Svítání na poušti

Waris pochází ze Somálska a narodila se v tradičním prostředí pouštního nomádského kmene. Ve svém poutavém vyprávění podává očité svědectví o africkém hladomoru, nesvobodě a násilí, které byla nucena vytrpět: o kruté ženské obřízce, jíž se musela podrobit jako malá holčička, a o útěku přes poušť ve snaze uniknout sjednané svatbě, kterou jí otec domluvil s vyhlídkou na získání několika velbloudů. Po období tvrdé dřiny cestuje dívka ve čtrnácti do Londýna, kde má nastoupit jako pomocnice v domácnosti. A právě tam na ni čeká nový život i závratná mezinárodní kariéra....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94676/svitani-na-pousti-94676.jpg 4.2123

Květ pouště 2.

Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Desert Dawn, 2004

Kniha Svítání na poušti

Naďa2411

Volně navazující kniha na Květ pouště, ve které nám Waris zkráceně připomíná její dětství. Statečná žena, jenž v západním světě pořádá semináře a aktivně se podílí v boji proti ženské obřízce a tím pádem proti zvyklostem její somálské rodiny. Využívá svého tvrdě vypracovaného postavení ve světě modelingu.

mataaskorice

Pro mě skutečně přínosná knížka, která mi umožnila nahlédnout do somalské mentality, kultury, tradic, pověr, do života v Somálsku celkově. Pokud sáhnete po této knize bez znalosti prvního dílu, Waris vám obsah stručně zopakuje, první díl tedy není nezbytností, nicméně čtenář lépe pochopí Waris a její kořeny, ke kterým se v druhé knize vrací. Mně osobně knihy odhalují úvahy, které mě napadají už delší čas, a to bohatství společnosti na civilizovaném západě v kontrastu s čím dál větší vnitřní nespokojeností jedince, vzrůstající mírou psychických poruch, nestability, deprese. A naopak - jakým štěstím dokáží žít lidé v jedné z nejchudších a nejnebezpečnějších zemí světa. Tohle mě znepokojuje už delší čas a každý náhled člověka s jinou životní zkušeností mi mé obavy o směřování nás, lidí, potvrzuje. Knížka je jinak čtivá, bavila mě, byla pro mě po informační stránce přínosná.

IvčaH76
07.03.2021

Krásná kniha.

Palorizek85
13.03.2020

Zajímavý pohled do problematiky ženské obřízky a problémů zaostalé civilizace zničené kmenovými a rasovými předsudky. Smutné, že i v dnešní době dopustíme taková zvěrstva.

Vendas
19.03.2019

Květ pouště byl povedenejsi.

Jirinamac
29.12.2018

Všechny její knížky jsou čtivé. Co dokáže ona je obdivuhodné a snad to zachrání pár dívek před násilím, páchaném na nich v jejich tradicích :(

Katulinka69
20.10.2018

Drsná realita,Waris má můj obdiv.

Brunnetka
16.08.2018

Květ pouště mi dal možnost nahlédnout do života Somálců a tahle knížka zase do jejich rodinných vztahů. Ty mají oproti nám, civilizovaným lidem, mnohem lepší. Každopádně něco na tom myšlení těch lidí bude-například plíny pro mimča. Je to hromada odpadu jen tak. Nebo to, že některé věci nepotřebujeme......
Opět mi knížka změnila pohled.