Kočky a jiné příběhy o strachu

od:


KoupitKoupit eknihu

Málokdy se redaktorovi poštěstí, aby ve spoustě nabídek, které přicházejí do nakladatelství, objevil perlu. Šest povídek studentky FAMU, oboru scenáristiky a dramaturgie, takovými perlami jsou. Mašinová je psala pro mládež, ale i dospělým uhrane autorčin chladný, jakoby odtažitý, precizní styl, který dodává příběhům neobvyklý, omračující nádech všudypřítomného strachu, obav, nepatřičnosti, podivínství a podivnosti. V centru dění stojí dětští hrdinové, mnozí už na prahu dospělosti, kteří jsou jako sirotci nebo s bezcitnými, sebestřednými, někdy až surovými rodiči odkázáni sami na sebe. Obklopuje je netečný, nesrozumitelný, citově prázdný, krutý svět dospělých a oni jsou mu vydáni napospas, a buď si v něm jakýmikoli prostředky najdou svou cestu a přijmou nepřijatelné, anebo zahynou. Mašinová vdechla příběhům skvělou atmosféru, a ačkoli nejsou zasazeny do konkrétní doby, při jejich četbě máte pocit, jako byste se dívali na krásný starožitný artefakt vystavený v přepychovém salonu honosné vily. Knihu doplňují působivé ilustrace mladé ilustrátorky Petry Josefíny Stibitzové....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/287063/kocky-a-jine-pribehy-o-strachu-PLk-287063.jpg 325
Žánr:
Povídky
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Přidat komentář
Měňavka
17. června

Knihu jsem úplně náhodou objevila v knihovně. Zaujal mne její název a tak jsem si ji odnesla domů. Nejprve jsem byla příjemně překvapená. Povídky mne zaujaly, jsou šokující, originální, výborně napsané. Ale u třetí povídky jsem se začala nudit a už se to do konce nijak nezměnilo. Také jsem čekala nějaké větší rozuzlení, pořádný závěr, ale nakonec to ve mě vzbudilo dojem, že to žádný pořádný konec nemá.

lenkaabooks
28. března

Nějak nevím, co si o knize myslet. Bylo to jiné, chvílemi šokující až nechutné. Mám ze čtení různé pocity, ale jedno vím jistě - znovu bych ji nečetla.

bubka
17. března

mně se kniha nelíbí, když se jedná o krev, je popisná, když se jedná o nekrvavou hrůzu, nějak se nepovedla. když srovnám s jinou povídkovou knihou hororu z domácí produkce, třeba s knihou Pavouk, který kulhal, je tahle méně než průměrná.

embi
19. února

Už několik dní nevím, co napsat. Chvílemi jsem jásala nad úžasnými nápady, chvílemi jsem chtěla odložit, protože jsem se bála číst dál, ale nedalo mi to. Určitě nejpřekvapivější kniha, po které jsem za posledních pár let sáhla. Morbidní? Kruté? Asi ano. Přesto plné touhy najít lásku, cit. Jen nevím, jak si s tím poradí mládež, které to má být určeno.

Nixa
14. února

Tak tohle opravdu ne. Čekala jsem něco jiného. Ze začátku se mi povídky líbily, ale později už to bylo tak trochu o ničem a nebavilo mě to. Morbidní, děsivé a hororové povídky by mi asi nevadily, ale tohle bylo divné! Dávám * za krásné ilustrace.

chanahd
19.03.2017odpad!

Pro mládež od 15 let? Rozhodně ne. Těhotná čtrnáctiletá, snažící se pěstmi do břicha zabít plod, desetiletá dívka čtoucí pornočasopis a za ní nahý starý chlap, vypíchnutí oka novorozenci jehlicí... Vše psané tak nějak odtažitě, jako by to bylo normální. Po dočtení zůstává jen pachuť hnusu.
A jsem poněkud zaražená, že je to zařazeno jako doporučená kniha dětem
http://www.nejlepsiknihydetem.cz/knihy-2016/155

čika
22.02.2017

pacilo sa mi to moc, naozaj stylovka a k tomu paradne ilustracie.

invocation11
28.10.2016

Všudypřítomná morbidita mi nevadila, s tím vědomím jsem do knížky šla. Nicméně na základě velmi pozitivních ovací jsem čekala nějaký opravdu literární skvost. A ten "wow-efekt" se u mně bohužel nekonal... Autorka má velikou představivost a opravdu spoustu skvělých nápadů a až se ještě trochu "vypíše", může být její další literární vývoj doopravdy zajímavý.

aktijnov
15.08.2016

Z té knihy jsem dost na rozpacích. První povídky mě zaujaly. Pak už to bylo pořád jen to samé - takové morbidní, brutální, divné...

cincina
03.08.2016

Kniha mě nejprve zaujala svou obálkou a hlavně svým názvem. Původně jsem si totiž myslela, že to budou právě nějaké povídky o kočkách... a nakonec tam byla povídka o kočce pouze jedna:D
Když jsem si přečetla anotaci, tak mě to velmi zaujalo a věděla jsem, že tuhle knihu si určitě přečtu. A také, že ano. Pustila jsem se do ní s nadšením a hltala jeden řádek za druhým.
Zkoušela jsem si tady najít nějaké recenze, ale kniha je nová, takže ještě tolik hodnocení nemá (ale to vůbec nevadí).
Překvapil mě styl psaní. Jasně, kniha je určená pro čtenáře starší 15 let (upřímně si neumím představit, že by tuhle knihu četlo třeba 10leté dítě :D). Ale povídky mě bavily a líbily se mi. Už tady někdo zmiňoval, že povídky jsou morbidní a s tím jednoznačně souhlasím. Některé momenty, kdy je kočičí mozek nabodnutý na jehlici, hlava rozlousknutá jako ořech... - jsou docela chuťovky. Ale mě na téhle knize zaujala právě ta morbidita. To byl ten důvod, proč jsem jí začala číst a dočetla jí až do konce. Těšila jsem se na každou povídku, protože v podstatě v každé povídce někdo umře, což je zvláštní :D Ještě jsem se nesetkala s takovým druhem knihy.
Takže já jí mohu jednoznačně doporučit!:)

Little_L
17.05.2016

Na základě výše psané superpochvalné recenze jsem čekala něco, co mě bude bavit. O to víc mě zděsil skutečný obsah knihy.

Příběhy nejsou ani tak strašidelné, jako spíš neskutečně morbidní. A byť osobně nemám problém s mozkem napíchnutým na pletací jehlici, s opakovanými popisy znásilnění holčiček už problém mám docela velký. A právě ve spojení s autorčiným odtažitým a nezúčastněným způsobem psaní jsou všechny tyhle věci ještě mnohem brutálnější.

Byť obvykle jsem názoru, že dopad kulturních médií na chování lidí se přeceňuje, tohle je přesně kniha, která by v mysli třináctiletého dítěte (proč ne, věkové doporučení 15+ stejně každý přeskočí) klidně mohla vzbudit přesvědčení, že některé věci jsou zcela v pořádku, i když v naší společnosti už snad proboha opravdu nejsou.

TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Autor a jeho další knihy

Milada Mašinová

Milada Mašinová
česká, 1988

Uživatelé mají knihu

v Přečtených33x
v Čtenářské výzvě9x
v Knihotéce3x
v Chystám se číst18x
v Chci si koupit2x
v dalších seznamech1x