Maevie Maevie komentáře u knih

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Další povedené severské krimi, kde má (jak jinak) hlavní detektiv mírně problematickou povahu a několik šrámů na duši. První případ oddělení Q má pěknou dynamiku děje, kapitoly jsou krátké a končí tak, že vás to nutí číst neustále dále. Bohužel zážitek ze čtení trochu kazila skutečnost, že jsem pachatele odhalila ani ne v polovině knížky.

01.04.2021 4 z 5

Volání divočiny Volání divočiny Jack London

Dnes už klasický dobrodružný příběh vyprávěný z pohledu jednoho výjimečného psa. Je zajímavé, že London přepsal Buckovi myšlenky do lidské řeči, jeho jednání a pohnutky ale ponechal ryze psí. Zatímco Buck se tak zaměřuje především na své pudy, objevuje dávno nepoužívané schopnosti a události přijímá jako nevyhnutelnou skutečnost, je na čtenáři, aby si uvědomil, jaké důsledky má lidské chování ve spojení s nelítostným zákonem přírody.

12.03.2021 5 z 5

Vydat pokračování kultovní série o Harrym Potterovi v podobě scénáře, který logicky bohatý a rozmanitý svět čar a kouzel poměrně hodně okleští, je odvaha sama o sobě. Obzvlášť pak tehdy, když divadelní představení není nejlepší. Příběh postrádá uvěřitelnost, nápaditost a ztratil prakticky vše z propracovanosti světa Rowlingové, který budovala patnáct let. Prokleté dítě je pouhou skořápkou – příběh vyprávěný mezi bradavickými kulisami a se známými postavami, kouzlo ale už vyprchalo.

16.02.2021 2 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Relikvie smrti uzavírají příběh Harryho Pottera a Voldemorta se vší parádou. Neuvěřitelná gradace děje a postupné odkrývání jednotlivých dílků skládačky nenechávají čtenáře oddechnout. Není to ovšem finální střet Harryho s Pánem zla, který dělá knížku tak skvělou. Vždyť se taky tento závěr očekával od prvního dílu… Nebyla by to také Rowlingová, aby neukázala, jak perfektně si umí hrát s charaktery postav, a nepřidala několik překvapujících informací o postavách, o kterých jsme si mysleli, že je po šesti letech v Bradavicích dobře známe.

15.02.2021 5 z 5

Vězeň z Azkabanu už není žádná knížka pro malé děti. Stejně jako Harry dospívá, rostou i schopnosti Rowlingové a její talent pro psaní. Tentam je dětský jazyk a vyprávění přizpůsobené malým čtenářům, třetí díl je čtivé, kvalitně napsané a napínavé dobrodružství, které si užijí i dospělí. Třetí pokračování má navíc ještě jedno specifikum – jako poslední z „krátkých“ dílů je nabyto neuvěřitelným množstvím nových motivů, zvratů a překvapení.

25.01.2021 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Po prvním díle, ve kterém ještě byla cítit nejistá ruka autorky, je Tajemná komnata literárně i příběhově zajímavější. Děj příjemně graduje, přináší řadu zajímavých událostí a díky dětskému jazyku se snadno a rychle čte. Je těžké hodnotit knížku, která se stala kultovní, přece jen bych ale vytkla časté opakování faktů z prvního dílu, které mělo nejspíš sloužit jako připomenutí pro zapomnětlivé čtenáře.

22.01.2021

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Říká se, že za každým úspěšným mužem stojí silná žena. Michelle Obama taková rozhodně je. Silnou ji udělala chudinská čtvrť, barevná kůže i prostá skutečnost, že je žena, a to dávno předtím než poznala svého budoucího manžela. Její postoje a názory se formovaly v rodině, která měla k bohatství daleko a bydlela ve čtvrti postupně se měnící na ghetto, na školách, kde musela dokazovat, že jako černá dívka dosáhne stejných výsledků jako její bílí spolužáci, v právní firmě i začínající neziskovce. Ve svém životě si zvolila vzdělání jako cestu za lepší budoucností a na vlastní kůži poznala, jak těžké je mnohdy překonat předsudky ostatních. Kdo si přečte její příběh, pochopí, proč se jako první dáma věnovala především vzdělávání a ženským právům.

