7 návyků skutečně efektivních lidí

kniha od:

7 návyků skutečně efektivních lidí https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/10751/mid_7-navyku-skutecne-efektivnich-lidi-L5B-10751.jpg 4.3 220

Nové vydání nejúspěšnější knihy renomovaného autora "motivační" literatury a experta na rodinnou problematiku a vedení lidí charakterizuje 7 návyků, které je třeba si osvojit, abychom jednali co možná nejefektivněji, a které jsou základem pro vytvoření harmonické, cílevědomé a integrované osobnosti. Čím větším změnám a obtížnějším úkolům musíme čelit, tím naléhavější je potřeba se jimi řídit. Aktualizované vydání knihy, která je považována za jednu z nejvlivnějších knih století a jež byla přeložena do více než 40 světových jazyků, vychází ve zcela novém překladu Aleše Lisy. Čtenáři, kteří by si chtěli osvojit "8. návyk" a chtěli-by přejít od "efektivnosti k výjimečnosti", přivítají i pokračování této knihy, novinku Dr. Coveyho "8. návyk. Od efektivnosti k výjimečnosti".... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Management Press
Originální název:

The 7 Habits of Highly Effective People , 1989


více info...

Komentáře (41)

Komentáře 41 Recenze 1

Ilmatar
Ilmatar
28.09.2023 5 z 5

Za mě kniha, ke které se budu dlouho vracet.

Lemure
Lemure
09.03.2023 5 z 5

Mám jako audio. Ráda se ke knize vracím.


jordys
jordys
14.02.2023 2 z 5

Sedm návyků, které nedokáže dodržovat ani sám autor a vy je zapomenete týden po přečtení. Přečetl jsem více podobných knih, když jsem měl slabší chvilku. Ve všech se píše to stejné, jenom trochu jinak a každá mi připadá více zbytečná než ta předchozí. Ludwig to aspoň všechno shrnul na pár stran a ještě k tomu přidal obrázky. Vsadím se, že taky pořád všechno odkládá na poslední chvíli. Mnohem víc pro svůj osobní rozvoj udělám čtením Quory na záchodě.
Musím doplnit, že jsem ke čtení nepřistupoval zaujatě, dokonce jsem si poctivě připravil zápisníček.

Desper
Desper
24.10.2022 5 z 5

Jedna z těch nejlepších knih, které jsem četl a které hluboce ovlivnili kvalitu vztahů.
Jen pochopení souvislostí velmi záleží na čtenářově inteligenci, zkušenostech a vnímání. Pro ty, kteří nad tématy důkladně hloubají tato kniha určitě přinese mnoho důležitých uvědomnění. Pro mladé, kteří neznají moc souvislostí se může kniha zdát v určitých ohledech obecná a extrahování informací náročnější. Knihu jsem několikrát pročítal více než rok. Nejde přečíst jedním tahem.

michal8634
michal8634
17.09.2022 5 z 5

Pro mě zásadní dílo v oblasti, která v našich končinách nemá moc silnou tradici. Považuju ji ze všech self-help asi nejužitečnější. Velmi hezký je na ní postup "jak srovnat sám sebe" a "jak se srovnat s okolím". Škoda, že jsem se ke knize nedostal už někde na gymplu...
(Hodnotím anglickou verzi, českou mohli ještě zmršit překladem.)

Hannibal92
Hannibal92
25.04.2022 4 z 5

Kniha je super, obsahuje spoustu poutavych kratkych pribehu k tematu od cloveka, ktery toho spoustu zazil. Libila se mi kapitola o tom, jak se vice venovat dulezitym, ale neakutnim vecem, coz postupne vede k reduktci akutnich dulezitych veci, dale jak dosahnout win-win situaci a kapitola o tom, jak je dulezite nejdrive chapat ostatni a az pote se snazit byt pochopen. Bohuzel asi byla chyba koupit si ceske vydani z roku 1997, protoze obsahuje vetsi mnozstvi chyb a preklepu, nez je zdravo. Asi nebyl rozpocet na korektora.

