Marluksa Marluksa komentáře u knih

Řezník a střízlík Řezník a střízlík Alaina Urquhart

Čistě ze zvědavosti, jsem se nechala zlákat, podobně jako u Kopíráka, obálkou, anotací a doporučením.
Každopádně je to kniha, která má v sobě snad všechno možné. Překlepy počínaje, čtivostí konče .
Samotný příběh není marný. Všechno už bylo vlastně jednou napsáno, jde o to, zpracovat to jinak.
Chvílemi mě strašně bavila, ale počáteční nadšení střídalo zklamání, a pak zase "hurá" je to skvělé. Jakoby se autorka občas zasekla a následující kapitolu do příběhu prostě nějak vtěsnala - buď to čtenář přeskočí nebo přečte - co kdyby tam byla nějaká extra brutální chvilka.
Občas byla, ale čekala jsem víc. Na debut to není špatné, milovníci thrillerů si ovšem nijak zvlášť nepošmáknou.
Strašně jednoduše psané. Všechno moc "narychlo". Druhá část už mi přišla doslova překombinovaná. A konec?
Uvidíte sami, až dočtete
Každopádně doporučuji i tak, slupla jsem ji najednou.

09.07.2023 4 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Uf!
Boží. Dokonalé.
Hurá!
Našla jsem novou Simonu Monyovou.
Jsem naprosto uchvácena stylem, jakým autorka píše. Ty metaforické procesy...
Ta dlouhá a dokonalá souvětí dávající smysl.
Emocemi nabitá kniha. Chvíli slzy na krajíčku, pak nezadržitelný smích.
Má to spád. Grády. Uvěřitelnost.
Jen ten konec mě trochu zmátl.
Dlouho jsem kolem ní chodila, ostatně ta podoba jména... Monogram...
Teď nastal ten správný čas. A já ji slupla jak malinu.
První a určitě ne poslední kniha od M. L.
Určitě doporučuji všem.
5*****

06.07.2023 5 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Ani tentokráte intuice nezklamala.
Velmi příjemné překvapení, autora určitě připisuji na seznam oblíbenců.
Kniha se čte velmi dobře. Bez zbytečné omáčky, což oceňuji nejvíce, autor jde rovnou k věci. Má to spád a nuda se nekoná. Neustále se něco děje, rozhodně to není předvídatelný příběh. Do posledních stránek je o pravidelnou dávku napětí postaráno a prakticky vůbec netušíte, jak to dopadne.
Duchařiny moc nemusím, ale tohle je vskutku parádička.
Absolutní třešinkou na dortu jsou obrázky perfektně zpracované a zapadající přesně tam, kam autor zamýšlel. A čtenář si zaručeně vychutná každý další odstavec.

24.06.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

První kniha, kterou jsem od A. M. četla a mám z ní velmi rozporuplné pocity.
Čtivé, strohé a zároveň květnaté, přímo k věci. Líbí se mi autorčin styl. Chvílemi neuvěřitelné, stupidní, naivní, a z toho se nemůžete zbavit dojmu, že osud cácory se v minulosti otřel i o vás. Ať už přímo či z vyprávění - jedna paní povídala.
Život je boj. A cácor jsou na světě stovky. Tisíce. Bohužel s podobným údělem.
Kniha mi vůbec nepřijde drsná. Drsné je gró příběhu. Smutné. Šokující. A autorkou zajímavě zaobaleno, což jako čtenář oceňuji.
Jelikož to není můj oblíbený žánr, těžko hodnotit či doporučit.
Neurazí, neznudí ani nenadchne.

23.05.2023 3 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Nejděsivější krimi thriller roku??? Vážně?!
Jedni ho milují, druzí zatracují. Je velmi zajímavé sledovat různé pohledy čtenářů.
A tohle na čtenáře jistojistě funguje. Kontroverze. Zvědavost. Důvod, proč si knihu pořídit. Velmi dobrý marketingový tah - aneb špatná reklama taky reklama.
Za mě ale velké zklamání. Očekávala jsem dokonalý thriller plný zvráceností, šokujících momentů a děsivých okamžiků. Tak, jak obálka knihu propaguje.
Doufala jsem v propletenec postav, v děj a linii příběhu, která mi nedovolí knihu odložit. V pořádnou jízdu. Nic z toho se nestalo. Jen další utvrzení v tom, že nálepka Bestseller vůbec nic neznamená.
Oceňuji nápad autorky, nastoupit na "bolestnou vlnu" o které se nemluví a přece hýbe světem a tak nějak ji zasadit a použít v příběhu. Nicméně supr vzhled neznačí čtivý obsah.
Intuice mě navedla správně, pachatel odhalen velmi brzy. Překvapením bylo spolupachatelství.
První část knihy mě vůbec nebavila. Musela jsem se doslova nutit, abych dala šanci každé další stránce. Druhá část už se četla podstatně lépe, měla konečně trochu grády. Závěr mě vyloženě naštval, jelikož z něj vyplývá, že Kopírák bude mít nejspíš pokračování. To už opravdu číst nemusím.
Za přebal a čtivější části knihy dávám 3***

