Tělo sčítá rány

kniha od:

Tělo sčítá rány https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471711/bmid_telo-scita-rany-9f7-471711.png 4.6 97
Koupit Koupit eknihu Bazar

Trauma nelze obejít. Jeho následky zažívají mnozí – možná vy, možná vaši blízcí. Vždy však ovlivňuje životy všech okolo. A není v silách trpícího, aby projevy v podobě depresí, chronických potíží, alkoholismu, sebepoškozování či pocitů studu a osamělosti zvládl bez pomoci. Bessel van der Kolk popisuje s laskavostí a otevřeností příběhy, s nimiž se setkal v klinické praxi, a dělí se o výsledky svých výzkumů v oblasti terapie posttraumatické poruchy. Prokázal jimi, že zanedbávané či zneužívané děti, účastníci nehod a katastrof, váleční veteráni či oběti násilných činů potřebují víc než medikamenty. Skutečné uzdravení vede přes hledání cesty k sobě samým, k vlastnímu tělu, které si v nekonečné smyčce udržuje otisk prožitého utrpení. I díky van der Kolkově práci se lze vydat na možná dlouhou, ale nadějnou cestu k lepšímu a plnějšímu životu. Mimo jiné se dozvíte, že: - Trauma negativně ovlivňuje tělo i mozek a mění schopnost zažívat radost, důvěru, ovládat se a vnímat své tělo. - V rozvoji vývojové traumatické poruchy hrají roli geny, hormony i rodičovská péče a láska v prvních letech života. - Sebedestruktivní chování je často vyvoláno snahou znovu cítit a získat kontrolu nad svým životem. - Projevy traumatu často dostávají nálepky nejrůznějších diagnóz, terapie je však neúčinná, pokud neřeší skutečnou podstatu potíží. - Trýznění lidé popírají realitu a oddělují se od ní, aby přežili. Přestávají tak chápat, kým jsou, co cítí a čemu a komu mohou důvěřovat. Autor své pacienty vybízí, aby se zapojili do libovolné formy práce s tělem, která napomáhá obnovení zdravého vztahu k sobě i k druhým. V knize proto najdete doporučení na inovativní léčebné postupy od metod neurofeedbacku přes meditaci až po sport, hudbu, jógu či kurzy herectví. Přístupným způsobem tak dává naději všem, kteří dosud trpěli.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Literatura naučná , Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Jan Melvil
Originální název:

The Body Keeps the Score: Brain, Mind, and Body in the Healing of Trauma , 2014


více info...

Komentáře (19)

Komentáře 19 Recenze 2

Leusee
Leusee
19.09.2023 3 z 5

Rozhodně zajímavá kniha, ale mám pocit že všechny ty zmíněné traumatické příběhy na mě zanechaly trauma. Nebylo to zrovna jednoduché čtení.

Honza5
Honza5
20.08.2023 5 z 5

Skvělá kniha, kde autor popisuje jak traumata vznikají, co způsobují a několik způsobů, jak se posttraumatických příznaků, které mohou přetrvávat po celý život dá zbavit. Knihu jsem si přečetl z jediného důvodu a to z toho, že jsem byl diagnostikován závažnou a ne moc dobře vyléčitelnou psychiatrickou diagnózou a to schizofrenií. Po sedmi letech na psychiatrii jsem si vybavil poměrně závažnější trauma z dětství, které jsem patrně vytěsnil a potom jsem sice připisoval souvislost příznaků tomuto traumatu, ale diagnózu schizofrenie jsem nebyl schopný nijak zpochybňovat. Až teprve před půl rokem, po deseti letech, kdy jsem si na trauma vzpomněl, jsem zjistil, že již minimálně 20 let existuje výzkum posttraumatické stresové poruchy s psychotickými příznaky (PTSD with psychotic features), která zatím není v žádném manuálu psychiatrických diagnóz, v češtině o této poruše není na internetu ani zmínka a se schizofrenií se často zaměňuje. Tvrdí se, že 30 až 40% válečných veteránů s PTSD má nějaké příznaky bludů a halucinací. Lidé s psychiatrickými diagnózami zažili trauma minimálně 3× častěji než celková populace. Celé mě to vede k přemýšlení o tom, kolik lidí tak může být zbytečně diagnostikováno nevyléčitelnými chorobami (nejedná se pouze o schizofrenii, ale samozřejmě také o ostatní diagnózy - deprese, bipolární porucha a podobně), přičemž příčinou jejich potíží je trauma většinou z dětství, které zejména psychiatři, alespoň z mých zkušeností vůbec neřeší. Přitom dnes již existují vědecky ověřené terapie na léčbu traumat, zejména EMDR, které se kniha věnuje také. Myslím, že kdybych se o posttraumatické stresové poruše s psychotickými příznaky dozvěděl o 10 let dříve, ušetřilo by mi to spoustu starostí a jsem zvědav, zda se traumaty psychiatři budou více zabývat v souvislosti s psychiatrickými diagnózami do budoucna. Jsem velmi rád, že jsem si knihu přečetl, protože na mnoha příkladech víceméně potvrzuje výše uvedené souvislosti.


