Les oběšených lišek

Les oběšených lišek

Humorný příběh tří svérázných uprchlíků, kteří se setkají v opuštěné chatě uprostřed laponské tajgy. Ve staré lovecké chatě v laponské pustině se setkají dva muži - vypočítavý lupič, který se snaží ukrýt před kumpány, s nimiž se nechce dělit o kořist, a násilnický důstojník, který roční dovolenou uprostřed přírody řeší své problémy s alkoholem. Oba antihrdinové po počátečních konfliktech nacházejí jakýsi způsob soužití až přátelství a když k nim později přibude třetí utečenec, domorodá stařenka prchající před státním domovem důchodců, stává se z opuštěného srubu div ne idylické hospodářství. To však brzy naruší jednak místní policista, jednak lupičův nebezpečný komplic... Další velmi dobrá autorova variace na téma útěku před civilizací a "terapie přírodou". Nechybí ani ochočené divoké zvíře, tentokrát liška, a humor v mnoha podobách, od situačního přes černý až po absurdní....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/19697/les-obesenych-lisek-19697.jpg 4.3182

Hirtettyjen kettujen metsä (1983)

Vydáno:, Hejkal

snimcibdim

Roztomilá a originální kuriozitka. Jen konec mi přišel krapet nedomyšlený - spíš jako kdyby autor už nevěděl co dál a svoje antihrdiny si natolik oblíbil, že přestal mít chuť jim dál komplikovat život nebo je nechat provozovat nějaké další nekalosti. Ale popravdě mi to nevadilo, i tak to byl příjemný čtenářský zážitek. Ne sice nezapomenutelná "bomba", ale prima oddechovka ano. Jen škoda, že jsem po knize nesáhla v létě, takovýto úsměvný popis laponského zimního koloritu by myslím v tropických vedrech mohl být velmi osvěžující. Určitě si od tohoto autora přečtu i něco dalšího.

ondras666

No podle komentářů jsem se těšil na zábavnou knížku. Ale bohužel, zábava to nebyla. Námět vcelku zajímavý, jen to možná chtělo trochu lepší zpracování. Pro mě trochu ztráta času, i když to bylo zvoleno jako oddechová četba.
Pro mě nejsympatičtější byla Pětistovka.

Baushka

Lehké čtivo, zábavný děj. Nesmála jsem se nahlas, ale vždy jsem se těšila, kdy zase zasednu ke knížce. Účastníci tohoto dobrodružství vám přirostou k srdci.

MOu598

Četla jsem v květnu 2011. Podle mých poznámek:
Úspěšný zloděj a neúspěšný major žijí spolu v Laponsku.
Moc humoru ne, spíš černý.
Příběh nemá moc hlavu a patu a logiku.
Nelíbilo se mi.

Loginus

Tohle je má top, alespoň z humorných knih. Skromný von Roiterholm a vzdělaný znalec lišejníků, magistr Asikainen jsou báječní. A to nemluvím o marketingovém poradci, bagristovi a sobím policistovi. A nade všemi Naska.. Musím si to přečíst znovu...

Vendelína.čte

Moc hezká kniha. Líbilo se mi zachycení přírody, úplně na mě laponská zima z knihy dýchala. Je to příjemné čtení s kapkou humoru.

Narmoria
30.11.2016

Tato kniha mi byla podstrčená mým známým poté, co jsem dočetla Stoletého staříka od J.Jonassona. Začátek mi trochu nesedl, nebo jestli to bylo tím že hlavní hrdina je prostě antihrdina a ze začátku jsem mu to nemohla odpoustit. Ale postupem kniha gradovala a na konci měla zcela mé sympatie a pozornost.