15.04.2023 3 z 5

Satan Satan Mario Mendoza

Hm.
Stručné. Věcné. Dokonalé dialogy.
Žádný zbytečný šum. Skvělý přebal knihy.
Co víc si přát.
Trochu jiná kniha. Jiný styl. Super! Nuda se nekoná. Ovšem nic netrvá věčně. Ani to počáteční nadšení.
Druhou polovinu knihy už jsem četla vyloženě z donucení. A ke konci i sem tam něco přeskočila. Strašně mě to nebavilo.
Možná špatný výběr knihy ve špatnou dobu. Souhra náhod.
Intuice výjimečně šlápla vedle.
Přesto má kniha poměrně vysoké hodnocení.

22.03.2023 3 z 5

Klikatá cesta Klikatá cesta Brian Freeman

Upřímně... jsem plná rozporuplných pocitů.
Byly chvíle, kdy jsem měla chuť knihu odložit (zvláště v okamžicích nadbytku zmiňovaných postav a klikatosti zápletky), ale také se našly momenty, kdy mě zvědavost nutila číst dál a dál.
Prosté vlnobití. Chvíli tak a chvíli onak.
Malý Fox versus velký Frost a pokaždé tu nakládačku projede??
Lombard? Vskutku nedohledatelný?? Není to už trochu moc?
Nemluvě o konci, který mě vytočil doběla!!
A to jsem si říkala, že pokračování už vážně číst nechci.
Každopádně je to prostě dobré. Čtivé. Napínavé. Kocour je bonus, což zvláště na čtenářky určitě zapůsobí.
Ale... zase jsem čekala podstatně víc. Mrazení v zádech. Husí kůži. Zadržený dech.
A ono nic.
Očividně jsem zabředla v Minierovkách, Boltonovkách, Theorinovkách, Jacksonovkách,... protože v tom furt hledám něco víc. Chybí mi emoce a opravdovost. Neprožila jsem celý příběh jako obvykle. Celovečerák se nekonal. Jen záblesky.
Takže chce-li někdo zkusit dobrou sérii, pak můžu doporučit.

05.03.2023 4 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Obvykle nemám série v oblibě. Postavy se mi prolínají, návaznost je spíše na obtíž a sem tam mi "ujede nit".
Čtenářský zážitek je jaksi ochuzen o bezprostřednost a jedinečnost samostatného příběhu, přesto, že se o samostatný příběh jedná. Začátek - konec. Něco mezi tím a hotovo. Žádné zbytečné úvahy a ujišťování se, zda jsem to vůbec pochopila správně.
Možná bych našla pár momentů tápání, zda čtu knihy ve správném pořadí, ale pro radost z četby tyhle vteřinové záchvěvy nejistoty mileráda přehlédnu.

Frost opět v akci.
Věcné, napínavé, zajímavé, lákavé, ale nic, co by mě doslova posadilo na zadek.
Žádné WOW!! se nekonalo. Žádná probdělá noc, protože teď prostě nesmím usnout!!
Čekala jsem mnohem víc.
Na druhou stranu jsem nadšena z posloupnosti příběhu. Žádná retrospektiva. Hurá.
Oceňuji absenci zbytečné omáčky i autorovu představivost. Z Frosta se nám vyklubal charismatický chlapík. Tak jsem zvědavá, co mě čeká v další knize.
Doporučuji, protože nuda se nekoná.
Určitě svou vlastní výzvu (přečíst komplet sérii najednou) dokončím.

28.02.2023 4 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Jakože jo.
Tohle je přesně můj šálek kávy.
Sympaťák ošlehaný životem, poměrně zajímavé téma i zápletka, která jakoby neměla rozuzlení.
Furt se něco děje. Napětí by se mnohdy dalo strouhat. Čtenář dychtivě hltá další a další stránky, protože musí být neustále v obraze. Zvědavost nás žene vpřed.
Skládačka do sebe pomalu zapadá, ale pak najednou zjistíme, že se běžné puzzle mění ve složitý hlavolam. A to je ještě půlka knihy před námi.
Poutavé, čtivé, uvěřitelné (až na pár momentů, kdy si skeptik hluboce povzdechne: "to jako vážně?")
Moc se mi líbí určité detaily a postřehy, díky kterým to autor čtenářům hezky dávkuje. Pozvolna a logicky.
Žádná zbytečná omáčka, má to šmrnc. Líbivé a poutavé.
Okamžitě pokračuji v sérii/2 Vnitřní hlas.

