7 návyků skutečně efektivních lidí

Nové vydání nejúspěšnější knihy renomovaného autora "motivační" literatury a experta na rodinnou problematiku a vedení lidí charakterizuje 7 návyků, které je třeba si osvojit, abychom jednali co možná nejefektivněji, a které jsou základem pro vytvoření harmonické, cílevědomé a integrované osobnosti. Čím větším změnám a obtížnějším úkolům musíme čelit, tím naléhavější je potřeba se jimi řídit. Aktualizované vydání knihy, která je považována za jednu z nejvlivnějších knih století a jež byla přeložena do více než 40 světových jazyků, vychází ve zcela novém překladu Aleše Lisy. Čtenáři, kteří by si chtěli osvojit "8. návyk" a chtěli-by přejít od "efektivnosti k výjimečnosti", přivítají i pokračování této knihy, novinku Dr. Coveyho "8. návyk. Od efektivnosti k výjimečnosti"....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/10751/7-navyku-skutecne-efektivnich-lidi-L5B-10751.jpg 4.3181
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl
Vydáno, Management Press

The 7 Habits of Highly Effective People, 1989

Kniha 7 návyků skutečně efektivních lidí

lernami

Kniha se mi opravdu moc líbila. U seberozvojových knížek vidím mnohokrát problém v tom, že autoři vaří z vody a jejich myšlenky jsou často dost plytké a nic vám nedají. A i přesto, že název knihy by trochu tenhle typ literatury mohl indikovat, tak tomu opravdu tak není. Po dočtení se cítím opravdu obohacena. Základní myšlenka je asi ta, že bychom se na věci měli snažit hledět z dlouhodobé perspektivy a nenechat si náš úsudek zamlžit “urgentními“ věcmi, které jsou však z dlouhodobéhoho hlediska absolutně nedůležité a jen nám berou čas, který bychom měli věnovat naším opravdovým cílům. Je pravda, že některé části se mi četly hůře, ale například konec jsem přečetla jedním dechem. Doporučovala bych tedy nenachat se tím odradit a opravdu vydržet až do konce, stojí to za to!:)

lanaquila

Poslouchala jsem jako hodinovou audio přednášku a myslím, že bylo shrnuto dostatečně :) Pro člověka, který se seberozvojem teprve začíná, to bude určitě prozření. Mě osobně jen hezky připomněla některé věci a kdybych tu knížku četla, tak ji určitě nedočtu. Co mi z myšlenek utkví v hlavě, je asi technika 4 kvadrantů. To si myslím, že se moc hezky dá aplikovat i do dennodenního to-do listu.

Zdekat
05.12.2020

"Čas, který strávím se ženou bych nevyměnil za nic na světě. Snažíme se jeden druhého pochopit. Často zkoušíme empatické naslouchání, abychom dokázali komunikovat s našimi dětmi. Často hovoříme o tom, jak odlišně vidíme tu či onu situaci, a na modelových situacích, při hraní rolí hledáme a ověřujeme postupy umožňující efektivněji zvládat složité mezilidské problémy v rodině. Představuji některé z našich dětí, které od nás něco chce, i když nesplnilo své každodenní domácí povinnosti. Manželka hraje sama sebe. Přehráváme si tyto situace znovu a znovu."
Nezní to šíleně? Nebo není to šílené?
Kniha má naučit efektivněji využívat čas, cílí na pracovníky v managmentu. Možná pomůže utřídit a pojmenovat některé, dovednosti, vlastnosti a návyky, doporučí priority - člověk si může vlastní postupy ověřit a porovnat, případně i vylepšit - to je výhoda. Určitě se ale po přečtení knihy nestanete sami od sebe úspěšným lídrem - emocionální inteligenci, charakter a selský rozum nezískáte podle návodu v knize. Natož aby člověk celý svůj čas, včetně volnočasových aktivit, sledoval jen pohledem na svoje sebezdokonalování a dosažení úspěchu. Ani skvělým operatérem se asi nestane člověk po přečtení učebnice chirurgie i když se ji naučí nazpaměť :-).
Navíc je někdy text nepřehledný až nejasný, dlouhé nelogické souvětí se nedají dobře uchopit. Možná toto způsobil nevydařený překlad, to ale neumím posoudit.
Doplnění o den později: možná jsem byl příliš příkrý a cítím potřebu napsat, že je v knize spousta přínosných věcí - třeba denní plánování s týdením zásobníkem nenaléhavých úkolů je velmi funkční. Důraz na principy a hodnoty. A s citací použitou v knize "Služba druhým je nájemné, které platíme za čest žít na této zemi" se plně ztotožňuji. Přidávám proto i hvězdičku:-)

petra7309
07.10.2020

Jeden ze základních pilířů přístupu k efektivní práci, ať už je tou prací myšleno cokoliv.
Pro mě hodně užitečné zejména kvadranty a myšlenka na konec, no a nesmím zapomenut na ostření pily.
Souhlasím, že kniha je rozvláčná, ale kdyby si člověk odnesl jen ty základní myšlenky, i to je velký přínos.

JanaO118
16.08.2020

Knížka, která mi ukázala v životě správnou cestu. Nečte se úplně lehce, připomíná spíš učebnici psychologie, některými částmi jsem se cíleně prokousávala, ikdyž mě úplně nebavily. Ale ten poklad v informacích tam je "zakopán" :) a to jsem věděla předem - a podařilo se mi ho objevit! Pořád se k ní budu vracet. (kdo se učí rusky - skvělé vlogy k této knize na YouTube Russian with Max).

Vera Silent
01.05.2020

Nechci popirat, ze v knize jsou dobre myslenky a koncepty, ale bohuzel me nudil jejich podil na mnozstvi textu. Mela jsem behem cteni silny pocit, ze autor rad povida, rad se posloucha a opravdu moc rad generalizuje.

Naopak pouziti prikladu z jeho rodinneho zivota nebo ze seminaru hodnotim vice mene kladne, to se cetlo dobre. I kdyz nektera prirovnani byla trochu pritazena za vlasy, napriklad dcera alias husa, co snasi zlata vejce, nebo vyvozovani zaveru pro business z toho, ze se mu rozbila sekacka na travu. Nektere situacni priklady jsou typicke pro americke prostredi a na moji zivotni realitu moc nefunguji, ale prave ty rodinne prihody jsou univerzalni a tech je vetsina.

Neni to spatne a mozna je to ve svem zanru vyjimecne - knihy o osobnim rozvoji prakticky nectu, ale vracet se k tehle nebudu.

Jakubac
27.12.2019

Určitě dobrá kniha pro lidi, kteří potřebují pracovat se svou vnitřní motivací.

HelenBarbora
26.10.2019

Knize jsem se věnovala půl roku, sloužila mi spíš jako učebnice a velmi mi pomohla zlepšit můj život v různých úrovních.