Batman: Rok jedna

Rok jedna sleduje příchod Bruce Waynea do Gothamu, kde si pomalu začíná uvědomovat, že stát se postrachem zločinců nebude zase tak snadné. Zároveň s ním přijíždí i čerstvě ženatý poručík Gordon, který vstupuje do policejního sboru a zjišťuje, že poctivý polda to v něm nebude mít snadné. Temný a syrový příběh patří spíš do kategorie „detektivka drsné školy“ než superhrdinský komiks. I v podání malíře Davida Mazzucchelliho je Gotham spíše „do špíny zamilované velkoměsto“ než gotický lunapark známý z filmů. U knihy je množství bonusů, včetně původních náčrtků, scénářů a minikomiksů!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/6959/big_batman-rok-jedna-sfQ-6959.jpg 4.3228
Komiksy, Sci-fi

Vydáno: , Crew

Batman: Year One, 1988

Kniha Batman: Rok jedna

DarthSoren

Když jsem četl Noc nestvůr, čož byl mimochodem můj první vysloveně superhrdinskej komiks, tak jsem byl sklamán. Po čase jsem se rozhodl, že tomu dám druhou šanci a vsadil jsem na jeden z nejlíp hodnocených Bat-komiksů - Rok Jedna. A asi budu za kacíře, ale ani tentokrát mne to neoslovilo. Možná jsem měl přehnaná očekávaní, vzhledem k recenzím i komentářům zde jsem myslel, že budu uchvácen a ono nic. Není to vysloveně špatný komiks, ale není to nic nad čím bych slintal blahem. Kresba je fajn, příběh ujde, ale... nevím. Možná nejsem moc do superhrdinských komiksů. Třeba takové komiksy Star Wars, zejména Tales of the Jedi a Legacy považuji za úžasné. Ale tyhle DC a Marvel věci... asi ne, i když filmové adaptace si rád nakoukám. Kdybych měl být totálně subjektivní nemažu se s tím a nechám 2*. Ale když se objektívně kouknu na všechny ty pochvalné komenty a vlyv jaký tenhle komiks měl celosvětově... Dávám 3* a budu fakt dlouho uvažovat jestli si někdy koupím třeba Killing Joke, nebo se na tyhle věci vykašlu :/

hroubek

Velmi dobrý komiks. Rok jedna byl ve své době přelomový komiks. Pro dnešního čtenáře bohužel dost zestárl. Komiks má celkem originálně pojaté vyprávění, které se zbytečně nezdržuje detaily a pádí kupředu. Miller prostě počítá, že tak nějak víme, kdo je Batman a kdo je Jim Gordon, a snaží se nám převyprávět jejich začátky. A ono je to dobré a zábavné čtení. Nicméně mnohdy jsem si říkal, že je to až moc prosté, a mohlo se jí více do hloubky. Některé věci se vyřeší jen, tak mimochodem, aby se neřeklo, objeví se důležité postavy (Dent, Catwomant) atd. Chápu, že to byl účel, to samé platí i v tom, že má komiks dva hlavní hrdiny - Gordona a Waynea. Z mé strany se jedná o dobrý a zajímavý komiks, který by si každý fanda Batmana měl přečíst.

mirec88

Dobré, ale krátke. Mohlo to byť viac rozšírené, do väčšej hĺbky sa mohlo viac venovať príbehu, ale napriek tejto jedinej výtke sa mi to páčilo. Malo to grády, krásnu kresbu, úžasný scenár môjho obľúbeného Franka Millera, úžasné bonusy a celkovo som spokojný. Rovnomenný animovaný film taktiež bol super. Keby to nebolo také krátke, tak dám 5 hviezdičiek.

Paulus.1987
31.08.2021

Když se řekne komiks, na prvním místě se mi vybaví Kačer Donald, Čtyřlístek nebo Rychle šípy, které jsem četl v dětství. S klasickým komiksem jsem dosud žádnou zkušenost neměl a je otázkou, jestli se komiks dá vůbec považovat za plnohodnotnou formu literatury.

