Mercatino Mercatino komentáře u knih

Zvěrolékař mezi nebem a zemí Zvěrolékař mezi nebem a zemí James Herriot (p)

Herriot vzor šlechetnosti, laskavosti, cituplnosti. Kdyby bylo více podobných knih, bylo by i více takových lidí. Z každé povídky je v této knize cítit kus životní poctivosti a radosti ze života, což čtenáři dodá sílu, klid a mír :)

06.06.2016 5 z 5

Kořeny Kořeny Alex Haley

Kniha se klidně mohla jmenovat Kunta Kinte :) Mám takový pocit, že po přečtení knihy jsem sám součásti rodu Kinte. Každý kdo knihu přečte, se stává součástí rodu, protože prožíváme život, stáváme se součástí běžného dění, trpíme, milujeme, snažíme se vzbouřit a útéct. Kunto nadále se stáváš součástí mého života, tvůj příběh se pokusím předat dále.

06.03.2016 5 z 5

Svoboda v práci Svoboda v práci Isaac Getz

Všichni lidé rodí se svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství.

Proč ne ? Co nám tomu brání ? Svoboda v práci je evoločním skokem, které změní celou kultůru lidstva o krok vpřed. Svoboda učí toleranci, pochopení !!! Učí, že pravidla jdou dodržovat i bez předpisů, bez kontrol - silou vlastní sebemotivace :) Učit se principům svobody = učit se principům moudrosti :)

Skvělá kniha, je to bez návodu, pouze myšlenky a příběhy. Ale jelikož je tato kultůra v plenkách, každy počin je darem.

03.02.2016 5 z 5

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Ty povídky jsou jako závany radosti, drobky smutku, kapky moudrosti, pohlazení lásky, laskavé sebeironie a možná, možná, že jsou i cestou k lidskému štěstí, které se skrýva v těch nejobyčejnějších věcech každodenního života A o těch nejobyčejnějších i obyčejných věcech neumí psát nikdo lépe než pan Herriot

18.01.2016 5 z 5

Svoboda učení Svoboda učení Peter Gray

Na tuto malou knížečku jsem narazil snad jen díky prozřetelnosti ve své knihovně. Díky knížce jsem pochopil, proč jsem tak školu nesnášel, proč jsem se jí celou svou bytostí vzpouzel. Je to takový malý klenot tato knížka, malička vzhledem, ale obrovská svým rozsahem a velikosti svých myšlenek.

Škola
Lidské bytosti určitého věku ( většinou ve věku od 6 - do 16 let ) tam musí se zákona strávit značnou část svého času, a zatímco tam jsou, musí dělat to, co je jim řečeno a tyto příkazy jsou obvykle vymáhány. Nemají téměř žádný vliv na pravidla, která musí dodržovat. Vězení - podle běžné definice - je každé místo nedobrovolného omezení svobody.

Nutit dítě jít do školy je v souladu se zákonem, dokonce je protizákonné nenutit dítě jít do školy, pokud jste rodič a vaše dítě jít nechce.

Škola = nucené vzdělávání. Stejně jako vězení, tento výraz zní krutě. Ale znovu, pokud máme povinné vzdělávání máme nucené vzdělávání. Výraz povinné, pokud má vůbec nějaký význam, znamená, že člověk neá na výběr.

Abychom mohli uvěznit dospělého, musíme u soudu dokázat, že spáchal zločin nebo že je hrozbou pro sebe nebo pro ostatní. Přesto vězníme děti a dospívající do škol na základě věku. Toto je jeden z nejočividnějších hříchů nuceného vzdělávání.

