Mercatino Mercatino komentáře u knih

Jedna z mála knih, o které se dá s jistotou říci, že okamžitě změní čtenáři život. Toto je prostý nepopíratelný fakt, který se nedá vyvrátit. Výborná práce, leč myšlenky byly předtím známe, nikdy ne tak dobře zpracované. Doporučuji jako tu nejlepší možnou INVESTICI do života.

02.02.2017 5 z 5

O čertovi O čertovi Pavel Čech

Pohádky v Česku téměř vymřeli a pan Pavel Čech dokázal jednu krásnou vykouzlit ze svého kouzelného klobouku. Tak naplňující ilustrace jsem v pohádce již dlouho neviděl. Dokonale se hodí k příběhu, jehož jsou samotnou a nezbytnou součástí. Určitě doporučuji všem, kteří chtějí zažít něco neopakovatelně kouzelného a již teď se těším na další pohádku.

30.01.2017 5 z 5

Maus II: A tady začalo moje trápení Maus II: A tady začalo moje trápení Art Spiegelman

V této knize se dá spatřit vše co potřebujeme k tomu aby jsme si udělali obrázek na svět. Část příběhu, kde syn zjistí, že otec který přežil holocaust nemá rád černochy a myslí si o nich, že jsou podřadná rasa, dokonale vystihuje všechno to co je , že svět je marnost nad marnost.

23.01.2017 5 z 5

Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami Art Spiegelman

Z komiksů, které jsem přečetl se mi tento jeví jako číslo jedna. Musím se přiznat že toto zpracování holocaustu se mi líbí ještě více než některé filmy i knihy. Obrázky velmi pomáhají navodit atmosférů, která se podle mne nedá vyjádřit slovy ani filmem. Kresby přímo dýchají příchodem holokaustu, jsou trýznivé, smutné a depresivní.

23.01.2017 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Hodně silný díl, který vyvrcholí Frodovou závislostí na prstenu. Z Froda se stal typický prstenový feťák, který se svou abstinencí nedokáže vyrovnat ani po ztrátě svého miláčka. Nejsilnější a rozhodující postavou v tomto díle je nedoceněný Samvěd Křepelka, který to všechno zachraňuje svou věrností. Gandalf v tomto díle ustoupí do pozadí, a Aragorn bez mrtvých by nezvládl nic jiného než, že by padl v bitvě. Armádá mrtvých mi přijde jako největší slabina této knihy. Jakoby Tolkien nevěděl kudy kam a uchýlil se k této odbočce, ke které narychlo vymyslel příběh.

22.01.2017 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Dvě věže, aneb příběh jak se z dost dobrého a nervozního Gandalfa Šedého stane ještě lepší a dost klidnější Gandalf Bílý. Příběh se spoustou temných chvil a o tom jak ten Gandalf chodí všude na čas a v pravou chvíli. Přesnost a správné načasování po Gandalfově putování vesmírem a časem v této knize hraje rozhodující roli.

Gandalf Bílý: Čekej mě na úsvitu pátého dne. Za úsvitu se dívej na východ :)

21.01.2017 5 z 5

Paříž ve 20. století Paříž ve 20. století Jules Verne

Jules Verne a jeho vize nadvlády peněz je aktuální více než kdy jindy. Po celou dobu čtení jsem měl pocit, že doba o které Verne píše je blízce podobná té naši. Hon za pěnězi, úpadek vkusu, skomírání krásné literatury na úkor nevkusné nicneříkající zábavy dnešního světa. Hlavní hrdina měl tragický osud, protože chtěl žít pro čistý smysl ze života. Dnes je heslem, dělejte to co máte rádi a budete úspěšní. Ale v pozadí tohoto výroku se skrývá"dělejte to tak ať to vydělává peníze, jinak si to můžete strčit za klobouk"

21.01.2017 5 z 5

Zaslaná pošta Zaslaná pošta Terry Pratchett

Zaslaná pošta aneb geniální zázrak na poli fantaskomična. Zkrachovalá pošta kolem které se vše točilo, mi přišla se všemi těmi staršími pošťáky, golemy, dopisy, známkami nesmírně blízká. K Vlahoši von Rosretovi jsem si během čtení vytvořil pěkný kladný vztah asi proto, že mám také poctivý kus křiváctví v sobě, a jsem na to hrdý.

12.01.2017 4 z 5

130: Odysea 130: Odysea Nikkarin (p)

První polovina komiksů je pro čtenáře jen čirá fantazie, kde jsem neviděl žádné souvislosti. Jakmile začaly fungovat nějaké dialogy postav, příběh se začal rozvíjet, dostávat smysl a spád. No a nakonec to bylo docela fajn. Ne že by jsem se těšil, ale jsem docela zvědavý na pokračování, protože jde vidět, že to má hloubku a kam mě to zavede, uvidím :)

04.01.2017 3 z 5

Šen-čen: Cestovní deník z Číny Šen-čen: Cestovní deník z Číny Guy Delisle

Tato kniha byla ve srovnání s Pchojngjangem jen nějakým pokusem zachytit nudu a jednotvárnost autorova výletu do Šen- čenu. U Pchjongjangu jsem si uvědomil atmosféru celé té strašné Severní Koreje, ale z této knihy jsem se o Číně nedozvěděl nic objevného, nic co by čtenáře strhlo, upoutalé. Komiks- nekomiks.