Devil-Ivet
22.10.2016

Les oběšených lišek jsem poprvé četla asi před šesti lety. A i po takové době mi má stále co nabídnout. Dobrodružství, humor, napětí. Paasilinna snad nikdy nezklame :)

kirkous
30.03.2016

Paasilinnovy knihy se nedají číst v kuse za sebou, je třeba si mezi nimi udělat odstup. Jinak bych totiž více hleděl na podobnosti a nebavil se tak, jak jsem se bavil teď. Přesto pár obecných postřehů. Paasillina je fascinován Laponskem, životem v ústraní, mimo civilizaci a mimo společnost, dogmaticky svázanou různými typy vztahů na mnoha úrovních: rodina, morálka, snad i náboženství, práce, výdobytky socialiazace (to je krásně a s hořkostí popsané na postavě Nasky) atd. Ovšem na druhou stranu využívá civilizačních výdobytků, jako chlápkové v Lese oběšených lišek a taky jen stěží si knihy čtenář odnese nějaké to "morální ponaučení". Jako by hlavním cílem bylo přijít nějak k penězům a pak si užívat. A tady se nabízí jakési srovnání: je zcela zjevné, odkud čerpal inspiraci Jonas Jonasson pro svého Stoletého staříka, tedy pro jedno z jeho dějových linií. Ale neodvážil se uzavřít knihu tak absurdně jako Paasilinna, tj. obrazem německých turistů lačnících po zmrzlých párcích. Jen nevím, jestli tímto absurdním závěrem Paasilinna neposouvá celý román do roviny absurdity. Ale nebudu fušovat do řemesla odborníkům na literaturu, stačí, že nelituju času, který jsem Lesu oběšených lišek věnoval.

rakkaus
27.04.2015

Taková skandinávská humorná divnost :) Příběh o setkání a soužití tří naprosto odlišnejch charakterů a situace, který tohle soužití přináší. Zábavná knížka, a i když ne něco, od čeho by se člověk nemohl odtrhnout, určitě zaujme.

tygriik
23.04.2015

Ač jsem od tohoto autora přečetla většinu románů, které v ČR vyšly, bohatě bych se spokojila s tímto. Četla jsem jej jako první a mohl klidně zůstat poslední. Žádná z jeho dalších knih mi nepřišla tak dobrá jako tato.

Wulfwaera
26.01.2015

Prozatím nejlepší kniha, kterou jsem od Paasiliny četl. Milý a humorný román zrozený z laponské přírody.

Bezantina
26.11.2014

Tento druh humoru mám velmi ráda a kniha se mi velmi líbila.

Keddie
15.09.2014

Další kniha oslavující krásu Laponska. Trochu absudrní, ale jinak velice pěkný román. Jen škoda těch oběšených německých turistů. :-)

Aaron Lewis
14.08.2014

Masaker:D. To teda fakt, úplně suprová kniha, která se snadno četla a pobavila. Jsem si myslela, že když je to humoristická kniha, tak to bude zase nějaká blbost, která vůbec nebude vtipná, ale Paasilinna mile překvapil. Svižné, milé a opravdu vtipné. I když jde o černý humor, tak špičkový. Všechny postavy mi byli sympatické, i když to byli postavy spíše záporné, ať už profesionální zločinec Oiva Juntunen, či major Remus, no a stará babička Naska byla úplně bezkonkurenční. Bylo to trochu jako sci-fi a fantasy dohromady, ale proč ne:). A korunu tomu nasadil marketingový poradce a mnohonásobný vrah Hemmo Siira!

Isew
01.08.2014

Mé první seznámení s Arto Paasilinnem. Hned úvodní věty naznačily, že mě čeká úžasná jízda. Celá kniha je skvělá. Paasilinna vypráví stylem, který mi vyhovuje. Vtipný, ironický, absurdní, psaný s lehkostí. Náhoda svedla dohromady lidi, kteří by se ve skutečném životě asi nesešli. A já s potěšením sledovala jejich společné soužití. Les oběšených lišek je pro mě výjimečná kniha i tím, že kdykoli se dostanu do sauny, okamžitě se mi vybaví. Je to můj saunový evergreen. Finská mentalita se mi hodně zamlouvá. I ve velmi nehostinných podmínkách, při nedostatku základního vybavení, si neodepřou jedinou věc - saunu. Jo, bavilo mě to moc a moc.

evickakyticka
31.07.2014

Lehká oddychová kniha, u které nemusíte moc přemýšlet a jen se necháte uhoupat zdánlivými neskutečnostmi. Ve spojení s přírodou tvoří hezký celek. I když ne úplně bez výhrad, k tomuto autorovi se ještě někdy vrátím.

