michimuller

Limonádový JoeLimonádový JoeJ. Brdečka

Nezapomenutelný Joe, co se utopil v sudu se svou milovanou limonádou...K této úžasné parodii, kterou jsem četla ještě kdysi na škole, jsem se v dnešní době naprosto jiných knižních žánrů dostala k velice zdařilé audio verzi s nezapomenutelnými skladbami z filmu. Nádherná oddechovka, palec nahoru.

ArtemisArtemisA. Weir

Artemis- krásná obálka v malachitové zeleni.. ačkoliv tématicky není můj šálek kávy ani prostředí města na měsíci, tématika sci-fi nebo jiná knížka autora. Andy Weirem jsem nepolíbená a zaujal mě myslím negativní komentář, který jsem na tuhle knížku zaslechla, tak jsem se do ní pustila. Stopařova průvodce po galaxii považuji za TOP sci-fi žánru a proto nepředpokládám, že by jej mohlo něco překonat. Artemis překlavila... neuvěřitelně arogantní hlavní hrdinkou, nestává se mi, že by mi byl někdo tak moc nesympatický a iritoval mě snad každý jeho nápad. Snad právě proto, že se děj ubíral v začarovaném kruhu průserů nepravidelně po sobě jdoucích mě přesvědčilo vydržet do konce. Hlavní hrdinka permanentně zmatená jako chameleon v pytlíku lentilek se snažila napravit svá rozhodnutí a převzít odpovědnost za své přešlapy v technicky detailně popisovaném prostředí. Nikdy by mě nenapadlo jak může být profese svářečů zajímavá a vzrušující a že se o ní dá tolik napsat. Na můj vkus poměrně jednoduchý slovník a plný vulgarit, vyšperkovaný humorem. K jídlu je blivajz 100x jinak a chutná jako satanova prdel... Zaujal mě slovní obrat " Vy patogenní kreaturo" a reakce na to " nemyslete si že si to nenajdu co to znamená". Autor zřejmě záměně srážel inteligenci hlavní hrdinky, otázkou může být proč??? Audioverze načtená Terezkou Dočkalovou posouvá hodnocení o level výše.

Viditelná temnotaViditelná temnotaJ. King

Číst hned po modré půlnoci nebyl zrovna rozumný nápad, byl to slabší odvar a nebavilo mě prostředí ani chabá návaznost na první díl. Poctivě odvyprávěný příběh, ale pouze průměr.

24.05.2018

Příběh levhartice PennyPříběh levhartice PennyJ. Adamson

Krásná procházka africkou divočinou. Četla jsem ji někdy strašně dávno ještě jako mládě školou povinné a líbila se mi tehdy i dnes, kdy jsem ji dostala ve formě audioknížky. Nadčasové zápisky životního projektu poloamaterského pozorování života divoké kočky s úžasnou slovní zásobou autorky, vyjadřovacích schopností a takové dávky empatie, že by se to mělo vyučovat na školách. Audioverze ve stylu babičkovského přednesu a chvilkové výpadky z kontextu byly spíše úsměvné, než rušivé, určitě to nebyla ztráta času.

23.05.2018

Bílé kostiBílé kostiG. Masterton

"Z nějakého důvodu ho nenapadala žádná modlitba. Vzpomněl si pouze na báseň o ledovci co kredenc odírá a poušti, která v posteli vzdychá a prasklině v šálku co cestu otvírá do země, kde stáda mrtvých jsou tichá."

14.05.2018

Modrá půlnocModrá půlnocJ. King

Příběh z močálů a bažin z extrémního prostředí mě jednoduše bavil. Nic průlomového, ale poctivě odvyprávěný příběh. Na můj vkus tam mohlo být daleko víc emocí, ale protože to byl u mě naprosto náhodný výběr, předčilo to mé očekávání.

Půlnoční sluncePůlnoční slunceJ. Nesbø

Nesbo u mě poprvé za plných 5 hvězdiček. První díl krve na sněhu jsem bohužel ještě nečetla, ale dostala se mi do rukou audioknížka načtená mladým hlasem Václava Neužila. První Nesbo přímo z norského prostředí a zásah rovnou na komoru. Takhle měl vypadat "poslední laponec" Tohle nebyl ikonický HH, ale romantická oddechovka z drsného severu, perfektní, čtivá a pohodová. Schovávačka v mrtvém sobovi mi připoměla zoufalého Di Capria ve vyvrženém koni. Žádný překombinovaný příběh prostě skvělá delší povídka.Doporučuji.