18.02.2023 5 z 5

Deníček psychiatričky Deníček psychiatričky Anna Moricová

Jsem nadšená
Naprosto dokonalá oddechovka, psána v přátelském módu. Zaručeně pobaví, poučí, potěší a správně naladí.
Taková bible pro případ nouze.
Protože, řekněme si upřímně, depka, stres a shon světem vládne. Ne každý má ten správný recept, jak z toho ven. A nejlépe hned teď. Okamžitě.
Autorka s nadhledem, uklidňujícím a zábavným způsobem (formou zápisků v deníku) čtenáři vysvětluje, že i lékaři (potažmo cvokaři) jsou jen lidé. Nic není tak, jak se na první pohled mnohdy zdá. Všední strasti a trable. "Lék na blbost" Jak s tím naložit. I nenormální je přece normální.
Co, kdy, kde a jak. Vždyť jsme jen lidé.
Strohé, neuvěřitelně čtivé a poutavé. Úsměvné. Vtipné. Poučné i naučné. Skvělé.
Vřele doporučuji.

09.02.2023 5 z 5

Sama proti všem Sama proti všem Brian Freeman

Uf!
Já mu doslova skočila na špek
Autor si dal vskutku záležet, aby čtenář tápal, zkoumal, přemýšlel, srovnával a odhadoval, co že je realita a kdy se hlavní hrdinka ocitá už mimo ni.
Nerozpoznatelné, skvěle podané, napětí by se dalo doslova ukrajovat. Přesto nenásilné a pozvolné vtažení do děje knihu přesouvá do kategorie "těžce odložitelné"!
Žádná zbytečná omáčka, jízda na horské dráze, kde v určitých okamžicích trpíte samomluvou, jelikož k tomu reakce na příběh automaticky svádí.
Nepředvídatelné a čtivé. Dokonale matoucí. Prostě super!

08.02.2023 4 z 5

Most sebevrahů Most sebevrahů Taylor Adams

Po fascinujícím úvodu přišlo trochu zklamání a rozpaky.
Jednak nemám v oblibě retrospektivní pohled prolínající se s přítomností, mnoho fontů najednou, a po prvotním záchvěvu dokonalosti o autorově umu jsem nabyla pocit, že druhá polovina knihy byla snad vytvářena jaksi za pochodu. Jakoby autor sám do posledního okamžiku nevěděl co si s postavami počít, aby čtenáře zaujal. Chvílemi nuda, chvílemi přehršel neuvěřitelných a často se opakujících momentů.
"Klišé americké horor story"
Pro mě dostačující počet postav, děj mírně předvídatelný.
Chválím množství dialogů, ty úplně miluju. Hezky přímo k věci. Žádné "udusané" odstavce. Naštěstí absence zbytečné omáčky.
Vskutku jsem čekala víc, protože prvních pár desítek stran jsem si myslela, že tohle bude naprostá pecka. Bohužel nebyla.
I tak ale můžu doporučit, určitě se najde nějaký "thrilleromilovník", kterého kniha nadchne.

05.02.2023 3 z 5

Utrpení těla Utrpení těla Monica J. O’Rourke

Jako čtenář snesu hodně, ale tohle bylo vskutku nechutné. Přečetla jsem ji z čiré zvědavosti, protože i takové knihy někdo píše. Někdo, kdo má neuvěřitelné rozměry fantazie, skoro žádné hranice a neutuchají studnici nápadů. Byť v takovém žánru. A i tohle se cení.
Obálka šokující, což naláká ke koupi spoustu zvědavců.
K samotné knize: ROZHODNĚ NIC PRO SLABÉ POVAHY!!
A kdo si troufne, musí počítat s notnou dávkou surovosti, nechutnosti a zvrácenosti. Autorka pravděpodobně čerpala z podobně laděných příběhů: Příběh O - Návrat do Roissy; Ostrov poslušnosti; Hotel rozkoší apod. jen v trochu "modernějším" pojetí.
Spoiler: dietní program pro boubelky, který nechcete zažít.
Těžko říct, jestli bych chtěla ještě někdy něco podobného číst. Doporučit můžu, rozhodnutí je na každém. A hodnocení? Asi radši žádné.

20.08.2022 3 z 5

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

Tohle je přesně typ knihy, kdy čtenář neuhlídá emoční projevy.
Jednoduše řečeno: WOW!!!

Moje první kniha od L.A.W. a rozhodně ne poslední. Jedete na vlně obav, pocitů, a dokonale vykresleného příběhu od první stránky až po poslední. Úplně mě dostala. Každý odstavec má smysl. Žádná hluchá místa, žádná zbytečná omáčka, prostě dokonalá jízda! Detaily, samotný příběh, postavy, všechno do sebe krásně zapadá. Autorka napětí dávkuje, a tak se čtenář dozví vše podstatné ve správný okamžik.
Brilantně stvořené dílo!
Vřele doporučuji a dávám 6****** z 5*****.
Tohle prostě každý milovník thrillerů musí mít!

