Marekh Marekh komentáře u knih

Kořist Kořist Yrsa Sigurðardóttir

Autorka se řadí mezi „královny severské krimi“. Od autorky jsem před lety četl knihu PAMATUJI SI VÁS VŠECHNY, kterou jsem hodnotil průměrně a od té doby jsem další knihu nečetl. Po letech jsem se rozhodl přečíst autorčinu novou knihu KOŘIST, která se mi líbila mnohem více než předešlá zmíněná kniha.

V nehostinných podmínkách islandské pustiny se ztratí čtyřčlenná skupina turistů. Záchranářka JOHANNA a její kolegové z pátracího týmu jsou povoláni do akce

Na osamocené radarové stanici dochází k nevysvětlitelným událostem.

Kniha Kořist byla čtivá a mrazivá. Některé události jsem dokázal určit správně, jiné události byly překvapením.

04.10.2023 5 z 5

Těla Těla Klára Vlasáková

Hlavní postavou je MARIE (60 let, vdova), která bydlí v nájmu a přivydělává si hlídáním dětí a později péčí o starší lidi. Má dceru RÓZU, která se provdala za ŠTĚPÁNA. Róza pracuje v nakladatelství, čte rukopisy jiných autorů a radí jim. Také sama píše, ale do šuplíku.

Autorka v této knize zpracovává hodně témat vztahy (vztahy mezi mamkou a dcerou, vztahy mezi starší a mladší generací), mateřství, těhotenství, stáří, péče o seniory, revoluce 1989 a porevoluční vývoj v Československu, byrokracie na úřadech aj. Autorka zpracovala hodně témat na malém prostoru, ale myslím si, že zpracování zvládla dobře a při čtení se nad těmito tématy můžeme zamyslet. U jedné události jsem si říkal, že mohla Marie postupovat jiným způsobem.

Kapitoly se střídají z pohledu Marie a Rózy. První 3 úvodní strany byly přímo děsivé a já jsem si říkal, kam se bude ubírat tento román. Marie mě zaskočila svými činy, o kterých se dočtete. Z jedné strany může Marii hodně čtenářů odsoudit, ale z druhého hlediska se to dá pochopit.

Kniha se celkově četla dobře. Nejsem si úplně jistý, jestli jsem pochopil závěr knihy, ale snad ano. Přál bych si jiný závěr.

25.09.2023 5 z 5

Od autorky jsem už četl knihu SVĚDĚCTVÍ O ŽIVOTĚ V KLDR, která se mi líbila. Kniha MEZI DVĚMA KIMY /NA STUDIÍCH V KLDR/ se mi také líbila.

Autorka vystudovala koreanistiku a jako jedna z mála na světe se zúčastnila studijních pobytů v Severní Koreji na KIM IL-SONGOVĚ UNIVERZITĚ za vlády posledních vůdců KIM ČONG-ILA a KIM ČONG-UNA.

Musím se přiznat, že se mi pletou jména vůdců (Kim Il-song, Kim Čong-il a Kim Čong-un). Myslím si, že se jedná o zdařilou publikaci, pokud se chcete dozvědět nezkreslené informace o Severní Koreji. Život v Severní Koreji je velmi těžký a složitý po všech stránkách. Hlavním městem Severní Koreje je PCHJONGJANG, ve kterém je soustředěno veškeré bohatství země (moderní mrakodrapy, luxusní restaurace a obchody, drahá osvětlení, nablýskané ulice). Ostatní města a vesnice jsou na tom mnohem hůře (ošuntělé paneláky, místo asfaltových silnic je udusaná hlína). V 90. letech postihl Severní Koreu hladomor, což bylo hrozné.

Zajímavé byly také informace o historii Severní Koreje - o okupaci Koreje Japonci (1910 1945) a korejské válce (1950 1953).

Kniha obsahuje PROLOG a je rozdělena do 4 částí: Kolejní život, Každodenní život, Cesta z města a Propaganda a historie. V závěru knihy se nachází VÝKLAD POJMŮ, POZNÁMKY a LITERATURA. Určitě jsem rád za kapitolu Výklad pojmů a Poznámky. Autorka čerpala z hodně pramenů (Archivní prameny, Monografie, Internetové zdroje). Kniha obsahuje černobílé a barevné fotografie.

25.09.2023 5 z 5

Hrobník a dívka Hrobník a dívka Oliver Pötzsch

Jedná se o historickou detektivku. Děj knihy se odehrává ve Vídni v roce 1894.

Jedná se o druhý díl ze série HROBNÍK. První díl s názvem Hrobník se mi líbil a také se mi líbila kniha HROBNÍK A DÍVKA. Tuto knihu lze přečíst bez předchozího prvního dílu, poněvadž se jedná o samostatný případ. Vztahy mezi jednotlivými postavami jsou vysvětleny tak, aby to pochopil i čtenář, který nečetl Hrobníka.

Hlavní postavou je inspektor LEOPOLD VON HERZFELDT, který vyšetřuje případ zavražděného profesora (egyptologa), jehož mrtvola je nalezena v uměleckohistorickém muzeu. Je nalezena v sarkofágu jako mumie. S vyšetřováním případu mu pomáhá také hrobník AUGUSTIN ROTHMAYER a Leopoldova přítelkyně JULIE WOLFOVÁ, která je policejní fotografka.

Ve Vídni dochází také k brutálním vraždám mladých mužů, které se také snaží vyřešit Leopold. Mužům je uříznut penis s varlaty. Kromě toho je nalezena také mrtvola mladého ošetřovatele v zoologické zahradě.

