Tělo sčítá rány

Trauma nelze obejít. Jeho následky zažívají mnozí – možná vy, možná vaši blízcí. Vždy však ovlivňuje životy všech okolo. A není v silách trpícího, aby projevy v podobě depresí, chronických potíží, alkoholismu, sebepoškozování či pocitů studu a osamělosti zvládl bez pomoci. Bessel van der Kolk popisuje s laskavostí a otevřeností příběhy, s nimiž se setkal v klinické praxi, a dělí se o výsledky svých výzkumů v oblasti terapie posttraumatické poruchy. Prokázal jimi, že zanedbávané či zneužívané děti, účastníci nehod a katastrof, váleční veteráni či oběti násilných činů potřebují víc než medikamenty. Skutečné uzdravení vede přes hledání cesty k sobě samým, k vlastnímu tělu, které si v nekonečné smyčce udržuje otisk prožitého utrpení. I díky van der Kolkově práci se lze vydat na možná dlouhou, ale nadějnou cestu k lepšímu a plnějšímu životu. Mimo jiné se dozvíte, že: - Trauma negativně ovlivňuje tělo i mozek a mění schopnost zažívat radost, důvěru, ovládat se a vnímat své tělo. - V rozvoji vývojové traumatické poruchy hrají roli geny, hormony i rodičovská péče a láska v prvních letech života. - Sebedestruktivní chování je často vyvoláno snahou znovu cítit a získat kontrolu nad svým životem. - Projevy traumatu často dostávají nálepky nejrůznějších diagnóz, terapie je však neúčinná, pokud neřeší skutečnou podstatu potíží. - Trýznění lidé popírají realitu a oddělují se od ní, aby přežili. Přestávají tak chápat, kým jsou, co cítí a čemu a komu mohou důvěřovat. Autor své pacienty vybízí, aby se zapojili do libovolné formy práce s tělem, která napomáhá obnovení zdravého vztahu k sobě i k druhým. V knize proto najdete doporučení na inovativní léčebné postupy od metod neurofeedbacku přes meditaci až po sport, hudbu, jógu či kurzy herectví. Přístupným způsobem tak dává naději všem, kteří dosud trpěli....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471711/big_telo-scita-rany-9f7-471711.png 4.816
Literatura světová, Literatura naučná, Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Jan Melvil

The Body Keeps the Score: Brain, Mind, and Body in the Healing of Trauma, 2014

Kniha Tělo sčítá rány

hu_87

Trauma podané komplexně, odborně (místy zabloudíme i do neurověd třeba). Důležitá publikace, kterou by si měl přečíst každý. PTSD má schopnost ničit lidem životy a je důležité vědět něco o traumatu a jeho důsledcích na lidské tělo a mysl.

ava.s

Knihu jsem objevila v knihkupectví v sekci osobní rozvoj, tady to už díky bohu někdo opravil.

Velice zajímavá publikace na téma trauma, zpracovaná odborníkem, který se v oboru pohybuje od 70. let minulého století. Informace k danému tématu podává přímo, srozumitelně a poutavě. Dle mě velice přínosná kniha a byla bych ráda, kdy se překládalo víc takových knih.

Myslím, že to jedna z těch knih, kterou by si měl přečíst každý.
Jednoznačně doporučuji.