Mezi svými

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Obraz fiktivního kibucu padesátých let je pro Amose Oze návratem do míst, kde se zrodilo jeho psaní. Žijí tu kromě jiných i osamělí lidé, kteří se s kolektivistickým duchem prostředí těžko vyrovnávají. Skutečné sny se střetávají s idealismem v příběhu otce, který se rozhodne postavit milenci své dcery, svému příteli a vrstevníkovi, v osudu starého zahradníka, který na svých bedrech nese celou tíži tohoto světa, nebo v líčení ženy, jež své sokyni píše mučivě zvrácené dopisy. Ozovo brilantní literární mistrovství je tu opět hluboce lidské, empatické a zároveň kritické k dějinám i společnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398451/big_mezi-svymi-wVv-398451.jpg 4.387
Žánr:
Literatura světová, Povídky

Vydáno: , Paseka
Originální název:

Bejn cḥaverim, 2012


více info...
Nahrávám...

Komentáře (23)

Kniha Mezi svými

manasx
06. září

Kniha na mě doslova vyskočila v knihovně pod nadpisem Čtenářská výzva - cena F. Kafky. Nějak podvědomě (ani nevím proč) se těm oceněným dílům bráním - asi, že budou moc složitá, intelektuální, že jim nebudu rozumět
Rozumnější jsem, vzdělala jsem se. Moc pěkné lidské čtení, myšlenky o základních životních principech. Běžně povídky nečtu, protože je to na mě moc krátký formát. Tady to ale byla přednost…. A ty konce povídek tak podněcující k zamyšlení, zapojení fantazie…. Skvělé. Určitě dohledám i další díla autora. Opět díky výzvě, že mě “posouvá dál”.

mina_harker
14. srpna

Knihu jsem si přečetla jen díky čtenářské výzvě. Povídky mě překvapily svou bezútěšností, bylo dost depresivní číst, jak kibuc drtil touhu po svobodě, po lásce, možnost rozhodnout se sám o svém životě.


Menagerie
09. června

Moje první kniha od Amose Oze a jsem moc ráda, že mě k ní čtenářská výzva přivedla. Příběhy jsou napsány docela lehce, ale jsou velmi silné, zůstanou v paměti a když si na ně vzpomenu, vyvolají u mě melancholický úsměv. Knížku bych každému doporučila.

hulina
13.04.2021

Jsou to jemné a citlivé povídky. Děj je jednoznačný, nicméně každé povídce se daří vzbudit jistou atmosféru, nevyřčené pobídnutí k zamyšlení. Jednotlivé příběhy mi připadaly spíše jako obrazy, u kterých jde o celkový dojem. Také mě zaujal způsob života v kibucu, i když v dnešních souvislostech spíše v negativním slova smyslu. Určitě budu pokračovat s dalšími knihami autora.

sgjoli
07.03.2021

Mezi svými je rozhodně velmi zajímavou prózou, po které jsem sáhla na základě dobré předchozí zkušenosti s autorem.
Tato kniha je souborem několika mikropříběhů, v němž na pozadí dějin izraelského národa sledujeme osudy několika lidí žijících v kibucu. Jejich osudy jsou mnohdy pohnuté a nelehké, a ač se kniha odehrává v 50. letech 20. století, přesto jako by některé věci zůstávaly nadčasové. Kdo jsem, co chci, jak se liší mé ideje od idejí ostatních, co ode mne očekává společenství, v němž žiji... to vše si na bedrech nesou postavy této knihy. A zároveň to jsou otázky, které mohou být povědomé či blízké i současnému čtenáři.
Na pozadí těchto mikropříběhů jsem pak cítila určitou tíži a melancholii, která jako by na postavy dopadala vlivem okolností, v nichž se tito lidé ocitli. A ten pocit melancholie se pak přenášel i na mne. Zároveň mi kniha přinesla řadu podnětů k přemýšlení, ke kterým se budu určitě ještě vracet.
Kniha je rozhodně zajímavou sondou do tématu života v kibucu a do doby 50. let v Izraeli a musím říct, že mne to zase v některých ohledech přineslo nové informace a rozšířilo to mé obzory. Nicméně na rozdíl od knihy Jidáš, kterou jsem od Amose Oze četla jako první, se mne tato kniha nedotkla a nezasáhla mne tolik, jak jsem doufala nebo čekala. 4 hvězdy jsou nicméně na místě a já tuto knihu mohu doporučit. Nicméně faktem je, že Ozův Jidáš u mne pořád o chlup vede.

Bája89
25.01.2021

Osamělost a nedostatek něhy. I tak by se dala kniha popsat. Můj první Amos Oz a nemůžu říct, že bych byla zklamaná. Naopak vybírám dalšího, kterého si přečtu. Kniha ve mně vyvolala silné a rozporuplné emoce. Jazykově a stylisticky vyvedený počin. Nicméně mě při čtení příběhů z fiktivního kibucu jímala podobná "hrůza" jako když jsem před lety četla Vejce a já. Ale to už tak bývá, když narazíte na něco, co je naprostý protipól k vašemu naturelu. Zdánlivě obyčejný život kibucníků není utopickou idylkou, ale tvrdým životem bez něhy a lidského tepla, které nás činí šťastnými. Lepší dvě hvězdy jsou za ten neuvěřitelný pocit úzkosti a syrovost.

Sirius
24.01.2021

Dokonalý příklad toho, jak je grafická úprava a obálka důležitá. Amos Oz pro mě byl dlouho neznámým autorem, ale kolem týhle knížky jsem chodil skoro rok... skoro rok mě vábila tak grafická úprava s obálkou, až jsem po ní sáhl. A musím říct, že to je pecka. Naprostá. Mezi svými zachycuje v rámci povídek příběhy několika lidí, který žijí v kibucu. Společně žijí, pracují, přátelí se, milují se. Nebo se rozchází. Je to příjemně čtivé, lidské. Z každodenního života. Místy vtipné, místy smutné. Ale ze všech stran naprosto okouzlující. Amos Oz byl mistr, znal svoje okolí a dokázal skvěle zachytit nálady i charaktery lidí. Jako první letos přečtená knížka je to úžasnej start. A těším se, až si od Oze zase něco přečtu. Díky do Nakladatelství Paseka

dvojkadvacet
31.10.2020

Psané jednoduchým jazykem, zato přesně a komplexně popsané charaktery a prostředí kibucu. Popsané jakési "velké mikrosituace".

Byla radost to číst také díky skvělé grafické a typografické práci Jindřicha Janíčka. Krásná kniha ve které všechno sedí jak má, se vším všudy.

1