K Batmanovi jako takovému jsem měl díky filmovým zpracováním vždycky blízko, tak jsem si řekl, že zkusím něco nového a na „stará kolena“ si nějaký batmanovský komiks přečtu. Vybral jsem si tedy Rok jedna, ve kterém Batmanův příběh začíná.

Možná pod vlivem filmových zpracování jsem očekával, že nejen samotný zrod Batmana, ale i celkový příběh bude propracovanější a podrobnější. Zkrátka mi to přišlo příliš krátké. Možná je to způsobené tím, že komiks má poněkud omezenější prostor k vyobrazení a odvyprávění všech podrobností. Kresba se mi jinak vcelku líbila a textový doprovod také nebyl vůbec špatný. Takže jsem s komiksovým Batmanem strávil dva příjemné a odlehčené večery a navíc… Batman přece není Kačer Donald! ;-)

Mercatino
01.03.2021

Tento komiks bych popsal jako absolutní Batmanovskou klasiku. Z toho komiksu to jde cítit, poctivý Batmanovský svět. Musím se přiznat, že jsem se toho komiksu trošku bál, stejně tak i kresby, ale bylo to zbytečné. Vše na pohodu. Tímto komiksem se prostě nedá šlápnout vedle. Skvělý úvod do Batmanova universa.

Líbil se mi ten starý Batmanův létající stroj, který vypadal dost nemotorně a křehce, ale nějak to tam sedělo. A vlastně se mi tak jevil celý ten komiks, trošku zastarale, zaprášeně, ale na úrovni.

klempy2
16.11.2020

Máme tady legendárního Franka Millera a jedno z jeho nejznámějších děl, Batman rok jedna. Je to komiks z poloviny 80. let, takže nečekejte tu dnešní moderní kresbu, nejedná se ale ani o retro kresbu. Nevím jak bych to nazval, je to taková stylem typická kresba z osmdesátkových komiksů, ale provedení je na nejvyšší úrovni. Takže už jen po stránce kresby mě to nadchlo. Dostáváme se k příběhu, kde nám Miller vlastně ukazuje originy dvou hrdinů, tím prvním je samozřejmě Batman a tím druhým je Jim Gordon, který začíná u GPD. Líbilo se mi, že autor nám tady ukazuje Bruce Wayna v začátcích jeho hrdinské kariéry a je to vidět. Batman je tady ze začátku trochu nešikovný, některé akce pokazí a musí utéct zpátky domů a přemýšlet jak se napříště zlepšit. Ke konci už to je samozřejmě ten frajer, kterýho všichni milujeme. Další dobrou věcí je, že nám Miller dává pohled do Waynovi mysli a my si tak můžeme přečíst jeho myšlenkové pochody i jeho pocity. Super. Musím ale narovinu řict, že linka s Jimem Gordonem mě bavila ještě víc. Čestný policajt obklopen prakticky gangsterama v policejních uniformách. Trochu mě překvapilo, když nám ho tady autor představuje jako docela tvrdýho chlapa, kterej se umí a nebojí se porvat. Přesto že Gordon je čestnej dobrák, není dokonalý, to např. vidíme když se po nocích schází se svou milenkou, zatímco jeho těhotná manželka doma spí. Vidíme tady i začátek Gordonova vztahu s Batmanem, který se promění z nepřátelství v přátelství skrze jeden incident. Je to 5/5 a naprostá povinnost, kdo má rád Batmana.

Delphín
08.11.2020

Jako vstup do světa Batmana je komiks ,,Batman: Rok jedna" značka ideál! Spíš než příběh Batmana tu ale sledujeme příběh Jamese Gordona, který poznává svou novou práci, Gotham a postupně si k Batmanovi jakožto k začínajícímu suprákovi hledá cestu.

lassse
22.08.2018

Jeden ze zrodů Batmana, který rozhodně stojí za to přečíst.

Kniha hřbitova
Kniha hřbitova