ČervenkaČervenkaJ. Nesbø

Pocitově 4+ a to jsem se docela červenky bála. Nemám ráda knížky z válečného prostředí s dějem někde na frontách a zákopech a už vůbec mi nesedí všelijaké proplétání časových linií minulosti a přítomnosti. Ale pomyslný klobouk dolů, skvělé, čtivé poutavé a to co jindy knížkám vytýkám mi vůbec nevadilo. Ta melodramatická červená knihovna sestřiček a pacientů v lazaretu se dala skousnout. Také mě překvapil konec, že ikonický HH to nakonec poskládal z válečného deníku. Naopak velice se mi líbily pasáže HH rozervané duše po vraždě kolegyně a sýkorka. Já jsem nadšená a nejen díky charismatickému hlasu Hynka Čermáka v audio verzi, ano tohle se hodně povedlo!

30.04.2018

Krvavé evangeliumKrvavé evangeliumJ. Rollins (pseudonym)

Rozporuplné hodnocení, 4 je málo 5 je moc. Krásné prostředí, Rollinsův styl vyprávění nádherný, vliv druhého autora, tedy autorky podstatný. A to je možná to, co pro mě bylo rušivé. Místy sladké až z toho bolí zuby, pořád někdo po někom toužil a hladově pokukoval a poměrně zdlouhavé. Jednoduše pro mě emočně předimenzované. Dvě vlčí potvory s nádhernými jmény, naopak mile sympatické. Legendární Čachtická kněžna a Rasputin mě nemohli překvapit víc, mýtická medvědice Ursa a spousta dalších propojení s historickými prvky se hodně povedlo. Na první díl poměrně široce obsáhlé, ovšem jako trilogii zvládnout naráz si rozhodně netroufám. Audio forma naprosto skvělá.

11.04.2018

ZackZackM. Kallentoft

Můj oblíbený švéd Mons nezklamal, skvěle napsané, ikdyž mi chyběl jeho květnatý styl vyprávění a mám dojem, že druhý autor se tak trošku krčil v jeho stínu. Řecké mylotogie jsem tam očekávala vlastně maličko víc, ale naprosto mi nevadilo, že tam bylo jen pár zmínek o Herkulovi. Onen moderní prvek dnešních detektivek dát hlavním postavám nějaký handicap ať už alkoholismus, drogy nebo jiné závislosti a přiblížit je tak normálním smrtelníkům a přesto po vzoru supermana všechno vyřešit je zvláštní, ale proč ne. Lidem se to zřejmě líbí. 5***** naprosto zaslouženě- skvělé doporučuji.

11.04.2018

Sběratel motýlůSběratel motýlůD. Hutchison

Psychologicky zajímavé téma a netradiční prostředí, které se v konkurenčních knihách téměř neobjevuje. To by mohlo být na straně plusů a možná i důvodem, že jsem audioverzi knížky doposlouchala celou. Už v první třetině jsem sama sobě si vyhrožovala, že ji z mobilu smažu. Zdlouhavý příběh vyprávěný poměrně nesympatickou postavou "motýlka Máji" s pro mě zcela překombinovanou povahou, zvláštními reakcemi a napsanou opačným stylem , donekonečna prodlužováno postavami dalších "motýlků". K tomu prostředí zahrady téměř kopírováno z reatity show vily Big Brothera okořeněné maximální zvrhlostí a dekadencí. Technicky s minimálním personálem jedné jediné ženy jako kuchařky, ošetřovatelky, komorné a uklízečky ukočírovat "dívčí tábor"prostě slátanina, kterou by opravdu málokdo bral jako uvěřitelnou. Příběh samotný výplod chorého mozku, masový vrah a sexuálně narušený delikvent jako úspěšný podnikatel a majitel realit a "zahradník" kterého vlastně až do konce nikdo nikdy nepodezíral a 30 let své zvrácené existence mu všechno procházelo...No za mě opravdu ne, tohle spadá do kategorie ztraceného času a jako klasickou knihu bych odložila po 100 stránkách.

17.03.2018

Syndróm ESyndróm EF. Thilliez

Psychologicky hodně zajímavá knížka, až děsivě pravděpodobná a uvěřitelná. Tématika podprahového vnímání byla hodně originální a odlišuje Syndrom E od spousty detektivek, kterými jsou knihovny zaplavené. Agent Žraloček byl správně rozdvojená osobnost a udržoval vyprávění v těch správných obrátkách. Audio verze načtená JIřím Žákem pro mě není to pravé ořechové, ale vyprávění samotné se mi hodně líbilo. Asi symbolické půl hvězdičky dolů za Egyptskou zápletku, která mi tam nějak moc nezapadala a byla taková useknutá a dotažená až na konci knihy. Určitě se nebude líbit masové většině detektivkářů, ale já doporučuji.

