martina1199 martina1199 komentáře u knih

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Prostě dechberoucí! Poprvé jsem knihu četla už loni v anglickém originále, teď znovu už přeloženou do češtiny. Je to tak dokonalé, že mi chybí slova, kterými popsat, jak dokonalé to je. Závěr byl tak strhující, že posledních 150 stránek knihy jsem nebyla schopná ji odložit. Tolik jsem se ponořila do příběhu, že jsem si prve ani neuvědomovala, že čtu v angličtině :-)

03.04.2018 5 z 5

Holky někdy koušou Holky někdy koušou Chloe Neill

Pořád to na mě odevšad vyskakovalo, a protože mám v rámci relax čtení upířiny - potažmo urban fantasy - ráda, tak jsem se do toho pustila. Plynulo to docela dobře, Merit jako hlavní hrdinka ušla, ale měla jsem pocit, jako bych to všechno už někde četla. Upíři vystoupili na veřejnost? Pravá krev. Hrdinka přeměněná na upírku s parádním mečíkem? To mi zase připomnělo Cat z Nočních lovců. Do toho pěkný pel mel čarodějek, nymf, kožoměnců. Pro mě v urban fantasy zatím prostě pořád vede série s Mercy Thomson od P. Briggs a Kate Daniels od I. Andrews :-)

03.04.2018 3 z 5

Zrádce trůnu Zrádce trůnu Alwyn Hamilton

Líbilo se mi to. Svižné, čtivé, plné akce. V některých momentech je to trochu naivní, především co vše Amání vydrží (i když je demdži). Přijde mi to ale lepší než druhý díl a určitě jsem zvědavá, jak to nakonec dopadne :-)

03.04.2018 4 z 5

Impérium Impérium Roman Bureš

Bože, na konci jsem si fakt oddechla :-) Ale jen proto, že jsem byla celou četbu napnutá, skoro bez dechu a stránky hltala šíleným tempem. Téměř až do konce jsem čekala, že Tonin nový svět převálcuje ta zrůda ve Ferrari. Nebo skončí s Neffim.

Tahle série je opravdu super a já se těším na další knihy z pera p. Bureše :-)

09.03.2018 5 z 5

Princ Lestat Princ Lestat Anne Rice (p)

Anne Rice v plné síle. Příběh splétaný z osudů prastarých, starších i mladých krvesajů, kteří všichni stanuli na osudové křižovatce, kdy jejich prazáklad - bytost, která je všechny stvořila, stále tvoří a navždy spojuje - po tisíciletích nevědomí procitne. Bude to znamenat konec celého upířího rodu? Nebo se tento Lid měsíce a hvězd vydá společně jinou, společnou cestou a konečně se naplní Lestatovo tvrzení, že "peklo nebude mít žádnou moc"?

Pokud jste fanoušky Upířích kronik a dalších vyprávění Anne Rice, stejně jako četby příběhů, které jsou plné myšlenek mnohem hlubších, než se na první pohled mohou zdát, pak si knihu Princ Lestat jistojistě užijete :-)

09.03.2018 5 z 5

Všichni jsme utkáni z hvězd Všichni jsme utkáni z hvězd Rowan Coleman

Vynikající kniha, kterou by si podle mě měl přečíst každý. Ukazuje, že i když v momentu smrti (nebo těsně před ním) jsme každý sám, nemyslíme na sebe, ale na ostatní. Na ty, které milujeme i nenávidíme. Na ty, kterým jsme ublížili. Snažíme se vysvětlit a napravit, co se dá, protože každý z nás po cestě životem chybuje a často více či méně nechtěně křivdí nebo ubližuje těm, co s námi naši cestu sdílí, nebo ji třeba jen kříží. A protože do smrti chceme odejít s čistým štítem.

Je to příběh poskládaný ze střípků dalších příběhů, dopisů na rozloučenou od umírajících, ale také vyprávění pozůstalých. Dějová linka Hugha, Stelly a Hope dává čtenářům naději a snaží se ukázat, co je v životě opravdu důležité. Jak jedinečná a nezbytná je u lidí v životě láska ve všech jejích podobách. A také odpuštění.

Myslela jsem si o sobě, že mě čas a život obrousil a změnil v cynika, ale tohle vyprávění jako by vytáhlo mé nitro z ulity a já byla dojatá a smutná a šťastná a to všechno dohromady. U některých momentů jsem měla slzy v očích a neměla jsem daleko k pláči ( nedoporučuji četbu v hromadných dopravních prostředcích).