DejnaDee
04.03.2014

Mé první setkání s autorem. Zpočátku mi trvalo než jsem se do knížky začetla, ale pak to nemělo chybu. Je to naprosto pohodové čtení s nádherně vylíčeným popisem života v drsné, ale krásné finské přírodě.

Jibro
08.04.2013

Lehce vtipné, úsměvné, často až absurdní příhody několika zajímavých postav uprostřed drsné, severské přírody, kde lišky nedávají dobrou noc, ale kradou marky. Nejvíc jsem si oblíbil laponskou babču a její životní moudra typu: „Němců je jak mraků. Klidně jich pár můžete pověsit.“ Zdatně ji sekundoval Major, geniální stratég, těžký alkoholik, ale přesto v jádru dobrák, i když nemám nakupování rád, na jeho zásobovací výpravy bych se hlásil dobrovolně. Paradoxně nejmíň mě bavila hlavní postava zlodějíčka Oiva, ale jak se chata postupně zaplňovala, srandy přibývalo a vyvrcholení přišlo s oslavou vánoc, kdy kromě světských radovánek nezapomněli ani na duchovní rozměr v podobě "pravé" pravoslavné ikony :)

paloma
07.02.2013

Po dlouhé době jsem se pořádně nasmála a ten konec přesně podle mých představ.

rose
19.03.2012

Jojo, suchý humor mám ráda. A že tenhle je občas opravdu ten nejsušší. Chvilku mi trvalo, než jsem se do příběhu začetla, ale pak už dostal děj tu správnou šťávu, obzvlášť po vstupu třetí postavy na scénu, o těch dalších nemluvě. A kdo nevěří, že nejlepší jméno pro lišku je Pětistovka, ať tam běží. Sympaticky „ujetá“ knížka.

odejana
05.11.2011

Výborné. Všichni tři mají své důvody, proč prchají před společností. Výtečně jsem se bavila při popisu povolání "zločinec". Duch spolupráce je mnohem smysluplnější než duch soutěživosti. Bezvadné situace, líbila se mi domácí kobka, která posloužila všelijakým účelům.

bookworm
29.07.2011

Spočiatku to vyzeralo na priemernú kriminálku, ale čoskoro sa rozvinul správne potrhlý a napínavý príbeh s hrdinami, ktorí sa k sebe vôbec nehodia, ale zato majú dobré dôvody ukrývať sa pred zvyškom sveta. Všetky detaily do seba perfektne zapadajú, je tu mnoho vtipných epizód (napr. ako si líška vyslúžila svoju prezývku "Pětistovka", ako sa babka spriatelila s prostitútkami, čo si ich tam chlapi nechali na sezónu priviesť, a tie ju potom naučili sa maľovať :-) a pod.). Bola to tak zábavná kniha, že som si zohnala aj ďalšie Paasilinnove diela, ale tie ma sklamali (Zajícův rok a Vlčí léto...).

klarian
28.07.2011

Absolutně souhlasím s Candid. / Četl jsem jí jako první a je ze všech asi nejlepší. / Vynikající humor!!!

Candid
30.03.2011

Možná je to tím, že je to prví knížka, kterou jsem od Paasilinny četla, ale z jeho knih se mi líbí úplně nejvíc, stala se z ní vyloženě srdcová záležitost. Knížka je vtipná, čtivá a místy i překvapivě dojemná. Navíc krásný způsob popisovaného života ve finské přírodě, ve mě vyvolává neskutečnou touhu tuto zemi jednou navštívit.

Verrrunka
04.02.2011

Pohodová kniha, velmi příjemné čtení a příjemný humor. Zajímavé životní situace. Bohužel první část knihy mě trochu nudila, proto o jednu hvězdičku méně

Jíťa
03.01.2011

Výborné, výborné. Skvělý veskrze černý humor, absurdní situace, roztomilá zvířátka, sympaticky nesympatičtí lidé. Jenom těch oběšených lišek tam moc nebylo.