Inkoustová stopa

Třetí vyprávění bamptonského bailiffa a lékaře Huga de Singleton se odehrává ve středověkém Oxfordu, kam Hugh přijíždí za dívkou, již si vybral za manželku. Místo odpočinku jej však čeká případ: někdo ukradl vzácné knihy mistra Wyclifa. Z krádeže se však brzy stává vražda a sám Hugh de Singleton se ocitá v ohrožení života. Z nebezpečných situací se dostává díky svému důvtipu a prozíravosti a také s pomocí věrného Arthura, který ho na cestách doprovází....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334247/big_inkoustova-stopa-nkX-334247.jpg 4.380

Kniha Inkoustová stopa

moudivlacek

Bailif a lékař Hugh se rozhodne více pokročit v namlouvání dcery obchodníka s pergamenem Kate, ale jeho bývalý učitel a přítel mistr Wyclif ho požádá o nalezení svých ukradených knih. A i když Hugh zpočátku se brání, jeho pán lord Roger mu dá svolení nejen k vyřešení záhady, ale i v námluvách Kate. A tak opět začíná dedukce Hugha, ale i útoky na něj. A tentokrát skončí v místech, kde mu jde vysloveně o život. Má při sobě Rogerova sluhu Arthura, sice není nejbystřejší, ale svaly má dobré. Je to skvělá dvojka. Rovněž Kate nestojí stranou a nejednou se postará, aby byl nejen Hugh naživu, ale i šel po správné stopě. Mile mě překvapilo zde chování lorda Rogera a scénky s ním jsem si plně užila. Takže - vyprávění poutavé, zajímavé, poučné a místy plné humoru. Kdo má rád historické poklidnější detektivky - poslužte si, neprohloupíte.

ludek.n

Potřetí máme tu čest s mladým a nadaným lékařem Hughem de Singletonem, který se tentokrát vydává do Oxfordu, aby pomohl svému bývalému učiteli a příteli mistru Wyclifovi nalézt ukradené vzácné knihy, a také aby se pokusil získat srdce krásné Katherine Caxtonové. I v tomto případě použil Mel Starr při výstavbě příběhu podobné schéma jako u předchozích knih, a tak není divu, když se onen ústřední detektivní motiv s poměrně primitivní zápletkou divže neztratí pod vrstvami vedlejších (a přiznejme si bez ostýchání, často mnohem dramatičtějších) jevů a událostí. Celé to pestré a bohaté prostředí oxfordských univerzit, kněžských seminářů, klášterů, šlechtických paláců i chudinských baráčků nám tu doslova ožívá před očima. Tady se odehrává zápas o duši, lásku, štěstí i o holý život. Chamtivost a osobní zášť proti čistému srdci, víře v Boha a touze po spravedlnosti. Hughovo pátrání po ukradených knihách se tím vším proplétá jako červená nit, aniž by se dralo nějak vehementně do popředí a dává tak prostor rozvíjet ostatní motivy. V pravou chvíli se pak znovu, klidně a rozvážně, ale naplno a bezprostředně, přihlásí o čtenářovu pozornost. Řekl bych, že Inkoustová stopa o stupínek převyšuje své předchůdce.

Awča

Příjemné čtení, jsem ráda, že mám možnost číst celou sérii najednou.
Hugh se přesunul na chvíli do Oxfordu, což je osvěžující změna.
Příběh obsahuje více akce a kromě detektivní zápletky i milostnou. Opravdu jsem byla zvědavá, jak to dopadne.
Moc se mi líbí obálky všech knih série.

Sansli
11.08.2021

Historické detektivky se mi líbí a upřímně, podívat se do středověké Anglie mě hodně lákalo. A nebylo to jen tím prostředím, ale moc se mi líbil i příběh. Je to pěkně vyprávěné, trochu pomalejším tempem, ale to mi vůbec nevadilo. Také není těžké si oblíbit hlavní postavy v čele s Hughem a držet jim palce. Určitě si přečtu další:)

Kanylka
02.06.2021

"Prasata se hodně podobají lidem. Nebo možná lidé prasatům: Málo přemýšlíme, jak draho nám zítra mohou přijít dnešní slasti."
Dobré čtení.

heczek
25.05.2021

Příjemné a klidné čtení s dějem zasazeným do středověké Anglie, jejíž prostředí je krásně vykresleno. Příběh má pomalejší tempo, ale k historické době se to hodí.

Dela111
31.03.2021

Historické detektivky mají své kouzlo, takže si občas ráda nějakou přečtu. Tady mě baví dobové reálie středověkého slovutného Oxfordu a drobný náhled do života v té době.

Hlavní postava a současně vypravěč Hugh vyšetřuje tentokrát krádež vzácných knih, ale aby to neměl tak jednoduché, ocitá se v ohrožení života i kvůli výběru své budoucí manželky. Není totiž sám kdo se zakoukal do sličné dcery místního obchodníka Kate ;-).

Celý příběh má sice pomalejší tempo, ale ono tak nějak odpovídá té době dávno minulé. Pro mne to bylo příjemné oddechové čtení a ve svém žánru je hodnotím jako průměrné.

martina.culik
31.10.2020

K této sérii se ráda vracím, protože mě baví jak postavy tak děj.

"Modlitby lze nabídnout lacino. Od lidí vyžadují málo úsilí a od Boha hodně."

"Prasata se hodně pobodají lidem. Nebo možná lidé prasatům: málo přemýšlíme, jak draho nám zítra mohou přijít dnešní slasti."