OnlineMercatino

Přečtené 505Harleen
? - březen 2021
Harleen 2020, Stjepan Šejić


Batman: Temné vítězství: Kniha první
? - březen 2021
Batman: Temné vítězství: Kniha první 2011, Jeph Loeb

Láska na první pohled. Já jsem tak rád, že čtu tento komiks den potom co jsem četl Batman: Rok jedna od Franka Millera. Jsem opravdu nadšený, že Jeph Loeb pokračuje ve šlépějích Franka Millera a rozvíjí Batmanovo story tak našlapané, že se mi až z toho točí hlava. Díky bohu, že mám ještě tolik toho před sebou. Úplně se mi třesou půlky a doslova slintám při představě čtení dalších dílu. Sice to nečtu chronologicky, ale vůbec ničemu to nevadí.


Báje & odlesky I
? - březen 2021
Báje & odlesky I 2008, Neil Gaiman

Další psychedelický díl od Neila. Sandman je jediný komiks u kterého dokážu strávit tu šílenou mnohotvárnost. Občas mám docela problém pojmout šíři a roztříštěnost obsahu, ale pak mi dojde, že je to Sandman a sny jsou takové. Občas dost nesouvislé, roztříštěné, zmatené... Podobné tomuto komiksu... Ale mám to rád a obsah zůstává ve mě. Sandman jsou přesně ty komiksy, které bych mohl číst vícekrát a určitě je to něco, co bych chtěl mít doma ve sbírce...


Batman: Rok jedna
? - březen 2021
Batman: Rok jedna 2007, Frank Miller

Tento komiks bych popsal jako absolutní Batmanovskou klasiku. Z toho komiksu to jde cítit, poctivý Batmanovský svět. Musím se přiznat, že jsem se toho komiksu trošku bál, stejně tak i kresby, ale bylo to zbytečné. Vše na pohodu. Tímto komiksem se prostě nedá šlápnout vedle. Skvělý úvod do Batmanova universa. Líbil se mi ten starý Batmanův létající stroj, který vypadal dost nemotorně a křehce, ale nějak to tam sedělo. A vlastně se mi tak jevil celý ten komiks, trošku zastarale, zaprášeně, ale na úrovni.


Batman: Kameňák a další příběhy
? - únor 2021
Batman: Kameňák a další příběhy 2013, Alan Moore

Pro skalní fanoušky to asi bude poklad, pro mě to byla příjemná oddechovka u které jsem si pořádně odpočinul. Jsem si jistý, že se k tomuto komiksu ještě jednou vrátím...


Legendy v exilu
? - únor 2021
Legendy v exilu 2008, Bill Willingham

Čekal jsem něco absolutně jiného. Svět bohapusté fantazie, která nezná hranic... Skoro jsem se urazil, když se má očekávání nesplnila a na stránky komiksu mi bylo stále předkládáno zcela něco jiného... Ale výsledek mě pobavil a mám chuť si dát ještě další chod...


Sunstone 1
? - únor 2021
Sunstone 1 2019, Stjepan Šejić

Jaké máte očekávání, když se podíváte na obálku tohoto komiksu? Asi to nebude nic přehnaného a možná budete očekávat jen trochu zábavy a pobavení. Při čtení jsem procházel fázemi. Fáze 1- No tak se jdu pobavit, trošku erotiky a zábavy vlastně ani nezaškodí. Lesbičky a BDSM super, bude sranda. Fáze 2 - Postavy nenudí, příběh se docela vyvíjí a vlastně to není vůbec špatné. Fáze 3 - Pane jo, ono to vypadá, že BDSM není jen tak ledajaká sranda, ale skoro životní vášeň, která dokáže lidi naplnit, nebo je úplně změnit. Fáze 4 - Blížím se konci, a už nic nevnímám, čas běží a konec s poslední stránkou mě opravdu dostal. Fáze 5 - Jedna z nejlepších věcí co jsem kdy četl. Fáze 6 - Nesuďte knihu podle obalu.


