Květ pouště

Květ pouště https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/6479/kvet-pouste-6479.jpg 4 713 127

Květ pouště série

Životní příběh modelky Waris Dirieové. Strhující výpověď mladé somálské ženy, která si troufla vzdorovat osudu a uspěla. V pouhých třinácti letech uprchla Waris ze své rodinné komunity, protože ji otec s vyhlídkou na získání několika velbloudů hodlal provdat za velmi starého muže. Zbídačelá vyčerpávajícím pochodem pouští neměla na sobě nic než potrhaný šál ovinutý kolem těla, když se po strastiplné cestě konečně objevila v Mogadišu. Nezdolná dívka raději, než aby se vrátila domů, putovala po příbuzných, dřela na stavbě, nosila na bolavých zádech haldy písku a ruce si odírala do krve. Nakonec začala pracovat u zámožného strýce jako služka, a díky tomu se ve čtrnácti dostala do Londýna. Neuměla ani slovo anglicky, poprvé v životě viděla letadlo, a když se ocitla před letištní budovou Heathrow, právě padal sníh. Přesto s houževnatostí typickou pro příslušníky nomádského kmene, která je ve vyprahlé africké poušti podmínkou přežití, překonala všechna zrádná úskalí. Když se strýc s rodinou vrátil zpět do Somálska, zůstala v Londýně zcela sama a rozhodla se vybudovat vlastní život. Začala chodit do školy pro cizince, nastoupila jako uklízečka u McDonalds a pak se na ni konečně usmálo štěstí. Všiml si jí fotograf módních časopisů a neznámou cizinku zanedlouho kariéra v modelingu i u filmu proměnila ve světovou celebritu.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Desert Flower , 1998

Radka1911
Radka1911
11.02.2024 3 z 5

Zajímavá a hodně drsná autobiografie. Zajímavý životní příběh, styl psaní mě ale příliš nezaujal.

101evca
101evca
19.11.2023 3 z 5

Kniha má rozhodně velkou edukační hodnotu. Nese v sobě plno zajímavých informací o Somálsku a jejich kultuře, o děsivé ženské obřízce i obecně pro evropana nepředstsavitelném životě somálské ženy. Z literárního hlediska na mě kniha ale nezapůsobila. Je napsaná velmi jednoduše až bych řekla stroze. Hlavně dialogy na mě působily tak nějak nepřirozeně. Přesto velmi zajímavé čtení.
Čteno v originále

kamilk
kamilk
31.07.2023 4 z 5

Ak je všetko to, čo sa v knihe píše - a ja nemám dôvod neveriť - pravda, tak potom mala Waris v živote obrovské šťastie. Musela zaň však najskôr zaplatiť nepredstaviteľným utrpením. 85%

Jája92
Jája92
25.03.2023 4 z 5

Na první pohled mě upoutala krásná obálka. Vyprávění somálské ženy o jejím dětství v Africe bylo nesmírně poutavé, ale i bolestné vzhledem k otevření tématu ženské obřízky.
Přiznávám, že jsem autorku/modelku vůbec neznala.
Jen mi trochu vadilo přeskakování z minulosti do současnosti.

Dalia
Dalia
12.03.2023 5 z 5

Silný příběh. Viděla jsem i film, který bych hodnotila stejně vysoce jako knihu.

Alexxxka
Alexxxka
14.01.2023 4 z 5

Hodně silné kafe. Život nomádů je hodně zajímavý, dětství v poušti, kočovný život - krásně vykreslené.
Ženská obřízka ( v 5 letech!) tupou, špinavou žiletkou na nějakém kameni - HOROR! Že se to vůbec dovolí, děje se to pořád a pořád ( a ne u malého počtu dětí, žen ) - hrozné. :-(
Jsem ráda za to kde žiju a obdivuju každou ženu co si tím musela přejít, protože je to peklo moc si přeju ať se takové zvěrstva už nedějí...

