manasx manasx komentáře u knih

Mezi svými Mezi svými Amos Oz (p)

Kniha na mě doslova vyskočila v knihovně pod nadpisem Čtenářská výzva - cena F. Kafky. Nějak podvědomě (ani nevím proč) se těm oceněným dílům bráním - asi, že budou moc složitá, intelektuální, že jim nebudu rozumět
Rozumnější jsem, vzdělala jsem se. Moc pěkné lidské čtení, myšlenky o základních životních principech. Běžně povídky nečtu, protože je to na mě moc krátký formát. Tady to ale byla přednost…. A ty konce povídek tak podněcující k zamyšlení, zapojení fantazie…. Skvělé. Určitě dohledám i další díla autora. Opět díky výzvě, že mě “posouvá dál”.

06.09.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Kniha byla velmi pěkně zpracovaná a čtivá. Zase nové téma k zamyšlení. Za knihou musí být ohromně moc práce, rešerší, studia tématiky atd. Autorka nezklamala, naopak drží si standard.
Chtěla bych napsat mnohem víc, ale nějak mi ty slova nejdou zformulovat. Je to silné a asi to budu ještě chvíli zpracovávat.

30.08.2022 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Kniha se, až na jednu část, dobře četla.... ale to téma je příliš vážné a těžké a některé popisy až děsivé :(

05.08.2022 4 z 5

Vášnivý svůdník Vášnivý svůdník Christina Lauren

Příběh se mi líbil - jinak se nevymykalo standardu. "Oddychové" čtení :)

05.08.2022 3 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Super formát s šíleným svědectvím. Bála jsem se, jak takovou knihu budu dlouho "louskat" a za dva dny bylo hotovo. Nedá se to moc odložit. Příliš vážné, zarážející, pobuřující, NEUVĚŘITELNÉ. Doufám, že si to přečte hodně lidí a hodně mladých lidí.

22.07.2022 5 z 5

Květ pouště Květ pouště Waris Dirie

Kniha nese pro západní svět obrovskou zprávu o životě v tak moc odlišné kultuře, že to prostě musí být zajímavé. Obřízku snad ani nekomentuji - bylo mi z toho dost nevolno a jsem ráda, že díky Waris se o tom začalo mluvit a začalo se nějakým způsobem jednat.
Každopádně kniha mě bavila v první polovině absolutně - na 100%. Informace o způsobu života v Somálsku a navíc o životě kočovné rodiny jsou úžasně zajímavé. Druhá polovina mě až tak nebavila... Vadil mi i způsob dialogů, vyjadřování, řešení konfliktů - přišlo mi to psané neuměle, snad jako by se to tak ani nemohlo odehrát. Ale nechci křivdit, třeba ano. Pokud by se jednalo pouze o první část knihy dám 5 hvězd, takto ubírám, tak tu část ze "západního" světa.

18.07.2022 3 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Četla jsem ji jako dítě a vůbec jsem si nepamatovala o čem je. Ani nevím zda jsem ji tenkrát dočetla. Nic. Pusto.
Nyní mě příběh zcela fascinoval. Nevím jestli děti, které by to četli by v současné době dočetli a zda by jim to něco říkalo. Myslím, že bez rodičů a doplňkových informací to ani nemohou chápat. Pro ně to musí být něco jako fikce... musejí k tomu znát souvislosti.
Mě jako, ženě ve středním věku, příběh úplně uhranul. To vnitřní napětí, kterou jsem celou dobu cítila, ta netrpělivost jak se to bude vyvíjet a jak to dopadne... Velmi silná kniha. Odkládám po dočtení se slzami v očích. Úžasné dílo.

30.06.2022 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Mnoho jsem se dozvěděla o tématu, o kterém jsem do té doby vůbec nic nevěděla. Pěkný literární styl. Příběh se hezky četl, vtahoval do děje a postupně vytahoval další karty se kterými se bude hrát.
Nikdy mě Řecko nelákalo, neměla jsem nutkání se tam jet podívat... teď už asi mám.

