m.zirhut m.zirhut komentáře u knih

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

(SPOILER) (audiokniha) Vykonstruované, nereálné a místy nelogické - jedna šifra odkrývá další a takto se to opakuje nejméně desetkrát, abychom se za poslední hádankou dozvěděli, že "Svatý grál je cestou za možností poklonit se kostem Máří Magdalény. Cestou za modlitbou u nohou vyvržené ženy." Opravdu je tato informace tak tajná, že musela být zašifrována tak důmyslnými mechanismy a musela být tak nutně předána Sophii a Landonovi? Jestliže chtěl Saunier Sophii informovat hlavně o jejím rodovém původu, což by působilo trochu věrohodněji, šlo to určitě udělat podstatně jednodušeji. Navíc pokud by se jeden z dílků hádanek nevyřešil nebo přehlédl, celý příběh by se autorovi trochu sesypal. Nelogické jednání policie, věrohodnosti také moc nepřidalo.

Přes všechny nedostatky nemohu knize upřít jistou čtivost. Takže těch 20h poslechu uteklo poměrně i rychle. Na druhou stranu je z toho trochu smutné, jak lze bohužel skrze poutavě napsaný text manipulovat s fakty.

19.01.2022 3 z 5

Velká dobrodružství medvěda Nedvěda a medvídka Mišky Velká dobrodružství medvěda Nedvěda a medvídka Mišky Zbyněk Černík

Některé příběhy byly i celkem zajímavé, ale co mě u dětských knížek trochu vadí, je právě to jinými opěvované hraní s češtinou. Například bych řekl, že chůze "mimochodem", je pro děti, pro které je knížka určená, poměrně těžko pochopitelná. Tyto češtinářské hříčky mě rozčilovaly i třeba u opěvované Dášeňky. I když je pravda, že například příběh o vyluxované lednici byl i celkem trefný. Přesto mám pocit, že knížku ocení spíš dospělí.

16.01.2022 4 z 5

Paní Hemingwayová Paní Hemingwayová Naomi Wood

(audiokniha - nedoposloucháno)  Kromě vyloženě červené knihovny poslouchám romány pro ženy i celkem rád. Tato kniha určitě není z prvně zmiňované, ba skoro naopak. Přesto bych řekl, že je určena primárně ženám. Asi se holt těžko dokážu vcítit do žen, které řeší jen to, že postupně ztrácí svého manžela.

O osobním životě E.Hemingwaye toho moc nevím, ale přijde mi trochu na pováženou, psát mírně dehonestující fikci o tak známé osobnosti.

20.12.2021 2 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

(audiokniha - nedoposloucháno) Už úvodní nevěrohodné dějství se studentkou akademie FBI a obávaným psychopatem kanibalem Hannibalem, vypovídá v jakém duchu se kniha ponese. Vykonstruované, nevěrohodné, prvoplánové, s přehnanou snahou čtenáře zaujmout...Díky, ale nemám zájem.

20.12.2021 2 z 5

Medvídek a potopa světa Medvídek a potopa světa Katarína Macurová

Hledal jsem knihy na první čtení, kde je málo textu, hodně obrázků a poutavý minipříběh. Knihy od Kataríny Macurové splňují vše zmiňované. Četly jsme se synem vždy jednu dvojstranu večer před spaním, aniž bychom se dívali dál. I když četl pomalu a skoro po slabikách. Vždy se na další čtení těšil.
Teď na mě tlačí, ať mu založím účet na Databázi, aby si mohl svojí první přečtenou knihu přidat :)

10.12.2021 5 z 5

(audiokniha) Ač jsem člověk, který se o historii vůbec nezajímá, a o Husovi jsem věděl jen to, že byl upálen v Kostnici, tak moje první setkání s panem Vondruškou dopadlo překvapivě dobře.
Dokonce jsem si o jednotlivych historických postavách dohledával na Wikipedii další informace, což bych do sebe nikdy neřekl.

Před poslechem jsem byl varován, že někteří mají autorovi za zlé historicky nepřesný výklad. Těžko mohu posoudit věrohodnost, ale řekl bych, že strašně záleží na tom, kdo a jak jednotlivá fakta vykládá. Jde vůbec historii interpretovat objektivně? K tomuto bych rád ocitoval jeden rozhovor přímo z knihy:

„Víš, co je na historii neuvěřitelné? Že se na ni každý dívá jinýma očima. Pokud píše dějiny utrakvista, byl kostnický koncil vrcholem věrolomnosti a hanebnosti, pokud je píše katolík, musí objektivně konstatovat, že to byla záchrana víry."
"Nemohou být dvě pravdy! Jak by to pak vypadalo?"
,,Ale mohou. Je jich dokonce ještě víc. Záleží jen na tom, kdo hlasitěji křičí a kdo má víc mečů, aby donutil svou pravdu opakovat lid. Ale ani sebevíc mečů neznamená, že pravda vítěze je jediná a správná. Ač nerad, musím totiž souhlasit s vaším Janem Husem, že jediná skutečná pravda je ta Boží. Ta naše, lidská, je děvka prodejná!"

04.12.2021 5 z 5

(audiokniha) Příběh je to docela absurdní, ale Murakami je tak dobrý vypravěč, že jsem mu ho věřil od začátku do konce.
Mnozí mají možná taky různé nezodpovězené otázky z mládí, na které by rádi znaly odpovědi, ale už ztratily snahu se po nich pídit.

Taky se mi líbilo, jak si na konci autor s posluchači/čtenáři pohrál a všechny nabyté a postupně se usazující jistoty se najednou úplně rozpadly.

05.11.2021 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

(audiokniha) Takový milý oddechový poslech. Jen mi přišly trochu nudné ty pasáže, kde se tučňák nevyskytoval.