17.03.2018

ŠvábiŠvábiJ. Nesbø

Nor vyslaný do Thajska a ryze asijského prostředí mě zas až tak nebavil, to jeho minulý případ v Austrálii mě oslovil víc. Audio verze načtená opět Hynkem Čermákem audio zážitek. Já se malinko ztrácela v thajcích, kdo je kdo a opěvovaný městský dopravní ruch nebyl můj šálek kávy. Na druhou stranu se mi příběh líbil a zvládla jsem ho opravdu hodně rychle, protože mě zajímalo co bude dál. Nevím jak by se mi Nesbo četl jako knížka, věřím, že by tak vysoké hodnocení nedostal, nebo byl načtený jiným hlasem..Takže švábíci nic převratného, ale ještě zkusím další setkání s HH. Troubení slonů přepravovaných přes řeku byl krásný postřeh ve vykreslení atmosféry přelidněného města, slovní obraty a myšlenkové pochody Nesba mě lákají k pokračování v dalším příběhu.

04.03.2018

Prázdné křesloPrázdné křesloJ. Deaver

Deaver je prostě "pan spisovatel" příběh podle šablony nic není jak se zdá, všechno je jinak jak se jeví a dopadne to úúúúplně jinak, než kam to směřuje. A přesně tohle mám na jeho knížkách ráda. Postava Hmyzouna byla skvěle propracovaná a jeho postřehy ze života hmyzu dobré koření příběhu. Prostředí bažin a močálů Severní Karolíny příjemná změna pro standardně luxusně vybavené prostředí ve kterém se Rhyme obvykle vyskytuje. Audio kniha načtená Janem Vondráčkem 100% audio zážitek. Poslouchá se se zatajeným dechem.

28.02.2018

NetopýrNetopýrJ. Nesbø

Trošku paradox když se sága severské krimi otevírá zrovna v Australském Sydney, ale dobrý, dost dobrý! Už jsem se s ikonickým HH potkala a chci toho přečíst víc. Formát audioknihy čtené charismatickým hlasem Hynka Čermáka to posouvá přes rámec hodnocení, což by bylo vůči autorovi nefér. Líbil se mi závěr v prostředí v mořském světě, padouch skončil v potravním řetězci. Krokodýl, sem tam nějakej žralok, netopýr, černý had, staré legendy..moc dobře okořeněné, doporučuji.

21.02.2018

Zátiší s vránamiZátiší s vránamiL. Child

Great!!! Krásně skloubené prostředí na jedné straně všude samá kukuřice, mě se vybavovaly "kukuřičné děti",na straně druhé neprobádané jeskyně, pražící slunce proti jeskynní temnotě. Do toho městečko, kde chcípnul pes a živoří "vlčí dítě". Krásně vykreslená atmosféra se stupňujícím napětím a strachem ukrytým za každým stalagmitem, kde pak děsí každé zašeptání ve tmě. Příběh okořeněný indiánskou legendou a rituálním pohřebištěm, který rozplétá zvláštní agent, který je opravdu zvláštní sympaťák stylizující se do Sherlocka Holmese kříženého čínským mnichem. Jeho záliba v zeleném čaji byla úsměvná, sice ho také piju každý ráno, ale netušila bych jakou tomu někdo může věnovat pozornost. Audioverzi knížky nehodnotím, nebyla to nejlepší verze, možná tak trochu amatérská, ale knížka plný počet hvězdiček. Vytkla bych pouze továrnu na zpracování krůt, ve své podstatě to byl naprosto zbytečný prvek plný morbidity, který mi tam jednoduše překážel. Doporučuji k odreagování naprosto super.

16.02.2018

PohřešovanáPohřešovanáC. Mooney

Tento román je údajně srovnáván s Harissovým mlčením jehňátek, což tomu dle mého jen a jen škodí. Až do třetí části jsem to viděla průměrně na 3 a kousek hvězdičky, už jen pro to, že jsem to měla v audio formátu jsem tuhle knížku zvládla hodně rychle. Za závěr musím hvězdičku přidat a stojí za to vydržet a dočíst celé. Nic převratného, ale stálo to za ten čas.