LEOPOLD VON HERZFELDT má šlechtický titul, pochází ze Štýrského Hradce. Umí anglicky a francouzsky. Má židovský původ a ve Vídni je označován jako fricek, protože má skvělou výslovnost a je poznat, že nepochází z Vídně. Má bystrý mozek a smysl pro humor. Jeho mamka mu každý měsíc posílá peníze na přilepšenou. Leopold si nerozumí se svým tátou. Bydlí v malém bytě ve Vídni. Rád fotografuje, navštěvuje divadla a nóbl restaurace a kupuje si drahé obleky. Leopold prosazuje nové vyšetřovací metody v kriminalistice. Nelíbilo se mi, když si ho kolega v práci LEINKIRCHNER neustále dobíral ohledně jeho židovského původu a měl další nepatřičné narážky.

AUGUSTIN ROTHMAYER působí na první pohled jako morous. Pracuje na hřbitově a také píše knihu POHŘEBNÍ KULTY JEDNOTLIVÝCH NÁRODŮ. Napsal již knihu ALMANACH PRO HROBNÍKY. Vyzná se v pohřebních zvyklostech, ale také ve staroegyptských balzamovacích metodách. Stará se o jednu mladou dívku ANNU, která je sirotek a kterou má rád. Augustin hraje také na housle.

JULIE WOLFOVÁ je mladá žena, která žije v nevěstinci se svou dcerou SISI, která neslyší a nemluví. Vydělává si tancem a zpěvem v zakouřených vinárnách. Líbila se mi majitelka nevěstince U modrého dragouna ELLI a také BRUNO (vyhazovač u Dragouna), kteří pomáhali Julii a její dceři. Leopold Julii dohodí práci fotografky na policejním oddělení. Muži se na Julii dívají s pohrdáním, protože se domnívají, že žena nemůže vykonávat práci jakou dělá Julie. Pořizuje snímky zavražděných lidí.

Kniha se mi líbila. Kniha je čtivá a napínavá od začátku až do úplného závěru. Líbily se mi také zápisky z knihy Pohřební kulty jednotlivých národů, které se nachází střídavě na počátku jednotlivých kapitol. Líbilo se mi prostředí staré Vídně a také zoo ve Vídni. Dokázal jsem určit, kdo je pachatelem brutálních vražd, ačkoliv jsem si nebyl úplně jistý.

Na předsádce knihy se nachází MAPA VÍDNĚ, na počátku se nachází PROLOG a DRAMATIS PERSONAE (hlavní postavy, které v knize vystupují). V závěru knihy se nachází EPILOG a kapitola ČESKÉ VLIVY NA VÍDEŇSKOU NĚMČINU a DOSLOV, který obsahuje spoiler. Kniha má pěkný přebal.

V Doslovu jsem se dočetl, že zoologická zahrada u Prátru byla poprvé otevřena v roce 1863, ale po 3 letech provoz ukončila kvůli finančním problémům. V roce 1894 zahájila znovu provoz. Pořádala etnografické výstavy (předvádění lidí ve výbězích), což jsem nevěděl.

V knize se vyskytovalo docela hodně pravopisných chyb.

21.09.2023 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Autorka publikovala hodně odborných článků týkající se nervové soustavy. Pochází z Itálie, přestěhovala se do Ameriky. Získala doktorát z oboru neurovědy. Žila také v Německu a v Japonsku. Stala se profesorkou. Píše příběhy z akademického prostředí, poněvadž toto prostředí dobře zná.

Jedná se o romantickou komedii. Hlavní postavou je mladá žena OLIVE (26 let), která je doktorandka na Stanfordu. Jednoho dne políbí doktora ADAMA CARLSENA (34 let), mladého profesora, z kterého mají studenti obavy. Políbí ho z důvodu, protože chce, aby její kamarádka ANH viděla, že má nového partnera a mohla s klidným svědomím pokračovat ve vztahu s jejím bývalým partnerem. Olive se s Adamem dohodnou, že se stane jejím falešným přítelem. Brzy se koná velká vědecká konference a Olive má na této konferenci vystoupit. Dojde však k určité události, která ohrozí její budoucí kariéru..

OLIVE má zelené oči a hnědé vlasy, je svobodná a bez závazků. Pochází z Kanady. Plně se věnuje svému studiu. Její mamka bohužel zemřela na rakovinu slinivky, a proto se rozhodla ponořit plně do studia a provádět laboratorní výzkumy na onemocnění rakoviny slinivky, aby se včas odhalil výskyt a zachránili se tím lidské životy. Chce získat doktorát, v laboratoři je šikovná, avšak její slabinou je prezentovat své výsledky před ostatními lidmi. Kolem sebe má také kamarády doktorandy, které Olive mají rádi a ona je. Jezdí na kole. Má ráda dýňové latté a chipsy se solí a octem.

ADAM je mladý profesor, rovněž je svobodný a bez závazků, je vysoký, má tmavé oči a vypracovanou postavu. Doktorandi ho nemají rádi, protože je hodně přísný a jde z něj strach. Mnoho doktorandů ukončilo studium kvůli němu. Je otázkou, jestli je jeho chování vůči doktorandům správné, jestli by nepomohlo být k nim více vstřícnější a naslouchat jim, jinak formulovat zamítnutí jejich obhajoby. Jeho mamka pracovala jako velvyslankyně USA v Holandsku.

Olive a Adam hrají před ostatními divadlo, že spolu chodí, ale je to jen na oko. Každou středu se na chvíli setkají ve Starbucksu, aby se ukázali mezi lidmi a setkávají se na dalších akcích. Postupně se čím dál tím více sbližují a Olive zjišťuje, že Adam není tak hrozný, jak se na první pohled zdá..

Líbilo se mi, že se kniha odehrává ve vysokoškolském prostředí. Nahlédneme do prostředí vysoké školy, jak to chodí při doktorském studiu včetně přidělování grantů a všechno z této oblasti.

Kniha obsahuje také hodně humoru. Kniha obsahuje také erotickou scénu, které se mohla autorka vyhnout, anebo ji nemusela popisovat do takových podrobností. Kniha obsahuje také bonusovou kapitolu (bonus k patnácté a šestnácté kapitole), která popisuje erotickou scénu z jiného úhlu pohledu.. Myslím si, že tuto bonusovou kapitolu si mohla autorka odpustit. V knize se také vyskytují vulgarismy, ale naštěstí jich není mnoho.

