Kočky a jiné příběhy o strachu

Málokdy se redaktorovi poštěstí, aby ve spoustě nabídek, které přicházejí do nakladatelství, objevil perlu. Šest povídek studentky FAMU, oboru scenáristiky a dramaturgie, takovými perlami jsou. Mašinová je psala pro mládež, ale i dospělým uhrane autorčin chladný, jakoby odtažitý, precizní styl, který dodává příběhům neobvyklý, omračující nádech všudypřítomného strachu, obav, nepatřičnosti, podivínství a podivnosti. V centru dění stojí dětští hrdinové, mnozí už na prahu dospělosti, kteří jsou jako sirotci nebo s bezcitnými, sebestřednými, někdy až surovými rodiči odkázáni sami na sebe. Obklopuje je netečný, nesrozumitelný, citově prázdný, krutý svět dospělých a oni jsou mu vydáni napospas, a buď si v něm jakýmikoli prostředky najdou svou cestu a přijmou nepřijatelné, anebo zahynou. Mašinová vdechla příběhům skvělou atmosféru, a ačkoli nejsou zasazeny do konkrétní doby, při jejich četbě máte pocit, jako byste se dívali na krásný starožitný artefakt vystavený v přepychovém salonu honosné vily. Knihu doplňují působivé ilustrace mladé ilustrátorky Petry Josefíny Stibitzové....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287063/kocky-a-jine-pribehy-o-strachu-PLk-287063.jpg 2.930
Povídky
Vydáno, Argo

Kniha Kočky a jiné příběhy o strachu

SenoraSalsa

Rozhodně to není knížka pro každého. Osobitý a hodně odtažitý styl ještě více umocňuje znepokojivou atmosféru. Povídky nejsou strašidelné, ale spíš hodně děsivé a donutí člověka se alespoň trochu zamyslet.

marketakraketak
29.05.2019

Tak asi takto, kniha na mě vykoukla v dětském oddělení v knihovně. Jsem zvědavec a na strašidelnou četbu nejsem, tak jsem si řekla,že toto snad zvládnu. Ovšem TOTO není dle mě četba pro děti, ano je tam doporučený věk 15( na vnitřní straně obalu).
Jak bylo výše uvedeno, některé počiny mohou být snad i naváděním ( těhotné děvče, ubližování zvířatům....)
Dočetla jsem do konce, ale poslední příběh byl dost zamotaný, ztrácela jsem se a upřímně pocity z přečtené knihy jsou velmi rozporuplné... Ale kniha je napsána velmi čtivě
Při vracení do knihovny se schválně zeptám paní knihovnice, zda četla ????

Měňavka
17.06.2018

Knihu jsem úplně náhodou objevila v knihovně. Zaujal mne její název a tak jsem si ji odnesla domů. Nejprve jsem byla příjemně překvapená. Povídky mne zaujaly, jsou šokující, originální, výborně napsané. Ale u třetí povídky jsem se začala nudit a už se to do konce nijak nezměnilo. Také jsem čekala nějaké větší rozuzlení, pořádný závěr, ale nakonec to ve mě vzbudilo dojem, že to žádný pořádný konec nemá.

lenkaabooks
28.03.2018

Nějak nevím, co si o knize myslet. Bylo to jiné, chvílemi šokující až nechutné. Mám ze čtení různé pocity, ale jedno vím jistě - znovu bych ji nečetla.

bubka
17.03.2018

mně se kniha nelíbí, když se jedná o krev, je popisná, když se jedná o nekrvavou hrůzu, nějak se nepovedla. když srovnám s jinou povídkovou knihou hororu z domácí produkce, třeba s knihou Pavouk, který kulhal, je tahle méně než průměrná.

embi
19.02.2018

Už několik dní nevím, co napsat. Chvílemi jsem jásala nad úžasnými nápady, chvílemi jsem chtěla odložit, protože jsem se bála číst dál, ale nedalo mi to. Určitě nejpřekvapivější kniha, po které jsem za posledních pár let sáhla. Morbidní? Kruté? Asi ano. Přesto plné touhy najít lásku, cit. Jen nevím, jak si s tím poradí mládež, které to má být určeno.

Nixa
14.02.2018

Tak tohle opravdu ne. Čekala jsem něco jiného. Ze začátku se mi povídky líbily, ale později už to bylo tak trochu o ničem a nebavilo mě to. Morbidní, děsivé a hororové povídky by mi asi nevadily, ale tohle bylo divné! Dávám * za krásné ilustrace.

chanahd
19.03.2017odpad!

Pro mládež od 15 let? Rozhodně ne. Těhotná čtrnáctiletá, snažící se pěstmi do břicha zabít plod, desetiletá dívka čtoucí pornočasopis a za ní nahý starý chlap, vypíchnutí oka novorozenci jehlicí... Vše psané tak nějak odtažitě, jako by to bylo normální. Po dočtení zůstává jen pachuť hnusu.
A jsem poněkud zaražená, že je to zařazeno jako doporučená kniha dětem

Povídky podivných
Mapa Anny
Mapa Anny

Milada Mašinová
česká, 1988

Kniha Kočky a jiné příběhy o strachu je v

dalších seznamech1x