Mráz a hry

Algor. Ze všech lidmi obývaných planet je tou nejchladnější. Ani vláda císaře Andreje Korwariana neoplývá vřelostí, nehledě na spolupráci s hrozivým církevním řádem graciánů, zakázaným všude vyjma Algoru. Viridian. Princezna Viktorie dostává nabídku k sňatku, která se neodmítá, a city v ní nehrají žádnou roli. Menabaran. Sestry Nikola a Natalie mají dost svých starostí. Nezajímají se o probíhající volby, kde se k moci dere nový vůdce s tajnými a přinejmenším pochybnými spojenci. Přesto mu brzy zkříží cestu a policejní komisař Preston začne řešit nejpodivnější případ své kariéry. Vztahy mezi planetami čekají změny. Dotknou se vládců i obyčejných obyvatel, natož těch neobyčejných. Ale jen málokdo může čekat změnu k lepšímu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172454/mraz-a-hry-0eF-172454.jpeg 4.7209

Algor 1.

Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno, Brokilon

Kniha Mráz a hry

Frankie_xo
předevčírem

Knihu jsem si přečetl kvůli vysokému hodnocení na tomto portálu. Nejsem si jistý z čeho pramení tak nekritické adorování, ale nemohu ho sdílet. Některé komentáře zmiňují velký počet postav. Já si myslím, že postav je docela málo, ale ten pocit pramení ze způsobu, jakým jsou postavy zmiňovány.

Masaryk šel po temné ulici. Tatíček se náhle zastavil. Tomáše se zmocnil divný pocit. Garrigue se zamyslel, z čeho pramení. Prezident si povzdech a pokračoval.

Pokud si myslíte, že předchozí odstavec je o pěti postavách, tak se mýlíte. Na takové konstrukce narazíte často a budou vás rozesmávat. Občas jsem to bral jako kvíz, jestli si pamatuji křestní jméno nebo příjmení dané postavy. Kdo nemá kvízy rád, ten si může stáhnout seznam postav přímo na stránce knihy na webu autora Jana Hlávky. To že tam ten senam je, mě opravdu pobavilo.

Ze začátku jsem měl z postav císaře a císařovny pocit, že se bude jednat o nějakou variaci na young adult knihy Měsíčních kronik. Když se objevilo sesterské duo N&N, tak jsem si říkal, že N. je sice zajímavá, ale dost slabá, protože dokáže zazáplatovat v podstatě jakýkoliv zvrat v ději. Ale pak mě k sobě kniha přece jen pustila a trio Preston, Iverson a Daley si mě získalo. To jsou naopak tři postavy, které ale sdílejí některé atributy. Ke konci se děj celkem rozjede a musím na obranu knihy říct, že mě celkem chytla a kvůli brutálnímu cliffhangeru jsem si koupil další díl. Určitě jsem za tento český počin rád, ale rozhodně ho nehodnotím nijak vysoko

harrym

Uvedení do děje nedostatečné. Měl jsem v tom chvílemi chaos, zkrátka příliš mnoho postav. Příběh je díky tomu pro čtení krapet nekonzistentní, nedrží dost pohromadě. Ale jinak hodnotím jako nadprůměr. Pro plné pochopení hned od začátku je nejspíše potřeba to přečíst 2x. Celý děj se defacto odehrává ve světě 4 planet, každá má svá specifika - což byl taky trochu problém pochopit. Možná by nebylo na škodu zvolit v úvodu trochu víc osvětlující děj.

michimuller

Algor bude krásná série, na kterou už se těším. První díl rozehrál docela zajímavou partii seznamování se z novým planetárním prostorem. Sci-fi je pro mě okrajová záležitost zájmu, ale tohle je hodně dobře stvořený svět, který si žije vlastním životem. Postavy jsou tak trochu zvláštní, charakterově pro mě ploché, ale emoční vývoj tam je, tak tomu určitě dám šanci. Diktátor Korwarian z ledové planety, který je chladnější než sníh, s pohledem vraha, bez emocí, se srdcem robota a mozkem tyrana se přece musí vedle své uchvácené princezny, kterou střeží ochranka šílenců, někam vyvíjet a směřovat, jinak by to byla nuda zamrzlá v čase! Na druhou stranu i na konci knihy jsem měla problém v orientaci kdo je kdo a kam patří. Budu muset rychle navázat další díl, dokud to mám v hlavě a už se těším.

Mr.Donut
14.11.2020

Kniha mě velmi mile překvapila. Od žánru "české sci-fi" jsem nic moc nečekal, ale děj mě natolik vtáhl, až jsem začal zanedbávat spánek.

Od plného hodnocení mě nakonec odradily určité typické nešvary již zmíněné ostatními - nevyvíjející se postavy, někdy předvídatelný děj, nevysvětlené jevy, nesmrtelnost postav atd atd. Za sebe přidám ještě to, že i po 500 stránkách se mi pletla jména některých postav, což se mi opravdu běžně nestává.

I přes tyto nedokonalosti doporučuji a těším se na další díl :-)

Polinius
19.09.2020

Další díly budou třeba lepší a proto je potřeba nepřepálit hodnocení hned na začátku. Rozjezd je dost pomalý. Ačkoliv je hodně prostoru věnováno postavám, tak vnitřně neprodělávají žádný vývoj v průběhu díla je čekají jen peripetie. Vnitřní motivace postav je však dobře patrná. Pokud ve světě, kde nejsou běžné paranormální schopnosti je jen jedna postava vybavena paranormální schopností, považuji to za podvod na čtenářích a znak toho, že autor neumí jinak posouvat děj a musí si pomáhat deux ex machina. Linka s atentátníkem je pěkná a připomněla mi román Červenka od Jo Nesbø, ale proč atentátník tak zoufale potřeboval místo s přímou viditelností na trasu, když nakonec navádí rakety na dálku dronem a stejně dobře by mohl odpalovat z vedlejší ulice? Úplný závěr knihy chytá tempo a kniha si za něj zasluhuje vysoké hodnocení, ale to je až po cca 350 stránkách.

ydnac
06.09.2020

Tuto knihu jsem sice už hodnotila, ale ráda bych znovu vychválila naše české autory pana Hlávku a paní Vybíralovou, protože celá série Algoru je OPRAVDU ÚŽASNÁ. Má akci, vtip, napětí, zvraty a všichni by měli vědět jak jsou jejich knihy brilantně napsané. Komu se líbila např. série Illuminae ,Nyxia nebo Faja tak Algor se všem vyrovná ne-li předčí!!!!!
MOC DOPORUČUJI!!!! Věřte i českým spisovatelům, že píšou super scifi.

shootingstar
13.08.2020

Prosím, já chci SERIÁL. Korwariana by mohl hrát třeba Cumberbatch. A Reeda třeba Gosling.
Okay, v každém případě, takto se má psát, i v Česku existuje kvalita. Díky.

Alixon
29.07.2020

Teda čekal jsem cokoliv, ale ne takovou jízdu. Vůbec nechápu jak mě tahle kniha mohla minout tak moc, že jsem vůbec nevěděl o její existenci. Začátek sice trochu složitější na postavy, ale ještě před polovinou jsem už věděl kdo je kdo a těch 500 stránek jsme proletěl snad za tyden.