V knize se nachází také ukázky e-mailů a chatová komunikace.

Kniha obsahuje PROLOG a EPILOG. V závěru se nachází POZNÁMKA AUTORKY a PODĚKOVÁNÍ. Na počátku každé kapitoly se nachází hypotéza.

V Poznámce autorky jsem se dočetl o federálním zákonu HLAVA IX, který zakazuje jakoukoli formu diskriminace s ohledem na pohlaví. Řeší situace zahrnující různé přestupky (nepřátelské pracovní prostředí, sexuální obtěžování a útoky). Hlava IX je dokumentem, který garantuje rovný přístup ke vzdělání a chrání studenty i zaměstnance proti diskriminaci na základě pohlaví.

Celkově se kniha četla dobře. Knihu hodnotím na 90 %.

12.09.2023 5 z 5

Sametový rozvod Sametový rozvod Jana Karšaiová

Autorka je Slovenka, knihu napsala v italštině a následně byla kniha přeložena. Knihu jsem přečetl na jeden zátah.

Hlavní postavou je mladá žena KATARÍNA, která přijede na Vánoce roku 2005 za svou rodinou do Bratislavy. S její mamkou si příliš nerozumí. Její táta ztratil zaměstnání (učil dějepis na průmyslovce) a propadl alkoholu. Její starší sestra DORA odjela roku 1998 do Ameriky. Její bratr JOJO je chápavý, ale musí se věnovat vlastní rodině. Katarína se provdala za Čecha EVŽENA, který už 2 měsíce nespí doma. Katarína vystudovala filologii. Má kamarádku VIERU, která se rozhodla studovat v Itálii.

V knize se dočteme o tom, jak se seznámila Katarína s jejím mužem Evženem, dočteme se o jejich svatbě, o střípcích z jejich dětství. Mrzelo mě, že si Katarína nerozuměla se svou mamkou a že mezi nimi vládla napjatá atmosféra. Líbilo se mi, že Katarína psala e-maily své sestře Doře do USA a že zůstaly v kontaktu. Některé situace byly smutné a nepředvídatelné. Jak nakonec dopadne vztah mezi Katarínou a Evženem? Zůstanou spolu, anebo si každý půjde svou cestou? O tom se už dočtete v této knize.

Rozchod mezi hlavní hrdinkou a jejím manželem je paralelou sametového rozvodu mezi Českem a Slovenskem.

Kniha se mi líbila včetně tématu rozdělení Československa na 2 samostatné státy Česko a Slovensko. Po 75 letech se tyto státy rozdělily a Česko vzniklo 1. 1. 1993, taktéž Slovensko 1. 1. 1993. Myslím si, že toto rozdělení byla obrovská chyba a je škoda, že o tom rozhodovali politici (Klaus, Mečiar). Zastávám názor, že o takto důležité události měli rozhodovat lidé v referendu. Myslím si, že by se lidé rozhodli pro zachování Československa, což by bylo jedině dobře. Vždyť tyto státy jsou si velmi podobné jak kulturou, tak jazykem a lidé z těchto zemí se navzájem navštěvují a mají k sobě nejblíže.

Mezi lidmi se mluvilo o různých důvodech k rozdělení Československa. Například že Češi chtěli poroučet Slovákům, a jiní zase vinili Slováky, že začali být nacionalističtí. Slovenský jazyk a kultura se vyvinuly později než ty české a nikdy se skutečně nepromísily. Čechů byl téměř dvojnásobek a Slováci byli v Československu ekonomicky a kulturně slabší. Mezi lidmi kolovaly také nemístné vtipy, např. V roce 2012 bude konec světa a víte, kdo se zachrání? Slováci, protože jsou třicet let pozadu. Vzpomínám si na babičku a dědu, kteří pocházeli ze Slovenska a kteří se později nastěhovali do Česka do Karviné. Jednou se o tématu rozdělení Československa bavil táta s dědou a babičkou a táta nadhodil, že by se mohlo stát, že dojde k rozdělení, že se vytvoří hranice a budou muset předkládat cestovní pasy, aby mohli vstoupit na území Slovenska. Táta ještě netušil, že k tomu skutečně dojde, o ničem takovém se ještě nemluvilo, ale možná měl nějaké tušení, kdoví. Každopádně děda, když slyšel tátova slova, se smál, až se za břicho popadal. Netrvalo to dlouho a k rozdělení došlo. Vím, že mnoho lidí, kteří bydleli v pohraničí, byli z tohoto rozhodnutí nešťastní a nemohli se s tím smířit a měli navíc starosti.

Kniha vyšla v nakladatelství Odeon, což znamená pro čtenáře náročnější četbu. Tato kniha se však četla dobře a pochopil jsem, co chtěla autorka vyjádřit. Kniha obsahuje také DOSLOV (Rozvod jako cesta k emancipaci), což oceňuji u tohoto nakladatelství.

11.09.2023 5 z 5

Kočky a jiné příběhy o strachu Kočky a jiné příběhy o strachu Milada Mašinová

Kniha obsahuje 6 povídek: Rudolf a Zběsilé srdce, Legenda o matce a moři, Funkční model šicího stroje, Katarze koexistence a blasfemismus, Orla, Kočka.

Tématem povídek je láska ve všech podobách sourozenecká, rodičovská, milenecká, žárlivá, sobecká, majetnická i sebestředná. Povídky mají hororově laděnou atmosféru.

Nejobsáhlejší povídkou je povídka KOČKY. Tato povídka vznikla jako bakalářská práce na Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze.

Celkově se mi kniha líbila. Bylo to velmi zvláštní čtení. Připomínalo mi to styl Franze Kafky. U jedné povídky jsem asi nepochopil její vyústění.