Nofar197
Nofar197
27.11.2022 4 z 5

Kniha se místy poněkud táhne, ale to ji na kvalitě neubírá.

simona g.
simona g.
22.10.2022 5 z 5

Sáhla jsem po knize díky výzvě, nelituji. Rozhodně zajímavá, rozhodně stojí za přečtení. Pár malých částí mi přišlo maličko táhlých, ale ve finále je kniha jako celek rozhodně zajímavá a jedno z hlavních témat, které řeší (obřízka) je teda fakt nepochopitelné a brutální. Naštěstí není jen o něm, ale o více tématech, poselstvích, hodnotách, rozhodně neváhejte a čtěte, já nelituji.

monte
monte
21.10.2022 5 z 5

Kéž by to nebyl skutečný příběh

items
items
02.09.2022 5 z 5

Keby to nebol skutočný príbeh, tak neuverím :).
Ak by si každý z tejto knihy prečítal iba poslednú kapitolu, bol by svet o čosi krajší.

david6273
david6273
01.09.2022 3 z 5

Hrdinka nám odvypráví svoje dětství v Somálsku, které udalo ráz jejího života. Ženská obřízka, zásnuby v dětském věku, pokusy o znásilnění byli věci se kterými se nebylo možné smířit. Následuje útěk z domova a poté do Anglie, kde se pomalu rozjíždí kariéra modelky spojena s problémy v 'papírovém' manželství. Žena, která vybočila z nastolených tradic a otevřeně poukázala na zvrácenosti, které se stále dějí v zemích třetího světa. Přečteno v rámci čtenářské výzvy.

maja2712
maja2712
29.08.2022 4 z 5

Kniha byla svým obsahem zajímavá, zvláště popisovaným životem v Somálsku. Zásadním tématem knihy je ženská obřízka, její průběh a následky. Bohužel má kniha zvláštní překlad a zřejmě ani originál nebude dostatečně kvalitně zpracován. Téma je víc než čtvrt století staré a tak jsem se domnívala, že díky osvětě a činností světových organizací bude praktikování ženských obřízek výrazně postihováno, potlačeno, vymýceno. Bohužel je to zřejmě téma na dlouhou dobu. Se všemi ženami velmi soucítím a doufám v lepší budoucnost.

Petra566
Petra566
08.08.2022 4 z 5

Neskutečně silný a neuvěřitelný příběh plný obdivuhodné odvahy, vnitřní síly, ale i pokory. Tohle by snad měla být povinná literatura pro všechny obyvatele západního světa, kteří si ani v náznaku neumí představit, jak žijí ti méně šťastní z nás (anebo snad ti šťastnější?). Strhující vhled do života somálských kočovníků a jejich života plného nikdy nekončící dřiny a bolesti, kteří nachodí tisíce kilometrů bosky, leckdy s chodidlem probodnutým skrz naskrz, a několik dní prázdným žaludkem a vyprahlým hrdlem, a přesto je nikdy nenapadne si na něco stěžovat. A to ani nezmiňuji samotný hrůzný akt mrzačení ženských orgánů a všech následků s tím spojených, tyto dojmy se popsat nedají, to si musí každý přečíst sám.
Jen po formální a jazykové stránce by si podle mě tak silný příběh zasloužil mnohem víc. Příběh je totiž napsán velmi jednoduše a suše, chybí zde onen ,,spisovatelský um". I když připouštím, že cílem této knihy asi primárně není můj umělecký zážitek, ale mnohem hlubší sdělení.

marky2558
marky2558
04.08.2022 5 z 5

Velmi silný příběh, který mě naprosto vtáhnul. Doporučila bych i filmové zpracování, které mám také moc ráda.

