Bez zvratů. Celou dobu jsem čekala na nějaké vysvětlení, na nějaké vygradování...

I když chápu, že je to účel - ukázat zbytečnost a absurditu celého života... K. stejně jako každý z nás nechápe, co vlastně dělá, proč to dělá, kam to vede, jaký to má smysl? A pak konec. Smrt. Nepřijde žádné rozuzlení. Žádný padouch nevyzradí všechny podrobnosti o svém plánu. Nenajdeme smysl života. Žádná pointa. Jen pachtění a - konec.

Jenže tohle všechno se dá vyjádřit lépe. Tak, aby mě absurdita udeřila přímo do tváře.
Takhle mám jen dojem, že jsem přečetla další zbytečnou knihu v tomhle zbytečném životě.

Sartre nebo Camus to zvládli lépe.

Od Kafky bych doporučovala spíše kratší povídky.

StihOMam

S touto knihou mi došlo, proč je autor PAN Kafka. Byla pro mě těžká; na strávení, na čtení mezi řádky, občas na čtení řádků samotných, na zasazení do souvilostí, na opuštění myšlenek na knihu při jejím zavření. Nicméně její nadčasovost i styl vyprávění pohladily můj hlad po literatuře dostateně na to, aby tento kousek stál v přední řadě mé knihovny.

Manyna

Připouštím, že s takovou knihou jsme se ještě nesetkala, ale hrozně mě pohltila, přečetla jsem jí za den. Ačkoliv některé kapitoly nebyly dopsány, na ději se to nikterak nepodepsalo, naopak mi to dalo prostor k vlastní fantazii a k hlubokému přemýšlení...
Marný boj člověk se svým osudem, který nemá možnost odvolání (tedy spíše dovolání), ztráta nadějí, odevzdání se. Na co opravdu nezapomenu je rozdělení procesu - skutečné osvobození, zdánlivé osvobození, průtah..."jako pes".

dancadragneel

Abych popravdě řekla tak tahle kniha pro mne byla utrpením a kdybych jí neměla číst kvůli škole asi bych jí nedočetla... pan Kafka mě teda moc nepotěšil a upřímně po této naší menší schůzce už zřejmě nepotěší, poněvadž sama od sebe ho vyhledávat zřejmě nebudu... Kniha byla pro mne dlouhá až dost nesrozumitelná a velmi nudná... Rozhodně jí nebudu doporučovat

Milos74

Možná je moje intelektuální úroveň nevalná, Kafka zkrátka nebude autor, kterého bych v knihovně nebo na pultech knihkupců vyhledával. Jednou stačilo. Zřejmě jsem na něj příliš prvoplánový, hledat v sáhodlouhých nudných statích skrytý význam a přitom přemýšlet, zda na psychiatrii patřím já nebo autor, mě prostě nebaví.

Blekí

Mé první setkání s Kafkou a pokus o zasazení knihy do kánonu. Měla jsem z knihy celkem strach, ale na začátku jsem byla nadšená. K. je zatčen, proces, který je proti němu veden, mu obrací celý život naruby a on se snaží situaci vyřešit, aniž by se, ironicky, zajímal o to, proč je proti němu proces vůbec veden. Geniální. Ale tak do čtvrtiny, když to přeženu tak do poloviny knihy. To se tam ještě něco děje a čtenář je udržován v mírném napětí. Poté ale děj končí a přichází nudné a zdlouhavé popisy různých úředních procesů apod., které čtenáři nic, ale naprosto nic nedají. Pouhé plítvání stránkami knihy nesmyslnými větami. Snažila jsem se, ale knihu jsem odložila nedočtenou. Zklamání.

Tomáš_1

Přečíst tuto knihu, to byl vskutku proces. Ale nebyl to proces marný....

dadako

Mé první setkání s Kafkou. Setkání to bylo nečekaně zajímavé. I když se toho co se týče děje a zvratů moc nedělo, bylo to čtení zajímavé poutavé a hlavně k zamyšlení. To co mi u většiny autorů příjde jako zbytečná, nic neříkající omáčka, pro mě bylo v procesu čtivé a zajímavé.

hmyzák
27.12.2016

Nosnými motivy jsou ANONYMITA a SAMOTA. Víc se toho nedozvíme, než dozvíme. Místem děje je Praha, ale chodí se po nějakém mostě (Karlův), těče nějaká řeka (Vltava), navštíví nějaký velechrám (Svatovítský), čas neurčitý i hlavní postava je anonymní Josef K. (Josef Kdokoliv). Kdokoliv může být obviněn a odsouzen anonymním soudem, nepsaným zákonem - společností.
Čím se Josef K. provinil? Svoji samotou, ignorací společnosti, neměl přátele, jeho "přítelkyni" Elza byla jen osobou známou a za to musel pykat před nepsaným zákonem.

Kafka nikdy nechtěl být spisovatelem, dílo není hotové a řeší v něm svůj nejtěžší životní problém - chce (a zároveň musí) v mezilidských vztazích jednat naprosto korektně, slušně a zdvořile. Často si vyčítá každou špatně konstuovanou větu, špatné vyznění slov.

Veronika_!+
25.12.2016

Celou knihou mě provázel silný pocit bezmoci a temna. Myslím že není třeba zaměřovat se na to co je na povrchu ale na to co je pod ním... Pro mě byla kniha sledováním obrazů, ostatně příběh ani není dokončený, a to dávalo větší svobodu mojí představivosti.

tragédie samoty

Franz Kafka