Kniha obsahuje pěkné ilustrace.

Kniha je vhodná pro čtenáře od 15 let.

09.09.2023 5 z 5

Pouť k branám Orientu Pouť k branám Orientu Nicolette Havlová

Autorka navštívila 40 zemí světa. Má zkušenosti s průvodcováním v horách, žila také ve vlastnoručně přestavěné dodávce. Několik let strávila v Anglii a v Austrálii. Pochází z Havířova, což je nejmladší město v Česku. Je vegetariánka.

Autorka ušla pěšky z Havířova do Istanbulu 2025 km během 104 dnů. Prošla několika státy Slovenskem, Maďarskem, Rumunskem, Srbskem, Bulharskem a Tureckem. Pro Banát, což je česká vesnice v Rumunsku, uspořádala sbírku. V Bulharsku se k ní přidala fenka, kterou pojmenovala SVILI a která autorku doprovází do Turecka. Autorka si už pejska ponechala. Autorka měla původně v plánu jít také přes Řecko, ale nakonec tímto státem nešla.

Autorka prokládá své zážitky z cest deníkovými záznamy z minulosti. Tímto způsobem se o autorce dozvíme hodně osobních informací. Některé informace byly pro mě překvapivé, vůbec jsem je neočekával. Ačkoliv se u autorky během jejího putování objevily nějaké zdravotní problémy, nevzdala to a pokračoval dál v cestě, což se mi líbilo.

Cestopis byl skvělý, čtivý, moc se mi líbil a ani na chvíli jsem se nenudil. Autorka oplývá také humorem a dokáže si udělal legraci sama ze sebe, na nic si nehraje. Z knihy jsem se hodně informací dozvěděl a měl jsem neodolatelnou chuť navštívit místa, kterými prošla. Líbilo se mi, že autorka při putování Slovenskem zachovala slovenské věty při setkání se Slováky. Když se cestopis blížil ke svému závěru, přál jsem si, aby ještě pokračoval, aby se autorka ještě rozhodla vydat na nějakou cestu, kterou nám popíše, ale bohužel se tak nestalo. Autorka byla také smutná, když se blížil závěr její cesty.

Autorka mě nalákala, abych navštívil Rumunsko a Turecko, případně další státy. Cestovat pěšky není určitě jednoduché, ale z druhé strany to člověka nepochybně obohatí o nové zkušenosti a poznatky. Myslím si, že cestování pěšky není pro každého a já bych asi takovou cestu nezvládnul. Musí být skvělé poznávat různá místa, setkávat se s lidmi a navazovat nová přátelství, přespávat na různých místech, ochutnávat místní kuchyň a objevovat kulturu navštívených zemí. Cestování tímto způsobem přináší také různá nebezpečí. Autorka se například setkala s potulnými psi, kteří byli nebezpeční a také s lidmi, u kterých měla nepříjemné pocity.

Kniha je pěkně graficky zpracovaná. Kniha má pěkný přebal. Kniha obsahuje hodně barevných fotografií a ilustrací. Deníkové záznamy jsou vytištěny zeleným písmem a kurzivou. Na předsádce se nachází mapa států, kterými autorka prošla. V závěru knihy se nachází DOVĚTEK, ULTRALIGHT VYBAVENÍ NA PĚŠÍ POUŤ DO ISTANBULU, PODĚKOVÁNÍ a POUŽITÁ LITERATURA.

Kniha POUŤ K BRANÁM ORIENTU je autorčina prvotina a tato kniha patří mezi nejlepší cestopisy, které jsem přečetl. Doufám, že autorka nezůstane pouze u této knihy a časem se vydá na další pouť a své zážitky popíše v další knize.

09.09.2023 5 z 5

Opožděné reportáže Opožděné reportáže Ladislav Mňačko

Jedná se o první přečtenou autorovu knihu. Vzpomínám si, že jsme se o tomto autorovi učili na základní škole. Na střední škole jsme se o něm nezmínili, což je škoda. Autor je známý především knihami SMRT SI ŘÍKÁ ENGELCHEN a JAK CHUTNÁ MOC.

OPOŽDĚNÉ REPORTÁŽE jsou reportáže o nespravedlnostech, které obracely naruby osudy lidí v 50. letech v Československu.

Kniha obsahuje 11 reportáží (povídek). Na počátku knihy se nachází Úvod, ve kterém autor uvedl, proč se rozhodl napsat tuto knihu. Autor byl komunista, ale uvědomoval si chyby, kterých se dopustili komunisté v 50. letech na nevinných lidech, kterým pak ničili životy včetně jejich rodin. Paradoxem je, že se jednalo také o lidi, kteří bojovali v 2. světové válce, přidali se k partyzánům, ničím se neprovinili, byli řádnými členy KSČ, a přesto přese všechno byli na těchto lidech páchány křivdy. Myslím si, že autor musel mít hodně odvahy, aby napsal a vydal tuto knihu, protože kniha byla vydána v roce 1963. Některé osudy lidí byly velmi smutné, tragické a nepochopitelné. V knize máme vykresleny problémy, se kterými se setkávali lidé komunisté, kteří byli na vrcholových pozicích a museli je řešit.

Nejvíce mě oslovily tyto reportáže: Na hřbitově, Zahrada muk, Dva kamarádi, Svědek aj.

05.09.2023 4 z 5

Dcera zimy Dcera zimy Vladimíra Šebová

Dcera zimy je inspirována slovanskou mytologií. V této knize nalezneme staré bohy, legendy, mýty a také několik bestií (rusalky, mavky aj.). Lidé věřili ve staré bohy. Věřili ve 3 světy Prav, Jav a Nav. Věřili v boha hromu PERUNA, v boha dobytka a obchodu VELESE, v bohyni plodnosti MOKOŠ aj.

