Předehra

Po pětadvaceti letech od vydání prvního sešitu se vrací zachmuřený hrdina v zbrusu novém příběhu! Příběhu, který předchází událostem první knihy a ve kterém musí Sandman zjistit, kdo zabil jeden z jeho aspektů... a taky zabránit konci vesmíru. A co horšího - musí se setkat se svými rodiči!

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297090/big_sandman-predehra-aSB-297090.jpg 4.597

Sandman

Horory, Komiksy, Fantasy

Vydáno: , Crew

Overture: The Deluxe Edition, 2015

Kniha Předehra

Aykiru
20. listopadu

Návrat k milovaným knihám je vždycky těžký. Na jednu stranu se nemůžete dočkat opětovného shledání se starými známými, na druhou stranu má každý nový díl podtón čehosi hořkého. Strachu, že svět, který jste nadšeně před lety opustili, už nebudete takový, jaký si ho pamatujete.
A v případě Předehry opravdu není. Pán Snů, kterého potkáte v Preludiích a Nokturnech jistě není Pánem Snů z Předehry, a přesto mají oba cosi niterně společného, co vás nutí uvažovat o vztahu mezi nimi. Jedná se příčinu a důsledek? Nebo je rozpor mezi postavami zapříčiněn posunem v Gaimanově uvažování a vnímání? A tím pádem ji lze považovat za přirozenou odchylku? Jak se postava Sandmana, tak jak ho vnímáme celou sérii, změní ve vztahu k Sandmanovi z Předehry?
Sám autor v předmluvě uvádí, že doufá, že přečtením tohoto svazku se změní to, jak chápeme scény, které nám mohly přijít povědomé. Ale je to opravdu tak?
Z podle mě nikoliv. Ano, množství věcí se díky Předehře vysvětlí a čtenář díky dodatku dostane ucelenější obraz Sandmanovského světa, ale že by byl tento díl nějakým způsobem převratný, nebo potřebný? Nemyslím si.
Spíš ji pokládám za důsledek autorovi sentimentální touhy, vrátit se ještě naposled do svého oblíbeného světa a uvést na pravou míru věci, na které ve víru důležitějších událostí prostě nebyl čas.
Předehra tak zůstává spíše jakýmsi dodatkem. Krásně nakresleným, příjemně nostalgickým, magicky přitažlivým, ale stále jaksi navíc.

V.Šťasta

Od hlavního cyklu jsem si odskočil do Předehry. A musím říct ... že je to pecka! Ta malba! Bez mučení přiznávám, že jsem pochopil asi 70 % příběhu, ale tento fakt mě těší a láká k opětovnému přečtení a sjíždění těch krásných jedno i několika stránkových panelů. Předností je, když už máte nějakou (a pokud možno v živé paměti) zkušenost s Morfeovým světem a zástupem postav okolo. Každopádně autorům Klobouk dolů za krásný grafický román.

Eillen
14.08.2020

Nádherné zakončení příběhu Morfea, které vlastně není koncem, ale začátkem. Už teď mi Sen začíná scházet a vím, že se k němu opět vrátím. Protože co by to bylo za život bez snění...

tereza1198
13.06.2020

Tak co na tohle říct? V téhle chvíli je venku bouře a mlha. Po přečtení by člověk skoro věřil, že svět venku bojuje o přežití. Sandman je prostě Sandman a já jsem ráda, že jsme se po delší době opět potkali. Setkali jsme se na konci i začátku toho velkého příběhu.

Kate18
09.12.2019

Dokonalý zážitek, tak by se daly shrnout pocity z této knihy. Netradiční grafika Snové říše a rozložení panelů je opravdu skvělé. Navíc doplněné ještě krásnějšími barvami než jindy... (Opět) Se setkáváme se Sandmanem, kočkou, která vypadá jako on sám, se Sny a se zvláštní dívkou a Korinťanem. Sandman má před sebou (nebo za sebou?) těžké rozhodnutí a složitý úkol, díky kterým se po velmi dlouhé době setká se svými rodiči a možná i sourozenci z rodu Věčných. Čas není vždy takový, jak ho vnímáme...

Mooneylan
09.12.2019

Kdo je Sandman? Proč s ním chodí ta kočka, co vypadá jako on sám? A dokáže Morfeus ustát návštěvu u rodičů? To jsou otázky, na které v Předehře naleznete odpověď. Mimo jiné si zde užijete dokonalou grafiku, která vás vtáhne do snové říše a nepustí. Doporučuji číst večer, v klidu, kdy se budete moci nechat unést snovou, magickou a téměř nepředstavitelnou atmosférou.

Hadati
27.08.2019

Velmi zajímavá předmluva k celé sérii Sandmana, kde se zejména dozvíte o Sandmanových rodičích, o vytvoření Sandmanových mocných artefaktů, útěku Korinťana a také o jeho nesmiřitelnosti vůči Víru a jak se stalo, že byl natolik oslaben, že byl uvězněn obyčejnými lidmi. Každopádně, v této předehře si Sandamana užijete v několika podobách více než dost.

malazluta
18.06.2019

Dokonalá grafika, skvělý příběh... další povedená kniha od N. Gaimana.