Chudí v Lodži

Do malého lodžského ghetta ve čtvrti Baluty, které sloužilo „konečnému řešení židovské otázky“ v letech 1940–1944, soustředili za války nacisté na dvě stě tisíc Židů, z toho pět tisíc lidí z Čech. Autor provází čtenáře životem tohoto „města ve městě“ vystavěného na lži. Z obyvatel se stávají otroci pracující bezustání pro říši jejich vlastních vrahů, na smrt jdou tisíce dětí, nemocných a starých lidí, vlna transportů sílí, nahuštěné ghetto se vyprazdňuje, až se stane městem duchů. To vše pod heslem spásy a v režii samozvaného „krále“, židovského staršího Chaima Rumkowského. Historická fakta, čerpaná z dokumentů, jsou mistrně překlenuta a dotvořena románovou imaginací. Kniha, podle kritiků nejlepší švédský román za posledních třicet let, se stala doma rychle bestsellerem, v roce 2010 získala Cenu Augusta Strindberga a byla nominována na prestižní Cenu Severské rady. Současně s českým překladem vychází v dalších pětadvaceti zemích....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76075/chudi-v-lodzi-mQT-76075.jpg 3.9103
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Paseka

De fattiga i Łódź, 2009

Kniha Chudí v Lodži

martineden

Šílené čtení. Téma ghetta v Lodži je oproti Terezínu a Osvětimi méně známé, přitom je to tak tragické místo vzhledem k osudům i českých Židů za války. Knihu doporučuji. A také doporučuji návštěvu města Lodž, je to úchvatné město. A určitě nezapomeňte navštívit židovský hřbitov a vlakovou zastávku Radegast. Nedkutečná atmosféra...

Noisette73
31.08.2020

Napsaná velice kostrbatě, slibovala jsem si mnoho a nedostala jsem ani třetinu toho co jsem očekávala.

lipi
30.08.2020odpad!

Knihu jsem opakovaně odkládal a zase se vracel zpět. Ne, že by byla tak dobrá, aby mne přitahovala, ale abych jen mohl říct "Přečetl jsem a nic moc". Styl autora je pro mne prazvláštní, nevyhovující. Víc mi to připadalo jak popisovaný dokument, ale takový bych si ani v TV asi neprohlédl.

slech
24.08.2020

Velmi pěkně napsané.

Vikomtka
26.07.2020

Nesmírně cenná kniha, je znát obrovská práce, kterou si s rešeršemi autor dal. Škoda jen, že si nějak jednoznačněji neujasnil, jestli chce napsat odbornou historickou práci, nebo román. V této podobě nemá kniha ani poutavost zbeletrizované historie, ani systematičnost odborné publikace (kterou by doprovázel poznámkový aparát). Chudí z Lodže se pohybují na pomezí, to knize podle mého názoru velmi ublížilo. Škoda té promarněné příležitosti.

Richisa
03.03.2020

Knihu odkládám. Asi teď nejsem ve správném rozpoložení na styl, jakým je napsána. Kdyby měla 200 stránek, snad bych to ještě dala, ale takhle by to bylo pro mne příliš.

Kniha je spíše dokumentem, po 100 stranách se mi neuvěřitelně pletou jména (to se mi nestává) a naprosto se mi do knihy nechce... Možná časem zkusím znovu, ale teď na to nemám.

milan3696
24.02.2020

Krystalická beznaděj.

katy238
18.06.2018

Kniha plná smutku a paradoxů. Kniha o odporných myšlenkách a blátě na nohou i v duši. Kniha o kleci bez mříží, ale ostnatem drátu na srdci.
Chudí v Lodži jsou neuvěřitelná kniha. Více než 500 stran beznaděje a rutiny v té nejpřísernejsi podobě. Bolest, zmar a zase bolest.
Kniha je působivá, bohužel psaná pro mě dost těžko. Mnoho pasáží bylo zbytečně děsivých a odporných bez dalšího smyslu. Nikam nevedly, jen děsily