Svou neočekávanou životní dráhu popisuje Michelle s citem a neobyčejnou důvěrností. Nevyhýbá se zklamáním, problémům ani deziluzím, které zažívala, a pouští čtenáře hluboko do svého osobního života.

30.12.2020 5 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Kdo může říct o obětech války více než matky? A kdo má právo rozhodnout, kdy je obětovat život významné a hodnotné a kdy už pošetilé? Stojí vědecký pokrok a lékařská pomoc za obětování lidského života? V jednom z Čapkových nejlepších děl proti sobě stojí pohled těch, kteří neváhají obětovat život pro svoji věc, a pohled matky chránící v prvé řadě svou rodinu. Na čí stranu se postavíme, čí pohled a ideály jsou nám bližší, je naše osobní rozhodnutí, není ovšem na škodu zamyslet se i nad druhým názorem.

27.12.2020 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Humorná, jednoduchá knížka pro chvíle oddechu, která naservíruje naprosto skvělé scénky i hlášky, které vyzní trochu do ztracena. Členové aristokratické rodiny i jejich služebnictvo, jejichž pracovní morálka se ztratila někdy v době krále Klacka, skvěle představují všechny české vlastnosti a povahové rysy. Nejrozumnější tak zůstává mladá komtesa Marie, která jako hlavní vypravěčka popisuje dění na hradě s ironií a nadhledem prostřednictvím svého deníku.

15.04.2020 3 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Sto let stará kniha a tolik aktuálních myšlenek. Jsme zavedeni do světa, kde lidé ztratili svou osobní svobodu a individualitu, kde nekriticky přijímají rozhodnutí jedné vládnoucí osoby a kde vzepření systému a projevení pochyb je tvrdě trestáno. Stejně jako Orwell přišel Zamjatin s dílem, které nás upozorňuje na systém, ke kterému je lehké sklouznout. Zajímavé je, že autor pracuje stejně s pamětí národů a že stejně jako v díle 1984 si lidé na minulost nepamatují nebo jim přijde neuvěřitelná a zvrácená. Zamjatin i Orwell tak pokládají čtenáři stejnou otázku – Je opravdu lidská paměť tak ovlivnitelná?

12.03.2020 4 z 5

Hanin kufřík Hanin kufřík Karen Levine

Skrovná knížečka, která vyvolá hodně pocitů. Otevřeně nečelíme hrůzám holocaustu, protižidovská opatření jsou popisována tak, jak je muselo vidět každé dítě - jako něco nepochopitelného a nespravedlivého. Možná proto se příběh malé dívky, která nakonec přichází úplně o všechno, dotkne srdce každého čtenáře. Druhá dějová linka ze současnosti by měla především upozornit, jak důležité je nezapomínat a neustále učit nové generace, aby se historie nikdy neopakovala.

03.06.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Příběh otce poznamenaného životní ztrátou, zklamáním a společenskou deziluzí a dcery bojující s nezájmem a lhostejností své rodiny. Až po dlouhých letech si uvědomí, že pocit osamělosti, se kterým bojují každý zvlášť, mají společný. Autorka nám opět předkládá příběh, který je ve své podstatě neuvěřitelně prostý i zatraceně složitý, jak jen rodinné vztahy mohou být. Síla vyprávění Aleny Mornštajnové vyplývá z jejího vcítění do postav a jazyku, který je lidský a citlivý, a u Tichých roků tomu není jinak.

05.05.2019 5 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Autor nás vtáhne do fantastického, napínavého příběhu, kde mladý hoch bojuje o svůj život s rozbouřeným oceánem, hladovým tygrem a svojí vlastní hlavou, a jako bonus nám nabídne životní moudra, se kterými musíme jen souhlasit. Nakonec nám nabídne dvě verze příběhu. Jednu fantaskní, neuvěřitelnou, magickou a druhou krutou, nelítostnou a lidskou. Která verze příběhu je pravdivá? A není spíše důležitější, čemu chceme v životě věřit? Nebo se raději přikloníme k první verzi, protože zvířecí vraždy můžeme obhájit pudy, ale zabití lidskou rukou můžeme přisoudit pouze krutosti a sobeckosti?

