Češi 1918: Jak Masaryk vymyslel Československo

Češi 1918: Jak Masaryk vymyslel Československo https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/179554/bmid_cesi-1918-jak-masaryk-vymyslel-cesk-65a973adced3f.png 3 85 19

Češi série

1. díl >

Unikátní ztvárnění českých dějin v komiksu Devět historických událostí, devět nejdůležitějších rozhovorů v dějinách našeho národa, devět předních českých komiksových tvůrců! Komiksový cyklus ČEŠI sleduje historické období od vzniku Československa (1918) až po okamžik, kdy se Československá republika rozpadá (1992). Každý díl je originálním výtvarným zpracováním jedné klíčové etapy moderních dějin naší země.... celý text

Přidat komentář

osman111
18.11.2022 3 z 5

Na prvním díle této série oceňuji dvourovinu vyobrazení. Přirovnání k ringu určitě dopomohlo k celkovému dokreslení tehdejší nálady ve společnosti. U tohoto bodu však klady končí.
Měla jsem pocit, že autor knihu nesmyslně utnul, nejdůležitější události vynechal a čtenáře ošidil pouhým "A bylo to tak, jak si vysnil". Ve třetině příběhu místo pokračování přišel konec, jakoby už autor neměl čas, tak to prostě ukončil.
Takto to na mě působí jako zbytečná práce, přestože si Pavel Kosatík vedl celou dobu slibně. Celkový dojem tedy je, že kvůli náhlému konci a neschopnosti autora (možná to byl záměr?) jit do hloubky si z knihy odnáším pramálo.

_Brunetka_
20.07.2022 3 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 3,5*.

Sérii těchto devíti knížek jsem si při každé návštěvě knihovny prohlížela a přemítala nad tím,proč jen si je nikdo nepůjčuje. A jednoho dne jsem se odhodlala,chňapla po prvím dílu s tím,že nemám co ztratit,když je to takhle kraťoučké a ještě zpracované v komiks. A nelituju. Byla to četba na hodinku a přestože mě to poučilo, jsem si u i čtení odpočinula. S ilustracemi jsem neměla sebemenší problém (viděla jsem,že někteří lidi na databázi si na ně stěžovali),já jsem do té knížky ale nešla proto,abych se nad ní rozplývala. Takže u mě dobrý. Byl tam shrnut boj Masaryka v průběhu války za vznik ČSR a mně se to zkrátka líbilo. A navíc přestože tam bylo málo textu, i z toho mála bylo vidět,že Masaryka vskutku všichni obdivovali právem a měli/mají nám pořád/i předtím koho závidět. Z jeho chování vážně prýštila opravdová láska k vlasti. Jediné malé mínus,co bych viděla by bylo v tom,že občas byly bubliny s textem trochu chaotické,ale v průběhu čtení už čtenář pochopí,kdo co říká. Na konci knihy bylo také shrnutí všech postav,co v ní vystoupily a také po rocích shrnuta v krátkých odstavcích 1.světová válka společně se vznikem ČSR,což rozhodně hodnotím jako plus.


fvalek
05.05.2021 2 z 5

Já mám teď nějaký slabý měsíc, protože mě opravdu nic nenadchlo, ba spíš zklamalo... Začnu pěkně z gruntu od obálky, která se mi líbí, až na nápadné "American Horror Story" písmo, které se mi úplně nehodí, ale jinak je to opravdu lákavé. Další skvělou estetickou věcí jsou úvody kapitol, které vypadají téměř až secesně, což mému oku lahodí. Nicméně zbytek kresby je jistě originální, ale po čase se přejí. Není tak sice nijak rušivá, ale postupně trošku nudí. Když už jsme u nudy, celý komiks je takový utahaný, opravdu mě nebavil, i když obsahuje zajímavé informace ze života Masaryka, které se běžně nikde nevyskytují.

Co mi přišlo trošku zvláštní je ta transcendentální rovina, se kterou autoři pracují. Masaryk tam mluví o bohu, ale objevuje se nad ním rohatá srnčí bohyně, že by ona "Prozřetelnost?" Jasně, ono se to vysvětlí, ale celé to je takové divné. Potom celá ta historická faktografie vypadá trošku vycucaně z prstu. Pak se těžko hledá hranice mezi vzdělávacím komiksem a takovým nezištným uměním. Nicméně na konci mě potěšil souhrn historických osobností a časová osa mapující období.

Takže já ve výsledku nevím... Je to tak 50:50, kdo hledá opravdu solidní informace, nemusí být úplně spokojený. Kdo hledá zábavné počtení, asi se spálí. Možná bych to opravdu doporučil hlavně fanouškům historie, kteří jsou ale ochotní ke kompromisu mezi faktem a fantazií. Pro mě to není a nebudu sérii vyhledávat. :/

No a co je hlavní, pořád mi vrtá hlavou ta kresba propiskou pod dopisem říkající: "Kuk na strejdu...", máte to tam taky? :D

Barabora
02.04.2021

krásná obálka, ale jinak mne nic neoslovilo.

evickakyticka
15.03.2021 1 z 5

Nebavilo a navíc mi to nic nepřineslo. Boxer se mi nelíbil, Masaryk mě nebavil, ale jednu hvězdu za kresbu bych dala.

jarynek
07.02.2021 2 z 5

Ze série "Češi" toto byla předposlední kniha, k níž jsem se dostal, a hodnotí ji jako nejhorší. Především scénáristicky to bylo slabé (což mne udivuje o to více ve srovnání s některými z jiných dílů). Vytržených pár myšlenek a rozhovorů Masaryka v průběhu několika roků nedrží při sobě a není schopné o dané historické události moc vypovědět. Spíše to na mne působilo jako snaha o adoraci Masaryka. Nápad s boxerským zápasem by nebyl špatný, ale v rámci takto krátké knihy nebyl schopen být provázaný se zbytkem vyprávění a nakonec to na mne působila, že obě "dějové linky" byly jen rychle načrtnuté a nepropracované.