04.01.2017 2 z 5

Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje Guy Delisle

No ono je to tak fascinující až je to neuvěřitelné. Asi jako, dokud neuvidím na vlastní oči, neuvěřím. Každopádně tato knížka mi právě pomohla to (neuvěřitelné, nepochopitelné) uvidět a následně i pochopit.

03.01.2017 5 z 5

Ukradený potenciál Ukradený potenciál Claudio Depeyrac (p)

Autor jasně ukázal, že v České republice žijeme jen v uluzi bezpečí a prosperity, zatímco jsme loutkami nadnárodních společností a politiků bez charakteru a morálních základů.
Líbí se mi tento výňatek z knihy, který vše krásně ilustruje.

Když bude špatná finanční situace (krize), první co lidé udělají, je, že stáhnou všechny peníze z bank do svých domovů. Zatímco ekonomika postupně kolabuje, země si půjčí peníze, které postupně prohospodaří (léčí důsledky), a neschopní lidé, kteří to způsobili, dostanou několikamilionové odstupné anebo zůstanou stále u moci. Tím jak se společnost bude mít hůře se zvýší rozpad rodiny, deprese, sebevraždy apod., více jedinců bude inklinovat ke kriminalitě, chodit do barů a heren, zvýší se celková kriminalita. Státu pak zbývá jediné, zavede či postupně zvýší daně z provozování výherních automatů a opět odčerpá peníze, které lidé vyndali z bank, zpět do svého rozpočtu, nebo vymyslí jiné formy zdaňování.

Tento systém je jako kasíno- vždycky vyhrává.

03.01.2017 4 z 5

Češi 1938: Jak Beneš ustoupil Hitlerovi Češi 1938: Jak Beneš ustoupil Hitlerovi Pavel Kosatík

No na doporučení slečny Míši jsem prožil krásně strávený čas nad kouskem naší historie. Smutná česká kapitola dějin, kterou toužím mít ve své knihovně.

29.12.2016 5 z 5

Kouzelný kalendář Kouzelný kalendář Jostein Gaarder

Po dočtení knížky jsem měl chuť dupnout si a zvolat "do Betléma". Pro děti, i pro dospělé to působí v namluvené podobě od Marka Ebena jako antistresový stimulant. V knížkách od Gaardera jako by se zastavil čas, který si vychutnává ze života jen to nejpodstatnější, nejdůležitější a nejkrásnější. Těším se na příští svátky :) A teď to začnu číst včas. 1. prosince.

28.12.2016 4 z 5

Barma Barma Guy Delisle

O Barmě s lehkostí, nadhledem, humorem a ještě něčím navíc, co neumím popsat. První od tohoto autora, těším se i na další.

27.12.2016 3 z 5

Dinotopia: Krajina mimo času Dinotopia: Krajina mimo času James Gurney

Knížka Krajina mimo času, která zůstane nadčasová :) Dobrodružný text doprovázejí zábavné dinosauři ilustrace, které čtenáře pobaví i dojmou. Jak by ten svět byl krásný, kdyby se v něm žilo takto jako v této knize. Líbí se mi , že knihou se nese jasné poselství mírů,lásky, harmonie :)

27.12.2016 5 z 5

Tajemství karet Tajemství karet Jostein Gaarder

Knížka se dobře čte, někdy až zamrazí z toho, jak autor dokáže objasnit TO, že si člověk dokáže zvyknout na takový zázrak jako je SVĚT. Knížka přinutí čtenáře k zamyšlení proč vlastně člověk žije . Myslím, že každý takový počin směřovaný k dětem by měl dostat Nobelovou cenu za dětskou literaturu.. Každopádně Soffiin Svět mi přišel nejen propracovanější ale i hlubší a více uvěřitelnější.

26.12.2016 4 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Sofiin svět je srdcovka každého života smysl hledajícího člověka. Dějiny filozofie představeny jako nejpůvabnější a nejdůležitější věda co svět stvořil. Knihu jsem si přečetl v 17 letech poprvé a poté jsem jí přečetl ještě dvakrát a věřím, že to nebylo naposled. Proč? Protože mít děti, tak tuto knížku by jsem měl vždy po ruce.

26.12.2016 5 z 5

Ukaž mi to! Ukaž mi to! Helga Fleischhauer-Hardt

Knížku Ukaž mi to aneb jak být sám sebou jsem přečetl jedním dechem. Při prvním nahlédnutí knihy jsem dostal mírný šok, který potom vystřídal úžas nad tím, že se nemáme za co stydět :) Krásná kniha a fotky? Důkaz dětské přirozenosti. Geniální a nadčasové !!!

23.12.2016 5 z 5

Předehra Předehra Neil Gaiman

Přenádherná kniha, první, kterou jsem od Gaimana přečetl a opravdu jsem jí moc nepochopil. Každopádně toho nelituji. Z komiksu jsem cítil nesmírnou hloubku, takže si určitě přečtu Sandmana od prvního dílu až po zbytek a nakonec se ještě jednou vrátím k předehře. A ty ilustrace, stojí za to knihu si jen prohlížet.

23.12.2016 3 z 5