Tenký led

Algorský císařský pár sice přežil pokus o atentát, ale jeho pachatel je stále na svobodě. Císařovna Viktorie se snaží znovu najít klid, jenže daleko od ní se začíná rodit další, mnohem horší spiknutí, do něhož je pomalu zatahován i viridianský král Georg Talminis. Na Menabaranu si zatím Avrian Dann upevňuje svou moc, s velkorysou podporou sil, o kterých netuší skoro nic, zatímco Nikola a Natalie Vanbergovy prchají na lodi Darrena Iversona z planety. V patách však nemají jen policii, a Newell se jim může namísto bezpečného domova stát vražednou pastí. V úvodní knize cyklu Algor bylo rozehráno mnoho her. Nyní poznáme, na jak tenký led se všichni hráči vydají, ať už chtějí či nikoliv – i to, pod kým z nich se nakonec prolomí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/229897/algor-tenky-led-Gue-229897.jpg 4.873
Série:

Algor (2.)

Žánr:
Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Brokilon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (16)

Přidat komentář
orson
17. února

Sága se mi líbí čím dál více. Propracované postavy, jen lehce načrtnutá minulost a spousta zajímavých intrik, zvratů a nápadů. Myslím, že čeští autoři v pohodě obstojí před těmi zahraničními.

Terva
17. ledna

Na Alghoru jsem nebyl.
Na Viridianu jsou všude brouci a komáři.
Na Menabaranu zase všechno pořád mluví.
Newell je jednoduchý. Věcem tam rozumím.

Ačkoliv se druhá část Cyklusu Algor jmenuje Tenký led, kniha tomu neodpovídá. Je tlustá 6 centimetrů a čítá 690 stran. Dost stran na to, aby se spousta čtenářů lekla. Taky jsem se u první knihy Mráz a hry lekl, ale teď už jsem věděl do čeho jdu. Vzhledem k tomu, že pan Hlávka a Jana Vybíralová vytvořili space operu o čtyřech světech není tu místo pro nudu. Maj to skvěle rozjeté a protože svět střídá svět, nikdy není nouze o dobrodružství a napětí. Až mě někdy štvalo, když vše vrcholilo a já otočil stránku a další kapitola už byla o něčem jiném a naopak, když jsem se začetl, už zase skok jinam a tak jsem četl jako šílený až do konce.

Malá ochutnávka:
Máte smůlu, pánové, zlaté časy skončily. Teď se musíte snažit, zasloužit si uniformy i ty hvězdy na nich. Natluču vám to do hlav, nebo z vás udělám uklízeče a do kapitánských křesel posadím třeba opice.....

Konec opět zazářil. Vyvrcholení několika událostí bylo sice čekané, ale teprve až přišlo, došlo mi, jak je to mistrně poskládané. Pěkně dávkované a opět, jako v první knize, se spoustou mrtvol a krve.

Zase jsem našel pár maličkostí, které mi tak trochu celý příběh kazí. Například postava Patrika, která se již v první knize dostala do paměti oslím můstkem, postava, která tvrdě přísahá, že nic neprovede a při tom hned za rohem udělá absolutně nečekanou blbost. Postava, která je bludným holanďanem v tomto příběhu, ale mnohdy na ní závisí život ostatních. Postava o které nevím, co si myslet a do příběhu mi nezapadá i když se tvůrci strašně moc snaží jí tam vetřít.

Citát: Jsme na Newellu. Byli jsme na Zemi, Darren našel krabičku, skákali jsme naslepo a stříleli po nás. Možná ještě umřeme.

Další věcí, ale to už je hnidopišství, je řeč, jazyk. Já si vyjedu na Slovensko a spoustě slov už nerozumím, a další státy, dál za hranicema rozhodně nerozumí mě, ale v tomto světě jsou čtyři planety ale jazyková bariéra rozhodně není na pořadu dne. Aspekt, který možná není tak důležitý, ale pro mě velmi nepřehlédnutelný.

Nic to však nemění na tom, že příběh je rozjetý, kostky jsou vrženy, tenký led možná už praská a já se těším na třetí dobrodružství.

…......................od téhle chvíle bruslí na tenkém ledě už úplně všichni..................

