michimuller michimuller komentáře u knih

Jáma Jáma C. J. Tudor

Dala jsem si soukromou výzvu dát si tři knížky jednoho autora po sobě a forma audioknihy je k tomu jak dělaná. Perfektně načteno panem Vasilem Fridrichem, že snad připustím, že byl i o malinko lepší než můj favorit Petr Kubes, který může číst i telefonní seznam a bude skvělý. Fantasticky podkresleno hudbou se saxíkem, takže jednička s hvězdičkou. Jámu jsem si díky tomu užila, byla temná, ale ne depresivní, měla spoustu dějových linek, kliček a odboček, ale nebyla nepřehledná, že by se člověk musel vracet. Měla zajímavý děj zasazený do konkrétního místa, kde v podstatě chcípnul pes a nic se tam neděje a přesto se děje, že nebyla vůbec nudná. Nerada se opakuji, ale vykrádání mistra Kinga, to fakt ani omylem. Já Kinga čtu ráda a spoustu jeho knížek mám přečtenou víckrát. Jestli někomu připadá, že si snad autorka dovolila v Jámě parazitovat na Řbitovu zvířátek, tak má bujnou fantasii. Zmínka, nápad, myšlenka....nic víc. Mě se v příběhu líbila panenka Abbyočka a možná jsem si ji představovala jako Chucky a rozhodně to neberu jako vykrádání kultovního filmu. Malinkej mínus za tu dluhovou past, sice se celou knížkou proplétá linka finančního dluhu, ale kdyby ji autorka vyškrtnula, naprosto nic by se nastalo, tak nějak mi přišla nadbytečná. A protože závěr patří mistrům a autorka se prozatím pomalinku rozepisuje, tady jednu hvězdičku beru. Knížka byla skvělým mixem a stojí za přečtení. A já si dám Ti druzí.

04.03.2022 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Kříďák, drásavý a děsivý psychothriller...ach jo! Srovnávání se Stephenem Kingem proboha proč? Dávat hned nálepky někomu, kdo si vyšlapává vlastní cestu mu spíše ubližuje a to si autorka za svoji hodně dobrou prvotinu nezaslouží. Mě se Kříďák líbil a vůbec mi nevadí, že zůstala některá tajemství a nevysvětlené záhady záhadami napořád. To přeci k mysteriu patří. Audioknížka namluvená panem Vasilem Fridrichem naprosto super poslech. Za příjemně děsivou a tajemnou atmosféru po celou dobu příběhu zasloužené čtyři hvězdičky. Mínus jedna pidi hvězdička za konec, závěr patří mistrům a to tu nebylo. Ale já si dám volné pokračování v další autorčině knížce Jámy.

01.03.2022 4 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Sídlo Craven Manor nebylo ani hororové, ani strašidelné, ale spíše pohádkové a o to více čtivé a rychle přečtené. Takový starý klasický román dobře přepsaný do současné doby. Napínavá oddechovka se mi fakt líbila, hlavně sympatický opelichaný kocourohavran. Detektivní zápletka, kde je pravda a kdo je padouch bylo správné koření příběhu zasazeného do temné přerostlé a tajemné zahrady čekající na fešného zahradníka. Strašidelný dům, který vlastně vůbec strašidelný nebyl, strašidelná byla snad jen nátura jednoho záporáka, kterých je bohužel reálný svět plný.