Poslední lidojedi
únor 2021 (09.-21.)
Poslední lidojedi 1967, Jens Bjerre

Lepší vstup do světa edice Kolumbus jsem si nemohl přát. Bohužel jsem si o této knize moc neměl s kým popovídat. Když se mě někdo ptal co čtu a já jsem odpověděl, že Poslední lidojedi, tak kamarádi se na mě podívali s výrazem, jakoby mi trošku přeskočilo a dál na toto téma moc nechtěli se mnou komunikovat. Je to zajímavě jak je kanibalství velké tabu a jak odmítavě se k tomu člověk staví. Možná, že jednou někdo napíše někdo knihu a my se budeme dívat stejně na pojídání zvířat jako na samotné kanibalství a také na lidi, kteří tyto zvířata jedí jako na primitivy. V knize je část, kde autor popisuje vstup civilizace na ostrov a okamžitou snahu kanibalismus vymýtit, trestat, hledat viníky a nastolit nový řád. Bylo pro mě zajímavým zjištěním, že Kanibalismus nebyl mezi těmito kmeny žádnou úchylkou, ale prostý nedostatek masa v této oblasti, ve které kvůli specifickým geografickým podmínkám bylo těžké něco ulovit. Kultura těchto domorodců byla jednoduchá někdy i těžko pochopitelná, ale pokud přežila takovou dobu nezměněná v takových podmínkách v jakých dokázala žít, tak to znamenalo, že to fungovalo. Jejich systém byl harmonický a vyvážený. Jens Bjerre za mě velký dík, že dokázal vstupovat mezi tyto neznámé kmeny s takovou ochotou naslouchat a učit se.


Metabaron
? - únor 2021
Metabaron 2020, Alejandro Jodorowsky

V tomto komiksu mi přijde, že Alejandro Jodorowsky začíná senilnět. Raději nebudu srovnávat s Kastou metabaronů, ale pár připomínek bych měl. Celý svět Metabaronu je jedna velká hra extrému a brutalit. Celou dobu jsem měl za to, že tento svět v kastě si na nic nehraje a je prostě takový jaký je. No a pak přijde tento komiks Metabaron a objevilo se zde pár věcí, po kterých bych komiks přejmenoval na METEBLBOUN. Jako opravdu před koncem světa je jediné přání Metabarona prosouložit se do nekonečna? No jasně, pokud bych to byl já, nebo někdo jiný z nízké lidské rasy, ale Metabaron? Co je to za blbost? Nebo na začátku komiksů, když vytvořili nového metabarona tím, že naklonovali pozůstatky DNA předchozího Metabarona, který je už dávno po smrti a jeho pozůstatky létají někde ve vesmíru. To si jako fakt zde hrál Jodorowský na Jurský park? Samozřejmě kresba zde byla úžasná, ale to je asi tak jediné velké plus. Samozřejmě i zde najdeme věci, které v kastě byly úžasné, všechny ty extrémy a brutality, ale pokud to neladí k postavám, kterým nevěřím, tak jsou zbytečné.


Kafka na pobřeží
září 2020 - únor 2021
Kafka na pobřeží 2010, Haruki Murakami

Vše v této knize pochopil asi jedině sám Murakami. Těžko popsat dojmy. Po přečtení této knihy se vše změnilo. Nezůstal kámen na kameni. Snažím se. Nenacházím slova. Pád do hlubin duše autora. Sedím zde s knihou v ruce. Zůstal jen klid, vděčnost a radost.


Chlast, děvky a bouchačky
? - leden 2021
Chlast, děvky a bouchačky 2011, Frank Miller

Další kus, s kterým bych se chtěl opakovaně pomazlit. Příběhy mi seděly, ale uvítal bych, kdyby jich v tom díle bylo alespoň stovka. V každém případě jsem rád i za toto dílo, ve kterém mi těch pár příběhu rozjasnilo den do černobílých barev Sin City.


Ali Baba a 40 loupežníků (komiks)
? - leden 2021
Ali Baba a 40 loupežníků (komiks) 2012, Poulomi Mukherjee

Velká škoda. Má to být pro děti, které by měly pochopit základní motivy postav a dějovou linku příběhu. Komiks je zmatený, a na to, že měl jen 68 stran jsem se v něm dost ztrácel. Pěkný průser. Prostě někdy nedokážu pochopit jak je možné, že se taková sračka může vydat a zkazit poměrně povedenou edici.