18.01.2016 5 z 5

Barca - Zrod nejlepšího týmu na světě Barca - Zrod nejlepšího týmu na světě Graham Hunter

Toto je velice objektivní náhled do centra dění klubu Fc Barca. Popisuje Fc Barcu spíš jako dobře fungující organizaci od roku 2008 pod vedením Pepa Guardioly, éře Ronaldinnha v knize nepřidáva moc velký význam, i když si myslím, že je to ke škodě. Kniha je na mne dost politická, mnoho jmén je podle mne nedůležitých, jaksi zbytečných. Místo toho aby se autor snažil pochopit klub zevnitř, popisuje jej zvenčí. A to dokonce platí i na samotné hráče, u kterých se mi zdálo, že je vůbec nepoznal, hráče nám představuje se spoustou faktů ale nitro hráču nám zůstáva zavřené. Každopádně dost myšlenek Fc Barcelony autor pochopil dokonalé. Totiž, že fotbal není jen o kupování drahých hvězd, ale o výchově mladých hráčů. Pochopil, že Barcelona má vizi, která je ve fotbale ojedinělá. Pochopil, že fotbal to je hra. Pochopil, že fotbal to je držení míče. Pochopil, že držení míče = FC Barcelona :)

31.12.2015 4 z 5

Zvěrolékař a jeho přátelé Zvěrolékař a jeho přátelé James Herriot (p)

V této knize se u mne rozvinula láska ke zvířatům ještě větší, než v přítomností samotných zvířatek. Příběhy jsou prostě dojemné. Opět další knížka jejíž čtení jsem odkládal několik let, a opět se mohu tlouct do hlavy, že jsem Herriotovi knížky neotevřel dříve.Tady je to napsáne černé na bílem !!! Zvířata jsou naši přátelé, a tak bychom se k nim měli i chovat :) Díky pane Herriot, poklade mé knihovny.

18.12.2015 5 z 5

7 návyků skutečně efektivních lidí 7 návyků skutečně efektivních lidí Stephen R. Covey

Kniha je zázrak na poli knih o osobním rozvoji. Její přístup k lidem je velmi praktický a profesionální. Každý čtenář musí mít pocit, že má co dělat se skutečným člověkem, který skutečně pochopil dnešní potřeby dnešních skutečně uspěchaných lidí. Hesla jako Integrita, Citové konto, Kvadrant II, mnohým lidem nic neříkají, ale v pozadí těchto profesionálně znějících slov se skrývají opravdové myšlenky, které skutečně změní život nejenom čtenáře,ale i život v okolí jeho působnosti. Nebude to hned, změna proběhne po přečtení knihy ve vašem myšlení nenuceně, automaticky a jednou někdy (za horizontem) Vám to dojde, kolik Vám ta kniha vlastně dala :)

07.12.2015 5 z 5

Noc Noc Elie Wiesel

Tři dny po osvobození Buchenwaldu jsem těžce onemocněl: otrava potravinami. Odvezli mne do nemocnice, kde jsem strávil dva týdny mezi životem a smrtí.
Jednoho dne jsem sebral síly a vstal. Chtěl jsem se na sebe podívat do zrcadla, jež viselo na protější zdi. Od odchodu z ghetta jsem se neviděl.
Ze zrcadla na mne hleděla tvář mrtvoly.
Jejího pohledu ve svých očích jsem se nezbavil dodnes.

Kampak člověk musel zajít aby přežil? Musel zajít za hranice vlastního já. Jak čas ubíhal, své já musel zabíjet. Hlavně to lidské,to dobré.

02.10.2015 5 z 5

Bože můj, děkuji Ti za tu možnost, přečíst si tento příběh. Po deset let jsem si Hrabě Monte Crista chtěl přečíst, odkládal jsem to :( Čekání na Knihu se vyplatilo :) Hrabě Monte Cristo je člověk, který má Právo, Chuť, Sílu, Bohatství a touhu se neobyčejně mstít jako nikdo před Ním, což z něj činí neuvěřitelně okouzlujícího a zajímavého hrdinu. Plakal jsem s Tebou, mstil jsem se s Tebou, chápal jsem Tě, souhlasil jsem s každou Tvou pohnutkou. Kus Tebe navždy zůstane ve mě, v mém srdci, v mé víře. Posledních pár stránek bylo loučení, dočíst se mi to nechtělo,protože jsem Tě nechtěl ztratit.
Byl jsi mým hrdinou,ještě než jsi zbohatl, byl jsi mým hrdinou jako vězeň v pevnosti If. Ale cenil jsem si Tě nejvíce, když jsi zachraňoval a pomáhal. Tebe si cením Hrabě, Tebe chápu, Tebe ctím. Na tvé stránky nezapomenu !!!