09.02.2021 4 z 5

Hora mrtvých Hora mrtvých Jeremy Bates

Jeremy Bates se evidentně zakusuje do úzce profilovaných témat a vyplňuje tak skulinky ze kterých se dá spousta myšlenek vytěžit a vystavět na nich nový příběh. Četla jsem jeho les sebevrahů a tam jsem jednu hvězdičku spíše ubrala, tak tady mu ji vracím...pocitově skvělých 92% Nikdo snad neočekává, že by se stará ruská záhada na stránkách knihy vyřešila, ale příběh ve dvou dějových liniích si přeci jenom hledal odpovědi. Líbilo se mi že vystavěl příběh na starých faktech a upustil od spekulací ve starém příběhu. Vybral si jednu z konspiračních teorií a brutálně to narval do příběhu současnosti. Některé okamžiky byly useknuté bez návazností a odpovědi se ztratili někde v prostoru, ale většinou se řídil logikou. Na druhou stranu spousta myšlenek tu byla šílená, (labrador a vlčák ve psím spřežení ???)nebo na hranici příčetnosti (podzemní jeskynní bludiště) a do toho pálící mráz zavátých ruských hor. Skvělé téma, poctivě nastudované podklady, to celé zasazené do úchvatné krajiny Uralu, prostě brilantní. Co se tehdy stalo se možná skrývá v některé zaprášené zapomenuté složce nadepsané TOP SECRET nebo Akta X ale ta se asi nikomu do rukou nedostane.

26.11.2020 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Od této audio verze knížky jsem naprosto nic neočekávala a kdo nic neočekává, nemůže být zklamaný. Naopak příjemné překvapení prostředí smrtící reality show, křížené fantasy. Oživení příběhu pomocí milostného trošku divného románku tam snad ani nemuselo být, ale věřím, že si našlo své příznivce. Na mě ovšem působilo jako spíše naivní romantický blábol uprostřed boje o přežití. Zpracování knížky a jednoduchý vyjadřovací styl se k fantasy naprosto nehodí. Malá slovní zásoba, skoro bych se ani nedivila kdyby autorka používala jen věty holé. A ještě jeden podstatný nedostatek naprosto ploché postavy prostě tohle je A, tohle B a tohle C. Akceptuji, že román je zaměřen na jinou věkovou skupinu, ale skvěle zpracovaná audio verze posouvá moje subjektivní hodnocení o zaslouženou hvězdičku výše.

08.06.2015 3 z 5

Triptych Triptych Karin Slaughter

Jedním slovem perfektní! Už jsem se bála, že se mi pod ruku dostávají jen průměrné knížky. Skvělá zápletka, promyšlený příběh, člověk se u toho ani chvilku nenudil. 5 * z 5 naprosto zaslouženě. Knížka otevřela další skvělou sérii.

08.06.2015 5 z 5

Kosti na popel Kosti na popel Kathy Reichs

Skvělá detektivka, kanadské prostředí, výlet do dětství a potrefená sestra Harry, ta se úžasně povedla, člověk až žasne, že mohou být sestry až tak moc rozdílné. Malé mínus, zase ta nešťastná krkolomná francouzština, už v jiných knížkách jsem z ní nebyla nadšená, ale tady mi vadila asi ještě o něco víc. Tématika "nalezení kostry kamarádky z dětství" mi přišla hodně osobní, a určitě bych tím procházet v reálném životě nechtěla. Čte se jedním dechem

15.01.2015 5 z 5

Osudová cesta Osudová cesta Kathy Reichs

Dějová zápletka zasazená na místo letecké havárie v lesích, kompletace lidských ostatků, krizové štáby, setkání s vlky, kojoty nebo která psovitá šelma tam děsí lidi. Autorčina odbornost je úžasně zakomponována do děje. Mě se knížka moc líbila a autorka mě přesvědčila, že sáhnout po jejím románu není ztráta času.

15.01.2015 5 z 5

Zdravě kdykoliv a kdekoliv Zdravě kdykoliv a kdekoliv Sandra Schmidová

Sandru Schmidovou jsem zaregistrovala někde na netu, kde propagovala domácí pečené housky plné bílkovin, pro nás tlouštíky, do kterých se dával čerstvý sýr cottage. Recept jsem si poznamenala na otevřenou obálku z banky, spíš jsem ho načmárala a pak v kuchyni zkoušela něco jedlého vytvořit. A kupodivu dost dobrý!!!! Nebudu lhát, nadchlo mě to a peču je už docela pravidelně. A velice jednoduchou knížečku jsem nedávno potkala v knihovně, krásně zpracováno, jednoduché recepty, co zvládne i nekuchařka a co jsem vyzkoušela bylo povedené. Nic pro master chefa, nebo sběratele opravdových kulinářských specialit, prostě zdravé rychlovky do dnešního uspěchaného světa pro ty, co sem tam chtějí udělat něco jen tak "zdravě".

