martina.culik martina.culik komentáře u knih

Osvícení Osvícení Stephen King

Opravdu jsem se o toho malého chlapce bála. A nejen o něj.

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Jarmila Loukotková mě takto přivedla k Villonovi, jehož básně (hlavně v jejím překladu) mám opravdu ráda. Stejně mě fascinoval i život tohoto básníka vylíčený perem autorky.

"Báseň, co to vlastně je báseň? ...
Báseň je to co se neříká, co se jen píše.
A když se to potom čte nahlas, tak to šumí jako déšť."

23.02.2017 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Harryho Pottera jsem četla postupně, jak vycházely české překlady a rostla jsem spolu s ním. J. K. Rowlingová byla jednou z prvních, kdo přišel s touto tématikou a najednou se objevila spousta knih, kde se objevují kouzelníci apod. Já mám všechny díly Harryho Pottera moc ráda a to z těchto důvodů: V době, kdy jsem je četla, to bylo absolutně neotřelé téma. Kouzelnický svět je skvěle prmyšlený a vše v něm do sebe perfektně zapadá. Provázanost s reálným (mudlovským) světem působí tak nenuceně, že je snadné uvěřit, že by to tak třeba opravdu mohlo být.

Dvakrát sedm pohádek Dvakrát sedm pohádek František Hrubín

Většinu básniček si pamatuji dodnes a už je umí i můj 3letý synovec. Někdy si je čtu jen tak, protože mě prostě pořád baví.

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Autorka patří mezi mé oblíbené. Zatím všechny knihy mě velice bavily. Vše je psáno přímo a jednoduše a tato přímost je někdy mnohem hlubší a údernější, než zdlouhavé popisy a metafory.
O tom jaká situace byla v Rumunsku za vlády Nicolae Ceausesca jsem neměla tušení a jsem opravdu moc a moc ráda, že jsem to nezažila. Opět jsem se dozvěděla zajímavé věci z historie, které by neměly být zapomenuty.
"On. Nicolae Ceausescu. Náš milovaný vůdce. Náš hrdina. Vyvrhel velké Komunistické strany Rumunska a upír přisátý na milionech krků."

14.12.2023 5 z 5

Čas primadon Čas primadon Naďa Horáková

Jelikož znám Brno i Nové Město nad Metují a dokonce i Lhotu, ve které se hrdinka knížky objevila, byla pro mě kniha v tomto velice zvláštní. Možná jsem se dokonce trochu více než na samotný příběh soustředila právě na popisy míst.
Přesto byla zápletka zajímavá a neotřelá a rozhodně ve mně podnítila zájem, dozvědět se o Primkách ještě něco navíc a projít si znovu místa, která zde byla popsána.

12.02.2023 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Mohla by to být zajímavá detektivka - námět i pomalejší tempo bylo fajn, ale ty postavy... Ani s jedinou jsem se nedokázala ztotožnit a žádná mi nebyla sympatická a to snižuje mé hodnocení, jelikož jsem se kvůli tomu musela do čtení nutit.
Vzhledem k vysokému hodnocení od ostatních uživatelů zkusím od autorky ještě další knihu, ale nebýt toho už se k ní nevrátím.

17.09.2022 2 z 5

V jeho stínu V jeho stínu Audrey Blake

Miluji knihy odehrávající se ve viktoriánské Anglii (i když žít bych v té době určitě nechtěla) a tato kniha mi mou lásku zase o něco prohloubila. Příběh byl čtivý, zajímavý, se spoustou detailů z té doby a z tehdejší chirurgie.
V době, kdy ženy byly považovány spíše za "doplněk mužů" a mnoho dnes běžných věcí bylo naprosto neslýchaných, se objevuje sirotek Nora s velmi netradiční výchovou, která je zvídavá a touží pomáhat lidem, i když je její konání v podstatě protizákonné. Nora, doktor Croft i doktor Gibson mi byli (každý svým způsobem) sympatičtí a proto doufám, že se brzy dočkáme pokračování.

24.08.2022 5 z 5

Přežít Smrt není legrace Přežít Smrt není legrace Sebastian Niedlich

První díl jsem si zamilovala a byl spíše k pobavení. Druhý díl mě bavil o trochu méně a byl spíše k zamyšlení. Přesto určitě stojí za přečtení.
V podstatě z celého příběhu vyplývá jedno zásadní ponaučení: Smrt a Život jsou přirozenou součástí naší existence a není radno do toho řádu zasahovat.

"Člověk nemusí stále ve všem hledat nějaký hlubší smysl. Občas jsou věci prostě jen takové, jaké jsou. Zpravidla se nedějí z nějakých mystických důvodů."

"Není to smrt, která nás nechává trpět. Je to život. (...) Jenom živí lidé trpí, a zakusí tak svoji existenci ve všech jejích aspektech. Mrtvým je to jedno."