26.04.2019 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Začátek geniálního příběhu i začátek spisovatelské dráhy J. K. Rowlingové, která se s každým dalším dílem zlepšuje. Kámen mudrců je ještě takový nejistý, občas je děj trochu rozvleklý a postavy málo propracované, všichni mu to ale odpustíme... protože je to prostě Harry.

10.09.2018 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Alchymista patří ke knížkám s určitým poselstvím, které si musíte přečíst v určitém věku a ve správnou chvíli. Leč uznávám, že autor moudry nešetří a na čtenáře je valí jedno za druhým, což může u někoho vyvolat otravný pocit zaseknutého kolovrátku. Mně se knížka líbila, ale taky jsem možná jen ve "správné" etapě života pro tuhle knihu.

16.06.2018 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Povídky jsou tak krásně napsané, že je kolikrát snadné zapomenout o jak temnou dobu šlo. Ota Pavel dokázal do příběhů promítnout všechnu radost i veselí z dětství a to i v povídkách, které jsou spíše bolestné.

14.04.2018 5 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Dlouho očekávaná nová knížka od Niny Špitálníkové z prostředí KLDR. Příběhy ze Severní Koreje jsou lákavé díky své tajuplnosti a neznámosti, na osud hrdinky jsem se tak nesmírně těšila. Čekala jsem poodkrytí tajemství, které život Severokorejců obestírá, a jakési nahlédnutí do jejich hlav, přečtení jejich myšlenek. Všechno tohle jsem dostala, a ještě něco navíc. Špitálníková podle mě moc dobře popsala, jak je režim vrytý všem Severokorejcům pod kůži a jak těžké je nahlédnout nad něj a pochopit.

06.02.2024 4 z 5

Rod nebes a dechu Rod nebes a dechu Sarah J. Maas

Young Adult série od Sarah J. Mass mají své kouzlo. Dobře se čtou, mají svižný děj a zvrat na každé čtvrté stránce. Pokud jich ale přečtete dost, už vlastně víte, jak budou probíhat ty ostatní. Sarah J. Mass má své šablony a do nich bohužel napasuje všechny postavy. Jakmile je prokouknete, vidíte v příběhu hodně dopředu. Na druhou stranu, nedá se říct, že by vám autorka nedokázala vyrazit dech naprostou absurditou. Půlnoční město je plné absurdit hned od prvního dílu, ale nyní se z něj stává naprostý příběhový propletenec. Doufejme, že se do něj autorka nezamotá až příliš. Vytknout musím časté, zbytečně vulgární a laciné erotické scény a neuvěřitelné množství překlepů, ze kterých musí mít vydavatel osypky ještě teď.

06.02.2024 3 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Dan Brown nezklamal a Roberta Langdona opět zapletl do řešení tajného rébusu plného symbolů, který má odhalit skutečnou pravdu o bohu. Přestože ani tentokrát nejsme ochuzeni o mystickou atmosféru a převratná zjištění dle Brownova stylu, celý díl působí uhnaně a přemrštěně. Autorův vypravěčský talent sice z knihy dělá čtenářsky chytlavý thriller, jeho závěr je ale tak přepísknutý, že i fanoušek Brownových konspiračních teorií musí pozvednout obočí.

01.04.2022 3 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Shusterman vymyslel celý nový svět. O moc se v něm dělí smrtky a Nimbus. Tato geniální umělá inteligence dělá vše pro to, aby byli lidé šťastní a spokojení. I tento dokonalý svět má ale své mouchy. A může za ně samozřejmě člověk…

Málokterá série mě v poslední době tak pohltila jako trilogie Smrtka ze světa, který není náš, ale jednou může být. Shustermanovo vidění budoucnosti je v mnoha ohledech fascinující, ale nemusí být tak vzdálené pravdě. Kdo ví, kam nás věda dovede a kterým etickým a morálním otázkám budeme za několik desetiletí muset čelit.

07.06.2021 5 z 5