16.02.2022 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Jednohubka a vlastně hodně povedená. V krátké době jsem zvládla tři knížky ze série strašidelné domy autorky a tenhle příběh se mi asi líbil nejvíc. Držela jsem palce sympatickému kocourovi. Prostě oddychovka, žádný horor jsem neočekávala a knížka na mě působila svým zaměřením spíše na mladší ročníky.

12.02.2021 5 z 5

Paříž: Katakomby Paříž: Katakomby Jeremy Bates

Tenhle kanaďan mě začíná vážně bavit. Sice se v recenzích na jeho knížky objevuje kritika, že jednu šablonu používá na všechno, ale proč ne, když to funguje. Katakomby byly zvláštní, takové temné a šedivé a já nevím proč, jsem pořád čekala, že z nějaké postranní chodby vyrazí legendární Minotaurus, ale ani tak mě knížka nezklamala. Byla čtivá a logicky uvěřitelná a první polovina se mi líbila víc. Jako prvotina autora dost dobrý.

12.02.2021 4 z 5

Mráz a hry Mráz a hry Jan Hlávka

Algor bude krásná série, na kterou už se těším. První díl rozehrál docela zajímavou partii seznamování se z novým planetárním prostorem. Sci-fi je pro mě okrajová záležitost zájmu, ale tohle je hodně dobře stvořený svět, který si žije vlastním životem. Postavy jsou tak trochu zvláštní, charakterově pro mě ploché, ale emoční vývoj tam je, tak tomu určitě dám šanci. Diktátor Korwarian z ledové planety, který je chladnější než sníh, s pohledem vraha, bez emocí, se srdcem robota a mozkem tyrana se přece musí vedle své uchvácené princezny, kterou střeží ochranka šílenců, někam vyvíjet a směřovat, jinak by to byla nuda zamrzlá v čase! Na druhou stranu i na konci knihy jsem měla problém v orientaci kdo je kdo a kam patří. Budu muset rychle navázat další díl, dokud to mám v hlavě a už se těším.

09.02.2021 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Artemis- krásná obálka v malachitové zeleni.. ačkoliv tématicky není můj šálek kávy ani prostředí města na měsíci, tématika sci-fi nebo jiná knížka autora. Andy Weirem jsem nepolíbená a zaujal mě myslím negativní komentář, který jsem na tuhle knížku zaslechla, tak jsem se do ní pustila. Stopařova průvodce po galaxii považuji za TOP sci-fi žánru a proto nepředpokládám, že by jej mohlo něco překonat. Artemis překlavila... neuvěřitelně arogantní hlavní hrdinkou, nestává se mi, že by mi byl někdo tak moc nesympatický a iritoval mě snad každý jeho nápad. Snad právě proto, že se děj ubíral v začarovaném kruhu průserů nepravidelně po sobě jdoucích mě přesvědčilo vydržet do konce. Hlavní hrdinka permanentně zmatená jako chameleon v pytlíku lentilek se snažila napravit svá rozhodnutí a převzít odpovědnost za své přešlapy v technicky detailně popisovaném prostředí. Nikdy by mě nenapadlo jak může být profese svářečů zajímavá a vzrušující a že se o ní dá tolik napsat. Na můj vkus poměrně jednoduchý slovník a plný vulgarit, vyšperkovaný humorem. K jídlu je blivajz 100x jinak a chutná jako satanova prdel... Zaujal mě slovní obrat " Vy patogenní kreaturo" a reakce na to " nemyslete si že si to nenajdu co to znamená". Autor zřejmě záměně srážel inteligenci hlavní hrdinky, otázkou může být proč??? Audioverze načtená Terezkou Dočkalovou posouvá hodnocení o level výše.