VeruMalfoy
VeruMalfoy
02.01.2022 5 z 5

Dlouho jsem si tuhle knihu chtěla přečíst a nakonec nezklamala. Myslím že by měla patřit k základním knihám, co se týče osobního rozvoje a zařadila bych jí i k základním knihám, co se týče pracovní morálky zaměstnance a zaměstnavatele. Kdybychom všichni před nástupem do práce četli tuto knihu, tak si myslím, že by se všem pracovalo lépe. I co se týče vztahu mezi partnery, dokáže nám kniha také pomoci lépe porozumět našim protějškům.

lernami
lernami
30.01.2021 5 z 5

Kniha se mi opravdu moc líbila. U seberozvojových knížek vidím mnohokrát problém v tom, že autoři vaří z vody a jejich myšlenky jsou často dost plytké a nic vám nedají. A i přesto, že název knihy by trochu tenhle typ literatury mohl indikovat, tak tomu opravdu tak není. Po dočtení se cítím opravdu obohacena. Základní myšlenka je asi ta, že bychom se na věci měli snažit hledět z dlouhodobé perspektivy a nenechat si náš úsudek zamlžit “urgentními“ věcmi, které jsou však z dlouhodobéhoho hlediska absolutně nedůležité a jen nám berou čas, který bychom měli věnovat naším opravdovým cílům. Je pravda, že některé části se mi četly hůře, ale například konec jsem přečetla jedním dechem. Doporučovala bych tedy nenachat se tím odradit a opravdu vydržet až do konce, stojí to za to!:)

lanaquila
lanaquila
17.01.2021 3 z 5

Poslouchala jsem jako hodinovou audio přednášku a myslím, že bylo shrnuto dostatečně :) Pro člověka, který se seberozvojem teprve začíná, to bude určitě prozření. Mě osobně jen hezky připomněla některé věci a kdybych tu knížku četla, tak ji určitě nedočtu. Co mi z myšlenek utkví v hlavě, je asi technika 4 kvadrantů. To si myslím, že se moc hezky dá aplikovat i do dennodenního to-do listu.

Zdekat
Zdekat
05.12.2020 3 z 5

"Čas, který strávím se ženou bych nevyměnil za nic na světě. Snažíme se jeden druhého pochopit. Často zkoušíme empatické naslouchání, abychom dokázali komunikovat s našimi dětmi. Často hovoříme o tom, jak odlišně vidíme tu či onu situaci, a na modelových situacích, při hraní rolí hledáme a ověřujeme postupy umožňující efektivněji zvládat složité mezilidské problémy v rodině. Představuji některé z našich dětí, které od nás něco chce, i když nesplnilo své každodenní domácí povinnosti. Manželka hraje sama sebe. Přehráváme si tyto situace znovu a znovu."
Nezní to šíleně? Nebo není to šílené?
Kniha má naučit efektivněji využívat čas, cílí na pracovníky v managmentu. Možná pomůže utřídit a pojmenovat některé, dovednosti, vlastnosti a návyky, doporučí priority - člověk si může vlastní postupy ověřit a porovnat, případně i vylepšit - to je výhoda. Určitě se ale po přečtení knihy nestanete sami od sebe úspěšným lídrem - emocionální inteligenci, charakter a selský rozum nezískáte podle návodu v knize. Natož aby člověk celý svůj čas, včetně volnočasových aktivit, sledoval jen pohledem na svoje sebezdokonalování a dosažení úspěchu. Ani skvělým operatérem se asi nestane člověk po přečtení učebnice chirurgie i když se ji naučí nazpaměť :-).
Navíc je někdy text nepřehledný až nejasný, dlouhé nelogické souvětí se nedají dobře uchopit. Možná toto způsobil nevydařený překlad, to ale neumím posoudit.
Doplnění o den později: možná jsem byl příliš příkrý a cítím potřebu napsat, že je v knize spousta přínosných věcí - třeba denní plánování s týdením zásobníkem nenaléhavých úkolů je velmi funkční. Důraz na principy a hodnoty. A s citací použitou v knize "Služba druhým je nájemné, které platíme za čest žít na této zemi" se plně ztotožňuji. Přidávám proto i hvězdičku:-)

petra7309
petra7309
07.10.2020 4 z 5

Jeden ze základních pilířů přístupu k efektivní práci, ať už je tou prací myšleno cokoliv.
Pro mě hodně užitečné zejména kvadranty a myšlenka na konec, no a nesmím zapomenut na ostření pily.
Souhlasím, že kniha je rozvláčná, ale kdyby si člověk odnesl jen ty základní myšlenky, i to je velký přínos.