Autorka v Doslovu píše, že četla několik měsíců knihy o slovanské mytologii a panteonu, studovala odborné knihy a články a sledovala historická videa. Mluvila se Slováky a Čechy, ptala se na stará božstva, příšery a tradice svých přátel, kteří pocházejí z Polska, Bulharska a Srbska. Při psaní knihy ji pomohlo nespočet knih.

Hlavními postavami jsou MORANA a VESNA, které jsou sestry. Morana je bohyně smrti, kterou si dodnes v některých zemích lidé připomínají tradicí vynášení slaměné loutky, kterou potom pálí a hází do řeky, aby tím ukončili zimu a přivolali jaro. Vesna je opakem Morany, představuje mládí a život.

Morana se snaží zachránit Vesnu, která je uvržena do nekonečného koloběhu znovuzrození. Ve snaze zlomit prokletí protrpěly sestry celá staletí.

Jedná se o moderní fantasy. Kniha má 4 části. Kapitoly se střídají z roku 1775 a z roku 1187. Kniha je čtivá, nabitá dějem, akčností a dobrodružstvím. Myslím si, že tato kniha může směle konkurovat angloamerické literatuře žánru fantasy.

Kniha obsahuje Prolog, Epilog, Doslov a Poděkování.

Kniha má pěknou obálku. Časem si přečtu druhý díl z této série SYN PODSVĚTÍ.

05.09.2023 5 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Jedná se o románovou kroniku. Kniha má 3 části a má 2 dějové linie, které se střídají. Jedná se o autorův druhý román.

První dějová linie vypravuje o vysokoškolákovi PAVLOVI, který prožívá revoluci 1989 v Československu. Jeho táta je příslušník StB a spáchá sebevraždu..

Druhá dějová linie vypravuje o TOMÁŠOVI A ANEŽCE, kteří jsou zaměstnanci firmy Baťa a kteří se snaží uprchnout z Československa..

Autor píše velmi dobře. Je detailně popsaný revoluční rok 1989 v Československu. Zajímavé byly také informace o Tomášovi Baťovi, jeho firmě a zaměstnancích. Líbilo se mi, že Tomáš Baťa vytvořil prosperující firmu, měl výborné myšlenky, které promítnul do praxe a měl rovněž skvělý vztah ke svým zaměstnancům. Myslel jsem si, že jeho firma vyráběla jenom boty, ale jeho portfolio výrobků bylo rozmanité (pneumatiky, hračky aj.).

V knize jsou také popsány města Zlín (Gottwaldov), Uherské Hradiště a Luhačovice.

Kniha se celkově četla dobře.

ZAJÍMAVOSTI:

Ve firmě Baťa platila za první republiky zásada, že na týdenní nájemné podnikového domku si každý pracovník vydělá za 2 hodiny. Průměrný plat dělníků byl dvakrát větší než ve Francii. Do fabriky se každý rok hlásilo 160 000 zájemců o práci.

Každé dítě narozené Baťovu zaměstnanci dostalo 1000 korun, které se úročily v podnikové spořitelně, po dosažení plnoletosti se tam nahromadilo skoro 10 000.

Pozdrav ,čest práci' vymyslel Baťa a komunisti si ho pak přivlastnili.

Baťa stavěl pro své zaměstnance rodinné domy, jídelny, školy a nemocnice, dával jim vysoké platy a levné obědy.

Denně zpracoval kůže z 20 000 kusů dobytka.

Do Baťovy školy práce chodil např. EMIL ZÁTOPEK nebo MILOUŠ JAKEŠ.

03.09.2023 5 z 5

Maryčka Magdonova Maryčka Magdonova Vladimír Vašek

Tuto knihu jsem objevil zcela náhodou, když jsem si prohlížel knihy v knihovně.

Ilustrátorem této knihy je LUBOMÍR LICHÝ, který vydal přibližně 100 knih. Lubomír Lichý má rád černý humor.

Tato kniha je zpracovaná formou komiksu a nachází se v ní 5 balad: IDYLA VE MLÝNĚ, ONDRÁŠ, OSTRAVA, MARYČKA MAGDONOVA, BERNARD ŽAR. Balady vycházejí z knihy SLEZSKÉ PÍSNĚ, kterou napsal Petr Bezruč. Některé balady jsem si připomněl (Ostrava, Maryčka Magdonova a Bernard Žar), další balady jsem neznal nebo jsem je zapomněl (Idyla ve mlýně, Ondráš).

Vzpomínám si, že jsme se na střední škole museli naučit úvodní báseň ČERVENÝ KVĚT.

Bezručova poezie je svázána se slezským regionem. Je zde vykreslen obraz sociálního a národnostního útisku na Ostravsku, dále výzva k odboji, bída havířů, beskydských horalů, ovdovělých žen a sirotků, útisk uhlobaronů a jejich pomahačů.

Nacházejí se zde krátké verše, kontrasty, přímá oslovení a výzvy, věty zvolací. Využívá metafory, řečnické otázky, impresionistické obrazy přírody aj. Používá ironii, výsměch. V textu nalezneme nářeční prvky (kopalna, robit aj.), vliv polštiny aj.

Škoda, že se v této knize nenacházelo více balad (např. Kantor Halfar aj.)

Kniha má obdélníkový formát. Ilustrace jsou moc pěkné.

Na počátku knihy nalezneme PŘEDMLUVU Miroslava Jílka a PŘEDMULU Lubomíra Lichého. V závěru knihy nalezneme medailonek Lubomíra Lichého.

OSTRAVA:
Přijde den, z dolů jde plamen a dým,
přijde den, zúčtujem spolu!

01.09.2023 5 z 5

Krvavý náhrobek Krvavý náhrobek Anna Beatrix Bártová (p)

Od autorky jsem již četl více knih (GUTTA Z BUBNU, PROKLETÍ SCHWARTZOVY VILY, SEZNAMKA, TAJEMSTVÍ PRACHU A KRVE). Obdivuji, že autorka píše různé žánry historické romány, romantiku, mysteriózní romány, dětské knihy, detektivky a napsala už hodně knih.

