Zločin u kostela

Hugh de Singleton, lékař a bailiff na panství lorda Gilberta Talbota, stojí před novým záhadným případem. Noční strážný městečka Bampton je nalezen mrtvý nedaleko kaple svatého Ondřeje. Vše nasvědčuje tomu, že jeho smrt má na svědomí divoké zvíře, ale Hugh má jiný názor. Podrobné pátrání ho zavede na stopu dalšího zločinu. Detektivní román se odehrává ve středověké Anglii v oblasti Oxfordska....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268283/big_zlocin-u-kostela-dXG-268283.jpg 4116

Paměti Hugha de Singletona, lékaře 2.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

A Corpse at St Andrew's Chapel, 2009

Kniha Zločin u kostela

ludek.n

Druhý případ lékaře Hugha de Singletona z městečka Bomptonu míří mezi pytláky a vyděrače. Všechno odstartuje podivná smrt místního nočního hlídače. Celé vyšetřování se patřičně zamotává a komplikuje, když je přepaden sám Hugh, načež je pachatel tohoto činu nalezen druhý den v lese mrtvý. Hugh kromě toho že pátrá po zločincích, také úspěšně provozuje svou lékařskou praxi, spravuje panství lorda Gilberta a v neposlední řadě hledá lásku. Mel Starr je i v druhé knize Pamětí Hugha de Singletona stejně laskavý vyprávěč jako tomu bylo i u předchozího dílu. Detektivní složka je osou příběhu, okolo níž se oplétá barvité líčení každodenních slastí a strastí života obyvatel Bomptonu a okolí ve 14. století. Občas jsem se přistihl při kacířské myšlence, že mě tahle omotávka baví dokonce víc, než vlastní Hughovo pátrání, které je povětšinou věcí spíše náhody a šťastných okolností, než přiložením ruky k dílu. Občas totiž utečeme od zcela zjevných odpovědí, jen abychom se je nedověděli dříve než je nezbytně nutné a příběh tak mohl gradovat. Zločin u kostela je lehké a příjemné čtení, kterému nicméně chybí jiskra, aby se rozhořel plamenem.

Awča

Čteno bezprostředně po prvním díle, protože mě prostě příběh Hugha moc baví a byla jsem zvědavá, jak si povede nadále.
Zklamaná jsem nebyla, místy sice vyšetřování docházel dech, ale bavily mě popisy tehdejšího stylu života, jídel, neduhů a lékařských zákroků.
A ještě náznak romance! Snad si Hugh půjde za svým.
Líbilo se mi i poděkování a šikovný Glosář.
A závěr nedal jinak než že jdu rychle na další díl.

moudivlacek

Prima historická povídka. Hugh nyní bailiff lorda Gilberta vyšetřuje záhadnou smrt nočního strážného Alana. Hugh ale není Bond 007 ani Superman, a tak během pátrání má jeho hlava velké potíže.. a nejen díky myšlení. Každopádně i přes chyby v úsudku pomaloučku postupuje vpřed, i když časem se jeho pátrání a vyšetřování rozšiřuje o další zločiny a přestupky. Hugh během jedné návštěvy Oxfordu a na radu svého bývalého učitele se seznámí s mladou ženou Kate. Jenže jestli Hugh je začínající schopný bailiff, v lásce moc obratný není.
Ale Hugh se rozhodl na sobě zapracovat, a tak i vyšetřování i problémy najít si ženu (i za pomoci vyžádání pomoci od Boha) snad dojde cíle.
Zaujalo mě církevní a světské potrestání, jen si říkám, že spravedlivé moc nebylo. A ještě nutno dodat, že se moc těším na další díl s mistrem Hughem.

Elenče
12.12.2021

Mistr Hugh je již ve svém novém působišti jistější a kromě lékařské profese zase řeší i zločin. Líbí se mi to, co mnozí kritizují. Že se někdy chová až hloupě, jen pořád na někoho čeká. Vždyť to není profesionální policista ani detektiv, dle mého soudu právě tyto drobnosti dodávají příběhu na autenticitě. Oproti zmiňovanému VV, má autor mnohem větší cit pro mentalitu lidí středověku a především proto, jakou roli v jejich životě hrála víra. Jediná výtka k překladu. Obdělávání fazolového pole ve středověké Anglii? On ten bean byl asi bob, že - oblíbená součást středověkého jídelníčku.

Ava365
15.12.2020

Příběhy Hugh de Singletona mě baví. Prostředí středověké Anglie je dost pochmurné.

Lumír23
07.09.2020

Nemohu si pomoci, ale stejně jako Neklidné kosti, toto je echt moc dobré čtení. Hrozně mě to bavilo a už mám i třetí díl a těším se na poslední, ač mě rmoutí, že toho autor Mel Starr nevydal víc. A moc dlouho mi nedocházelo, proč mě ty knihy tak lákají, tak až magnetizují. Ale rozlousknul jsem to! Tady je svět ještě v pořádku!!! Má řád, směr, oproti dnešku minimum dekadence a zhýralost jen pro vrchních 1000. Tak to zní mě, samozřejmě je možné s tím nesouhlasit i proti tomu protestovat, ale to je asi tak vše...

Zdeniczka
11.06.2020

Druhý díl s mým oblíbeným mladým lékařem Hughem. Opět se dostáváme na již známá místa, potkáváme známé osoby, dozvíme se zase něco nového o tehdejší medicíně a k tomu je tu nový případ, který musí Hugh vyřešit. Příjemné čtení, i když tento díl v porovnání s prvním vnímám jako trošku slabší.

cukrovka
31.05.2020

Oddechové čtení. Autor dokáže skvěle popsat atmosféru a prostředí středověké vesnice. Také se dozvíme hodně o kuchyni 14.století a lékařství této doby. Příběh sám je ale dost rozvláčný a místy nudný. Hlavní hrdina se někdy chová až hloupě. Přesto si myslím, že knížka stála za přečtení.