Mráz a hry

Algor. Ze všech lidmi obývaných planet je tou nejchladnější. Ani vláda císaře Andreje Korwariana neoplývá vřelostí, nehledě na spolupráci s hrozivým církevním řádem graciánů, zakázaným všude vyjma Algoru. Viridian. Princezna Viktorie dostává nabídku k sňatku, která se neodmítá, a city v ní nehrají žádnou roli. Menabaran. Sestry Nikola a Natalie mají dost svých starostí. Nezajímají se o probíhající volby, kde se k moci dere nový vůdce s tajnými a přinejmenším pochybnými spojenci. Přesto mu brzy zkříží cestu a policejní komisař Preston začne řešit nejpodivnější případ své kariéry. Vztahy mezi planetami čekají změny. Dotknou se vládců i obyčejných obyvatel, natož těch neobyčejných. Ale jen málokdo může čekat změnu k lepšímu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/172454/algor-mraz-a-hry-NmC-172454.jpg 4.776

Algor (1.)

Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Brokilon

NemmamSlov

Co sa mi zatial potvrdilo tak pan Hlavka este nenapisal brak. Od pani Vybiralovej je to moja premiera, pribeh skvele spracovany, nesustredi sa na jednu hlavnu postavu, co tomu dodava taku vacsiu napetost. Tesim sa na druhy diel.

Mila.Kuci

Naprosto čtivá a ztrhující kniha. Nemám ráda extrémně popisné knihy, ale tohle má spád a hlavně perfektně vykreslené postavy. Letím koupit třetí díl!

Bomartina

I když na první pohled mě obálka spíše odradila ("Né, odehrává se to ve vesmíru, to nechci!"), když jsem se začetla, připomněla jsem si, proč jsem kdysi začala koukat na Star Trek - bavily mě na tom ty vztahy :-)

jindriskamalovc

Skvělá kniha

trudoš
12.10.2016

Hvězdné války podávané s noblesou Lois McMaster Bujoldové. Výprava velkolepá a s přehledem strčí do kapsy nejednoho zahraničního konkurenta, přičemž pozadu nezůstává ani dějová propletenost, jež má nápad, atmosféru a gradaci. V tomhle ohledu si zaslouží Jan Hlávka s Janou Vybíralovou metál za jednu z nejlepších vesmírných dobrodružek, které trh v posledních letech nabídl.
Přesto spokojenost v mém případě nebyla absolutní. Proč? Protože Mráz a hry v důsledku nepřináší nic nového. Autoři dovedně pracují s osvědčenými motivy a splétají nitky klasické space opery dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, přitom však výrazně nesejdou z cesty, kteroužto vyšlapali jiní. Navíc události valí kupředu často formou nucených zvratů, které při zpětném pohledu postrádají vnitřní logiku (nebo ta je známá pouze jim). Cílevědomé tahy ústředních hráčů pak znepřehledňují časté změny prostředí a přehršel postav vůbec, kdy se obyčejný čtenář jen těžko orientuje v tom, co je podstatné a co pouze estetická výplň.

LokoLG
31.07.2016

Pro mne velmi čtivé politické sci-fi. Hned jsem pořídil a rozečetl druhý díl.

zimela
07.02.2016

(Upozorňuju, že následující odstavec vyzrazuje kratičkou část samotného příběhu.)
Když se hned na začátku ukáže, že si v rámci mocenské PR sounáležitosti jezdí císař planety se zásahovkou zabíjet vrahy, počal jsem cosi větřit. Když se hned v další kapitolce, místo aby vyčkali 10 minut na příjezd pyrotechnika, dva obyčejní páprdové (a jasní kandidáti na darwinovu cenu roku) rozhodnou zcela neomluvitelně manipulovat s bombou, která prý může být i atomovou, už jsem si povážlivě poposunul brýle. No a když ten samý císař o kterém jsme už prve mluvili vytáhne s třinácti bitevními křižníky na planetu jinou, s tím, že nějakých 20minut před přiletem zavolá, že chce místní princeznu za ženu (je to videohovor a princezna se v jeho hlubokých očích utápí), jinak bude zle, bylo mi jasno, že zbylých 475 stránek z celkových pětiset dočítat nebudu.