KRVAVAVÝ NÁHROBEK je detektivka odehrávající se v malé jihočeské vesnici. Děj knihy se odehrává v létě.

Na hřbitově je nalezena brutálně zavražděná mladá žena. Policie požádá detektiva ERIKA BAUMANNA, aby jim pomohl s vyšetřováním tohoto případu. S vyšetřováním mu pomáhá také novinářka JULIE, která se s ním seznámí. Nezůstane pouze u jedné vraždy. Může tento případ souviset s vraždou, která se stala v dávné minulosti? Nebo může být pravdivá legenda o mstě zavražděného faráře? To už se dočtete v této knize.

ERIK vystudoval kriminalistiku, byl členem budějovické mordparty, ale v současné době je soukromým detektivem. Někdy má horkou hlavu a jedná impulsivně při vyšetřování, ale z druhého hlediska to přináší výsledky. Líbilo se mi, že rád vzpomínal na dědečka a měl na něj pěkné vzpomínky, které prožil v dětství. Erik je sympaťák a je empatický. Má rád nealkoholické pivo. Ačkoliv občas porušuje zákony, tak jsem přivíral oči, protože v danou chvíli to bylo nezbytné.

JULIE je mladá krásná žena, která je novinářka, ale není si úplně jistá, jestli je pro ni toto povolání to pravé ořechové. Spíše si vybrala tuto profesi kvůli rodičům, kteří si přáli, aby se stala žurnalistkou. Julie má ráda také fotografování. V některých situacích se chovala nerozvážně až jsem se nad jejím chováním pozastavoval.

Celkově se mi kniha líbila a četla se dobře. Byl jsem zvědavý, kdo stojí za brutálními vraždami. Přemýšlel jsem nad tím, v hlavě jsem si spřádal různé varianty, ale bohužel můj odhad nebyl správný. Děj detektivky je docela zamotaný, musel jsem se na čtení pekelně soustředit, ale všechno je nakonec dostatečně vysvětleno a dává to smysl. Líbily se mi také části z minulosti, které jsou napsány kurzívou.

Kniha má moc pěknou obálku.

31.08.2023 5 z 5

To jediné, co na světě zbývá To jediné, co na světě zbývá Erik J. Brown

Jedná se o postapokalyptický román (YoungAdult). Jedná se o autorovu prvotinu. Podle autorových slov je román smutný, děsivý a strhující. V minulosti jednotlivých postav jsou o covidu krátké zmínky, ale tím podobnost končí se superchřipkou, kterou se nakazili lidé a díky které vyhynula většinová populace.

Kapitoly jsou krátké, střídají se z pohledu Andrewa a Jamieho. Kniha byla čtivá a líbila se mi.

Hlavní postavou je ANDREW, který narazí na dům JAMIEHO. Andrew má zraněnou nohu a je hladový. Požádá Andrewa o pomoc.

Andrew je gay, má rád hudbu, rád sleduje filmy a vypravuje o nich a také má smysl pro humor. Jeho máma a sestra zemřely na superchřipku.

Jamison se společně se svou mamkou odstěhovali na chatu. Jeho mamka byla lékařka, naučila ho lovit zvěř, ale nemá rád lov. Na chatě žije sám, protože jeho mamka zemřela na superchřipku.

Andrew a Jamie odcházejí z chaty a hledají další civilizaci. Při svých toulkách zažívají nespočet dalších dobrodružství. Oba chlapci skrývají před sebou tajemství.

Nebyl jsem si úplně jistý, jestli tato kniha bude pro mě, protože téma knihy není radostné. Chvílemi mi to připomínalo covid, jeho průběh, následky a úmrtí ve velkém měřítku. Těmto knihám se spíše vyhýbám, ale nicméně jsem se do knihy začetl a líbila se mi. Byla napínavá od začátku až do úplného závěru. Přestože se jedná o apokalyptický příběh, je patrné, že světová populace by mohla být zničena a covid je toho důkazem, jakou bleskovou rychlostí se nákaza dokáže šířit a jaké zhoubné následky to pro všechny lidi může mít.

Kniha má pěknou obálku a je pěkně graficky zpracovaná. Kniha obsahuje Epilog, Poznámku autora a Poděkování.

25.08.2023 5 z 5

Zářivá noc hvězd a ledu Zářivá noc hvězd a ledu Rebecca Connolly

Kapitoly se střídají z pohledu kapitána ARTHURA ROSTRONA z lodi Carpahia a cestující z Titaniku KATE CONNOLLYOVÉ.

Titanic se potopil 15. 4. 1912. Zahynulo na něm 1 500 lidí, přežilo 705 lidí. Titanic byl označován za nepotopitelnou loď, ale bohužel narazil do ledovce. Vzpomínám si na profesorova slova z vysoké školy, který nám sdělil, že v oceli z Titaniku se vyskytovalo hodně síry a díky tomu se také snáze potopil. Na Titaniku byl nedostatek záchranných člunů.

V oblibě mám samozřejmě film TITANIC, který byl natočen v roce 1997 a hlavní roli ztvárnil Leonardo Di Caprio a Kate Winslet. Jak je v tomto filmu řečeno, Titanic z větší části postavili Irové. Film se mi líbil.

Jsem rád, že autorka ukázala také pohled kapitána Rostrona a jeho členů posádky lodi Carpathia, která vyplula na pomoc Titanicu. Kapitán byl rozvážný muž, spravedlivý, profesionální a pobožný. Jeho posádka ho měla ráda a jakmile se dozvěděl o katastrofě, kterou postihnul Titanic, ihned se rozhodl, že vypluje na pomoc Titaniku. Jel velkou rychlostí a v oceánu se nacházelo hodně ledovců, kterými musel proplout. Bylo to velmi nebezpečné, ale chtěl poskytnou co nejrychleji pomoc.