B4LU
13.12.2017

Delší čekání na toto pokračování výborného Mrazu a her se vyplatilo. Pravda, než jsem se do toho plně začetl, chvíli to trvalo - Tenký led začíná přesně tam, kde Mráz a hry končily, a rozpomenout si na všechny postavy, které se v příběhu vyskytovaly, chvíli trvá. Sem bych směroval svou první výtku - menší rejstřík postav a jmen á la Duna by v tomhle případě nebyl od věci. Pro budoucí čtenáře: nejspíš bude nejlepší číst oba díly na jeden zátah.
Jakmile ale člověk prolomí trochu náročnější start, od knihy se opět neodtrhne. Tenký led, které je vzdor svému názvu sedmisetstránková bichle, jsem i přes jeho tloušťku dokázal zpracovat asi za tři dny. Důvod, proč knihu nehodnotím na plný počet, je spíše subjektivní - hlavní událost knihy je důsledkem ukázkové blbosti jedné z hlavních postav, což poněkud sráží jinak poměrně realistické prostředí.

witko
02.07.2017

Vynikající pokračování této serie. Chytne a nepustí, nutí otáčet stránku za stránkou a najednou konec.

Mila.Kuci
18.06.2017

Hltám a naprosto nekontroluji čas nad touto sérií... Příběh -resp. více rovin -co má spád, překvapivé postavy a různé světy... Velmi povedené

trudoš
03.02.2017

„Za všechno může kočka.“
Nemůžu si pomoct, ale přijde mi, jako by se space opera autorům nechtěně proměnila na soap operu. Což není nutně špatně, odpustíte-li sedmi set stránkovému pokračování vynesení dramatických trumfů až v závěrečné třicetiminutovce. Přitom vše ostatní je pouhým přeléváním slov, kdy děj neúmyslně parafrázuje předchozí knihu - dvojčata jsou na útěku, princezna hledá cestu k císaři a premiér intrikuje ostošest. Otázek tak román vlastně moc nezodpoví a roztroušené vedlejší linie, mající smysl pro další vývoj, zapadají pod balastem událostí hlavních. Nehledě na pár vynucených zvratů, jež mají na svědomí postavy, okatě nepřemýšlející nad důsledky svých činů.
Přesto je to stále zábavné a napínavé čtení, přičemž posledních sto stran je vysloveně spanilou jízdou, v níž oba tvůrci předvádějí svoje nejlepší triky - umě propletené emoce s akcí, kdy každé vteřinové zaváhání přináší smrt některé z oblíbených postav. Až jsem měl málech chuť přikreslit na obálku pár černých stužek.

Coldevil
06.10.2016

Horší než první díl, ale také za 4*. Algor perfetní, zajímavé postavy a vývoj příběhu. Ostatní bohužel trochu ztrácí a celkově těch skoro 200 stránek navíc o proti prvnímu dílu lze cítit. Nicméně stále nejlepší série v Evropské Space Opera.

Chidlink
25.06.2016

První díl byl dle mého názoru určitě lepší a obě hlavní linie byli stejně zajímavé.
Bohužel Newelská linie v druhém díle ztrácí značně dech a přišla mě uměle natahovaná. Naštěstí ta Algorská si stále drží kvality prvního dílu. Jinak stále skvělé čtení :)

Erezka
22.04.2016

Jsem zcela nadšená. Nemohla jsem od knihy odtrhnout, hlavně linie Algoru je pro mě úchvatná. A mé křehké dívčí srdce dost oceňuje podivnou Algorskou romantiku, ani si nepamatuji, kdy mě nějaká romantika tak brala. Postavy jsou skvěle prokreslené, téměř každou si člověk umí živě představit a většinu i oblíbit. Jsem napnutá jak kšandy na tředí díl ... A to obvykle ságy (v mém uvažování víc než dva díly) obvykle nesnáším.