Postavy mají šarm a výraz křížové dámy a z rychloposuvného listování jasně vyplynulo, že spíš, než o snahu jim vdechnout trochu života, půjde o vršení jmen dalších. A dalších. A dalších. Někomu by se možná chtělo namítnout, no a co, tak space opera, ne? Ale ne, i ta se dá udělat náležitě empaticky. Achjo, a to sem díky místnímu nadšenému přijetí zadoufal, že nám na poli domácí sf svitla naděje. Autorům se omlovam, ale na mě to, co sem viděl působí zhruba asi jako kdyby Rasputin zakop na Pilcherovou a tohle z toho vylezlo! Uf, uf. pod čarou za 2**

12kelpie
12.01.2016

Uz radu let jsem na ceskou scifi vubec nesahla, az mi ted shodou okolnosti padl do oka prvni dil Algoru.
Jsem velmi prijemne prekvapena. Je to chytre, akcni, ma to sympaticky suchy humor (vetsinou zalozeny na dialozich). Postavy boduji: inteligenti jednaji inteligentne, idioti delaji idiotske chyby, dvorane jsou okouzlujici, casoprostorove mizerne zaostrena jasnovidka si zije ve svete petileteho ditete; vsichni jsou napsani bajecne uveritelne a je snadne si k nim vytvorit naklonnost. (Jsem ten typ ctenare, ktery kdyz dospeje k "a neni mi to koneckoncu jedno kdo tu protivnou kravu zamordoval?" odhazuje knihu v dal.)
Co v textu naopak chybi jsou nelogicnosti v deji a to je vzhledem k jeho spletitosti tedy co rict.
Pribeh se odehrava v nekolika liniich, misty je to temne ladeny politicky thriller, chvilemi detektivni vysetrovani a obcas military SF. Nakonec, co bych to nepriznala, jsem zena a mam rada dobrou lovestory a tady jsem si rozhodne prisla na sve: pomale, opatrne namluvy cisare s jeho ne prave dobrovolnou nevestou (ve stylu kraska a zvire) jsou neodolatelne roztomile.
Za mne asi jedina vec, kterou bych autorum vytkla, je jista lepenkovost kulis. Nevadi to, protoze dej jede tak rychle, ze nemate ani tendence se "rozhlizet po krajine", ale obcas si toho clovek vsimne, zvlaste kdyz se preskakuje z jedne dejove linie do druhe a potrebujete se rychle zorientovat.
Rozhodne jsem zvedava na dalsi dily (eh, no dobre, docitam druhy:) )

Svářeč
19.12.2015

Přidávám se k pochvalným reakcím, ale bez chyby to určitě není. Nejvíce mi asi vadilo nedostatečné vykreslení světa. V podstatě se dozvíme, že existují tři planety, pak ještě jedna, o které se jen mluví, a to je všechno. Existují ještě nějaké další? Ani historie není příliš rozebrána. Dozvíme se zkrátka vždy jen nezbytné minimum věcí. Jistě, šlo by namítnout, že víc není potřeba, ale ani by to neškodilo. Tohle by prostě chtělo v dalších dílech trochu rozvést. Kniha taky trpí typickým neduhem prvních dílů podobných rozmáchlých ság. V podstatě prvních několik stovek stran se jen seznamujeme s množstvím postav, příběh se jen rozjíždí a opravdu to moc zábava není. Ale tím moje výtky v podstatě končí, jak už se to rozjelo, nemohl jsem se od toho odtrhnout a co nejdřív se pustím do dalšího dílu. Zajímají mě především další osudy Nikoly a Natalie, právě menabaranská linie mě asi chytla nejvíc (trochu nechápu, jak některé mohla zaujmout nejmíň). Takže dobrý, ale na řeči o nejlepší české sci-fi je ještě trochu brzy, uvidí se po dalších dílech.

tanuki
16.09.2015

Bylo by to téměř na 5 hvězd, ale ve srovnání s Myceliem Vilmy Kadlečkové nemá Algor tak pohlcující tajemnou atmosféru. Je více přímočarý, což samozřejmě nemusí být nutně na škodu. Problém je však ve velkém množství postav, ve kterém je občas dost obtížné se orientovat. Zvlášť když ochranka císařovny má kromě svých vlastních jmen i přezdívky, pak je v tom už totální chaos.:-) Trochu nelogičnosti vidím ve scéně s atentátem - proč útočit na těžce obrněné a opancéřované vozidlo, když před tím císařovna sedí na balkoně, jen za sklem. Těším se na druhý díl.:-)