12.12.2021 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Kdysi jsem viděla film a ke knížce jsem se dlouho odhodlávala (hlavně proto, že mě trochu odradila kniha Říjnový seznam od stejného autora).
Musím říct, že mě mrzí, že jsem tak dlouho čekala, protože je to přesně ten typ knihy, který mám ráda. Myslím, že si může v klidu podat ruku s dnes tak populárními skandinávskými detektivkami. Co do zápletky a drsnosti se jim směle vyrovná.
Předpokládám, že to není mé poslední setkání s Lincolnem Rhymem ani s Jefffery Deaverem.

08.03.2021 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Autorka opět nutí čtenáře zamyslet se nad sebou a svými životními postoji. Jak je autorčiným zvykem, rozebírá nelehké a rozporuplné téma z pohledu několika osob.
I když si někdo může myslet, že dnes již rasismus (a s ním spojená diskriminace) nemusí být aktuálním tématem, není tomu tak. Stačí se pořádně zamyslet a možná si i vy uvědomíte, jaké skryté předsudky o druhých máte. A jak ukazuje autorka, skrytý rasismus (u lidí, kteří jsou sami o sobě přesvědčeni, že rozhodně rasisty nejsou) může být někdy ještě horší, než ten otevřeně přiznaný.

Malý postřeh z knihy: Když si koupíte náplasti, na kterých je nápis "skin = barva kůže" - jakou barvu ta náplast má? Možná, že je to barva vaší kůže, ale není to barva všech.

"Není nic sobečtějšího než snažit se změnit něčí mysl, protože ten druhý neuvažuje jako vy. Jen proto, že je něco jiný, neznamená to, že to nemá být respektovaný."

"Když nemůžete dělat velké věci, dělejte velké maličkosti velkým způsobem." M. L. King

22.03.2019 5 z 5

Zločin u kostela Zločin u kostela Mel Starr

V knize se člověk kromě řešení detektivní zápletky, dozví i dost o tehdejším lékařství, což je opravdu zajímavé.
Příběhy Hugha se Singletona mě hodně baví.

01.01.2019 5 z 5

Návštěvnice Návštěvnice Amanda Stevens

Celá série mě bavila, ale v tomto díle už mi přišlo vše až moc odpoutané od reality, takže jsem nucena dát nižší hodnocení.
Vztah Amelie a Johna mi paradoxně přišel v tomto díle spíš na obtíž a nějak mi nekorespondoval s dějem. Hlavně proto, že nikde nebylo pořádně řečeno, co vlastně John řeší a proč - nejspíš se jedná o "přípravu diváka na další pokračování".
Osobně nemám ráda knihy, které nemají ukončený děj, a tady jsem si na konci připadala, jako bych byla teprve v polovině knihy.
K sérii mě přivedlo téma restaurátorky hřbitovů, ale zde se o symbolech a dalších věcech, které mě bavily v předchozích dílech, moc nepsalo. Pokud vyjde další díl asi už ho číst nebudu.

06.11.2018 2 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Kniha mě velmi rychle začala bavit a trnula jsem spolu s Jasonem, co bude za dalšími dveřmi. Zajímavý pohled na (nejen) náš svět a na to, jak nás naše rozhodnutí utvářejí.

27.12.2017 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Velmi zajímavě a věrohodně napsaný příběh o části historie, kterou by spousta lidí nejraději popřela. Ačkoliv jsem si hlavní hrdinku moc neoblíbila, držela jsem palce, aby vše zvládla, jak nejlépe to půjde.

20.11.2017 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Jak vidí svět kolem sebe během války slepá dívka z Francie?
Jak jsou během války vychovávání chlapci v německých prestižních školách?
A co se stane, když se tyto dvě postavy nakonec setkají?

24.02.2017 5 z 5

Kytice / České pohádky Kytice / České pohádky Karel Jaromír Erben

Polovinu balad z Kytice jsem uměla jeden čas nazpaměť, protože mě baví. A i Erbenovy pohádky mají co do sebe.

24.02.2017 5 z 5

U téhle knihy si ráda odpočinu, protože je to takové milé a vtipné a nad spoustou věcí se člověk může i pořádně zamyslet (když bude chtít).

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Jelikož už nebylo třeba tolik představovat jednotlivé postavy (jako v prvním díle), bylo možno se více soustředit na samotné vyšetřování.
Někdy vyšetřovatelé přešlapovali na místě a nikam se neposouvali, ale dovedu si představit, že takhle nějak to může vypadat ve skutečnosti.
Musím říct, že si čím dál více zamilovávám Trippa a naopak bych propleskla Livelyho, ale to je vlastně správně, když v nás postavy vyvolají nějaké emoce.
Každopádně se moc těším na další díl.

09.03.2024 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Ke knize jsem se dlouho odhodlávala, ale určitě to stálo za to. Další klasická kingovka, která čtenáře vtáhne a nenechá, dokud knihu nedočte.
Ačkoli bylo od poloviny knihy jasné, kam to celé směřuje, nebylo jasné, jak se příběh vyvine a co přesně budou mít činy otce za následky.

24.07.2023 4 z 5