Sandalkar
Sandalkar
29.07.2022 5 z 5

Tohle bylo opravdu obohacujici nahlednuti pod poklicku africke modelky. Silna zena a silny pribeh.

olívoil
olívoil
23.07.2022 5 z 5

Nejdříve jsem se bála číst knihu od somálské autorky, ale mile mě překvapila...........čtivá, zábavná, místy napínavá........nemyslím, že budu číst další knihy této autorky, ale každopádně doporučuji..........je to taková "africká Popelka"

manasx
manasx
18.07.2022 3 z 5

Kniha nese pro západní svět obrovskou zprávu o životě v tak moc odlišné kultuře, že to prostě musí být zajímavé. Obřízku snad ani nekomentuji - bylo mi z toho dost nevolno a jsem ráda, že díky Waris se o tom začalo mluvit a začalo se nějakým způsobem jednat.
Každopádně kniha mě bavila v první polovině absolutně - na 100%. Informace o způsobu života v Somálsku a navíc o životě kočovné rodiny jsou úžasně zajímavé. Druhá polovina mě až tak nebavila... Vadil mi i způsob dialogů, vyjadřování, řešení konfliktů - přišlo mi to psané neuměle, snad jako by se to tak ani nemohlo odehrát. Ale nechci křivdit, třeba ano. Pokud by se jednalo pouze o první část knihy dám 5 hvězd, takto ubírám, tak tu část ze "západního" světa.

oskli
oskli
01.06.2022 5 z 5

Jedním slovem DECHBEROUCÍ! Příběh mi přišel naprosto neuvěřitelný, zcela mě pohltil a já jen nevěřícně četla a četla. Příběh o odvaze, bolesti, neskutečné vůli k životu, opravdových hodnotách i touze něco dokázat a žít jiný život, než by Waris čekal v Somálsku. Jestli jste knihu ještě nečetli, vůbec nad tím neváhejte a pořiďte si ji.

KAJAMA
KAJAMA
29.05.2022

Příběh plný odvahy. Četla jsem jedním dechem. Je to velmi inspirující i v dnešní době. Je třeba mít odvahu, nebát se a bojovat s osudem, proti útisku, bezpráví a za práva žen.
Dovolte mi citovat: „ Velikým dobrodiním života na Západě je mír… v Somálsku je válka, soupeřící kmeny bojují o nadvládu a nikdo neví, kolik lidí už bylo zabito. Nádherné město s bílými budovami, Mogadišo, které postavili italští kolonisté, bylo zničeno. Skoro každá stavba nese známky nepřetržitého sedmiletého válčení, domy jsou rozbombardované, plné děr po kulkách …“
Somálská korovnice se stala modelkou a vyslankyní OSN za práva žen v boji proti ženské obřízce :“ Nerada to říkám, ale je to pravda. Kmenové války stejně jako praktikování obřízky jsou vyvolávány sobectvím a agresivitou mužů. Obě tyhle věci pocházejí z jejich posedlosti teritoriem – vlastnictvím – a ženy spadají do téhle kategorie kulturními tradicemi i podle zákona…“

Janina2609
Janina2609
28.05.2022 4 z 5

In’šalláh-když Bůh bude chtít..
Příjemné a poutavé vyprávění o dětství a drsném životě budoucí úspěšné modelky vyrůstající v somálské poušti. Drsné však jen očima “civilizovaného” člověka ze Západu, protože jak autorka sama uvádí: “Vždycky jsme se snažili být veselí a optimističtí. Nikdo si nestěžoval, nefňukal, nikdo neřekl pojďme si povídat o smrti. Život byl velice těžký, potřebovali jsme veškerou sílu k přežití, a kdybychom byli pesimističtí, bylo by nám to životní energii vysálo.”

Téma ženské obřízky je tu autorkou, která jí podstoupila ve velmi brzkém věku, popsáno tak syrově, až naskakuje husí kůže. Podřízenost dcer otci, jakékoli projevy rebelantství jsou tvrdě potlačeny. Chování mužů k ženám, útěk nedospělé dívky před sňatkem se starcem…autenticky popsáno velmi čtivou formou.
Líbila se mi i část stručně popisující modelčinu kariéru a v závěru i její angažovanost v pomoci africkým ženám.