JanaO118
JanaO118
16.08.2020 5 z 5

Knížka, která mi ukázala v životě správnou cestu. Nečte se úplně lehce, připomíná spíš učebnici psychologie, některými částmi jsem se cíleně prokousávala, ikdyž mě úplně nebavily. Ale ten poklad v informacích tam je "zakopán" :) a to jsem věděla předem - a podařilo se mi ho objevit! Pořád se k ní budu vracet. (kdo se učí rusky - skvělé vlogy k této knize na YouTube Russian with Max).

Vera Silent
Vera Silent
01.05.2020 3 z 5

Nechci popirat, ze v knize jsou dobre myslenky a koncepty, ale bohuzel me nudil jejich podil na mnozstvi textu. Mela jsem behem cteni silny pocit, ze autor rad povida, rad se posloucha a opravdu moc rad generalizuje.

Naopak pouziti prikladu z jeho rodinneho zivota nebo ze seminaru hodnotim vice mene kladne, to se cetlo dobre. I kdyz nektera prirovnani byla trochu pritazena za vlasy, napriklad dcera alias husa, co snasi zlata vejce, nebo vyvozovani zaveru pro business z toho, ze se mu rozbila sekacka na travu. Nektere situacni priklady jsou typicke pro americke prostredi a na moji zivotni realitu moc nefunguji, ale prave ty rodinne prihody jsou univerzalni a tech je vetsina.

Neni to spatne a mozna je to ve svem zanru vyjimecne - knihy o osobnim rozvoji prakticky nectu, ale vracet se k tehle nebudu.

Jakubac
Jakubac
27.12.2019 4 z 5

Určitě dobrá kniha pro lidi, kteří potřebují pracovat se svou vnitřní motivací.

HelenBarbora
HelenBarbora
26.10.2019 5 z 5

Knize jsem se věnovala půl roku, sloužila mi spíš jako učebnice a velmi mi pomohla zlepšit můj život v různých úrovních.

primavit
primavit
10.07.2019

Základní principy jak prožívat ve všech kategoriích života čtěstí. Pokud bychom jen tuto knihu začli 100% aplikovat ve svém životě byli bychom skutečně vyjmečný. Neboli stále se učíme.

Pro mě zatím nejzajímavější pasáž o pochopení druhé strany při jakékoli komunikaci - Návyk 5 - Nejpreve se snažte pochopit pak být pochopeni

Greenfingers
Greenfingers
28.03.2019 5 z 5

Pro mě je Stephen R. Covey "guru" v problematice motivace, osobního rozvoje a řízení kolektivu. Byl to myslím on, kdo vymezil pojem "leadership". Líbí se mně jeho teze, že " je důležitější dělat správné věci než dělat věci správně".
"7 návyků" jsem četl již před lety, ale stále se k této knížce vracím; je pro mně inspirující.

