Češi 1938 - Jak Beneš ustoupil Hitlerovi

Hitler žádá po Evropě prst, aby mohl utrhnout celou ruku. V Mnichově se scházejí zástupci západních velmocí a jednají o nás bez nás. Československo volí mezi sebevraždou ze cti a obětováním se pro větší zájmy. Ve sporu o republiku se střetávají dva muži protikladných názorů i povah - prezident Edvard Beneš a voják Emanuel Moravec.

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/237372/cesi-1938-jak-benes-ustoupil-hitler-IuC-237372.jpg 3.841

Češi 2.

Komiksy, Literatura česká
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Češi 1938 - Jak Beneš ustoupil Hitlerovi

-Pečivo-

Druhého ledna a druhá knížka! To je jízda! Další komiks z devítidílné série Češi! A další recenze! Vánoce již v lednu? Asi jo!

Jak paní Bronislava jistě ví, pracuji v Mnichově a tak jsem samozřejmě i expert na tuto bavorskou metropoli. Slavné “o nás bez nás”, se tak už nikdy nemůže stát, protože teď jsem tady já. Nemáš zač národe!

Ilustrace se mi líbily o trochu min než u prvního dílu a mám k tomu stejné námitky jako v dílu prvnímu, ale já už jinej nebudu. 7/10 i tady. Tuším jak dopadne hodnocení dalšího dílu, ale nechte se překvapit! Již brzy se zase otevřou pečiho literární vrata! Naskledanou!

Makrela Liška
13.09.2018

Právě skrze tento díl jsem se dostala k celé sérii- zajímala mě totiž nová postava českého komiksu- Jislová. Musím říci, že mé očekávání bylo větší, postavy mi přišli trochu toporně nakreslené a obrazové metafory působily naivně. Nicméně jde o autorku se současným rukopisem, která je plodná, pracovitá a tak věřím, že další práce bude zas o kus lepší. Její skici na konci knihy jsou velmi šťavnaté a příjemné, kdyby se Štěpánka dala touto cestou a vybodla se na kolorování v PC, byl by výsledek hned o třídu jinde. Jinak děkuji, že mi tímto otevřela cestu k vydařenému komiksovému cyklu.

Clea3112
06.06.2018

Komiksy opravdu nevyhledávám, takže Výzva 2018 se stala opravdovou výzvou :) Přesto musím říct, že zpracování tématu nebylo špatné. Může-li tato forma pojetí jedné z komplikovaných kapitol naší historie přispět k její popularizaci v nejširším slova smyslu, pak říkám: Ano. Příběh je notně zjednodušen a otesán, ale hlavní dilema nejvyšších politických špiček té doby je představeno trefně. Pragmatimus versus národní hrdost. Mýtus versus tvrdá realita. Ani po tolika letech není snadné najít správné odpovědi.

Terata
16.05.2018

Tento díl byl stejně dobrý, jako jeho první díl.
Ilustrace jsou pro mé oko krásnější a pohlednější.

TaLu
04.05.2018

Na rozdíl od prvního dílu se mi ilustrované vyjádření příběhu velmi líbilo. Opět musím napsat, že považuji za výborný nápad zpracovat okamžiky našich dějin formou komiksu, kde hlavní postavy vyjadřují především svou lidskou stránku. Myšlenky, pochybnosti, beznaděj. Vždy jsem vnímala Edvarda Beneše jako osobnost, kterému byla přisouzena tak obtížná role, že žádné rozhodnutí nebylo dobré. Bylo by jiné rozhodnutí lepší, nebo by po něm následovalo ještě větší zlo a národ v troskách a Praha srovnaná se zemí ? Připomněla jsem si zradu Mnichovské dohody, což musela být pro Beneše drtivá a zničující zkušenost. Všemi zrazen, všemi opuštěn a národ očekává, jak rozhodne.....

Mánička178
26.03.2018

Moc se mi líbila celá edice, která představuje zlomové momenty českých dějin velmi příjemným způsobem, i když bych řekla, že vzhledem ke zkratkovitosti příběhů je nutné mít jakýs takýs přehled o tom, co se skutečně stalo.
Co se týká tohoto dílu, opět vyznívá velmi mrazivě - zablokovaná politická situace prezidenta Beneše opravdu nezáviděníhodná. Aby v ní člověk obstál, je platnější být mistrem v šachu a nikoli boxu.

jarynek
16.01.2018

Samozřejmě, že vyprávění je zkratkovité. Na pár stránkách obsáhnout problematiku Mnichova je nemožné, ale myslím, že to dilema, kterému Beneš čelil je vystihnuto dostatečně. Jen tam mohl být více zobrazen přerod Moravce. Bez znalosti historie to může být pro čtenáře hůře uchopitelné.

OldaB
02.01.2018

Kresba evokující prvorepublikové pohlednice, proč ne.

Autoři knihy

Pavel Kosatík