Maggot.87 Maggot.87 komentáře u knih

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Absolutní nádhera a román světových parametrů; vyjít kniha v AJ, zařadí se v proslulosti někam mezi Egypťana Sinuheta a Quo Vadis?

Je jen obrovská škoda, že dílo zůstane už navždy nedokončeno, já osobně jsem si knihu přečetl ke 30. narozeninám a byl to dárek nezapomenutelný.

Někteří uživatelé žehrají nad přílišnou popisností - ale copak by šla vyjímečná doba Michelangela, Leonarda nebo Lorenza Medicejského odbýt nějakým strohým románem o dvoustech stranách?

Knihy jako je tato nelze číst každý den, lepší bývá vychutnat si je jednou za čas.

Pro ty, kterým přijde přece jen moc složitá, doporučuji na rozjezd třeba Navzdory básník zpívá od Jarmily Loukotkové.

Závěr je stručný a jasný - 5 hvězd a zážitek na celý život.

09.09.2017 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Detektivka s velkým D, napsaná před bezmála sto lety. Obsahuje vše, co by tento žánr měl mít, netřeba vymýšlet nic navíc; pokud by si toto uvědomili a ve stejném duchu psali moderní autoři severských krimi, pak bych možná i chápal ty astronomické prodeje jejich knih.

06.02.2019 5 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Kniha pro fanoušky. Pro nefanouška jako jsem já kniha postrádá jakýsi přesah, hloubku. Pan Gott byl ve své době určitě vynikající zpěvák, často ale také alibista.

Rozhodně byl ve svém oboru profík. Nicméně mu jeho zaměření zřejmě často zužovalo celkový pohled na život.

Pro ucelený pohled na dobu bych doporučil např. vynikající knihu: https://www.databazeknih.cz/knihy/gott-ceskoslovensky-pribeh-463577

21.01.2023 3 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Pan Kmenta tentokrát neudržel svoji vysokou laťku. Kniha psána horkou jehlou a horkou hlavou. Autor se snaží říct jak moc je Andy špatný, ale sklouzává k bulvárnosti a nepřehlednosti.

31.08.2020 3 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Pokud čtete sérii s Harry Holem chronologicky, je v pořadí třetí Červenka právě tou knihou, jež vás chytne; po přečtení Netopýra a Švábů jste totiž zřejmě stejně jako já měli pocit - panebože, co všichni na tom Nesbovi vidí...

31.12.2015 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Ploché fráze a obraty, takové psaní do šuplíku, ale ven bych s tím nechodil.

18.11.2022 2 z 5

Co nesmíte vědět! Co nesmíte vědět! Michael Morris

Na plovku, kde člověk většinou nechce moc přemýšlet ideální. K tomu jeden horký klobás, v hořčici až po pás a pivko, pivko v kelímku. Nic víc, člověk se ale místy opravdu zasmál.

20.07.2019

Platforma Platforma Michel Houellebecq

Uff! No nevím, buď odpad nebo 5 hvězd, něco mezi tím dost těžko, nečtěte tuhle knihu ve špatném duševním rozpoložení, víc dodávat nebudu a jdu to rozchodit ven!

08.12.2015 5 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Nastavovaná a odbytá kaše, která už se vařit neměla.

09.09.2022 2 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Pohádka pro dospělé, která ale vůbec nefunguje. I místy vtipná nadsázka se utápí v banalitách a nesmyslných zvratech.

Jedna hvězdička za získání přehledu o gynekologických nástrojích a postupech, ta druhá za odrůdy jablek; na víc to ale není.

29.11.2019 2 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Lehce nadprůměrná detektivka, které by slušelo zeštíhlení o nějakých 200 stran. Nenadchne, ale neurazí.

03.02.2019 3 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Takže Nemesis - první kniha od Nesba, která tu způsobila takový šrumec a první překlad od Kateřiny Krištůfkové.

O Harrym čtu chronologicky a bohužel Nemesis je pro mě zatím nejslabší díl, který jsem dočetl vlastně jen kvůli tomu, abych pochopil následující události v Pentagramu.

Detektivka vždy balancuje na tenké hraně škváru a tzv. solidní literatury a pro mě musí mít jeden ze dvou atributů: a) oddechové čtení bez přemýšlení, u kterého i chlap zvládne dělat dvě věci najednou nebo b) strhující příběh, který nutí číst dál a dál a pokud je v něm jako bonus i nějaká hlubší myšlenka tím lépe.

