Mezi svými

Mezi svými https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398451/bmid_mezi-svymi-wVv-398451.jpg 4 124 29

Obraz fiktivního kibucu padesátých let je pro Amose Oze návratem do míst, kde se zrodilo jeho psaní. Žijí tu kromě jiných i osamělí lidé, kteří se s kolektivistickým duchem prostředí těžko vyrovnávají. Skutečné sny se střetávají s idealismem v příběhu otce, který se rozhodne postavit milenci své dcery, svému příteli a vrstevníkovi, v osudu starého zahradníka, který na svých bedrech nese celou tíži tohoto světa, nebo v líčení ženy, jež své sokyni píše mučivě zvrácené dopisy. Ozovo brilantní literární mistrovství je tu opět hluboce lidské, empatické a zároveň kritické k dějinám i společnosti.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Paseka

Bejn cḥaverim , 2012

cessy
01.12.2019 5 z 5

Nie, rozhodne nie roztomilá, ani jednoduchá. Práve naopak, zložitosťou predkladaných otázok nesmierne závažná a nemilosrdne pravdivá. Pri knihách ako je táto sa mi slovami len veľmi obtiažne vyjadruje pocit z prečítaného, keďže nedisponujem darom slova. Ale Amos Oz ho má, on skrátka vie, ako narábať so slovami, ako v doslova pár skromných obrazoch, momentkách, zachytiť ich podstatu. Ach - Osnat, Ariela, Moše, Luna, Roni, Edna, Jotam, Joav... Vy viete, že človek sa rodí i umiera sám. Kde inde sa možno cítiť viac osamelo, ak nie v obklopení ľuďmi? Nemožno žiť podľa predstáv iných, nemožno povýšiť princíp nad človeka, nemožno zovšeobecňovať - a ak áno, treba znášať dôsledky a napriek nim ďalej žiť, dýchať, pochybovať, bojovať, čakať, dúfať. Dúfať v najlepšie, očakávať najhoršie. Niečo tak hlboko ľudské je v tejto knihe... Pre mňa je toto ďalšia Ozova kniha, ktorá ma utvrdila v presvedčení, že ako možný kandidát na Nobelovovu cenu nebol toľké roky spomínaný len náhodou.

lutze
06.09.2019 5 z 5

melancholické, kruté místy až krutě idylické příběhy z lidského života.

petrarka72
25.07.2019 5 z 5

Krásné čtení. Samota. Smutek. Loučení.

Emily82
08.07.2019 4 z 5

Zajímavá útlá kniha, která dobře vystihuje, jak se žije v kibucu či jiném obdobném zařízení.
Musím říci, že čtení to bylo hodně smutné a beznadějné. Lidé, kteří měli žít podle jejich ideologie pospolu jako jedna velká šťastná rodina, bojují s osamělostí (nebo už svůj boj vzdali).
Kniha je plná rezignací a nedává moc pozitivních vyhlídek do budoucna. Za mě jsem se utvrdila v tom, že jsem šťastná, že žiji, kde žiji a podle svého.

pungoš
07.07.2019 4 z 5

Smutné příběhy, ale inspirující

vlcka
14.05.2019 4 z 5

Velké množství povah, příběhů a emocí načrtnutých jednoduše a stručně. I přes (nebo právě proto) rozsahovou skromnost se však každá ta kratičká povídka dokáže uvnitř dotknout. Někdy prostě stačí jenom skica a netřeba dlouhých románů, aby autor dokázal něco hlubšího předat.

miuk
10.05.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila, jednoduchá, popisující život v jednom kibucu, široká škála lidí, povah, různé životní příběhy. Perfektně napsané.

animovanej medv
07.05.2019 5 z 5

Roztomilá kniha.

Lenka4
06.05.2019 4 z 5

Tíha osamělosti dopadá i na lidi žijící v tak kolektivním zřízení, jakým je kibuc. Smutné duše však často najdou pochopení u někoho ve svém okolí. To je možná poselství, které autor do příběhů vložil.