martina1199 martina1199 komentáře u knih

Příběhy ze světa prachmistrů Příběhy ze světa prachmistrů Brian McClellan

Po celé prachové sérii je čtení Příběhů jako návrat domů :-) Četlo se to dobře, klidně bych uvítala nějaký román ohledně Tamáse a jeho života s Erikou, nebo i volné pokračování o Tanielovi:-)

21.11.2018 5 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Originální námět, svět i postavy. Příběh se valí a strhává čtenáře s sebou silou orogény :-) Bezútěšné, tísnivé. Drsné a dospělé. Vynikající.

21.11.2018 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Vynikající pokračování Medvědína. My proti Vám čtenářům představí vše, co je v lidech dobré i zlé; ukáže, jak jednoduchá je nenávist, a složitá láska. Na konci jsem zůstala emocionálně úplně vyždímaná, ale čtenářsky naprosto spokojená.
I v tomto příběhu jde o hokej, medvědínský klub a Medvědín. Je to jenom sport, hokejový klub a malé zapadlé městečko. Anebo taky ne.

21.09.2018 5 z 5

Chlapec na mostě Chlapec na mostě M.R. Carey (p)

Vynikající prequel ke knize Všemi dary obdarovaná. Skvěle vystavěný příběh a bezvadně vykreslené postavy ve světě po Kolapsu, kdy většinu lidstva vyhubí zombie epidemie. Ačkoliv prostředí daného světa i atmosféra průzkumné skupiny, která vyráží ve speciálním opancéřovaném voze jménem Rosie pátrat po příčinách choroby a možném léku, působí depresivně, táhne se příběhem i lehký nádech naděje. Že lidstvo nakonec epidemii přežije. Že se dokáže adaptovat. Vyvinout tak, aby mohlo dál existovat a hledět do budoucna.

A ano, četli jste správně - Rosie. Dozvíme se detailně, jak se vůz ocitl tam, kde ho následně expedice z knihy Všemi dary obdarovaná našla. A nejenom to, na konci Chlapce na mostě se také svým způsobem - a to velice zajímavým - uzavře i příběh Melanie a učitelky Justineauové.

Takže pokud se vám líbila Všemi dary obdarovaná, přečtěte si určitě i Chlapce na mostě :-)

21.09.2018 5 z 5

Dračí město Dračí město Petra Machová

Na Dračí město jsem se moc těšila a nebyla jsem zklamaná. Co se týče ztvárněného světa a jeho fungování, musím uznat, že je opravdu originální a zajímavý. I když nějakou tu chvilku mi trvalo, než jsem se v něm a jeho obyvatelích zorientovala. A i poté mě dokázala autorka překvapit nějakou novou skutečností. Na konci příběhu zůstalo několik otázek nezodpovězených, což je podle mě ale autorčin záměr. Věřím, že se k nim vrátí v dalším díle.
Vyprávění má hlavně popisnou podobu. Připisuji to faktu, že se jedná o úvodní díl série a autorka nás chce především seznámit se světem ještěrů, jejich zvyklostmi a také hlavními postavami. Z těch se mi asi nejvíce zamlouvala Lianea, k ostatním jsem si moc cestu nenašla, i když se mi moc líbila ta část, kdy se Jana jako čerstvě proměněná vyrovnávala s novým tělem a dovednostmi a její putování za dalšími ještěry.
U některých pasáží jsem měla pocit, že příběh klouže jen tak po povrchu, což podle mě způsobuje hlavně jeho young adult pojetí. Myslím si, že by mu více slušelo "dospělejší" ladění a třeba se ho v dalším díle dočkám :-)

21.09.2018 3 z 5

Návštěvnice Návštěvnice Amanda Stevens

Naprosto mě pohltila, přesně jako předchozí díly, takže jsem ji téměř nedokázala dát z ruky. Mrazivé, napínavé vyprávění, které odhaluje ještě více svět duchů a Améliinu roli, kterou v něm hraje. Na konci ovšem zůstává víc otázek nezodpovězených, než naopak, takže se čtenáři mají na co těšit v příštím díle této skvělé série o Hřbitovní královně :-)