Digitální minimalismus
? - leden 2021
Digitální minimalismus 2019, Cal Newport

Tato kniha je fajn, jen každému potvrdí co dávno už sám ví. Cal Newport jako moudrý pán jen potvrdil to, co jsem si myslel a dodal mi odvahu k pár krokům. Třeba smazat aplikaci FB z telefonu. Ale jak za půlkou knihy začne Cal nepříjemně kecat do života a rozdávat rady tipu ,,Naučte se každý týden jednu novou dovednost" , tak mě to nějak přestávalo bavit, protože již odbíhal od daného tématu a začal šlapat vodu...


Břicho Paříže
? - leden 2021
Břicho Paříže 1969, Émile Zola

Příběh Pařížské tržnice mě bolel celou dobu co jsem jej četl. Nebylo se zde ke komu připoutat. Hlavní postava je zde úplně ztracená a bezradná, skoro na facku. Ostatní zde jen kují pikle a číst to vyvrcholení klepů a pomluv bylo utrpením. No nedívím se, že kniha neměla ve své době úspěch jak jsem četl v doslovu, ale na některé postavy opravdu nezapomenu. Nejvýraznější postavou v knize není Florent, ale Líza majitelka uzenářského krámu a další nejvýraznější postavou je zde samotná tržnice, která žije sama za sebe ...


Harry Houdini
? - leden 2021
Harry Houdini 2011, C.E.L. Welsh

Docela zklamání, komixy z této edice mám rád, ale zde jsem nenašel propojení s hrdinou. Škoda, snižuje to kvalitu celé série.


Kočičí řeč
? - leden 2021
Kočičí řeč 2017, Gerd Ludwig

O tom jak kočka žije jsem se zde něco dočetl, ale o tom aby mi v noci neskákala na hlavu zde nic není. Musím si půjčit ještě něco dalšího. Dost informací jsem se dozvěděl, ale chci jít dále.


Muhammad Ali: král ringu
? - prosinec 2020
Muhammad Ali: král ringu 2012, Lewis Helfand

Mám ve velké oblibě tuto edici KomiX. Již několikátý díl z této série a pokaždé je to pecka, protože to co je v tom sešitu obsaženo na pár stránkách se mnohokrát nevejde ani do několika set stránkové knihy. Úžasné kukátko, ve kterém jsem zažil a nahlédl víc než jsem čekal.


Američan čínského původu
? - prosinec 2020
Američan čínského původu 2008, Gene Luen Yang

Skromný komiks s obyčejně originálním příběhem. Nemá to chybu.


Země Indiánů
? - prosinec 2020
Země Indiánů 2014, Jason Aaron

Lahůdka. Vulgaritu a pestrost s jakou se Skalpy prezentují jsem si užíval na každé stránce. Občas perverzní brutalita mi vůbec nevadila a přišlo mi to jako komiks šitý na míru. Při čtení jsem si připadal přirozeně a s postavami jsem si kupodivu dobře rozuměl.


Jak na sítě
? - prosinec 2020
Jak na sítě 2019, M. Losekoot (pseudonym)

Nenadchlo, ale není to špatné. Vysvětlí pojmy, principy. Každopádně po přečtení Jak na sítě, mám chuť přestat některé sociální sítě úplně používat. Kniha mi přijde svým způsobem nechutná, protože potřebuje a snaží se prohlubovat závislost lidí na sociálních sítích. V knize nenajdete nic nového co byste nenašli na webu. V Jak na sítě se objevují příklady z McDonaldu, tomu jsem opravdu nemohl uvěřit. To jako fakt? To má být jako příklad něčeho originálního, čím by se měl člověk snažit inspirovat? Opravdu díky, ale NE.


Živí mrtví 32: Odpočívej v pokoji
? - prosinec 2020
Živí mrtví 32: Odpočívej v pokoji 2020, Robert Kirkman

A zůstalo po něm prázdno a ticho. Nečekal jsem, že to bude takovým způsobem, ale v této sérii mě už nic nepřekvapí. Každopádně to bylo hezké a důstojné. Jen to skončilo jinak, než jsem očekával, ale co jsem očekával to sám nevím. Sérii jsem začal číst někdy před dvěma roky a v té době jsem byl trochu jako ty zombie, cítil jsem se více mrtvý nežli živý. Vrátil jsem se k sérii na jaře a ta mě provázela mě po celý rok. Vždy jsem měl nějaký sešit sebou, ať jsem šel kamkoliv tak mi Živí mrtví dělali společnost a já si toho moc vážím, že jsem měl tu možnost a čest tuto partu doprovázet. Bylo to hezké a bylo to fajn. Hrdinové se změnili a já se měnil spolu s nimi.


