lucy.sankova

HanaHanaAlena Mornštajnová

Člověk si ani nedokáže představit, jak krutá doba holocaustu byla. Skvěle napsané, detailně vylíčené... Za mě má rozhodně pět hvězdiček.

28.07.2019

HoubařkaHoubařkaViktorie Hanišová

Sářin boj s rodiči, minulostí, nepochopením.. Bylo mi jí líto. Jak mladou, tehdy desetiletou dušičku, ovlivnila “nepříjemná opakující událost”, se kterou ji nikdo nedokázal pomoci.. snad jen les, to ticho, ta samota...
Bravůrně napsané!

25.05.2021

Kavárna v KodaniKavárna v KodaniJulie Caplin

Příjemné pohlazení po duši. Četla jsem ji zachumlaná v dece v těchto podzimních dnech ať už s kávou v ruce, s vínem nebo s dobrým čajem.

03.12.2021

Autismus & ChardonnayAutismus & ChardonnayMartin Selner

Tak z této knihy jsem byla opravdu na větvi :)
Sama pracuji v Nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež, tudíž se setkávám s různými typy lidí. Ale právě ta "různorodost" mě baví. Nikdy nevíte, co od takových dětí čekat.
A ano, chce to mít dávku odvahy, ale i lidskosti a pokory. A o tom to je. Lidé, kteří pracují s lidmi jsou dle mého tak trochu "andělé". Pomáhají, i když třeba nevědomky.
... a tento pán mě ujišťuje v tom, že to, co dělám, má smysl.
Těším se na druhý díl :) a všem doporučuji :)

16.12.2019

VrányVrányPetra Dvořáková

Knihu jsem si koupila náhodou, zaujala mě obálka a také to, že jsem od této autorky ještě nic nečetla.
Trefa! Do černého!
Tolik nepochopení, přehlížení, samoty, smutku. Měla jsem chuť z toho příběhu Barunku vytáhnout a vzít si ji domů. Nechápu, jak někteří rodiče dokážou jedno dítě upřednostňovat... A co je horší? Že tohle se opravdu děje a mnohdy o tom ani nevíme, jak to v rodinách opravdu je.
Ten konec byl opravdu šílený.
Pro Barunku však možná jediné východisko...

23.04.2020

Muž, který sázel stromyMuž, který sázel stromyJean Giono

Jak málo stačí k tomu obohatit tento svět.. Slova svět nemění, svět mění činy.

25.12.2021

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Zprvu se mi do útlé knížky vůbec nechtělo. Když jsem ulehla s nemocí, donutila jsem se a nelituji. Kniha ve mě vyvolala smíšené pocity. Bohužel taková "Farma zvířat", která je rozdělena na "ty nadřízené" a "tamty podřízené", je na celém světě.

10.10.2014

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Knihu čtu už po několikáté, obsahuje mnoho užitečných a naučných úvah :) Vždy mě nutí se pousmát a věřit, že svět bude zase krásnější a zároveň ve mě odkrývá touhu radovat se z maličkostí.

12.07.2020

V šedých tónechV šedých tónechRuta Sepetys

Přečteno za dva dny. Nemohla jsem se odtrhnout. Až se mi nechtělo věřit, že se tohle opravdu mohlo stát. Mohlo. Bohužel. Bylo mi z toho slabo :( .. Člověk si hned o to víc váží toho, co má a jak dobře se tu vlastně máme ..

20.05.2021

Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozumDigitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozumManfred Spitzer

Digitální demence. Přečetla jsem na doporučení naší psycholožky. Kniha mě okamžitě z jejího vyprávění zaujala. Místy je to k neuvěření, co s námi digitální média dělají, jaký mají na nás vliv.

"Není lhostejné, co děti a mladiství celý den dělají, neboť to v jejich mozcích zanechává stopy."

"Hráči střílecích her si dobrovolně oslabují koncentraci a sebekontrolu, čímž klesají na mentální úroveň reflexivního automatu."

"Užívání digitálních médií především večer, u žen zejména chatování, u obou pohlaví psaní e-mailů a hraní her, jakožto dosažitelnost skrze mobil, kráčely vždy ruky v ruce s rostoucím výskytem poruch spánku."

"Víme, že děti rodičů s menšími příjmy a nižším vzděláním se více dívají na televizi a více hrají počítačové hry, zatímco děti zámožnějších rodičů spíše čtou knihy."

"V Německu trpí demencí 1,3 milionu lidí a tento počet se do roku 2050 zdvojnásobí na 2,6 milionu."

Zamysleme se.
To je trochu smutné, co se děje a nikdo z nás nic nedělá. Nemyslíte..?

25.11.2014

Od začátku do konceOd začátku do konceRobert Fulghum

Kniha o rituálech, které si někteří ani neuvědomujeme. Nejvíce si mi líbila kapitola o Narození a o Svatbě.