22.06.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Děsivé jak je to i nyní na světě někde aktuální, zoufalé v konečném důsledku!

09.06.2022 5 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Moc pěkně poskládaný děj, který mě nenechal knihu odložit. Hezky se to četlo... na jeden nádech :)

02.06.2022 4 z 5

Profesor Sympaťák Profesor Sympaťák Leisa Rayven

Velice mě baví autorčin styl a plynulost vyprávění. První díl se mi líbil více tím hlavním nápadem - a už tam byl konec předvídatelný. Tady toho bylo předvídatelného více, ale co... byl to super relax, shltla jsem to, nemohla jsem to odložit a i to dojetí na konci přišlo. Pohádka pro velké holky, u které se parádně odpočívá.

26.05.2022 4 z 5

Inkoust Inkoust Alison Belsham

Četla jsem prakticky hned po Tatérce, která mě svým spádem učarovala. Tzn. plynule jsem přešla do dalšího děje a jelo se dál, na té samé vlně.... Bavilo mě to. Jen mě mrzela změna v té romantické lince, která byla nastavená v Tatérce.... Už se těším na Balzamovače, jen si dám malou pauzu, abych se měla na co těšit :)

19.05.2022 4 z 5

Skutečná Skutečná Petra Nesvačilová

Kniha Skutečná je ve skutečnosti neskutečná. Pro mě to byl den a půl hlazení po duši, úsměvů, smíchu, mokrých očí a vlastních zapomenutých vzpomínek. Je tam tolik obyčejné lidskosti a obyčejných i neobyčejných myšlenkových pochodů. Kniha mi připomněla mnoho mého a ukázala, ze spousta věci se děje všem (a nebo aspoň ještě jednomu člověku) :)

12.05.2022 5 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Děj tak neuvěřitelně přirozeně plynul. Ani chvilka na nádech.... Některé věci byly "trošku" předvídatelné, ale zase bylo fajn to očekávání konce zda jsem se trefila... Pro mě první kniha od autorky a velmi milé překvapení. Určitě budu číst dál.

10.05.2022 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Takové ze života, jak to prostě chodí nebo možná spíš chodilo v nedaleké minulosti. Otázka je zda by to u jednoho páru trvalo tak dlouho. Přišlo mi to takové lidské a nepřekvapivé. Moje první kniha od P. Soukupové. Určitě zkusím další, ale asi na to nespěchám :)

03.05.2022 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Doslova ze všech stran se na mě hrnula doporučení na tuto knihu a já se tak bála, že to bude kniha o přírodě a to mě teda opravdu nebude bavit! :)
Takže musím říct, že za poslední roky je to nejlepší kniha jakou jsem četla - úžasný vyprávěcí styl, skvělé prolínání dějových linek, krásný příběh u kterého občas mrazí a který občas pohladí, no a o konci ani nemluvím.
No nevím, měla jsem ji půjčenou z knihovny a myslím, že si ji koupím.

25.04.2022 5 z 5

Božský milenec Božský milenec Christina Lauren

Tento díl mě bavil nejméně.

06.04.2022 2 z 5

Pan Romantik Pan Romantik Leisa Rayven

Ohromně jsem si příběh užila. Asi nejoriginálnější námět (romantické knihy), který jsem v poslední době četla. Úplně mě to pohltilo, nemohla jsem přestat číst. Takže kniha padla za jeden den. :)

31.03.2022 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

První cestovatelský cíl, který mne bohužel od začátku moc nechytil (asi proto, že destinaci znám osobně), dlouho mi trvalo se začíst, ale pak už mě to standardně chytilo. Konec možná trošku přitažený za vlasy, ale splňuje to atributy romantiky a to je důležité. Takové krásné pohlazení po duši.

31.03.2022 4 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Já prostě u paní Caplin nejvíce oceňuji ten přenesený cestovatelský zážitek. To propojení s kulturou, tradicemi, informacemi o jídle a památkách dané země. Je to třešinka na dortu romantického příběhu, který ačkoliv s očekávaným průběhem bez žádného zvláštního překvapení, byl milý.

31.03.2022 4 z 5