Živí mrtví 31: Skrz naskrz prohnilé
? - prosinec 2020
Živí mrtví 31: Skrz naskrz prohnilé 2020, Robert Kirkman


Živí mrtví 30: Nový světový řád
? - prosinec 2020
Živí mrtví 30: Nový světový řád 2019, Robert Kirkman

Tak to je taková škoda, čekal jsem rozhodně něco jiného, ale jsem ochoten to za tolik skvělých dílů rozhodně prominout. Nový světový řád je hodně zoufalý pokus jak ukončit něco co autora možná už nebavilo, možná už nevěděl kudy kam, možná mu absolutně došly nápady? Bůh ví, ale ten rukopis tam je, duši to má taky, jen ten zpackanej příběh, který sebou plácá na suchu je hodně smutný.


Živí mrtví 29: Jak daleko zajdem
? - prosinec 2020
Živí mrtví 29: Jak daleko zajdem 2019, Robert Kirkman

Další odpočinkový díl, ta frekvence náhlých zvratů a chvílí klidu v sérii mi bude chybět. Na scéně se objevila nová a zbytečná postava(na obálce), která zabrala místo těm starým, což je škoda, protože je tam dost postav, například Ježíš, který si zasloužil prostoru mnohem více. Možná nejslabší díl celé série.


Živí mrtví 28: Neodvratný osud
? - prosinec 2020
Živí mrtví 28: Neodvratný osud 2019, Robert Kirkman

Blíží se konec a je to cítit v kostech, a to nejhorší co se může stát, je to, že nemáte další díl po ruce.


Amok
? - prosinec 2020
Amok 1976, Stefan Zweig

Dlouho jsem k této knížce přistupoval tak váhavě, i když ona si vyžadovala mou pozornost s takovou pokorou. Každá povídka měla svůj vlastní život, ale stejný charakter. Každá povídka měla svoje kouzlo a nemohu upřednostnit jednu před druhou. Četl jsem je spřeházeně a jako poslední jsem se dostal k Zmatení citů a to byl obrovský zásah, který ve mě otevřel staré rány dávno zapomenutých časů. Geniální, skoro jakoby to bylo načasované.


Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění
? - prosinec 2020
Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění 2018, Matthew Walker

Nenadchla. V Respektu vyšel článek o spánku od tohoto autora a podle mě, pokud někdo chce ušetřit čtyři stovky, tak je úplně dostačující. Na mě až příliš hodně omáčky v podobě různých výzkumů. Každou kapitolu bych klidně vyměnil za jednoduché shrnutí na pár stránek. Za mě zklamání za zvolenou formu, ale kvalitě obsahu se nemůže nic vyčíst. Proč spíme mě každopádně v mnoha věcech posunulo a kvalita spánku půjde určitě nahoru. Takže dikec Matthew Walker a možná někdy příště.


Živí mrtví 24: Život a smrt
? - listopad 2020
Živí mrtví 24: Život a smrt 2018, Robert Kirkman


Živí mrtví 25: Není cesty zpět
? - listopad 2020
Živí mrtví 25: Není cesty zpět 2018, Robert Kirkman


Živí mrtví 26: Volání do zbraně
? - listopad 2020
Živí mrtví 26: Volání do zbraně 2018, Robert Kirkman

Změna charakteru Negana je neuvěřitelná, stejně jako přítomni Šeptači, jejichž zjevení je pro mě od začátku špatně navrženým vtipem.


Živí mrtví 27: Válka šeptem
? - listopad 2020
Živí mrtví 27: Válka šeptem 2018, Robert Kirkman

Nevím proč, ale už mě v této sérii nic nepřekvapí a proto jsem v tomto díle si už připadal jako divák, který ví, že je to jen komiks. Pro někoho je tento díl zcela zásadní, ale všiml jsem si, že v celé sérii funguje nějaká frekvence překvapivých zásadních zvratů. To co se stalo v tomto díle jsem tak nějak čekal a vůbec mě to nepřekvapilo. Avšak to neznamená, že by mě to nebavilo, ba naopak jsem si to užíval, ale něco z této série mi zmizelo. Dalším problémem je, že knihovnu zavřeli a já si nemohu půjčit 29. díl.