Kate cestuje třetí třídou na Titaniku. Naštěstí se jí podaří dostat na člun a přežít tuto katastrofu.

Nedokážu si vůbec představit, co všechno cestující museli zažít, když se Titanic potápěl a následně ho pohltily hlubiny oceánu. Někteří cestující měli štěstí a zachránili se, jiní lidé se utopili, anebo zemřeli na lodi Carpathia, která je vyvedla na břeh. Pro přeživší to muselo být velmi těžké, protože přišli o své nejbližší a museli se s nastalou situací vyrovnat a nesli si toto neštěstí po zbytek svého života.

Na počátku knihy se nachází mapa POZICE LODÍ POBLÍŽ TITANIKU, která je zajímavá tím, že poblíž Titaniku se kromě lodi Carpathia vyskytovaly také jiné lodě, které mohly Titaniku pomoci, ale neučinili tak. Například lodě Californian nebo Mount Tempel. Možná, že obdrželi hlášení o pomoc, ale měli strach vyplout bezprostředně po této katastrofě.

Na počátku knihy se nachází také POSTAVY, které se vyskytují v této knize. Mezi jednotlivými kapitolami nalezneme citáty samotného kapitána Arthura Rostrona, ale také jiných členů posádky a pasažérů lodi Titanic a Carpatia, což bylo fajn. V závěru knihy se nachází DOSLOV, černobílé fotografie, POZNÁMKA AUTORKY a PODĚKOVÁNÍ. Kniha má pěkný přebal.

Kniha se mi líbila a určitě doporučuji knihu k přečtení. Hodně nových informací jsem se dozvěděl. Autorka na knize pracovala velmi dlouhou dobu.

24.08.2023 5 z 5

Láska po španělsku Láska po španělsku Elena Armas

Jedná se o autorčinu prvotinu. Je to romantická komedie.

Hlavní postavou je mladá žena CATALINA MARTÍNOVÁ (28 let), která se přestěhovala ze Španělska do New Yorku. Je menší postavy, má dlouhé vlasy a hnědé oči. Pracuje jako inženýrka v jedné konzultační firmě. V této firmě pracuje také její kolega AARON BLACKFORD, kterého nemá v oblibě, protože se k ní chová povýšeně. Aaron je vysoký, má černé vlasy a modré oči. Je pracovitý, dochvilný, o svém soukromí nemluví.

Catalina má přijet na svatbu své sestry do Španělska, ale bohužel nemá žádného partnera, i když rodině tvrdí, že má přítele a že přiletí s ním. Aaron se nabídne, že Catalině pomůže a bude se vydávat za jejího přítele. Před její rodinou budou hrát komedii. Catalina s jeho nabídkou souhlasí, i když není jeho nápadem dvakrát nadšená, ale bohužel nemá jinou možnost, protože čas do svatby její sestry se krátí a za krátkou dobu není schopná si najít nové přítele. Navíc na svatbě její sestry bude také její bývalý přítel, se kterým se rozešla a který půjde za svědka sestřina manžela.

Trochu jsem cítil s Catalinou, která se propůjčila k této lži, protože pokud by přijela sama bez přítele, rodina a její přátelé by ji litovali, vyptávali by se, proč je sama a Catalina by se cítila špatně, připadala by si jako kůl v plotě. Z tohoto důvodu se rozhodla tak, jak se rozhodla, i když někteří čtenáři její rozhodnutí neschvalují a raději by se rozhodli jít s pravdou ven.

Podaří se Catalině utajit, že má přítele jen na oko? Proč se Aaron rozhodl Catalině pomoci a co bude za to chtít? Jak se bude vyvíjet vztah Cataliny a Aarona? Bude jejich vztah lepší mimo pracoviště? Podaří se prolomit ledy mezi Catalinou a Aaronem?

Rodina od Cataliny žije na severu Španělska, kde se během jednoho měsíce střídají 4 roční období. V knize se dočteme také o zvycích, které se konají na svatbě v její rodině.

V knize se vyskytují také španělské výrazy, které lze z kontextu pochopit nebo které jsou vysvětleny. V knize se nachází rovněž erotické scény, ale je jich minimum, což je určitě dobře.

Kniha je docela dlouhá, ale celkově se četla dobře. Kniha má pěknou obálku.

23.08.2023 5 z 5

Holka přes palubu Holka přes palubu Tessa Bailey

Hlavní postavou je mladá žena PIPER (28 let), která je influencerka na Instagramu. Má všechno nač si vzpomene, protože její nevlastní táta je velmi bohatý muž. Jenže jeho pohár trpělivosti přeteče a Piper se musí přestěhovat z Los Angeles do zapadákova, kde má pracovat v baru jejího biologického táty, který zemřel v minulosti. Sotva si na něj pamatuje, protože ji byly 4 roky, když ho naposledy viděla. Piper má mladší sestru, která se s ní odstěhuje. Líbilo se mi, že sestry držely spolu, vzájemně si pomáhaly a podporovaly. Piper se na tomto novém místě seznamuje s mužem BRENDANEM, který je námořní kapitán. Se svou posádkou loví královské kraby a ryby. Sestry se seznamují s novými obyvateli tohoto městečka.

Piper je sice na jedné straně rozmazlená žena a nemá představy o skutečném životě, protože žila jenom virtuálním světem. Na druhé straně je to žena, která dokáže pomoci ostatním lidem, což se mi líbilo. Je to chytrá a krásná žena, která bohužel si mohla dovolit úplně všechno, utrácela hromadu peněz za nákupy a její partnerské vztahy neměly dlouhého trvání. Není se čemu divit, když ji její rodiče dávali velkou volnost a nehlídali ji tak, jak měli. Když se přestěhuje na nové místo, musí se postarat sama o sebe, musí dokázat svému nevlastnímu tátovi a sama sobě, že je soběstačná, umí se o sebe postarat. Na novém místě dochází k řadě úsměvných situací a Piper si postupně uvědomuje hodně věcí, na které v minulosti nekladla zřetel.