trudoš
17.12.2020 3 z 5

Těžko hodnotit, protože jde jen o neurčitou skicu, která vlastně nic podstatného neříká. Po historické stránce tedy žádné novinky či zajímavosti, nepočítám-li oslavování T. G. Masaryka, což je bezesporu záslužné, ale takových publikací už tu bylo. Nakonec, jediným přínosem pro mě byla konfrontace s Davidem Lloydem Georgem, který budoucího prvního prezidenta usvědčí hned z několika populistických manipulací, jimiž na svou stranu získal lid. Ostatně celá ta stylizace rozhovorů do boxerských zápasů byla náramná, dala mi mnohem více, než vše ostatní, co bylo v komiksu odvyprávěno. Především mi chybělo zúročení celkové idey, tedy jak Masaryk vymyslel Československo - kromě páru zapálených scén je vrcholem příběhu pouze jeho „porážka“ při rozhovoru s britským ministrem. Po scenáristické stránce tak drobné zklamání, po výtvarné naopak příjemné překvapení. Ticho762 byl pro mě zatím jen experimentálním výtvarníkem, jehož projekty mě nikdy zvlášť neoslovily, ale tohle se mi líbilo vážně moc.

Kate18
21.05.2019 3 z 5

Hezky zpracovaná historie naši republiky. Zajímavé a mysteriózní vyobrazení vnitřních dialogů a myšlenek i vnitřních soubojů. Masarykova snaha je vyobrazena přirovnáním k zápasu v boxu.

-Pečivo-
14.05.2019 4 z 5

Komiksy nemám zrovna v oblibě, ale jelikož mi bude brzo 40, tak musím zkoušet nové věci abych se udržel ve formě. Včera jsem si dal becherovku a dneska komiks - co bude zítra? #blaznivypecivo

Sice jsem už drahnou dobu zahraničníkovec, ale i tak jsem Čech Čech Čech a tak si toho musím vážit, že jo. Historie mne takhle na starý kolena pořád baví a tak se i ta komiksová forma dala celkem snést v tomto vyprávění o tom jak vzniklo Československo. Tomáš Garáž Masaráž se tak dlouho snažil až nám vysnažil stát. Gratuláž!

Asi bych ocenil víc historických faktů a obšírnější popis reálií, ale zase na druhou stranu - je to komiks. No. Tak já teda zase jdu. 7/10, protože jsem to přečetl za jeden kad a to je solidní bilance.

bibi.r
07.11.2018 4 z 5

Ilustrace mě zrovna neoslovily, ale linka/scénář příběhu se mi líbil.

Makrela Liška
13.09.2018 3 z 5

Dějově nemám výtky, nicméně po výtvarné stránce mi přišel komix špatný. Podivná stylizace a ta podivná mysterióznost mi vyloženě vadily. Ostatně i druhá dějová linka mi přišla zbytečná a prvoplánová.

nakavusterezou
12.05.2018 3 z 5

Ilustrace mně osobně do oka nepadly.
Celá dějová linie je zpracovaná velmi dobře a přehledně.

TaLu
04.05.2018 3 z 5

Musím ocenit neobvyklé zpracování našich dějin. Myslím, že je to velmi dobrý nápad, zpracovat důležité okamžiky formou komiksu. Zároveň se mi líbilo, že je na postavy nahlíženo tak trochu jinak, než jak jsme byli zvyklí díky vyučování ve škole, nebo díky popsaným faktům. Tady jsou lidé především lidmi, se svými chybami, myšlenkami, pochybnostmi ....jen se mi tak úplně nelíbilo to ilustrované vyjádření, představovala bych si to jinak. Uvidím u dalších dílů.

Jonny
25.09.2017 3 z 5

Masaryk v komixu? Nenadchl, neurazil.

Mánička178
24.07.2017 3 z 5

Moje první ze série "Češi", velmi atraktivní zpracování české historie :)

martinstefko
19.05.2016 3 z 5

Osobně se mi líbí myšlenka českého historického komiksu, ale pořád se musím ptát, proč z hlediska komiksu musíme pokaždé až tak moc experimentovat? Copak by tenká, čistší linka někoho zabila? Je hezké, mít tolik originálních autorů, ale kolik z nich se skutečně prosadí? Šanci druhému dílu bych určitě dal, protože scénář není špatný, rozhovory jsou samy o sobě zajímavé. Více: http://www.comics-blog.cz/2013/11/396-cesi-1918-jak-masaryk-vymyslel.html

OldaB
02.01.2015 4 z 5

Zajímavé zpracování, i ten boxer se tam celkem hodil.

cepice
22.06.2014 4 z 5

Zajimava knizka. Presna kopie serialu Ceske stoleti. Naucna a vystizna. Hodne kratka a nafoukla prebytecnym boxerem, ktery sice znazornoval urcitou paralelu s bojem Masaryka o vlast, ale bylo to zbytecne a nudne. Jinak skvely pocin! :)

vakkets
03.01.2014 4 z 5

Velmi zajímavé zpracování - komix o naší historii, který je proložen zdánlivě nesouvisejícím příběhem řezníka-boxera, který však skvěle doplňuje slovní bitvy o uznání existence československého státu syrovým zobrazením zápasu v boxerském ringu. Mě kniha zaujala.