Živí mrtví 23: Šepot a řev
? - září 2020
Živí mrtví 23: Šepot a řev 2017, Robert Kirkman

Překvapení jsou jako náboje s kterými na nás Robert Kirkman střílí a v tomto díle se do mě opět párkrát trefil. Je 22:00 a já si řekl, že další díly už číst nebudu. Chtěl jsem si je odložit na pár dalších dnů, abych je četl postupně, ale nemohu na to přestat myslet, co se to tam děje. To je šílené... Rád bych do toho světa vklouzl a udělal tam pořádek.


Živí mrtví 22: Nový začátek
? - září 2020
Živí mrtví 22: Nový začátek 2017, Robert Kirkman


Živí mrtví 21: Totální válka 2. část
? - září 2020
Živí mrtví 21: Totální válka 2. část 2017, Robert Kirkman

Musím se přiznat, že v tomto komiksu jsem prožil takové zážitky o kterých se mi ani v první třídě, když jsem se učil číst první písmenka ani nesnilo. Kam ta cesta od prvního naučeného písmenka povede, to jsem si nedokázal představit a stálo to za to. Toto je překlenovací díl, který láme celou sérii a mění celý její směr, třeba někam na jihozápad s větrem v plachtách. Robert Kirkman v tomto komiksu možná prošel nějak sebepsychoanalýzou.


Živí mrtví 20: Totální válka 1. část
? - září 2020
Živí mrtví 20: Totální válka 1. část 2017, Robert Kirkman

Z našich postav se stávají vojáci. Tento díl s čtenářem nepočítá a jede si to svoje, ať se to líbí nebo ne, válka začala a tady na moc cituplných výjevu moc místa nebylo.


Živí mrtví 19: Válečné bubny zní
? - září 2020
Živí mrtví 19: Válečné bubny zní 2016, Robert Kirkman

Tady jsem se rozhodl, že už se nenechám ničím překvapit :) No a nakonec mě překvapilo to, že jsem neměl další díl, který jsem tak nutně potřeboval.


Živí mrtví 18: Co přijde pak
? - září 2020
Živí mrtví 18: Co přijde pak 2016, Robert Kirkman

A je to tady závislost na tomto komiksu je vytvořena. Již nemyslím na nic jiného a cítím abstinenční příznaky, jelikož nemám další díl. Skvělý díl, ve kterém jsem se dozvěděl jak používat žehličku jako nástroj pro dodržování pravidel. Určitě to zkusím v práci.


Živí mrtví 17: Důvod se bát
? - září 2020
Živí mrtví 17: Důvod se bát 2016, Robert Kirkman

Na Živých Mrtvých se mi nejvíce líbí záporáci a to zlo, které celý komiks prostupuje. Zajímalo by mě jestli Zimbardo tuto sérií četl a co by na ní asi tak řekl. Někdy mám pocit, že vše co tady vidím a čtu, přesahuje hranice všeho. Brutalita a věci se kterými se normálně nikdy člověk nesetká. Je to jako nějaké panoptikum.


Živí mrtví 16: Ten velký svět
? - září 2020
Živí mrtví 16: Ten velký svět 2016, Robert Kirkman

Pomaloučku a jistě začínám uvažovat o komplexnějším přístupu ke čtení této série. Už vím, že mi nebudou stačit komiksy, ale budu chtít zjistit co nejvíce o autorovi samém a celé sérii. Chci prohloubit své znalosti o tomto světě, který se dost možná hodně blíží budoucnosti, která čeká na nás. Zombie jsou jako dekorace a možná by bylo lepší, kdyby se pozabíjeli navzájem.


Živí mrtví 15: Kým chceme být?
? - září 2020
Živí mrtví 15: Kým chceme být? 2015, Robert Kirkman

Nejsem zvyklý na něco tak svižného. Pořád se něco děje. Včera to byla komiksová jízda, půjčil jsem si čtyři komiksy na celý týden, ale po přečtení tohoto dílu jsem už věděl, že je musím sloupnout najednou a všechny.


1 ...