Pilsner12
Pilsner12
08.11.2018 5 z 5

Perfektně didakticky vysvětleno jak být efektivní v každodennosti

Dan95
Dan95
09.09.2018 5 z 5

Stephen R. Covey vo svojej knihe “7 návykov skutočne efektívnych ľudí” popisuje 7 návykov, resp. princípov správania sa, ktoré pri aplikovaní do praxe môžu dopomôcť k zlepšeniu súkromného či pracovného života. Ako sám Covey v knihe uvádza, nie je autorom daných princípov, čo je počas čítania viac-menej jasné - nakoľko ide o "staré známe pravdy”. Napriek tomuto faktu je táto kniha veľmi prínosná. Covey celkom podrobne popisuje a rozoberá dané návyky/princípy, a obohacuje ich o skúsenosti zo svojho súkromného či pracovného života, čím pomáha čitateľovi lepšie si predstaviť, ako tieto návyky aplikovať do praxe. Hoci je táto kniha veľmi užitočná, nie je určená každému. Pokiaľ si človek neuvedomuje, že vo svojom živote by mohol niečo zmeniť/zlepšiť, a pokiaľ si nechce rozšíriť obzory a snažiť sa aplikovať týchto 7 návykov do svojho každodenného života, v tom prípade je čítanie tejto knihy strata času. Ak však je človek natoľko uvedomelý, chce skvalitniť svoj život, stať sa lepším človekom, uvedomuje si význam a silu daných návykov a čo je najhlavnejšie, je trpezlivý a vytrvalý (nakoľko zmena vyžaduje veľa času), potom by túto knihu mal rozhodne prečítať a obohatiť si ňou svoju knižnicu.

libor5277
libor5277
13.08.2018 5 z 5

Ještě v minulém tisíciletí (1994) jsem měl první překlad knihy z nakladatelství Pragma. Coveyho kniha a 7 návyků mě provází soukromým a podnikatelským životem. Stále je v ní co objevovat a myslím si, že jek člověk zraje, více a více chápe hloubku Coveyho myšlenek, které se zrcadlí i v dalších jeho knihách.

Stalo se klišé, že téměř u každé knihy o osobním rozvoji uvádí, že jejich kniha vám změní život. Ve většině jde o marketingové tahy. Sedm návyků to však dokáže. Covey je mým učitelem a protože řadu myšlenek z jeho knih znám dlouhá léta, překvapuje mě, že se tyto myšlenky v modifikacích objevují u různých autorů, bohužel i bez citace. Zejména pokud jde o různé e-booky z webů. Je to škoda. Na druhé straně to dokazuje, že nastupující generace potřebují znovu objevovat principy a hledat své "pravdy". Covey nepíše o něčem co časem vyprchá jako módní vlna. Přesto je zřejmě v dobrém slova smyslu potřeba "recyklovat" myšlenky, které čtenáři Coveyho knih mají zažité či se snaží dlouhodobě uplatňovat.

Sedm návyků je na celý život, nejen na sedm cyklů po 21 dnech, jak je dnes populární návyky a jejich budování vnímat. Doporučuji všem jako referenční knihu. Objevujte, aplikujte, vracejte se k ní, zažívejte a prožívejte. DOPORUČUJI!

Martinn95
Martinn95
03.08.2018

Nikdy jsem nevěřil, že by bylo možné, aby měla knížka na člověka takový účinek! Při čtení prvních dvaceti stran jsem propadl filosofii GÉNIA, bohužel již zesnulého S.R.Coveye, který bezesporu pomůže změnit život k lepšímu všem lidem, kteří se o to s touto knížkou pokusí.

Nejkrásnější na knížce je to, že radí naprosto ve všech oblastech života, není tedy určena pouze pro skupinu X, nebo Y. Osobně jsem knížku zvolil pro posílení disciplíny, která je pro mě velmi důležitá, naučil jsem se ale tolik věcí, že mi to pomohlo překopat od základů své principy a hodnoty. Ten, kdo knížku četl, pochopí. Kdo knížku přečte, taky pochopí. Pochopí ostatně i to, že důvod proč tato knížka vznikla je vlastně předmětem jejího obsahu!

DOPORUČUJI !

Aktenanka
Aktenanka
26.07.2018 5 z 5

Knizka mi naprosto zmenila zivot - pohled na svet. Vic k tomu psat nebudu. To se musi zazit.

Arembe
Arembe
09.06.2018 5 z 5

Toto by mela byt povinna cetba! Jedna z nejlepsich knih o osobnim rozvoji ;-)

CtenarKarlik
CtenarKarlik
29.03.2018 5 z 5

Podle mě jedna z mála kvalitních knih o obecném osobním rozvoji, kterou budete potřebovat. Hluboká a přitom popisuje konkrétní principy. Tuhle knihu nepřečtete za tři večery, je třeba nad ní přemýšlet. Pokud se popsanými principy začnete skutečně řídit, velmi vám zlepší život (mluvím z vlastní zkušenosti - četl jsem ji už před několika lety).

adorjas
adorjas
18.10.2017 3 z 5

Nie som na svojpomocné príručky, ale táto mi príde, že ju človek dokáže viac-menej pochopiť a aj z nej niečo zobrať do reálneho života (minimálne v kapitole o empatickom počúvaní/naslouchání). Takže, ak už takýto typ príručky, tak jedine túto!