Takže za mně rozhodně doporučuji a všem.

22.02.2018 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Rozhodně skvělé čtení :-)
Kde jsme se tu vzali? Kam směřujeme? Na obě tyto otázky nakonec dostanete odpovědi, které jsou opravdu zajímavé, rozhodně k zamyšlení a hlavně druhá odpověď je optimistickou prognózou pro celé lidstvo. Ovšem za podmínky, že se nenechá vést strachem, ale láskou.
I v této knize najdete charakteristické rysy Brownových knih (klidně to můžeme nazvat jistým schématem) - profesora Langdona jak jinak :-), krásnou dámskou společnici/partnerku v luštění hádanek a kódů, a taky akční putování za jejich odhalením. Ačkoliv jsem odhadla celou roli Winstona v příběhu, i tak byl velice inovativním charakterem. I přesto je román zase trochu jiný, než ostatní, a za mě opravdu dobrý :-)
Autor také poukazuje na to, jak důležitá je minulost a to, jestli se z ní poučíme. V postavě španělského krále se vyslovuje i k aktuálním tématům, a proto si na závěr svého komentáře dovolím citaci (str. 469 - 470) : "A dějiny nám opakovaně ukázaly, že šílenci se znovu a znovu dostávají k moci na přílivových vlnách agresivního nacionalismu a nesnášenlivosti, dokonce i na místech, kde se to zdá naprosto nepochopitelné. ..... A co je nejdůležitější, tohle muzeum musí oslavovat ještě jednu lekci, kterou nás dějiny naučily - že tyranie a útlak se nikdy nemůžou vyrovnat soucitu... že fanatický křik světových tyranů je vždy přehlušen sborovým hlasem slušných lidí, kteří proti nim povstanou."

22.02.2018 5 z 5

Po zemi bloudím dál Po zemi bloudím dál Rae Carson

Příjemně splnilo má očekávání :-) Zajímavý námět, dobré zpracování, sympatické ( i dostatečně kvalitně nesympatické) postavy a žádná nuda až do konce. Těším se na druhý díl :-)

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

Přečteno téměř jedním dechem, další vynikající příběh z pera této autorky :-) Ale mám výhrady k tomu, jak naložila s Duncanem.

Země odpoledního slunce Země odpoledního slunce Barbara Wood

Nebylo to špatné, zase něco trochu jiného, než obvykle čtu. Moc se mi líbily popisy přírody. Příběh samotný už mi přišel slabší, mohl mít větší spád. Ale i tak jsem u knihy strávila pár pěkných chvil :-)

22.02.2018 3 z 5

Poušť v plamenech Poušť v plamenech Alwyn Hamilton

Po této knize jsem pokukovala dlouho, a pak ji slupla na pár přečtení. Je to taková pohádka pro dospělé, kde mýtické bytosti jako džinové, nebo ghúlové, skutečně existují :-) Amání je sympatickou hlavní hrdinkou, i když je občas zbrklá a ne vždy drží slovo. Jina jsem považovala za někoho jiného, autorka mě pěkně utáhla na vařené nudli :-) Líbilo se mi prostředí i mytologie Prvních bytostí.
Uvidíme, co přinese druhý díl, i když v tuto chvíli mám takový pocit, že autorka mohla klidně přidat pár kapitol a příběh uzavřít v jediné knize. Ale třeba se mýlím :-)

Diabolik Diabolik S. J. Kincaid

ačnu tím, že se mi kniha líbila.
Příběh podle mě jednoznačně stojí a padá s hlavní hrdinkou Nemesis, která je prostě skvělá. Jako diabolik i jako člověk. Hodně zajímavé je také prostředí, ve kterém se vše odehrává a vykreslení stavu a způsobu života lidské společnosti.
Vyprávění jako takové mi přišlo oproti výše zmíněnému slabší, v mnoha směrech dost předvídavé, ALE ke konci se vše změnilo a pořádně zamotalo. Rozuzlení, pokud se to tak dá nazvat, mi přišlo trochu nepravděpodobné, a rozhodně si myslím, že TO zařídil Tyrus a ne Cygna (ti, co četli, jistě pochopí, o čem mluvím). Dostal tak totiž obě věci, po nichž prahl nejvíce.
Druhý díl si určitě přečtu, už jenom proto, abych zjistila, jak to skutečně bylo. A taky jsem opravdu moc zvědavá, jak se se vším novým, co na ni čeká, popere Nemesis :-)