Paja11.11
Paja11.11
03.03.2023 5 z 5

Mile mě překvapilo, že tam bylo tolik příběhů z praxe, bylo to velmi poutavé a zajímavé.
Není to lehké čtení, už jen skrze odborných termínů a také skrze příběhů, které logicky jsou smutné, těžké číst a depresivní.
Musím ale říct, že mě kniha obohatila o spoustu nových informací, také byla kniha velmi dobře napsaná a rozvržená.
Není co vytknout.

Kyri
Kyri
11.02.2023 4 z 5

Autor popisuje svou snahu o prosazení vývojové traumatické poruchy jako oficiální diagnózy. Je tam spousta výzkumů, které ji mají potvrzovat, nicméně jsou to často výzkumy na malých vzorcích (mě osobně to nepřesvědčilo). Mám pocit, že kdyby se to podařilo, většina populace by se pohybovala po světě s diagnózou....
Autor spíš podporuje svoje přesvědčení, než že by to byla skutečně statisticky potvrzená vědecká argumentace.
Kniha je užitečná velkým množstvím kazuistik s postupy terapie. Najdeme tam taky různé koncepty, které autor pro terapii "vývojové PTSD" používá. Opět jsou tu postupy více i méně věrohodně potvrzené.
Je nutné říct, že autor je velmi zkušený v terapii traumatizovaných lidí a jeho individuální přístup je velmi inspirativní.

freywar
freywar
18.01.2023 5 z 5

Tuto knihu mi poslalo samo nebe, vřele doporučuji všem.

GreenMagritte
GreenMagritte
15.12.2022 4 z 5

Napadlo vás někdy, jak je možné, že si oběť vzpomene po mnoha letech na prožité trauma? Nebo proč je tolik dětí onálepkováno diagnózami ADHD, hyperaktivní, agresivní,.... Odpověď na tyhle a mnohé jiné otázky vám může dát kniha Tělo sčítá rány od @janmelvil, která pojednává o traumatu. Na čtyř set stranách se dozvíte, jak trauma přepisuje mozek, jak se chovají traumatizované osoby a jak z toho ven. Nebojte, tohle není žádné ezo, nebo new age rady, je to kniha od renomovaného psychiatra, který zasvětil studiu traumatu a hlavně tomu, jak lidem pomoct, desítky let.
.
Nebylo lehké číst o traumatech, hlavně týraných a zneužívaných dětí. Přesto je důležité před utrpením druhých nezavírat oči, ale naučit se je chápat a možná jim i umět pomoct. Věřím, že tahle kniha je pro všechny - pro ty, co trauma zažili, co mají takového člověka kolem sebe, nebo pro ty, kteří prostě chtějí více pochopit traumatizované.

horkosladka
horkosladka
27.11.2022

Odborná publikace, která však propojuje fakta s praxí. Není to knížka, kterou zhltnete za dva dny. Je potřeba si ji dávkovat postupně. Není to lehké čtení, byť se příběhy lidí s různými traumaty čtou dobře. Otevírá to v člověku staré rány a nutí se zamyslet, jak někdy naše minulost je s námi stále přítomná a jak ovlivňuje naše chování a způsob myšlení. Naše tělo skutečně sčítá rány. Psychosomatické problémy jsou toho důkazem. Mnoho lidí s prožitým traumatem mají chronické zažívací potíže, migrény, bolesti zad a celkově velmi aktivní nervovou soustavu, která reaguje na podněty mnohem citlivěji než člověk, který trauma nezažil. Z knihy si odnáším poselství, že trauma je potřeba zpracovat, tzn. otevřeně si o něm s někým důvěryhodným promluvit, psát si o svých pocitech a vnímat své tělo, emoce, co se v nás děje, být schopni to pojmenovat a uchopit, i když je nám to nepříjemné. Důležitá je psychická podpora nejbližších a pochopení od svého okolí. Hodně lidí se totiž od své bolesti z traumatu odštěpí, aniž by ho zpracovali (aby byli schopni dál žít) a pak nevědomě žijí v neustálém napětí a strachu. Líbí se mi, že psychoterapie rozvíjí různé formy léčení. Kéž má každý traumatizovaný člověk možnost nalézt dobrého přítele nebo terapeuta, který mu dá pocit důvěry, přijetí a pochopení.

Sireen
Sireen
18.11.2022 3 z 5

Pro mě příliš vyčerpávající vědeckými fakty a poznatky, jinak po všech stránkách vděčná a užitečná kniha.