Nemesis mi nenabídla ani jedno - překombinovaná, natahovaná, rozporuplná a se spíše utrženýma než odřenýma ušima uvěřitelná zápletka. Navíc mám pocit, že právě u Nemesis se paní Krištůfková s Nesbem ještě malinko prala (u dalších titulů už je překlad vypilovaný a velmi zdařilý).

Suma Sumárum nic moc, nejlepší prozatím Červenka a těším se na Pentragram.

22.01.2016

Chudí v Lodži Chudí v Lodži Steve Sem-Sandberg

Chudí v Lodži... Nejlepší švédský román za posledních 30 let? Ne, tak zle na tom švédská literatura určitě není (autor promine). Jednu hvězdičku dávám za odvahu autora pustit se do nelehkého tématu. Druhá je pak za pokus poskládat všechny nashromážděné reálie (osobní svědectví, zápisy z kroniky ghetta,...) do románové a jakžtakž čtivé podoby.

Ve výsledku se však čtenář nemá možnost tak nějak do děje ponořit - žádná hlavní postava, děj tak nějak plyne, po noci přijde ráno.

Autor dle mého nemá tak úplně dar vyprávět, alespoň co se týče tohoto nelehkého tématu, na kterém by si prsty spálil nejeden význačný spisovatel.

Přečtěte si tento odkaz: http://www2.holocaust.cz/cz/history/camps/lodz případně nějaké info na wikipedii. Dozvíte se to samé na dvou stranách místo 530ti.

12.02.2015 2 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Beskydská hra na Nesba, která však měla být trochu přistřižena a učesána.

19.11.2021 2 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Velmi náročná kniha a po mém soudu také velmi zbytečná.

Pokud ji budu hodnotit jako román - pak je absolutně nečtivá a zdlouhavá, pokud jako odbornou publikaci - pak je neúplná.

Chtěl jsem dát dvě hvězdičky, ale nečekaný kousanec pobavil, jednu tedy přidávám.

Jde to lépe, mnohem lépe. V této souvislosti doporučuji:

05.03.2021 3 z 5

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Lepší než kniha o Babišovi, ale přesto stále příliš osobních útoků a názorů, které nestranného čtenáře ruší.

A některé "vtipné" obraty typu "Zemanderová"....

05.10.2020 4 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Nesbø psát umí, o tom žádná. Za mě už ale bylo Harryho moc. Zápletky jsou předvídatelné, i když Nůž patří k tomu lepšímu ze série.

Pan autor by měl ale možná zkusit napsat knihu z "vyšší" kategorie, než jsou detektivky, v těch je nesporně machr, připadá mi to už ale dejme tomu jako kdyby Jarda Jágr zůstal celý život v ČR. Dvě stě bodů za sezonu, ale i pocit, že má na víc. Uvidíme.

29.12.2019 3 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Spoiler:

Kurva! Kurva! - tak tohle se vůbec nepovedlo. Zdlouhavá a jen těžko uvěřitelná zápletka, navíc i kostra příběhu je v podstatě stejná jako v několika předchozích příbězích Harryho.

Na to, jak byla dříve Beáta popisována jako skvělá kolegyně i kámoška se tu její ztráta odbude dvěma větami. Jaký rozdíl proti Července, kde byla ztráta Ellen popsána tak, že čtenář tuto událost cítil téměř na vlastní kůži.

Když k tomu připojím to, že Harry v podstatě poplácáním po rameni odpustí vraždu Olegovi, další pokus o ní a za manželku si vezme Ráchel, zavraždivší hlavního padoucha :D, je to pro mě na úrovni jedné hvězdy a odpadu, pardon, ale nemůžu jinak.

19.04.2018 1 z 5

Šántárám Šántárám Gregory David Roberts

Pokud by tímto stylem byla napsána každá filozofická nebo se tak tvářící kniha, bylo by na světě o trochu lépe - myšlenky bez zbytečných okecávaček a buďte si jisti, že se vám dostanou pod kůži a tam zůstanou, nejspíš navždy.

14.01.2016 5 z 5

Poslední tango v Havaně Poslední tango v Havaně František Kotleta (p)

Nejlepší je ústecká čtvrtina knihy.

18.03.2024 4 z 5