Živel Živel Jess Kidd

Tento příběh byl tak podmanivý, že mě pohltil od začátku a jen těžce jsem se od něj vracela k běžnému životu. V Mulderrigu je všechno stejné jako jinde Irsku v té době, ale zároveň úplně jiné. Autorka dokázala opravdu poutavě nastínit prostředí vesnice i jednotlivých postav, důležitých pro její vyprávění. A to nejen těch živých :-) Bavily mě její někdy poetické a jindy vyloženě vulgární, avšak naprosto trefné, popisy a rozhodně mě zaujal les, který opravdu žil vlastním životem. Každý jeho kousek.
Příběh byl krásně zamotaný a plný postav, které jste si zamilovali, nebo je litovali a nakonec možná i nenáviděli. Byl napínavý až do konce a pointa mi, přiznám se, trochu zamotala hlavu.
Myslím, že se ke knize vrátím ještě jednou, ať si celé kouzlo příběhu o sirotku Mahonym vychutnám znovu. A možná i víckrát :-)

05.01.2018 5 z 5

HEX HEX Thomas Olde Heuvelt

Moje 50. letošní přečtená kniha. A rozhodně stála za to :-)
Opravdu originální námět knihy a budování atmosféry a tíživého dusna, kdy víte, že přijde něco strašného, ale do poslední chvíle netušíte přesně co, ani odkud jsou asi nejsilnějšími devizami tohoto příběhu.
Napřed jsme se bála Katherine. Pak jsem se bála strachu. A nakonec jsem s hrůzou sledovala, co ten strach provedl s lidmi a co nakonec provedli oni sami sobě.

28.12.2017 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Možná, že ani celé nebe by se svými hvězdami nestačilo.
Toto je jiný Backman a zatím nejlepší, co jsem od něj četla. Jeho specifického humoru je v příběhu spíše pomálu, zato exceluje v pro něj tak typickém nitrozpytu jednotlivých postav a všech obyvatel městečka Medvědín. Příběh je to syrový, drásající. O bolesti a jizvách, které se nikdy nezahojí. O lidech, kteří se s nimi naučili žít. Příběh o přátelství, o lásce, o snech. Je to vyprávění o malosti jedněch a velikosti druhých. A ano, je to také vyprávění o hokeji. Protože ten byl a zůstane pro obyvatele Medvědína vším. Tedy skoro vším.

Papírová labuť Papírová labuť Leylah Attar

Zajímavý příběh, jehož čtení pěkně odsýpá. Ovšem musím přiznat, že mě bavila více první polovina, která byla opravdu napínavá. Oba hlavní hrdinové mi také byli v této části sympatičtější, i když také dost předvídatelní, než v polovině druhé, která nebyla vůbec napínavá a v některých momentech jsem měla pocit, že čtu scénář k romantickému filmu podle knih R. Pilcherové :-)

14.12.2017 3 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Geralt potkal svůj osud. A něco víc :-)

14.12.2017 5 z 5

Jestli existuje peklo na zemi, tak je to městečko Victory z této knihy. Vynikajícím způsobem napsaný příběh drsný jako šmirgl papír. Pokud se nebojíte a nejste policista, tak určitě doporučuji :-)

Magie spojuje Magie spojuje Ilona Andrews

Další úžasná jízda :-) Jen se trochu obávám, jak to celé skončí. Ale snad Kate najde způsob, jak vyhrát nejen bitvu, ale i celou válku :-)

Síla Síla Siri Pettersen

Série Havraní kruhy je výjimečná a jedinečná a naprosto skvělá. Od prvního písmene prvního dílu až do posledního v tom třetím. Určitě se k ní ještě vrátím a přečtu si ji znovu. Protože za to rozhodně stojí :-)

Za všechno se musí platit. Za obrození Síly. Za budoucnost. A zaplatit musí všichni.

Jeho pohled vyjadřoval přesvědčení, že spadla z nebe. Pak zavřel oči a zasmál se. "Roztrháš svět na kousky." Síla, Siri Pettersenová, str.343