Vodní anděléVodní anděléM. Kallentoft

Úžasný Mons a jeho květnaté vyprávění, sloh jako z jiné doby, někdo, kdo si umí hrát nejen s písmenky, větami, ale i s emocemi. Vražda není alfou a omegou a právě to se mi na této severské detektivce líbí.

Lovci diamantůLovci diamantůW. Smith

Po letech jsem se vrátila k této knížce znovu, tentokrát v audio formátu. Taková dobře napsaná delší povídka s krásně propracovanými postavami a zvláštním koncem, ty hyeny mě tam opravdu překvapily.

Úplněk vlkaÚplněk vlkaL. Child

Moje první knížka tohoto roku, četla jsem ji zrovna v úplňku a svérázné vysvětlení agresivity v závislosti na lunárním cyklu je nápadité, trefné a opírá se o vědecká pozorování, které oživí každý fiktivní román. Knížka se četla jedním dechem, i když nic náročného, prostě oddechovka. A bonusem k tomu moc krásná obálka.

Šest letŠest letH. Coben

Na šest let nestačí ani sedmý smysl. Moc zašmodrchané, jestli to nebude tím prostředím akademické půdy. Autor to zřejmě psal v americkém stylu všeho raději víc, než míň. Kupodivu jsem se ale v ději neztrácela, jako by příběhem vedla pomocná červená nit bludištěm a čtenář si mohl odškrtávat postupně seznam vysvětlených záhad. Autorovi se nedá vytknout perfektní čtivost, ale na mě dějově absurdní a místy kýčovité. Nejvíc mi vadil happyend, to autor totálně zvoral, ale nechci brát někomu iluze.

Tanec modrých andělůTanec modrých andělůS. L. Lichtag

Každý kdo má rád podmořský svět by neměl tuto nádhernou knížku minout. A komu se dostalo do ruky čekání na bílu smrt už vůbec ne. Měla jsem to štěstí, že jsem dostala obě najednou. Krásný barvitý děj, že má čtenář dojem, že je součástí děje. Moc dobře pane Lovečku! A kdypak toho napíšete víc?

StalkerStalkerL. Kepler

Moje první Keplerovka a určitě ne poslední. Dostala se mi do rukou jako audiokniha, moc příjemné poslouchání. Chvílemi jsem se v ději ztrácela, ale to byl dáno spíše mu nesoustředěností než vinu autora. Rozuzlení docela nečekané. Jediné co bych vytkla byla postava těhotné vyšetřovatelky, tohle mi prostě nesedlo a přišlo mi zbytečně výstřední.

06.07.2016

V lese visí andělV lese visí andělS. Bjørk (pseudonym)

Naprosto skvělá audioknížka, která mě dostala. Ze začátku jsem doporučení moc nebrala, mám raději audio knížky načtené mužským hlasem, ale tohle se hodně povedlo. Holger Munch byla skvěle zpracovaná postava vyšetřovatele, že se těším na další příběh. Jeho partnerka a vlastně hlavní hrdinka Mia mi naopak přišla nedotažená, možná díky své pohnuté minulosti, ale věřím, že příště bude o stupeň lepší. Mám ráda přemýšlení nad dějem, proč se situace vyvíjí v daném směru a tahle detektivka naprosto předčila mé očekávání. Doporučuji i severské detektivky mají něco do sebe.

Bába MotykaBába MotykaM. Hautala

Jako věrný fanoušek Stephana Kinga jsem byla na Bábu Motyku hodně zvědavá, přeci jen se nová konkurence Kinga hned tak neobjevuje. Obálka knížky ve mě evokovala vzpomínku na čarodějnici z Blair a tak zcela přirozená volba se do čtení pustit. Ale... pouze zdařilá marketingová propagace. Velice nerada hodnotím negativně, když si uvědomím že kritizovat může člověk,který danou věc zvládne podstatně líp. V komentářích k této knize se objevuje chaos a s tím souhlasím, stejně jako, že autor musel být pod vlivem psychotropních látek. Jestli tohle ocení alespoň intelektuální segment čtenářů, budu jim držet palce, ale já se v tomto díle nenašla. Megachaos....Autor zřejmě excentrik vyučující kurzy tvůrčího psaní by měl v prvé řadě ctít zpracování tématu, aby čtenář pochopil co chtěl říct. Věřím, že téma lidové legendy mohlo být uchopeno trošku jinak a nebyla by to ztráta času. V jednom okamžiku při zmínce o Architeuthis dux jsem se začala těšit, že jsem snad něco pochopila, ale byl to jen autorův slepý výstřel do tmy. Jedna hvězdička za statečnost, že měl odvahu tohle vydat a zároveň přesvědčit někoho, aby si to přečetl.

