Proces

Koupit

Bankového prokuristu Jozefa K. prekvapia v deň jeho tridsiatych narodenín dvaja neznámi muži. Zatknú ho a oznámia mu, že sa proti nemu začal súdny proces. Zatknutého ponechajú na slobode, proces však pokračuje vyšetrovaním v záhadnom podkroví starého činžiaku. Jozef K. sa usiluje o ukončenie nezmyselného procesu, pretože ho súdia pre nikdy nevyslovené obvinenie. Najznámejšie dielo Franza Kafku je literárne brilantne sformulovanou otázkou ľudského bytia a jeho fungovania uprostred odľudštenej a zbyrokratizovanej modernej civilizácie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/1211/proces-1211.jpg 4.11487
Vydáno:, Európa

Der Prozess (1925)

Kniha Proces

bigbabe

No, na rozdíl od Zámku to mělo aspoň konec. Jak popsat litanii než litanií? Víc k tomu asi nemám.
Ano, téma je to důležité a v historie se opakuje, ale styl psaní prostě nedávám.

E_Lan

Přiznám se, že moc nevím co to mělo znamenat. Chvilkama jsem se dobře bavil, dobře se vcítil do psychologie postav a dění jehož jsou účastné. Postupem času a především pak v poslední kapitole jsem se úplně ztratil ve změni úvah. Bohužel.

Rihatama

Absurdní fraška. Člověku se chce křičet, bušit pěstma, nebo něco podobného. Josef K. se dostává do soukolí odlidštěné soudcovské/úřednické/státní mašinérie. A to prosím v roce 1925. Neskutečné dílko. Kafka mě vlastně skoro celou dobu děsně štval. A to nikoli pouze oním vlastním nesmyslným procesem, historie se bohužel ráda opakuje, ale reakcemi lidí okolo. Všichni, absolutně všichni slouží oné mašinérii nebo se jí podrobili. Ona přitom není až tak přesvědčivá (nemusí, stačí mlžit), jako jsou přesvědčiví její úředníci a vůbec všichni ti, co se kolem procesu točí ve spletitém zákulisí a zkušeně radí, jak systém očůrat. Ovšem jen dočasně, pochopitelně. Žádné příjemné a pohodové čtení to tedy není, to vám řeknu. Zato dvojnásob poučné. K., na rozdíl od brouka, nerezignoval. Bohužel se stejným výsledkem. Jedovatý systém otráví celou společnost. Jedinec nemá šanci. Zůstává bezmoc a beznaděj. Já věděla, proč tohoto Kafku stále obcházím obloukem, jakkoli má pouze pár stránek a v knihovně jej mám už vážně dost dlouho.

allebra

Asi je dobře, že jsem se k této knize nedostala v době studia. Myslím, že bych z této doporučené četby měla tehdy v hlavě slušný zmatek. Ostatně, ten jsem měla chvílemi při čtení i dnes. Bylo to čtení dosti depresivní, absurdní, ale určitě zajímavé. Byrokracie byla místy až strašidelně reálná, obávám se, že tuto knihu z hlavy jen tak nedostanu. Tímto s Franzem Kafkou ještě rozhodně nekončím, příště je na řadě Proměna.

hynzek

Dobrá studijní pomůcka na hodinách volitelného semináře Právo na spravedlivý proces (právo na obhajobu, právo na zákonného soudce, veřejnost a ústnost jednání...všechno špatně). Ale o právo ani kritiku společenských poměrů vůbec nejde. Je to neuvěřitelná literatura, kterou lze dávno před postmodernou číst na mnoho způsobů, přitom i ten doslovný je skvělý. Výkladů je milion, nabízím taky jednu alegorii: popis morálního rozkladu člověka stiženého duševní chorobou.

Francesca14

Rozhodně se nedá říct, že by kniha byla čtivá, často jsou tam dlouhé, až odborné pasáže a většinu času člověk stejně netuší, proč o tom ten autor vlastně píše. Místy mi připadalo, že "Proces" je jako by se Orwell snažil psát "Alenku v říši divu", ale právě to se mi na tom líbilo. Z knihy je člověk zmatený, ale jsou tam zajímavé myšlenky a ta nejistota při čtení má své kouzlo. Určitě se ke knize vrátím za pár let, až se na ni budu moct ještě lépe soustředit.

Messilina

Přemýšlím, jestli je divnější Proces, nebo 1984. Mimochodem jsem někde četla, že tyto dvě knihy četl norský terorista Anders Breivik, (za to Kafka samozřejmě nemůže).
Kniha je dost depresivní a absurdní, ale dobrá. Prostě Kafka.

AnSe

Je neuvěřitelné, jak někteří autoři dokáží napsat knihu, kde se neděje nic, ale děje se toho tolik... Proces je jednoznačně jedno z největších děl moderní doby. Z mého pohledu se nejedná ani o tak depresivní dílo, jak bývá často tvrzeno - vezměte v úvahu svůj život a své procesy a zjistíte, že to, co K. řešil se soudem, vy řešíte sami se sebou.

Osobní typ - během čtení, před či po si zajděte do Muzea Franze Kafky v Praze na Kampě (ne do toho na náměstí Franze Kafky, to s ním nemá nic společného). Zážitek z knihy dosáhne jiného rozměru.