AlesN
20.08.2015

Kniha je velmi čtivě napsaná. Přečetl jsem i druhý díl a koupím si i třetí. Jsou tam ale drobné problémy s vnitřní konzistencí. Např. atentátník složitě dopravuje rakety na hlavní třídu a pak se ukáže, že rakety lítají i za roh, neboť jdou navádět přes kameru. To je tedy mohl dát o tři ulice dál a měl by klid. Anebo - Sojornerová zavře oči při výboji iontového paprsku. Na to, že se ty částice nejspíš pohybují rychleji než světlo v atmosféře je to slušný výkon. Autoři by možná mohli konzultovat jejich nápady s někým, kdo ví něco více o dané oblasti (počítače, genetika, fyzika). Příběh by tak byl ještě uvěřitelnější a tedy lepší.

Ale do třetího dílu jdu.

Ládja
25.06.2015

Ani popravdě k tomu nemám moc co dodat. 4* spíše za to, že jsem měl rozkouskované čtení a občas se mi nějaké postavy ztrácely a párkrát jsem se ztratil v tom, na jaké vlastně jsem světě. Ale jinak nemám co více dodat. Space opera hodná k tomu dostat se za hranice naší země. Dobře vystavěný svět(y), vlastně tato kniha je jen jeden velký rozjezd, který se snad dostane ještě někam výš. Těším se na další díl, jako už delší dobu na žádnou knihu.

ladynka
23.01.2015

Space opera s jejími pozitivy i negativy. Předností je rozsáhlost světa, který zobrazuje, takže se zde setkáme s rozmanitým prostředím a mnoha zajímavými postavami. Přesto mi schází obecný pohled na dobu, do které je děj Algoru zasazen. Kolik je vlastně osídlených světů? Těch několik, které jsou v knížce zmíněné? Zobrazené planety jsou od sebe jasně odlišené a připomínají soudobé státy. Samotný děj je čtivý, napínavý a dobře provázaný. Postavy jsou charakterově různorodé, přesto srozumitelné a nepříliš komplikované. Zatím jde však dějově i charakterově (aspoň doufám) pouze o počáteční nástin - Jak je to s algorskou politikou? Co graciánský řád? Provázání politiky a obchodu na Menabaranu, genetický výzkum, další světy atd. Doufám také, že se dočkám většího zapojení Petrova...

witko
18.09.2014

Musím říci, že kladných recenzích jsem se toho trošku bál, ale po přečtení knihy musím říct jedině: bomba! Jsem nadmíru spokojen, vynikající světy, postavy a načrtnuté linie. Už se těším na další díl.

Fiona
21.03.2014

Jako obvykle jsem v knize od Jana Hlávky našla spoustu zajímavých prvků a konceptů, například Natalii Vanbergovou, stejně tak odkazů na díla jiná, například Orwellovo 1984 se mi vybavilo mnohokrát, a rovněž podnětů k zamyšlení (nebo přejití, to je již na laskavosti čtenáře).
Kniha je psána velmi lehce, některé postavy dávají tušit potenciál, když mi nepřečtené stránky začaly kvapem ubývat, byla jsem na autory docela naštvaná, že je nerozpracovali a potenciálu nevyužili víc. Jiné postavy či celé kousky jsou předvídatelné a více či méně jejich rysů je ne zrovna originální, nicméně do celkového příběhu příjemně zapadající.
Pozdě, příliš pozdě jsem odhalila, že jde o první díl série a konec je opravdu opravdu otevřený. V knize jsem se ani na chvíli nenudila a chtěla bych víc...nejlépe hned!

Adria Orici
13.02.2014

Příběh mě strhl hned od prvních stránek. Dlouho jsem nečetl nic tak dobrého, naposled od Amy Kathleen Ryan. Kniha je napěchována výborným dějem, v několika líniích, které jsou bravurně vymyšleně propojené. Takový styl psaní vyhledávám, ale jsem málo uspokojený. Tu to neplatí. Moje první čtení od této dvojce, a jistě ne poslední.