19.10.2021 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

(audiokniha) Rozsáhlý epický fantasy svět asi nebude nic pro mě. Prvních několik hodin jsem slyšel jen docela nudný, ale hlavně nesmírně rozvleklý popis světa Hobitů, Trpaslíků, Elfů a nevím čeho všeho ještě. Při představě rozsáhlosti díla jsem si raději pustil jinou audioknihu.

04.10.2021 2 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

(audiokniha) Další vykonstruovaná detektivka, která by se v reálném životě mohla asi těžko stát. I když, některé pasáže s mediální honbou za senzacemi jsou bohužel i docela reálné (obzvlášť asi v Americe).
Děj se dost vlekl, tak jsem občas třeba deset kapitol přeskočil, ale vzápětí se ukázalo, že jsem vlastně o nic důležitého nepřišel.

01.10.2021 3 z 5

Policejní pohádky Policejní pohádky Roman Pokorný

Četl jsem šestiletému synovi, který knihu se zaujetím poslouchal a vždy na konci rád zodpovídal otázky. Moc pěkně pojaté seznámení dětí s nástrahami, které je mohou ve světě velkých potkat.

01.10.2021 4 z 5

Johana s nosem nahoru Johana s nosem nahoru Petra Braunová

Opět pěkná a poučná knížečka. Jen s inspirací hry "na oblíbeného" bych byl trochu opatrný. Některým jedincům by tato hra mohla způsobit nemalé trauma.

09.07.2021 5 z 5

Kuba nechce prohrávat Kuba nechce prohrávat Petra Braunová

Petra Braunová nikdy nezklame. Knížku jsem četl synům(3 a 6 let) před spaním. Tříleťák sice usínal hned při prvním odstavci, ale šestileťák vždy s napětím poslouchal až do konce.

04.06.2021 5 z 5

Vyhasínání mozku Martina Kleina Vyhasínání mozku Martina Kleina J. Bernlef

(audiokniha) Rozhodně zajímavý vhled do problematiky demence. Bohužel mi ale až moc často utíkala pozornost a velkou část poslechu jsem byl myšlenkami trochu mimo. Navíc jsem se nemohl zbavit pocitu, že by Martinovi výrazně pomohla alespoň nějaká konfrontace s jeho nemocí. Takto zbytečně neustále tápal, proč se k němu lidé z okolí chovají tak  "divně".

Co mě však zaujalo, byl jeho, řekl bych až, harmonický vztah s Věrou, který trval i po padesáti letech manželství a nebyl v podstatě narušen ani tak závažným zásahem, jako byla závažná psychická nemoc jednoho z partnerů.

27.05.2021 3 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

(audiokniha - nedoposloucháno) Navnaděn dvěma skvělými romány o odbojářce Miriam, jsem se se těšil i na další autorovu knihu. Navíc jsem si nedávno pouštěl na Youtube moc pěknou prohlídku o této opravdu pozoruhodné vile s Adamem Gebrianem.

Bohužel na to, aby mne kniha zaujala to nestačilo. Ve výsledku mi přišlo, že navrhování a stavění, byt´ sebezajímavější stavby, není úplně nosným tématem pro román.

24.05.2021 2 z 5

(audiokniha) Musím uznat, že mě Ziburovo pojetí cestopisu příjemně překvapilo. Ono už v kdysi viděném AZ Kvízu, se dalo vytušit, že to bude fajn člověk a pohodář.

První polovina o Nepálu mě úplně cestovatelsky navnadila, že jsem se hned díval, kolik stojí letenka do Káthmándú :) . . . Tak si říkám. Není to snad ten pravý znak dobrého cestopisu? V druhé, trochu slabší polovině o Číně se mi hlavně líbilo to filosofování a alespoň částečný vhled do mentality místních lidí, která mi přijde pro Evropany těžko pochopitelná, a navíc opředená různými předsudky.

Jinak mi celkově přišlo zajímavé, jak Ladislav dokáže poutavě převyprávět i úplně obyčejné všední zážitky, které by mnohý ani nezmínil.

Závěrečný oslavný epilog o naší zemi mě úplně dojal. Jen ta pohostinnost a nezištná ochota nám oproti východu bohužel docela chybí.

23.04.2021 5 z 5

Josífkův pekelný týden Josífkův pekelný týden Daniela Krolupperová

Docela povedená knížka, ale celé mi to přišlo dost nepravděpodobné. Přišlo mi, že rodiče až nereálně předpokládali, že se Josífek napraví. To se ale vůbec nemuselo stát, nebo alespoň ne v tu pravou chvíli.

23.01.2021 4 z 5

Martinka u tety Lucie Martinka u tety Lucie Gilbert Delahaye

Ilustrace jsou opravdu povedené, ale text mi přijde strašně povrchní a postava Martinky zidealizovaná. Dětem se přesto knihy líbí. Holt další předčítání raději přenechám manželce :)

18.01.2021 2 z 5

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Tahle knížka mě nikdy nelákala a ani mi nepřišlo, že by vyprávění z pohledu kotěte bylo pro děti zajímavé. Pětiletý syn mě ale svým nadšením a zaujetím přesvědčil o opaku.

18.01.2021 5 z 5

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Bohumil Říha

Nevím jak moc se liší nová vydání od toho původního. Já jsem četl dětem pravděpodobně jedno z těch prvních a je to na textu docela znát. I přesto příběh děti hodně bavil (hlavně holky 8 a 9let) a vždy se těšily na další čtení. Jen pětiletý syn se v ději trochu ztrácel a stále se k nelibosti holek na něco ptal :)

14.12.2020 5 z 5