m.zirhut m.zirhut komentáře u knih

Stalker Stalker Lars Kepler

(audiokniha - nedoposloucháno) Po zklamání z Písečného muže jsem dal Keplerovi druhou šanci, ale opět u mě neuspěl. Audio jsem vypnul asi po hodině nudného poslechu.

11.12.2020 2 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

(audiokniha - nedoposloucháno) Po asi hodině jsem musel poslech vypnout. Tento žánr asi nebude úplně pro mě. Přišlo mi, jak kdybych poslouchal přepis nějakého amerického detektivního blockbusteru.

11.12.2020 2 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

(audiokniha) Jednoduchý, ale silný příběh o strastiplné cestě k sebepoznání. Je až obdivuhodné, kolik v sobě tento prostý stařík má odhodlání, pokory a lidskosti - prostě krása.

11.12.2020 5 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

(audiokniha - nedoposloucháno) Kniha o emancipaci žen na pozadí nezáživné historie Číny. Pravda, možná trochu přeháním. Například osud babičky byl celkem poutavý a hodný soucitu - jako například "svázaná chodidla". I tak jsem ale vydržel poslouchat "jen" asi tři hodiny.

29.11.2020 2 z 5

Ztracený svět Ztracený svět Josef Augusta

(audiokniha) Kdybych před touto knihou neposlouchal dva jiné skvělé tituly, tak hodnotím možná trochu výš. Takto mi to přišlo takové fádní a ploché.

29.11.2020 3 z 5

Vyvolávač deště Vyvolávač deště John Grisham

(audiokniha) Tak to byl můj šálek čaje. Sympatická hlavní postava, zajímavý osud, logika, intriky a trocha vztahů. K tomu skvěle načteno Otakarem Brouskem. Tolik různých variací hlasů jsem ještě v žádném předchozím poslechu neslyšel. Prostě paráda, ani se mi často nechtělo z auta, kde jsem audio poslouchal.

Na film se raději dívat nebudu, abych si nezkazil skvělí zážitek z knihy.

21.11.2020 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

(audiokniha) Docela jsem se na knihu těšil, ale nakonec mě poslech moc nebavil. Jediné co mě v podstatě zaujalo, byl samotný způsob a trénování řízeného opuštění svého vlastního těla.

06.11.2020 3 z 5

Provazochodkyně Provazochodkyně Simon Mawer

(audiokniha) Rád se zařadím po bok Benoîta, Clémenta, Alana, Sama i Absolona, protože čtrnáct hodin strávených s touto pozoruhodnou a trochu svéráznou dámou, bylo přinejmenším velice příjemných.
Začátek knihy byl trochu rozvláčnější a neustálé skákání v čase mně spíš vadilo. Přesto Simon Mawyer přesvědčil, že psát opravdu umí a skvělý přednes Lucie Pernetové dojem z poslechu jen umocnil.

04.11.2020 5 z 5

Nela Malá, co nechtěla být malá Nela Malá, co nechtěla být malá Petra Braunová

Knihu jsem četl dětem pět, osm a devět let.
Škoda, že se u většiny dětských knížek nepíše doporučený věk, takže pro jak staré děti kniha je, člověk zjistí až při samotném čtení. Tuto mohu doporučit asi od těch devíti. Na druhou stranu, tím že jsem knihu četl dětem spíše mladším, tak mě neustále přerušovaly. Hodně času jsme tedy strávili rozborem děje a vysvětlováním jednání hlavních aktérů. Což hodnotím nakonec kladně, protože bylo velice zajímavé a přínosné se s dětmi o těchto tématech bavit.

Už se těšíme na další Braunovku :)

03.11.2020 5 z 5

Není škola jako škola Není škola jako škola Mária Ďuríčková (p)

Úroveň příběhů je silně nevyrovnaná. Některé byly vyloženě nudné (například Vtipálci nebo Rádovidímka). Některé ale byly opravdu povedené (například Potřeštěné zhouby nebo Papírová zem).

16.10.2020 3 z 5

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

(audiokniha) Skvěle napsaný román, který přesvědčivě dává nahlédnou do postupů, metod a dusné atmosféry protinacistického odboje.

Trochu jsem měl obavu, že kniha bude sklouzávat k soupisu statečných činů jedné nepolapitelné odbojářky. Kniha je ale spíše zajímavým spletencem osudů různých postav, které se rozhodli jít se svou kůží na trh. A to i přesto, že si uvědomovali svou nedokonalost a chyb, kterých se dopustili, poté také někteří jistě hořce litovali.

Postava Marian je výborně napsaná a její naprosto uvěřitelné ženské chování a jednání, mě také nejednou vytočilo :) Ostatně ženy byli v románu, tak dobře vykresleny, že jsem byl přesvědčen, že knihu musela napsat také žena. O to více jsem byl zpětně překvapen.

Závěr mě i trochu dojal, ale vzhledem k povaze hlavni hrdinky byl vlastně pochopitelný a navíc je v druhém díle i smysluplně vysvětlený.

Lucie Pernetová načetla knihu opravdu moc pěkně. Obzvlášť musím vyzdvihnout načtení ženských postav jako například Ivete. Ještě bych rád zmínil moc pěkné mezihry, které krásně dokreslovaly atmosféru celé knihy.

03.10.2020 5 z 5

Kuba nechce spát Kuba nechce spát Petra Braunová

Výborná kniha s neobvyklým námětem. Četl jsem dětem ve věku 5, 7 a 9let a zaujalo to všechny včetně mě.
Spoiler: Jen mi bylo na konci trochu líto kluka z 2.B, kvůli kterému jeho družstvo prohrálo zimní olympiádu. Ve skutečnosti by bylo šťastnější, udělat závod třeba formou štafety, ale to by zase Kuba nemohl tak zazářit. Jinak mi ale kniha přišla napsaná velice citlivě a s pochopením.