Ejkix
Ejkix
25.08.2017 4 z 5

Nedočetla jsem, každopádně myšlenky velmi poučné a k zamyšlení.

NikaMirka
NikaMirka
26.04.2017 5 z 5

Knihu nelze doporučit ke čtení, ale rovnou je koupi. Není možné ji číst jen jednou, ale musí se s ní pracovat po dobu delší než týden čtení. Je to kniha, která má motivovat ke změnám v životě, k práci na sobě i všem, co se nám nelíbí a co chceme změnit. Mě dala hodně a věřím, že ještě hodně dá.

tuommo
tuommo
08.03.2017 4 z 5

Kniha se četla dobře, autor má pár zajímavých tipů, jak být efektivní v životě... jde o to nastavit a dodržovat pravidla a návyky (síla vůle) a ono to pak půjde :-D.

Eldar80
Eldar80
09.10.2016 4 z 5

Knize hrozně škodí neskutečně ukecaný začátek. Na prvních 150 stránkách byly napsané natolik samozřejmé věci, že se jejich podstata ztrácela v přehršli slov. Na můj vkus to bylo extrémně přehnané a zbytečné. Bohužel mi taková tak trochu přijde celá kniha. Myslím, že kdyby kapitoly byly stručnějí a mířily přímo k podstatě, působila by kniha mnohem líp. I tak ji však musím doporučit.
První dvě kapitoly jsou sice zbytečně rozepsány, ale už třetí návyk o time managementu je napsán přiměřeně stručně a přináší velmi praktické informace, které můžeme hned uplatnit v reálném životě. Kapitola tak pro mě byla mnohem přínosnější než podrobný popis předchozích dvou návyků.
Kniha tak bude nejspíš velmi individuální a bude hodnocena podle toho v čem se čtenář najde a kde uvidí své vlastní nedostatky. Covey zakládá svá tvrzení na odpozorovaných principech, které lze vysledovat v osobním životě a v občanské společnosti. Hlavně ze začátku se mi kniha jevila jako velmi slabý odvar budhismu. Takové racionální zdůvodňování některých životních principů. Budhismus má bohužel tuhle část mnohem více konzistentní a je schopen jít přímo k základnímu principu a to kauzalitě v lidském chování.
Mě osobně víc oslovují knihy od Ivo Tomana, protože ikdyž je literární kvalita jeho knih dost bídná, tak u životních návyků míří přímo k věci a bez zbytečného vysvětlování. Chápu však, že tahle kniha má poněkud jiné cíle. Covey se v knize snaží zacílit ani ne tak na klasický osobnostní rozvoj, ale spíše na osobní rozvoj v jeho úplné celistvosti. Proto Covey velmi často mluví o kultivaci charakteru a v tomto se jeho kniha značně liší od jiných knih o úspěchu. Popisovaný osobní růst je zde principiální povahy a je téměř zaručené, že při jeho použití v životě bude skutečně fungovat a bude omezen jen tím, nakolik je čtenář schopen knihu pochopit a zařídit se podle ní v životě. 80%

gemi
gemi
31.07.2016 4 z 5

Kniha sice není psaná kdovíjak čtivou a poutavou formou (taky nejde o beletrii), ale to, co obsahuje, je z velké části revoluční. Autor dokáže s překvapivou přesností pojmenovat věci, o jejichž existenci tak nějak tušíme, ale řešíme je na podvědomé bázi. A co hlavně - nejsme si vůbec jistí, jestli správně.

Po přečtení knihy se mi v mnoha směrech otevřely oči. Pravidla jako "začínejte s myšlenkou na konec" či "to nejdůležitější dávejte na první místo" jsou naprosto klíčová pro jakoukoli oblast života.