Mezi svými

Obraz fiktivního kibucu padesátých let je pro Amose Oze návratem do míst, kde se zrodilo jeho psaní. Žijí tu kromě jiných i osamělí lidé, kteří se s kolektivistickým duchem prostředí těžko vyrovnávají. Skutečné sny se střetávají s idealismem v příběhu otce, který se rozhodne postavit milenci své dcery, svému příteli a vrstevníkovi, v osudu starého zahradníka, který na svých bedrech nese celou tíži tohoto světa, nebo v líčení ženy, jež své sokyni píše mučivě zvrácené dopisy. Ozovo brilantní literární mistrovství je tu opět hluboce lidské, empatické a zároveň kritické k dějinám i společnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398451/big_mezi-svymi-wVv-398451.jpg 4.387
Literatura světová, Povídky

Vydáno: , Paseka

Bejn cḥaverim, 2012

Kniha Mezi svými

manasx

Kniha na mě doslova vyskočila v knihovně pod nadpisem Čtenářská výzva - cena F. Kafky. Nějak podvědomě (ani nevím proč) se těm oceněným dílům bráním - asi, že budou moc složitá, intelektuální, že jim nebudu rozumět
Rozumnější jsem, vzdělala jsem se. Moc pěkné lidské čtení, myšlenky o základních životních principech. Běžně povídky nečtu, protože je to na mě moc krátký formát. Tady to ale byla přednost…. A ty konce povídek tak podněcující k zamyšlení, zapojení fantazie…. Skvělé. Určitě dohledám i další díla autora. Opět díky výzvě, že mě “posouvá dál”.

mina_harker

Knihu jsem si přečetla jen díky čtenářské výzvě. Povídky mě překvapily svou bezútěšností, bylo dost depresivní číst, jak kibuc drtil touhu po svobodě, po lásce, možnost rozhodnout se sám o svém životě.

Menagerie

Moje první kniha od Amose Oze a jsem moc ráda, že mě k ní čtenářská výzva přivedla. Příběhy jsou napsány docela lehce, ale jsou velmi silné, zůstanou v paměti a když si na ně vzpomenu, vyvolají u mě melancholický úsměv. Knížku bych každému doporučila.

hulina
13.04.2021

Jsou to jemné a citlivé povídky. Děj je jednoznačný, nicméně každé povídce se daří vzbudit jistou atmosféru, nevyřčené pobídnutí k zamyšlení. Jednotlivé příběhy mi připadaly spíše jako obrazy, u kterých jde o celkový dojem. Také mě zaujal způsob života v kibucu, i když v dnešních souvislostech spíše v negativním slova smyslu. Určitě budu pokračovat s dalšími knihami autora.

sgjoli
07.03.2021

Mezi svými je rozhodně velmi zajímavou prózou, po které jsem sáhla na základě dobré předchozí zkušenosti s autorem.
Tato kniha je souborem několika mikropříběhů, v němž na pozadí dějin izraelského národa sledujeme osudy několika lidí žijících v kibucu. Jejich osudy jsou mnohdy pohnuté a nelehké, a ač se kniha odehrává v 50. letech 20. století, přesto jako by některé věci zůstávaly nadčasové. Kdo jsem, co chci, jak se liší mé ideje od idejí ostatních, co ode mne očekává společenství, v němž žiji... to vše si na bedrech nesou postavy této knihy. A zároveň to jsou otázky, které mohou být povědomé či blízké i současnému čtenáři.
Na pozadí těchto mikropříběhů jsem pak cítila určitou tíži a melancholii, která jako by na postavy dopadala vlivem okolností, v nichž se tito lidé ocitli. A ten pocit melancholie se pak přenášel i na mne. Zároveň mi kniha přinesla řadu podnětů k přemýšlení, ke kterým se budu určitě ještě vracet.
Kniha je rozhodně zajímavou sondou do tématu života v kibucu a do doby 50. let v Izraeli a musím říct, že mne to zase v některých ohledech přineslo nové informace a rozšířilo to mé obzory. Nicméně na rozdíl od knihy Jidáš, kterou jsem od Amose Oze četla jako první, se mne tato kniha nedotkla a nezasáhla mne tolik, jak jsem doufala nebo čekala. 4 hvězdy jsou nicméně na místě a já tuto knihu mohu doporučit. Nicméně faktem je, že Ozův Jidáš u mne pořád o chlup vede.

Bája89
25.01.2021

Osamělost a nedostatek něhy. I tak by se dala kniha popsat. Můj první Amos Oz a nemůžu říct, že bych byla zklamaná. Naopak vybírám dalšího, kterého si přečtu. Kniha ve mně vyvolala silné a rozporuplné emoce. Jazykově a stylisticky vyvedený počin. Nicméně mě při čtení příběhů z fiktivního kibucu jímala podobná "hrůza" jako když jsem před lety četla Vejce a já. Ale to už tak bývá, když narazíte na něco, co je naprostý protipól k vašemu naturelu. Zdánlivě obyčejný život kibucníků není utopickou idylkou, ale tvrdým životem bez něhy a lidského tepla, které nás činí šťastnými. Lepší dvě hvězdy jsou za ten neuvěřitelný pocit úzkosti a syrovost.

Sirius
24.01.2021

Dokonalý příklad toho, jak je grafická úprava a obálka důležitá. Amos Oz pro mě byl dlouho neznámým autorem, ale kolem týhle knížky jsem chodil skoro rok... skoro rok mě vábila tak grafická úprava s obálkou, až jsem po ní sáhl. A musím říct, že to je pecka. Naprostá. Mezi svými zachycuje v rámci povídek příběhy několika lidí, který žijí v kibucu. Společně žijí, pracují, přátelí se, milují se. Nebo se rozchází. Je to příjemně čtivé, lidské. Z každodenního života. Místy vtipné, místy smutné. Ale ze všech stran naprosto okouzlující. Amos Oz byl mistr, znal svoje okolí a dokázal skvěle zachytit nálady i charaktery lidí. Jako první letos přečtená knížka je to úžasnej start. A těším se, až si od Oze zase něco přečtu. Díky do Nakladatelství Paseka

dvojkadvacet
31.10.2020

Psané jednoduchým jazykem, zato přesně a komplexně popsané charaktery a prostředí kibucu. Popsané jakési "velké mikrosituace".

Byla radost to číst také díky skvělé grafické a typografické práci Jindřicha Janíčka. Krásná kniha ve které všechno sedí jak má, se vším všudy.