Šántárám

Obsáhlý dobrodružný román australského autora v mozaice dramatických epizod líčí příběh bývalého vězně, který se složitou cestou z australského vězení dostal do Indie a naučil se přijímat tamní rozporuplnou realitu jako svůj vlastní životní styl. Hrdina po útěku z australského vězení, kde seděl za loupežné přepadení, přilétá do Bombaje s falešnými doklady a bez plánů do budoucnosti. Setkání s bohatou záhadnou Švýcarkou a chudým pouličním průvodcem změní jeho život a zavede ho po krátkém pobytu na venkově do jednoho z městských slumů, kde začne, samozřejmě bez oprávnění, poskytovat zdravotnické služby. Místní lidé v něm vidí spasitele a získává řadu nových přátel. Díky intrikám je však náhle zatčen a bez soudu se ocitá ve vězení. Po propuštění začíná spolupracovat s vůdcem místní mafie a spolu s ním odjíždí na riskantní výpravu do Afghánistánu obsazeného sovětskými vojsky, kam pašuje zbraně. Po strastiplné cestě dojde k zničujícímu souboji, ale také ke konfrontaci hrdiny s mužem, jehož považuje od prvního setkání za svého přítele a druhého otce. Zklamaný, vyčerpaný a zrazený se vrací přes Pákistán zpět do Bombaje, kde uprostřed mafiánského gangu nachází své staré přátele a s jejich pomocí se dokáže vyrovnat se zklamáním a prázdnotou i s heroinovou závislostí, do níž se na čas propadá. Jako poslední závazek k mrtvému na něj čeká ještě splnění posledního nebezpečného úkolu, jímž se vyrovná s minulostí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/48_/48400/santaram-48400.jpg 4.2166
Literatura světová, Dobrodružné, Biografie a memoáry
Vydáno · Domino

Shantaram

Kniha Šántárám

Pawlisman

Krásně přímočaré, věrohodné, chvilkami strhující. Pak už hodně dokola to samé, ale určitě velký palec nahoru.

allyce

Mně se kniha líbila, jsem z ní unešena a je mi zcela fuk, co je dle skutečných událostí, a co je jen fikce. Jako celkek je kniha báječná, zavedla mě na spostu míst, která nikdy neuvidím, představila mi kulturu, která je zcela odlišná naší a ne zcela jí rozumím, obohatila mě o spoustu vědomostí a donutila mě zamýšlet se společně s autorem nad mnoha otázkami lidského bytí. Lin mě dokonale provedl cizokrajným světem, někdy lehkou procházkou, jindy náročným výšlapem, prožila jsem spalující žár slunce i nevlídnost ledové zimy, brečela jsem, smála jsem se....

Tomas@S

Jak tuto knihu hodnotit? Cte se vyborne, cehoz hlavnim dukazem jsem ja, jelikoz tluste knizky nesnasim, ale tohle jsem precist zvladl cele :-) Atmosferu indickeho slumu i afganskeho bojiste dokaze autor vylicit velmi zdarile a obrazne. Rekl bych, ze nejvic se povedly akcni sceny, to se cte samo. Ale ty lyricke a zvlastne milostne pasaze, tolik klise se jen tak nekde nevidi, mozna v cervene knihovne.

Jsem zvedavy na film, jestli se nekdy natoci (ci mozna serial). Ten by mohl byt povedeny. Taky by mne zajimalo, vzhledem k paralelam s autorovym zivotopisem, kolik z toho opravdu autor zazil na vlastni kuzi, to by mohlo vydat na dalsi knizku.

Jen tak ze zvedavosti jsem se ptal jednoho indickeho kolegy jestli nahodou nezna tuhle knizku, jestli by mi neosvetlil nektere realie. Ale i kdyz se poptaval kolegu tak nic. Zrejme to v Indii zadny bestseller nebyl :-) Nicmene po zkouknuti nekolika videi na youtube, kde autor vypravi o svych realnych zazitcich, musim konstatovat, ze je to skvely vypravec. Jeho historky jsou snad jeste zajimavejsi nez samotna kniha. A navic jeho jazykove znalosti a schopnosti jsou fantasticke. No a podle toho co vypravi v rozhovoru pro CNN tak fakt skoro vse o cem pise opravdu i zazil (jsou tam ukazana i mista kde je umisten dej knihy).