Svářeč
24.12.2015

U prvního dílu jsem ještě pět hvězd s čistým svědomím dát nemohl, tady už nemůžu jinak. Naprosto strhující, ještě se mi nikdy nestalo, že bych za den přečetl 500 stran (a to bych se měl učit na zkoušky, ach jo, tak teď zpátky do reality…). V minulém díle mi nejzajimavější přišla linie s Nikolou a Natalií a algorská větev mě zaujala méně, tady je to zase naopak, zřejmě proto, že na Algoru se toho jednoduše více stane, navíc algorský příběh má jasnější směr, takže mě bavil víc. Jinak ale nemám výtek, od začátku do konce jízda, od které se nešlo odrthnout, protože všechny postavy (teda ty kladné) mi prostě přirostly k srdci. Tak snad Pomníky zimy vyjdou co nejřív, protože takhle končit knihy, to by mělo být zakázané :)

tanuki
01.11.2015

Vozit sedmisetstránkovou knihu každý den v tašce v metru není snadné, ale to je asi jediná výtka, kterou lze ke knize mít.:o) Děj se posouvá svižně vpřed a napětí směrem ke konci výrazně roste. Schyluje se ke dvěma velkým vyústěním a čtenář neví, o koho se má bát více. Dokonalí vojáci jsou v boji efektivní, ale síla a rychlost nejsou všechno. Vlastní city a emoce, výcvikem udusané, je občas dokáží nečekaně zneklidnit. Především v situacích, které se nevyvíjí přesně dle jejich předpokladů. Andrej Korwarian se stále chová jako Terminátor (ten první) a bůhví, co všechno se v jeho lidském těle může skrývat. Ale to se časem společně s Viktorií jistě dozvíme. Autoři odhalili i několik střípků z doby Exodu, budiž jim za to díky, protože tato kapitola lidské historie je stále poněkud nejasná. Nezbývá, než se těšit na další pokračování. Vypadá to, že naše hrdiny čeká ještě pěkná řádka dobrodružství.:o)

Ládja
06.09.2015

O velký kus dál než první díl. Popravdě se trochu bojím dílu třetího, aby kvalita nešla pomalu či rychle dolů. Docela by mě zajímalo, jestli třeba tyto díla vycházejí i někde v zahraničí, nebo je to jen u nás. Mám za to, že dokáží konkurovat zahraničním autorům, jak v kvalitě psaní(občas se tedy nějaká chybka vloudí) tak v napětí a v příběhu. Dlouho jsem nečetl takhle dobré sci-fi. Autoři mají na to uspět i mimo český trh. Doufám, že třetí díl vyjde podle plánu ke konci října. Osobně fandím Algoru :)

AlesN
20.08.2015

Velmi dobře napsáno, děj má spád, přečetl jsem jedním dechem. Trochu jsem skřípal zuby při popisu průniku do počítačových systémů - popis jak padouchovi nevyjde dešifrování nějakých dokumentů vůbec nesedí. Těžce uvěřitelné je přemostění kamer na kosmodromu, rychle se rozkládající tkáně, které se umí rychle hojit, těžba ropy na Algoru apod. Ta věda...
Popisy honiček, stříleček a úniků jsou ovšem super. Koupím i třetí díl.

walter5002
10.06.2015

Prostě skvělé, děj odsýpá, postavy jsou sympatické, výborné pokračování prvního dílu. Kniha má jen jednu nevýhodu. Je moc tenká, přečetl jsem ji příliš brzo. Ale co také čekat od Tenkého ledu... ;-)

Brace
21.04.2015

Myslím, že v české literatuře jev dosud neviděný: "naše" space opera dávající na frak zahraniční konkurenci. Jsem tomu jedině rád a určitě bych autorům přál přeložení jejich díla do zahraničních jazyků. Neobvyklé světy, uvěřitelné postavy, kde si jistě každý najde své favority (u mě například padouch Avrian Dann). Pavdou je, že monstrózní rozsah v počtu stran druhého dílu byl krapet ku škodě, ale stále české čtivo, které nemá obdoby.

ladynka
30.01.2015

Druhý díl cyklu Algor. Charaktery se vyhranily, linie načrtnuté v prvním díle pokračují a dostávají pevnější obrysy (výzkum, princip cestování, politické machinace), postavy jsou vyhrocenější. Díky tomu vyznívá román sevřeněji a navzdory pozvolnějšímu začátku a volněji navázané newellské linii na mě působí ještě lépe než předchozí kniha. Svůj podíl na tom má i strhující závěr a návrat mé oblíbené postavy. Jen dál a houšť...