Mráz a hry

Algor. Ze všech lidmi obývaných planet je tou nejchladnější. Ani vláda císaře Andreje Korwariana neoplývá vřelostí, nehledě na spolupráci s hrozivým církevním řádem graciánů, zakázaným všude vyjma Algoru. Viridian. Princezna Viktorie dostává nabídku k sňatku, která se neodmítá, a city v ní nehrají žádnou roli. Menabaran. Sestry Nikola a Natalie mají dost svých starostí. Nezajímají se o probíhající volby, kde se k moci dere nový vůdce s tajnými a přinejmenším pochybnými spojenci. Přesto mu brzy zkříží cestu a policejní komisař Preston začne řešit nejpodivnější případ své kariéry. Vztahy mezi planetami čekají změny. Dotknou se vládců i obyčejných obyvatel, natož těch neobyčejných. Ale jen málokdo může čekat změnu k lepšímu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172454/big_mraz-a-hry-0eF-172454.jpeg 4.7248

Kniha Mráz a hry

nero 13

Sérii Algor jsem měl v merku už delší dobu, akorát nešla moc sehnat, naštěstí jsou tu nová vydání, které asi pokazily náladu některým zlodějům na bazaru. Pokud jde o Mráz a hry, tak já se opravdu bavil, je to opravdu velmi čtivě napsaný příběh odehrávající se zatím převážně na dvou planetách, Algor a Menabaran, vstupů ze třetí planety Viridian tam moc nebylo, v dalším díle by měla přibýt linka ze čtvrté planety Newell, tak jsem na to zvědavý.

Franc

Vysoké hodnocení dávalo tušit skvělý čtenářský zážitek. Mohu potvrdit, že mé dojmy jsou takové, jaké jsem chtěl, aby byly.

Autoři Vás hodí rovnou do vody a Vy musíte ze začátku plavat krapet intenzivněji, aby Vás vír událostí a postav nestáhl ke dnu.

Ale jakmile se události a jména ustálí, začíná slušná jízda. Intriky, boj o moc a místo na výsluní, zrada a pomoc, zbabělost a statečnost, to vše je v knize v míře hojné k nalezení.

Mezi množstvím hrdinů si najdete své favority, kterým budete stranit, postavy, u kterých zatím nevíte, jaký k nim zaujmout vztah, a postavy, u kterých od prvních stránek doufáte, že následující stránka bude jejich poslední.

Vše umně poskládáno do akčního celku, kdy v neustálém tempu sledujeme vývoj událostí, mající dopad na více světů, než by se v daný okamžik mohlo zdát.

Takže nezbývá, než si stoupnout do řady fanoušků této knihy, a rozhodně doporučit čtenářům, kteří v ní dosud nestojí, aby se zkusili přidat.

ReginaS.

Kniha měla pro hodně dlouhý rozjezd, ale i tak zajímavý. No a ke konci to byla jízda. Vrhám se na druhý díl. Jediné co bych knížce vytkla, není množství postav, ale množství jmen pro jednu postavu. Někdy je to jméno, příjmení i přezdívka. A když se tohle vše střídá jen v několika větách, tak je to trochu náročnější. Myslím, že to nebylo nutné.

tibis

...a to som si myslel ze Jan Kotouc je kralom ceskej sci-fi opery. Po druhej casti ozaj prijemne prekvapenie.

Ivan F

Je cítiť, že autori knihy mali cca tridsať, keď prvý diel Algoru písali a presne tak aj kniha vyznieva - mať do tridsať, tak plesám blahom nad tým, čo kniha prináša. Lenže ako jemne letitý frfloš som už kadečo prečítal a tak príbeh, nech je akokoľvek spletitý (čo zatiaľ nie je), tak nie je novátorský a je v ňom primálo postáv (možno v ďalších dieloch pribudnú), ale aspoň sa v nich dobre orientuje. Príbeh (a štýl) je viac než menej (dalo by sa povedať, že presne) poplatný tuzemskému čitateľovi/ke a ten/tá bude spokojne vrnieť. Nemôžem si pomôcť, ale mám pocit, že obaja autori čítali príbehy Milesa Vorkosigana, pretože ich štýl písania je ako cez kopirák s Milesovou sériou - a to je mienené ako pochvala. Čo je mienené ako kritika, sú stručné vety (a že ich tam je dvoj-troj slovných) a veľmi často sa opakujúci nešvár, napr. Andrej sa uklonil, cisár sa zamračil a Korwarian vydal rozkaz - behom pár viet sa jedna a tá istá osoba opisuje takýmto spôsobom. Netuším prečo to tak je, ale je to vyslovene vyrušujúce. Kniha má dobré pasáže (napr. ochranka cisárovnej patrí vyložene k top), ale aj horšie (napr. príbeh kadeta Patrika), vyslovené slabiny v knihe nie sú. No a ešte mám jedno pozorovanie, netreba si robiť vzťah k žiadnej z postáv, možno ju postrehne niečo autorsky zákerné, tak ako Donalda Prestona.

soukroma

Parádní čtení: sci-fi prakticky nečtu, a už vůbec ne českou a moderní, proto mne nesmírně překvapilo, jak mne kniha skutečně od prvních stránek zaujala. Byla promyšlená, napínavá (až krimi) a akční, vše v dobře vyvážené míře spolu s uvěřitelnými a přitom nesmírně různorodými postavami. Přečetla jsem těch 500 stran drobným písmem jedním dechem!
Sci-fi je zastoupené ani ne tak přehnanými technickými vymoženostmi, jako spíš dějem odehrávajícím se na třech naprosto odlišných planetách, s jiným klimatem a hlavně jiným zřízením (autokratické císařství, parlamentní království a republika, a s velmi různorodými vazbami a závislostmi mezi nimi). To docela stačí pro nosné téma, totiž že moc a peníze (a touha po obojím) vládne světu, ať je to Země (naše planeta je ale v knize po Exodu, takže s ní se tam nesetkáme), nebo jiný obydlený objekt, či prostě rovnou celý vesmír. Jak by taky ne, když v hlavní roli jsou prostě lidé, žádní andělé ani vesmírná monstra...

"Naděje umí natropit mnohem více škod než porážka, bohužel bývá tím posledním, co zbývá."

hanzmb
31.10.2021

Tak takový nářez bych od českých autorů, navíc v době psaní lehce přes 30 let nikdy nečekal. Přemýšlel jsem o nějaké slabině, ale žádnou jsem nenašel. Má to příběh, akci, nové technologie v rozumně zajímavé míře, spoustu vedlejších příběhů a dá se čekat i nějaká budoucí love story. Co chtít víc. A úplně nejlepší je, že tohle má další 3 pokračování. Snad jen nemuseli nechat zabít jednu z nesympatičtějších postav.

elenai
17.10.2021

Jelikož jsem vytrénovaná Eriksonem a jeho Malazem, nemůže mě už žádné množství postav nijak zaskočit. Naopak, byla jsem vtažena do děje, příběh pěkně odsýpal. Linka z Menabaranu mě bavila o chlup více než ta algorská. Co mi trochu vadilo, byla vesměs černobílost postav - až na pár vyjímek víte, zda kopou za stranu dobra nebo jsou to zlouni. Ale to neznamená, že jsem si nenašla své oblíbence. Na Algoru se mi zamlouvala partička, která dělala garde císařovně, na Menabaranu u mě vyhráli Daren Iversson a Natalie Vanbergová - jsou obestřeni rouškou tajemna, která se, jak doufám, postupně rozplyne.