21.02.2019 3 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Naprosto skvělá audioknížka, která mě dostala. Ze začátku jsem doporučení moc nebrala, mám raději audio knížky načtené mužským hlasem, ale tohle se hodně povedlo. Holger Munch byla skvěle zpracovaná postava vyšetřovatele, že se těším na další příběh. Jeho partnerka a vlastně hlavní hrdinka Mia mi naopak přišla nedotažená, možná díky své pohnuté minulosti, ale věřím, že příště bude o stupeň lepší. Mám ráda přemýšlení nad dějem, proč se situace vyvíjí v daném směru a tahle detektivka naprosto předčila mé očekávání. Doporučuji i severské detektivky mají něco do sebe.

06.07.2016 5 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Zvládla jsem to dočíst celou trilogii. Pobíhání válečným městem už bylo docela ubíjející stejně jako emoční trojúhelník. Líbilo se mi rozuzlení příběhu, nakonec velice dobře napsaný konec co mě překvapil. A dobré příběhy dobrý konec posouvá o level výše.

12.08.2015 3 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Jednoduše zvláštní...První díl byl o něčem, táhl na reality show a příběh měl nějaký smysl, druhý díl se ze začátku zdál jako vyždímání zbytku co se do jedničky prostorově nevešlo a pak aby to o něčem bylo nahnala autorka hlavní protagonisty znovu do arény. Aréna se kupodivu povedla dokonce líp než ta první. Takže překvapení čtivé knížky. Ovšem hvězdičku dolů co autorka provedla s Katniss, celkově emočně plochou postavu vyšperkovala a propracovala, výsledkem byla slátanina holky neschopné se rozhodnout, nic nechápající nad ničím vlastně správně nepřemýšlející, permanentně zmatená jak lesní včela, jako by snad jako mentální mrzák byla pro čtenáře zajímavější...děs!

02.07.2015 4 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Přečetla jsem podruhé, poprvé to bylo pro mě v emočně náročném období, dnes s velkou dávkou odstupu a kupodivu líbilo se mi stmívání tehdy i teď. O téhle knížce se napsalo už víc, než by celý román zvládl. Pro mě to byla remake Romea a Julie po upírsku, prostě stará dobová klasika co se povedla.

11.05.2015 4 z 5

Brusinky Brusinky Barbara Nesvadbová

Malinká knížka plná emocí, rádoby humoru, životních postřehů, partnerských vztahů, rodiny, příběhů přítelkyň a lásek. Kratičké fejetony které straší v každém ryze dámském časopise. Pro někoho kdo dává přednost velkoformátovým románům 500 stran a víc by to mělo být nehodnotitelné a tak aspoň jedna hvězdička za přínos, co už nikdy nechci dostat do ruky. Ke smůle této knížečky jsem ji dostala jako audioknihu společně s audioknížkou Haliny Pawlovské Zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Když dva dělají totéž, není to totéž...

12.03.2015 1 z 5

Smrtící polibek Smrtící polibek Karin Slaughter

Skvělá detektivka plná zvratů, překvapení a vyhrocených rozhodnutí. Naturální brutalita zneužívání dětí pro mě těžká tématika, ale brilantně napsaný příběh, který vtáhne do děje. Autorčin styl je tak trochu buldok co chytne a nepustí.

05.03.2015 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Mám ráda velkoformátové zalidněné příběhy a to kniha s 1000 stránkami naprosto splňuje a mám ráda Kinga, protože nikdo lepší prostě není. Přesto tahle knížka ležela několik let zapomenutá v knihovničce. Zapomenutá proto, že byla posledním vánočním dárkem od člověka, kterého jsem ze svého života vytěsnila. Kniha je jednoduše úžasná a skvěle se čte, což je u Kinga prostě sázka na jistotu. Nemá hluchá místa, není vyplněná vatou a čtenář se v postavách neztrácí, protože každá má svoji precizně vykreslenou charakteristiku. Tak jako v pavučině snů mi přítomnost cizí entity přišla téměř nadbytečná, stejně tak tady, ale přesto příběh má dokonalou gradaci a temnou atmosféru psychicky narušených jedinců s vlastními sobeckými záměry a King nedovoluje odložit knížku a zařadit mezi nedočtené. Klopím hlavu a šoupu nohama, že jsem ji tak dlouho nechala válet nepřečtenou. Tohle se opravdu povedlo pane Kingu!

17.02.2015 5 z 5