08.09.2020 5 z 5

Ella a kamarádi Ella a kamarádi Timo Parvela

Nevím jestli to bylo překladem, ale kniha nezaujala ani mě ani děti. Například jsme nepochopili jakou roli hrají v příběhu evidentně důležité korále pana učitele. Dokonce jsme ji pro nezájem dočetli jen do půlky.

08.09.2020 2 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

(audikniha) Poslech této knihy jsem vypnul poměrně záhy.

Pod záminkou vyšetření poslat doktora k velmi nebezpečnému vězni, aby mu sebral nůž, je přecejen dost málo pravděpodobný scénář. Takže bylo zřejmé, v jakých nelogičnostech se příběh ponese dál - děkuji, nemám zájem.

13.07.2020 2 z 5

Za chvíli jsme doma, jen si odskočíme do Afriky Za chvíli jsme doma, jen si odskočíme do Afriky Oliver Scherz

Knížku jsem četl dětem před spaním. Bylo skvělé, jak hned první kapitola vtáhla děti do děje. V dalších kapitolách už tah na branku trochu polevil, ale děti pořád držel v napětí, jak to bude dál. Jen pro nejmladšího pětiletého syna, kterého kniha zaujala asi nejvíce, bylo na závěr celkem zklamáním, že celé dobrodružství byly jen představy a snění dětských hrdinů :(

13.07.2020 5 z 5

Bajky (výběr) Bajky (výběr) Jean De La Fontaine

Jedlotlivé bajky jsou sepsané strašně stručně do pár odstavců. Pro děti bylo těžké, v tak rychlém sledu pochopit děj. Takže jsme asi po pěti bajkách knihu odložili.

04.07.2020 2 z 5

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

(audiokniha) Skvěle autenticky sepsané zážitky z doby, kterou jsem naštěstí nezažil. Věřil jsem autorovi každé slovo. Je jasné, že žít za totáče bylo pro některé lidi v mnohém dost drsné, řekl bych ale, že právě společný nepřítel lidi podstatně více ztmeloval než například dnes. Přesto bych tuhle dobu nepřál zažít nikomu.

Nejvíc mi utkvěly v paměti různé smutné osudy obyčejných lidí a syrový popis událostí ze srpna 69. Naštěstí místy dost hutná atmosféra, byla skvěle prolnuta trefnými básničkami Aleše Kovandy.

"Každý má svou práci, my jsme estébáci.
Nocí přicházíme, přicházíme k vám.
Přicházíme nocí s tou úřední mocí.
Otevřete dveře, já vás zatýkám."

04.07.2020 5 z 5

Trampoty kocoura Toma - Pravé kočičí dobrodružství Trampoty kocoura Toma - Pravé kočičí dobrodružství Michaela Zimová

Knihu jsem četl dětem před spaním. Bohužel děti vtáhla do děje až tak od půlky, kdy se na scéně objevila kočička Sisi.

Ještě bych rád zmínil, že jsem rád za kapitolu, v které kočička popisovala, jak přišla o jedno oko. Na dětech bylo vidět, jak příhodu s kočičkou prožívají. Tato kapitola vyvolala následnou diskusi o nebezpečí různých aktivit a snad se jim i díky ní, vštípilo do paměti, jak je důležité dbát i na svá snadno zranitelná očka.

02.07.2020 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

(audiokniha) I přes poměrně dost hluchých míst musím hlavně vyzdvihnout postavu Atika. Jeho morální postoje, zdravá zásadovost, vyzrálost a citlivý přístup k dětem jsou pro mne velkým zdrojem inspirace.
Obzvláště je pro mne velkým vzorem právě v roli otce. Schopnost volit vhodná slova nebo naopak umět mlčet v tu správnou chvíli. Řekl bych, že Atikův citlivý a pokorný přístup k dětem se krásně odrážel i ve vztahu dětí k němu samému. Hold je ještě hodně se co učit.

Knihu si určitě zařadím mezi ty, které si jednou rád poslechnu znovu - mimo jiné je velmi dobře načtena Klárou Issovou.

"Jsi moc hodný, strýčku, ale dětem moc nerozumíš. Tak předně si mi vůbec nedal možnost, abych ti to vyložila ze svýho hlediska - hned jsi na mě vyjel. Když se s Jemem porafáme, Atikus nevyslechne jenom Jema, vyslechne i mě ..."

"Atikus říkal, že je zdvořilé hovořit s lidmi o tom, co zajímá je, nikoliv o tom, co zajímá nás."

"Jakživa nikoho opravdu nepochopíš, dokud neuvážíš věc z jeho úhlu pohledu – dokud si nevlezeš do jeho kůže a neprojdeš se v ní."

20.06.2020 4 z 5

Mirella a tajemství mořských víl Mirella a tajemství mořských víl Patricia Schröder

Četl jsem dětem (5 a 7let) před spaním. Knihu z této edice jsem půjčil jen jako sondu, jestli bych ji nepoužil pro společné čtení s dětmi. Bohužel forma psaní mi přišla dost složitá. Děti se v příběhu ztrácely a každou chvíli se na něco ptaly. Navíc příběh mi taky přišel takový divný.
Přecejen kniha Lukášův dračí kamarád ze stejné edice, byla o trochu lepší, viz můj druhý komentář.

12.06.2020 2 z 5