Mercatino
Mercatino
26.09.2022 3 z 5

Skutečně přínosný obsah knihy, který by se ve skutečnosti vešel na pár stránek stojí za to. Každopádně omáčka v podobě různých výzkumů a zbytečných příběhu na mě působila jako vata a přišla mi dost zbytečná. Určitě to není kniha, kterou bych potřeboval mít doma, takže obratem prodávám.

lanaquila
lanaquila
03.09.2022 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu, ktera je tedy skvele namluvena. Pro me velmi prehledne a srozumitelne psane. Clovek si uvedomi, ze kazdy mame sva traumata - vetsi ci mensi. A je jen na kazdem z nas, zda s nimi budeme pracovat nebo ne. Prala bych, aby kazdy dosel svemu klidu.

bee88maja
bee88maja
15.08.2022 4 z 5

Traumatizovaná společnost. V těle se odráží vše, sčítání i odečítání, násobení i dělení. :)

Z mého úhlu pohledu je problém dnešního fungování společnosti v počítání s tím, že na vyřešení všech "zdravotních" problémů hledáme kouzelnou pilulku, která vše vyřeší za nás. Hlavně co nejpohodlněji a nejrychleji.

Nejsmutnější na tom asi je, že i z řad odborníků, si tento fakt nechce stále připustit. Co v tom je?

Hledání škatulky pro každého s "problémem". Proč zjednodušujeme něco tak komplexně složitého?

Budeme muset ještě ujít pořádný kus cesty, než společnost akceptuje trauma jako vážný problém, který se nevyřeší - lusknutím prstů.

pedobro
pedobro
06.07.2022 5 z 5

Je až zarážející, jak nezpracovaná traumata ovlivňují naše životy... Skvěle zpracováno.

Lucie131313
Lucie131313
27.02.2022 5 z 5

Úžasná kniha, ve které hlavně všechny informace opravdu dávají smysl. Skvělá dlouholetá práce autora, veškeré tvrzení podložené konkrétními daty. Velmi mě zaujala a na čtení by si měl člověk vyhradit dostatek času, aby všechny informace zpracoval. :)

8634
8634
15.02.2022 5 z 5

Výborně napsaná kniha o traumatu zpracovaná autorem, jež se traumatem zabývá více než jednu dekádu. Za mě klíčové věci, které pomáhají dosáhnout pěti hvězdiček: autor se nebrání alternativním způsobům medicíny. Cokoliv co pomáhá je pro něj zajímavé. Líbí se mi, že je k věcem otevřený a pak je chce doplnit výzkumem. Dále se mi líbí, že pomáhá pochopit lidem co se děje v mozku traumatizované osoby. Pro mě to bylo skvělé čtení a myslím si, že jsem teď k podobným osobám více chápavější. Dalším důležitým bodem pro mě bylo, že se autor netváří jako super hrdina a ukazuje i své chyby přešlapy, které mu pomohly se dostat tam kde je teď. Ač je kniha náročnější, myslím si, že stojí za to.

DreamerX9
DreamerX9
04.02.2022 5 z 5

Tohle je rozhodně na delší čtení. Odborná publikace, která se zabývá traumatem a PTSD. Kniha je autorova 13 letá práce a nekolikaletá praxe. Rozhodně stojí za přečtení protože může být uzitkem i do běžného života ale především je takovým krásným základem do profese a celkovým pochopením traumatu. Je mi také velice sympatické že autor nabízí řešení nebo možnosti jak pomoct lidem, kteří prožívali nebo prožívají trauma a také zdůrazňuje jaký může mít léčba přínos. Velice kvalitně zpracovaná kniha. Doporučuji

Bustedka
Bustedka
25.11.2021 5 z 5

Tohle byla pecka. Sice jsem čekala zprvu něco víc psychosomatického, ale nevadí. Místy velmi smutné čtení. Připomenutí se nehezkých chvil. Spousta otázek. To uvědomění si, že kolem vás může být spousta lidí, co hluboko v sobě nese nějaké tajemství, není taky žádný med. Je to moc dobře napsané, Příběhy se prolínají s výzkumem a statistikou. Pokud vás trochu zajímá psychologie, doporučuju.

LucindaK
LucindaK
10.11.2021 5 z 5

Opravdu výborná kniha. Ačkoli obsahuje velké množství dat, statistik, informací o výzkumech a pod., tak se čte velmi dobře. Často jsem se u knihy podivovala a dozvěděla jsem se opravdu mnoho zajímavých informací.

hu_87
hu_87
26.09.2021 5 z 5

Trauma podané komplexně, odborně (místy zabloudíme i do neurověd třeba). Důležitá publikace, kterou by si měl přečíst každý. PTSD má schopnost ničit lidem životy a je důležité vědět něco o traumatu a jeho důsledcích na lidské tělo a mysl.

ava.s
ava.s
17.09.2021 5 z 5

Knihu jsem objevila v knihkupectví v sekci osobní rozvoj, tady to už díky bohu někdo opravil.

Velice zajímavá publikace na téma trauma, zpracovaná odborníkem, který se v oboru pohybuje od 70. let minulého století. Informace k danému tématu podává přímo, srozumitelně a poutavě. Dle mě velice přínosná kniha a byla bych ráda, kdy se překládalo víc takových knih.

Myslím, že to jedna z těch knih, kterou by si měl přečíst každý.
Jednoznačně doporučuji.