Brendan je muž, který přišel v minulosti o svou ženu a často se setkává s Piper, protože přístavní městečko je velmi malé. Brendanova povaha je čestná, trpělivá, spolehlivá a stálá. Ve svém životě má rád stálost a nemá rád změny. Často se vydává plavbou lodí. Jeho cesty za úlovkem jsou náročné a někdy nebezpečné, obzvláště když je špatné počasí, je vítr, jsou bouřky a blesky.

Kniha HOLKA PŘES PALUBU je romantická komedie. Je to ideální kniha na léto, protože máme pěkné počasí, moře a svítí nám sluníčko. Kniha se mi celkově líbila, četla se dobře. V knize se občas vyskytují erotické scény, což mi trochu pokazilo dojem z četby, ale jinak jsem byl s knihou spokojený. Pokud by autorka tyto pasáže vypustila, tak si myslím, že by to bylo pro samostatný příběh lepší. Knihu hodnotím na 4,5*.

Holka přes palubu je román pro ženy, takže v knize nalezneme také romantiku, vztahy a také tajemství.

Podle údajů z databáze knih se má jednat o první díl ze série SESTRY BELLINGEROVÉ. Budu určitě zvědavý na další díl.

Kniha má pěknou obálku a celkově je graficky pěkně zpracovaná. Na obálce se mi líbí také zobrazení kraba. :)

21.08.2023 5 z 5

Jedná se o biografii českého herce, který natáčí filmy, vystupuje v divadle a také dabuje filmy. Autor má velmi pěknou barvu hlasu. Zajímavostí je, že autorova rodina vlastní pohřební službu. Jeho partnerem je MATĚJ STROPNICKÝ.

Zúčastnil jsem se přednášky Daniela Krejčíka společně s KAROLÍNOU ZOE MAIXNEROVOU na Světě knihy 2023.

Kniha NADĚLENÍ je moc pěkná. Je to milé a odpočinkové čtení. Zajímavé je, že Daniel se svým přítelem si koupili zámek Osečany na Sedlčansku a žijí v něm. V této knize je popsáno, co je vedlo k tomuto rozhodnutí, jaké rekonstrukce na zámku prováděli aj. V knize nalezneme humorné situace, ale také nám autor otevírá své srdce a svěřuje se čtenářům se svými pocity. Život není vždy růžový, jak to na první pohled může vypadat.

Líbí se mi, že se na zámku konají divadelní hry, kde vystupuje Daniel Krejčík a jeho partner a další herci. Líbí se mi také, že je možnost si prohlédnout tento zámek.

Kniha je pěkně graficky zpracovaná. Obsahuje hodně fotografií.

Knihu NADĚLENÍ si lze pořídit také jako audioknihu, kterou načetl Daniel Krejčík. Daniel Krejčík načetl také audioknihu POČKEJ NA MOŘE, kterou napsala VERONIKA OPATŘILOVÁ. Tuto knihu jsem četl a líbila se mi.

17.08.2023 5 z 5

Ten, co kráčí se Smrtí Ten, co kráčí se Smrtí Barb Rýdl

Jedná se o autorčinu prvotinu. Jedná se o fantasy. Hlavní postavou je SAM (49 let), který vyšetřuje případ nezvěstného šestnáctiletého chlapce. Jeho babička mu daruje truhličku, kterou nemá otevírat, jenže Sam je zvědavý a otevře ji. Tímto činem se v jeho životě objeví SMRT, se kterou zažívá různá dobrodružství..

V knize nalezneme různé fantasy prvky. Kniha má zajímavý příběh a myslím si, že na prvotinu to není vůbec špatná kniha. Autorka v Poděkování píše, že by se mělo jednat o trilogii. Tohle by měl být první díl.

Určitě musím pochválit ilustrace, které doprovází celou knihu. Na každé straně se nachází různé ilustrace, které se mi líbily. Kniha má také pěknou obálku.

14.08.2023 4 z 5

Hřbitov Hřbitov Ed Warren

Jedná se o strašidelné příběhy ze starého hřbitova v Nové Anglii, které se skutečně staly. Autoři jsou démonologové, kteří se zabývají zkoumáním paranormálních jevů. Nečetl jsem hororovou sérii V ZAJETÍ DÉMONŮ, ale nicméně o této knize jsem slyšel, takže jsem se rozhodl do knihy začíst.

Kniha obsahuje 2 části. První část tvoří PŘÍBĚHY ZE HŘBITOVA UNION CEMETERY a druhou část tvoří PŘÍBĚHY Z DALŠÍCH HŘBITOVŮ. Součástí knihy je také PŘEDMLUVA, EPILOG a medailonek o autorech. Kniha obsahuje také černobílé fotografie.

Kniha se mi líbila. Příběhy byly krátké, ale zato byly čtivé a mrazivé. Autoři se občas zmínily o nějakých základních pojmech z duchařské oblasti. Autoři také varují, že lidé si nemají zahrávat s temnými silami, nemají vyvolávat duchy apod. Může se to obrátit proti nim, i když ne hned.

Líbil se mi např. Příběh chtíče a vraždy, Zvláštní pocestný, Muž, který všechno věděl, Rozmluva se zemřelou aj.

Myslím si, že kniha se bude líbit všem čtenářům, kteří mají rádi strašidelné příběhy podle skutečné události.

Vzpomínám si na jeden příběh. Odehrál se na Slovensku a tento příběh nám popsala v dopise neteř od mé babičky. V jejich domě po určitý čas strašilo! Dopis byl velmi znepokojující. Neteř v něm vylíčila různé události, které se odehrály v jejím domě. Nakonec poprosila kněze, aby jejich dům vysvětil. Poté se v domě rozhostil klid..

14.08.2023 5 z 5