Jádro Jádro Peter V. Brett

Další knižní série zdolána :-) I poslední díl měl některá slabší místa a hlavně pomalejší rozjezd, ale myslím si, že jako závěr celé série zafungoval nakonec dobře :-)

Oheň probuzení Oheň probuzení Anthony Ryan

Líbila se mi :-) Perfektně a hodně zajímavě vymyšlený svět; postavy, které si Vás získají a draggové, kam se člověk podívá. Možná trochu pomalejší rozjezd, jak nás autor zasvěcuje do reálií a seznamuje s hlavními postavami, a postava kapitána Hilmoora zatím ještě podle mě nedostala tolik místa, kolik pro ni asi autor připravuje v druhém díle, ale i tak je to jízda! Těším se na další díl :-)

Z kouře a kamene Z kouře a kamene Alžběta Bílková

Souhrnné hodnocení - nebylo to špatné, ale něco tomu chybělo. Moc se mi líbilo ztvárnění osob čtyř vládců města, a také historie spojená s jejím zrodem, proto mě trochu mrzelo, že v příběhu dostali málo místa. Celý námět knihy zněl dobře, vyprávění bylo čtivé, ale v některých pasážích zkratkovité - podle mě na úkor zajímavosti příběhu. Třeba pasáž, kdy se Carys připravovala na zkoušku tak, že se seznamovala se Šerosvětem a jeho pravidly a zároveň se svou magickou mocí - shrnutá v několika odstavcích. Ačkoliv nám autorka dávala hodně nahlédnout do duše hlavní hrdinky, Carys mi k srdci nijak nepřirostla, ani si nijak zvlášť nezískala mé sympatie. A stejně jsem to měla bohužel i s ostatními postavami, což se mi často nestává. Vyvrcholení příběhu mi přišlo takové zbrklé vzhledem k tomu, jakým tempem plyne větší polovina knihy, kdy se spíš seznamujeme se světem a hrdiny, a někde pod tím - jako by bokem - se zápletkou ohledně vražd a objevením hlavního padoucha. Řekla bych, že by si příběh zasloužil lepší rozvržení obsahu a prostě více rozepsat :-) Jako autorský debut je to slušné, ale nezůstal ve mně pocit, že bych se ke knize chtěla někdy znovu vrátit (jak se mi to stává u jiných). Přesto jsem zvědavá na další knihy z pera této autorky, protože má podle mě talent a potenciál :-)

23.08.2018 3 z 5

Misteri Misteri Jana Rečková

Na tuhle knihu jsem se těšila, anotace vypadala dobře. Byl to můj první příběh od této autorky a obávám se, že mě bohužel nenalákal k přečtení něčeho dalšího. Základní myšlenka byla opravdu zajímavá, vyprávění bylo plné akce, pořád se v něm něco dělo. Možná i proto jsem měla stále pocit přetrvávajícího chaosu, občas jsem se v ději ztrácela a nebylo pro mě vůbec těžké knihu odložit a věnovat se jiným činnostem. Taky mě docela zklamaly postavy, přišly mi docela ploché, schématické.

23.08.2018 2 z 5

Podzimní republika Podzimní republika Brian McClellan

Prostě strhující závěr trilogie:-) Plný akce a zvratů. Nakonec to dopadne pro Adro dobře. Ale nejedno čtenářovo srdce zapláče.

Rozhodně všemi deseti doporučuji všem čtenářům fantasy :-) Série o Prachmistrech zaslouženě zabírá čestné místo v mé knihovně.