Aroucaria

Dvě třetiny díla mě unášely do indického světa barev, vůní i smradu, svobody i vězení, skryté lásky i identity na vlnách košatého jazyka, který si mě podmanil. Filozofické úvahy na pozadí mafianského byznysu byly neotřelé a naprosto originální popis erotických scén hází laťku vysoko. Avšak s válkou v poslední třetině kouzlo vyprchávalo až jsem měla chvílemi pocit, že někdo v psaní původního autora nahradil.

reniva22
04.09.2018

Kniha ze života v Indii.

ber-tram
17.08.2018

Rozštěp románu o pěti částech do tří svazků je prakticky obhajitelný, ale dramaturgicky divný. Jenže dát 750 stran naráz, malinko riskujete infekci dosavadního čtenářského vkusu. Proto jsem každou „knihu“ terapeuticky prokládal mnoha jinými.
Zda autor vše zažil, resp. kolik si nadsadil a vyfantazíroval, toť otázkou, poněvadž by se z toho asi sotva vylízal (viz drsné scény ze slumu, z vězení, z války, z drogového rauše). Nicméně jeho doménou zůstalo dětinské poetizování všeho, co poetizovat lze, a kvazi filozofování o kdečem, co se komu nakouří do palice. Některé myšlenky mají hlavu a patu, ale v jádru jde o zpomalený a zastaralý přenos všelijakých pozorování na tuny papíru.
Pro ženský by to mohlo zafungovat jako červená knihovna z Indie (ach ta láska k té tajuplné Karle...vyloženě trapné), soudnější knihomolové odhalí reklamně nabobtnalou nudu. 12, 34/17, 21/18

druzickaster
30.05.2018

Dílo Šantaram je pro mě kontroverzní a ač jsem hodnocení odložil o několik dní a nechal jsem příběh doznít a uzrát, jsem pořád rozpolcený. Začnu životem v Indii, ten je popsaný reálně a barvitě. Život na ulicích, ve slumu, na indickém venkově, cizinci versus domácí obyvatelstvo atd. Jedná se o zajímavý vhled do místního koloritu. Co se týká hlavního hrdiny Lina, ten mi připomíná spíš Všeználka říznutého Broukem Pytlíkem a Chuckem Norrisem v jedné osobě. Nepostradatelný, nesmrtelný hrdina...ale budiž. Ostatní postavy se rozdělily na dvě poloviny, negativní mafiání s filozofickýmy sklony a klaďasové obzvláště ze slumu, prostí a čistí jako ovětní plátek lilie. Myslím, že i život ve slumu si autor krapet přibarvil, ale pořád se dá popisu alespoň částečně věřit. V knize můžete také narazit na filozofické myšlenky a ty nejsou vůbec špatné i když vesměs pocházejí od záporáků, ale přesto je lze připsat ke kladům této knihy. Nakonec jsem se podíval na youtube na besedu s autorem a ano autor je charismaticky a zábavný, takže jsem mu část jeho výmyslů odpustil a přidal jsem k celkovému hodnocení jednu hvězdu :)
Jak jsem psal, Šantaram je kontroverzní kniha, ale pokud se odprostíte od všeználkovství a "gerojství" hlavního hrdiy, je Šantaram potom zábavný a poučný počin.

Dajine
05.02.2018

Úžasná kniha. Četla jsem ji před několika lety a ještě ji nedostala z hlavy. Silný příběh. Nové vydání rozdělením do tří knih fakt dobrý nápad. Doporučuji všem s dobrodružnou duší.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Indie mafie

Autor knihy