19.08.2022 5 z 5

Iluze Iluze Camilla Läckberg

Tohle nešlo uspěchat, byť by k tomu samotný příběh sváděl. Některé dílo je třeba si vychutnávat pomalu. Uf!
Adrian Monk, Saga Noren, Patrick Jane...
Přesně tihle tři se mi vybavovali při čtení. Dokonalá partička dokonalých lidí. Nezávislých na sobě.
A samotná ILUZE?
Vzájemné propojení postav, stupňování napětí, občasný retrospektivní pohled, který odhaloval jen to, co měl...
Jedním slovem Famózní!! Autoři nasadili laťku hoooodně vysoko. Ať budu číst cokoli dalšího, vždycky se mikroskopicky alespoň na letmý moment vrátím k ILUZI. Hluboce psychologické dílo, všechny postavy vykresleny do sebemenších detailů. Tohle ve čtenáři zanechá pocit, že emoce jsou zatraceně důležité. Že emoce k životu patří. Ať už negativní, či pozitivní.
Kupodivu se kniha čte velmi lehce, je stravitelná, ale zanechá v nás extrémně hluboký zážitek. Jsem nadšená. Vřele doporučuji a na další díl se moc těším.
PS: Intuice nezklamala, pachatele jsem odhadla přesně už cca v polovině knihy.

25.05.2022 5 z 5

Ztracena v bílém šumu Ztracena v bílém šumu Javier Castillo

To byla, panečku, jízda!
Od začátku až do konce. Nemám ráda retrospektivní pojetí, ale v tomto případě jsem přimhouřila oko. Brilantně napsáno, dokonalé metaforické procesy, křivka napětí neustále poskakovala nahoru a dolů, živelné dialogy a chuť knihu za žádnou cenu neodkládat. Žádná zbytečná omáčka, žádný přebytečný šum, všechno někam směřovalo, autor věděl, čtenář tápal. Samotný příběh možná až tak famózní nebyl, ale styl, jakým byl napsán, jej povyšuje do kategorie top desítky mých oblíbených autorů. Další knihy si určitě nenechám ujít a vřele doporučuji!

21.05.2022 5 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Tak nějak to nebylo ono. Ne, že bych se při čtení vyloženě nudila, ale rozhodně jsem ji nehltala s neuvěřitelným zaujetím a chtivostí nutně pokračovat dál. Na můj vkus hodně otázek a zbytečně opakující se postřehy hlavní hrdinky. Kdyby měla kniha o 30 stran méně, nic se nestane. Očekávala jsem od knihy podstatně víc, ale po přečtení předchozích je mi jasné, že tohle je prostě autorčin styl. Nenásilný, silně psychologický, pozvolný, neděsivý, zamotaný, chvílemi nudnější, chvílemi čtivý. Takový zlatý střed.

19.05.2022 4 z 5

Pacient Pacient Sebastian Fitzek

Uf! První stránky mi připadaly poněkud "začátečnické" Ovšem později... To byla panečku jízda!
Fitzek prostě umí ve čtenáři vyvolat pocit touhy číst dál a dál, nepřestávat, tápat, očekávat.
Napětí nepolevuje, ale vzrůstá s každou další kapitolou. Dokonalý propletenec. Ještě teď přemýšlím nad tím, kde přesně mi unikla zásadní pointa příběhu. Kdo je vlastně onen pacient? Bez zbytečné omáčky, přímé, konkrétní, chvílemi děsivé. Tohle je přesně můj šálek kávy. Určitě doporučuji.

17.05.2022 5 z 5

Dívka na kolejích Dívka na kolejích Heather Gudenkauf

Uf! Doslova.
Naprosto famózní dílko s neočekávaným finišem (což mě teda trošičku zklamalo), ale v tomto případě je to jen detail.
Kupodivu mně nevadilo ani retrospektivní pojetí ani kapitolování, protože se pořád něco dělo. Tak jednoduché a tak skvěle napsané.
Barvitost vět. Žádná zbytečná omáčka. Perfektní vykreslení postav. Děj.

24.04.2022 5 z 5

Manželky Manželky Tarryn Fisher

Jak to zdárně začalo, tak to chaoticky skončilo. Prvotní nadšení vystřídalo zklamání. Přesně ten typ knihy, kdy na konci příběhu už ani nevíte čí jste. Někam to celou dobu směřovalo a ejhle... všechno je jinak, ale čtenář postrádá logiku a detaily, kdy že se to vlastně stalo??
Takže kdo je onen "blázen"? Jedna z postav nebo čtenář - doslova ztracen v překladu?

24.04.2022 3 z 5