Krvavé tažení Krvavé tažení Brian McClellan

Bylo to opravdu krvavé tažení, příběh plný akce, kdy oddech nebyl dopřán ani hrdinům, ani čtenářům :-) Hned se vrhám na třetí díl, jelikož prostě potřebuji vědět, jak to celé dopadne :-)

Věž úsvitu Věž úsvitu Sarah J. Maas

Příjemně překvapilo :-) Chaol získal konečně nějaké plusové body a Maeve se tedy pořádně vybarvila. Mělo to pár slabších momentů, ale jako celek se mi to líbilo. Teď ještě víc než dříve se těším na závěrečný díl celé série :-)

23.08.2018 4 z 5

Příslib krve Příslib krve Brian McClellan

********** Protože 5 hvězd je sakra málo ! Tohle je prostě bomba :-) Svět, příběh, magie a ty postavy! Tamás, Taniel, Bo, Olem a Poli - všichni prostě vynikající. Druhý díl už je snad na cestě ke mně. Jakmile dorazí, okamžitě se do něj pouštím. Protože tohle, tohle se opravdu povedlo :-)

Temný duet Temný duet Victoria Schwab

Temný duet nezklamal. Svižným a čtivým stylem uzavřel příběh, který rozehrál v Divoké písni. Svedl znovu dohromady hlavní hrdiny Augusta a Kate, aby se společně postavili zlu většímu, než kdy doposud poznali. I v tomto díle svým hrdinům i čtenářům předkládá autorka stejnou otázku jako v Divoké písni. Kdo je větším zlem ve světě, kde se z každého násilného činu spáchaného člověkem zrodí příšera, živící se lidským masem, nebo krví, nebo duší?

" ... Odtrhl pásku zuby od role. "Myslím, že my příšery jsme prostě jen to, co jste vy lidé zaseli. Teď sklízíte. Zasloužili jste si nás. V tom jsme se s Leem shodli. ..." (Temný duet, V. Schwab, str. 342)

07.06.2018 4 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

Nebylo to špatné, ale je pravda, že podle nadšených ohlasů jsem čekala něco víc. Nápad byl fajn a příběh se dobře četl, ale žádný "wow" efekt se u mě nekonal. Postavy ujdou, i jejich motivace, ale přiznávám, že při jejich rozpačitém citovém objevování jsem se jen shovívavě usmívala a říkala si sama pro sebe : "Hele děcka, v podstatě můžete každou chvíli umřít, tak co kdybyste na to konečně skočili?" Něco podobného jsem čekala, vždyť je to příběh z kategorie NA, ale už jsem jich pár četla a postavy mi tak citově nevyzrálé ještě nepřišly. Přiznávám, že jsem váhala, jestli se pustit do druhého dílu, až vyjde, ALE ten závěr - který jsem rozhodně nečekala - mě přesvědčil, že mu šanci dám :-)

07.06.2018 3 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

!!!!!!!!!!!!!!!!!! POZOR SPOILER!!!!!!!!

Prostě super. Oba díly této série.

Jediná věc k vytknutí - Mattias si to nezasloužil, i když chápu, proč to muselo být.

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Už kniha Bez šance byla výjimečná a Smrtka za ní nijak nezůstává pozadu. Je skvělá námětem, filozofickou hloubkou myšlenek o lidskosti a nesmrtelnosti a ta pointa! Rozhodně se těším na další díl :-)

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Smráká se a válka se blíží. Moc se mi líbila scéna se žravuchou, a taky pasáže s Yennefer a Ciri :-)

Alif, neviditelný Alif, neviditelný Gwendolyn Willow Wilson

Koupila jsem si ji v Levných knihách a neprohloupila jsem. Je to hodně zajímavá kniha, která spojuje fantasy prvky s vyprávěním o hackerovi Alifovi, který se živí tím, že skrývá virtuální IT stopu svých klientů před cenzurou vládnoucí ve Městě, kde se vše odehrává. V románu najdeme džiny, ifríty, státní policisty a vládnoucí rodinu emíra. Mysticismus se prolíná s programátorským jazykem a světem na síti, obojí některým lidem viditelné, a jiným ne. Hodně velký důraz klade autorka na islám (sama je konvertitkou) a především jeho mírnou stránku, což mě mrzelo - především vzhledem k tomu, jak se v posledních letech jeho stoupenci agresivně /teroristicky/ projevují po celém světě.
Doporučuji :-)

07.06.2018 4 z 5