Růže smrtiRůže smrtiA. Indriðason

Zkusila jsem svého prvního Indridassona. Ano Erlendur není Harry Hole a to je jen dobře! Byl mi sympatičtější a lidštější než ikona Nesboa. Příběh se zvláštní zápletkou, líbilo se mi, že první objevená pachatelova stopa byla vlastně naprosto náhodná záležitost. Rozmotat tohle klubko zvládl tak trochu víc životem zdrchmaný Erlendur skvěle. Příběh byl napínavý tak akorát a četl se velice dobře, určitě budu lovit další autorovy knížky.

24.09.2015

PrízrakyPrízrakyJ. Nesbø

Mé první setkání s HH a můžu se přiznat že příjemné překvapení. Tématika narkomanů není můj šálek kávy, ale zajímalo mě jak to dopadne. Sympatický alkoholik HH tak trochu nesmrtelný :o) ale proč ne, když je ikonou celé řady knížek. Rozhodně jsem se u toho nenudila a zkusím i jinou knížku autora.

24.09.2015

Kosti zmizelýchKosti zmizelýchK. Reichs

Skvělá knížka skvělé autorky. Problematika Afghánistánu očima bílého světa, perfektní příběh kdy antropoložka v bojové zóně exhumuje kosti domorodců. Představa kolik to muselo sežrat povolení, logistika a třeba jen odvaha kývnout na takový úkol, klobouk dolů. Obchod s lidmi je i v dnešní době poměrně složité téma, které se autorce skvěle povedlo vykreslit. Knížka má spád a čte se jedním dechem. Vývoj emocionálního trojúhelníku Tempe nabírá na obrátkách, zřejmě se čtenář dočká zajímavého posunu v dalších knížkách, už aby zase něco vyšlo! Perfektní slovní obrat ve slovníku inteligentní ženy o ex partnerově nastávající "poprsí má větší než IQ" tak tohle se povedlo. :o)

18.08.2015

Temné koutyTemné koutyG. Flynn

Zatímco Zmizelá a Ostré předměty mi naprosto nic neříkaly a přečetla jsem je snad jen silou vůle, Temné kouty byla pecka za 4 a 1/2 *! Subjektivní odebrání hvězdičky za trochu useknutý a nedotažený konec a pro mě nešťastná forma vyprávění roztrhané kapitoly minulost / současnost, které bytostně nesnáším i u jiných autorů, protože mě vytrhávají z kontextu a působí stejně rušivě jako stupidní blok reklam v napínavém filmu. Hodně čtivá knížka, co mě překvapila, i když mi tam pár věcí docela vadilo. Hlavně osobnost hlavní hrdinky knížky Libby, co nepracuje, válí se v posteli, čeká na sociální dávky a milodary a kouká, kde by schrastila peníze na živobytí a trpí permanentní leností v pokročilém stádiu. Většina postav v tomto románu působí neuvěřitelně nesympaticky, snad kromě Diany, která je uvěřitelná. Kultovní rituály satanistů na mě působily značně nevěrohodně, brutálně a diletantsky ale je zde vidět skvělé zlepšení v popisu postav i propracovanosti děje, který je po nitkách pomalu rozplétán. Hodně dobrá knížka!

18.08.2015

V hlubinách Loch NessV hlubinách Loch NessS. Alten

Mám moc ráda autorovu sérii s Meg, která je podle mě naprosto báječná pohádka o megalodonovi na pokračování. Tenhle příběh o skotské celebritě Nessince je tak trochu povedeně slátaná pohádka od všeho trochu. Líbili se mi kryptozoologické vsuvky o skutečném / domnělém pozorování této zmarkeningované příšerky živící cestovní ruch i příběh vyprávěný mořským biologem. Celkově vzato historický podtext byl docela dlouhý a možná by bez něj příběh vypadal celkově líp. Také hlavní viník prosakující ropa do jezera mi přišel hodně nevěrohodný, ale jako i jiné Altenovy romány bylo v hlubinách Loch Ness čtivý příběh, který rozhodně nenudil. Předimenzované akční scény, když mořského biologa pokouše v tábořišti vrčící Anquilla Anguilla jsou spíše úsměvné. On každý čtenář není rybář, aby si v daným okamžiku vybavil říčního úhoře a překladatel byl frajer, že tam český název raději vypustil, aby z toho nebyla komedie. Docela by mě potěšilo, kdyby se autor pustil do románu o Yettim :o)

12.08.2015

1 2 3