19.08.2015 5 z 5

Kostkař aneb Náhoda je život Kostkař aneb Náhoda je život Luke Rhinehart (p)

Kostka je Bůh. Přímíčorá myšlenka knihy,které nebere ohledy na Nic a na Nikoho.

17.05.2015 4 z 5

Srdce Srdce Edmondo de Amicis

Italie jak jí dnes už neuvidíme.

12.05.2015 5 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Židovka z Toleda ?
Jaká byla ??? Krásna, vášnivá,věrná, roztomilá,odhodlaná,inteligentní,svůdná,no prostě a jednoduše k Pomilování :)
Don Jehuda Ibn Ezra?
Moudrý muž obchodního ducha,jehož hlavní zálibou byly dá li se to tak říci, hrátky s ohněm.Milující otec jenž šel cestou dobrosrdečných intrik,cestou slávy,peněz a také šel a odešel cestou moudrosti a míru.
Židovka z Toleda je knihou veliké vášně a nedosažitelného míru.Na mne ale každopádně příliš krátkou, Dle mého názoru zůstalo na čtenáři mnoho otázek ,které si musel zodpovědět nakonec sám.

03.05.2015 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Kniha mi přijde jako výstřední nápad.Jednou si po přečtení této knížky si někdo uvědomí,že v realu to by byla zábava ještě větší a samozřejmě s výdělkem.
Také mě napadlo jak by ten závod vypadal v pozitivním smyslu,žádné střílení,ten kdo už nemůže tak nejde, po třech varováních dobrovolně by odstoupil...

30.04.2015 4 z 5

Učebnice Účetnictví 2012 - 3. díl Učebnice Účetnictví 2012 - 3. díl Pavel Štohl

S knihou jsme pracovali na Obchodní akademii v účetnictví, myslím, že je dobře udělaná. Za mě doporučuji, pomohla mi.

28.04.2015 4 z 5

Písemná a elektronická komunikace 3 Písemná a elektronická komunikace 3 Stanislava Štiková

S učebnicí jsem byla velmi spokojená, z učebnice jsme čerpali na Obchodní akademii, jsou zde ukázky dopisů, jak by měly vypadat a příklady na procvičení. Doporučuji.

28.04.2015 5 z 5

V náruči světla V náruči světla Betty J. Eadie

Nyní již vím, že po smrti nás čeká ještě něco mnohem krásnějšího a dokonalejšího, než si vůbec umíme představit - to mě neskutečně uklidňuje a činí mě šťastnější. Najednou člověk pozná smysl bytí, to, že se zde má něčemu naučit. Že jsme si to vybrali sami. Že špatné věci se dějí proto, abychom si vážili těch dobrých. Tímto bych chtěla autorce poděkovat, že se rozhodla o své zkušenosti podělit.

08.04.2015 5 z 5

Deník Anny Frankové Deník Anny Frankové Anne Frank

Milá Anno !

Veškerá slova jsou zbytečná.Udivuješ svou otevřenou odvahou.Chci být jako Ty,alespoň trošku.Dívat se občas na sebe Tvýma očima.Budeš mi chybět.Je mi líto,že jsi nemohla napsat ještě pár sťastných stránek.Tvůj sen se mimo jiné splnil.Tvůj deník se prodáva,napsala jsi to tak dobře,že mnozí pochybovali. Anne vidím Tě tak jasně a kvůli Tobě i sebe lépe.Tak děkuji.

07.04.2015 5 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

Pro mě za mě kdyby ta kniha byla jen o Bennetu Landsmanovi,tak si myslím,že by to bylo mnohem lepší. Protože Bennet byl postava s největším potenciálem a kniha se mohla jmenovat Doktor

24.03.2015 3 z 5

Vane vítr z hor / Není jiné cesty Vane vítr z hor / Není jiné cesty Trygve Gulbranssen

Největší smutek u této knížky jsem prožíval,když jsem zjistil,že autor,kromě této trilogie nenapsal nic jiného.

26.01.2015 5 z 5