A tyhle řádky mě absolutně dostaly:
"Na veškeré dění pod nebem je opravdu čas.
Je čas i na všechny rituální přerody,
na svatby a pohřby, promoce i odchody do penze.
Čas na výročí i na shledání,
čas na východ i na západ slunce, čas na měsíc i deště,
čas na hvězdy,
Čas na první nadechnutí - "ach" - a čas na poslední vydechnutí - "och".
Ale mezitím nastává ten okamžik - čas umýt nádobí
a čas vyvenčit psa."

26.03.2014

Spřízněná dušeSpřízněná dušeNicholas Sparks

Krásná kniha. Snad nikdo nedokáže lásku popsat tak jako N. Sparks. Láska si nevybírá a když se potkají dvě spřízněné duše celý vesmír se spojí k tomu, aby jednou mohly být spolu :) ..Příběh mi malinko připomínal film Dům u jezera :)

18.04.2020

Tma mezi hvězdamiTma mezi hvězdami. Atticus (pseudonym)

Několikrát jsem při čtení sama sebe nachytala, jak se pousmívám. Milá kniha. Krásná slova, která nutí člověka k tomu zastavit se a přemýšlet. Doporučuji.

15.02.2020

Norské dřevoNorské dřevoHaruki Murakami

Sebevraždy, láska, sex, studentský život. A k tomu hlavní hrdina Tóru, tak trochu připomínal hlavního hrdinu z knihy Kdo chytá v žitě. Příjemný příběh s nečekanými zvraty od japonského spisovatele.

13.07.2013

Opravdová láskaOpravdová láskaRobert Fulghum

Na začátku knihy bylo napsáno: "Nečtěte tuto knihu na jeden zátah", ale já se od ní nemohla odtrhnout, tak jsme ji přečetla na dva zátahy. Příběhy byly velice zajímavé. Už se těším až si přečtu další pokračování :)

01.11.2013

19841984G. Orwell (pseudonym)

Četla jsem ji v angličtině. Určitě si ji přečtu i v češtině. Zajímavá kniha :-) možná trochu smutné v tom, že je to jako v dnešní době. Raději nemyslet a nic neříkat...

23.02.2014

Vzkaz v láhviVzkaz v láhviJussi Adler-Olsen

Je to již má čtvrtá kniha od tohoto autora. Vždy mě dokáže vtáhnout do děje. V hlavě si pak všechny popsané scény detailně představuji. Napínavé! Skvělé! Určitě to není má poslední kniha od tohoto autora.

21.04.2020

DědinaDědinaPetra Dvořáková

Mě osobně teda kniha moc nenadchla. Možná je to i tím, že bydlím na vesnici .. tedy mi všechny příběhy přišly až moc obyčejné a jakoby se děly v mém sousedství každý den .. Jediný příběh, který ve mě zanechal určitou stopu byl ten poslední, o stáří, o lásce, o závisti. Sama jsem si uvědomila jak někdy jsme až příliš krutí na naše blízké babičky a dědečky.. a často bezdůvodně.

16.08.2020

Nejlepší pro všechnyNejlepší pro všechnyPetra Soukupová

Doslovy! Ty miluju nejvíc. Byla to taková třešnička na dortu.. vysvětlení, co bylo s hlavními postavami dál :)
Svižný příběh a třech hlavních postavách - Viktor, jeho maminka Hana a babička Eva. Rozdílné pohledy na výchovu, na život a na to “co je nejlepší pro všechny”

01.05.2021

Pekárna v BrooklynuPekárna v BrooklynuJulie Caplin

Brooklyn. Místo, které mě osobně moc nezaujalo..
ale ten příběh. Super. Super. Super. A ten konec, to už byla opravdu už jen taková třešnička na dortu.
Povedené.

AlchymistaAlchymistaPaulo Coelho

Četla jsem knihu už dvakrát. Pokaždé v ní objevím něco nového. Jeho filozofický podtext, jeho myšlenky.. Coelho je prostě Pan Spisovatel s velkým S!

13.07.2013

Homer a LangleyHomer a LangleyE.L. Doctorow

U těchto knih od Odeonu nejvíc miluju ty doslovy! :)

15.10.2013

Možná, možná neMožná, možná neRobert Fulghum

"Kdyby mi bylo všechno úplně jasné, trávil bych život v hrozných úzkostech a bál bych se, že se ztratím. Ale protože všechno a cokoliv je vždycky možné, zázrak nikdy není daleko a divy stále přicházejí.
Věřím, že lidskou svobodu lze vyjádřit jedním slůvkem, které slouží jako cihlička přidržující dveře existence dokořán - možná."

Fulghum opět nezklamal. Pan spisovatel mě neustále překvapuje a snad nikdy neomrzí.

03.07.2014

Útěk do samotyÚtěk do samotyNicholas Sparks

Nicholas Sparks prostě nikdy nezklame. Vtáhl mě do děje tak, že jsem se od knihy nemohla vůbec odtrhnout..

03.08.2018

Dívka s pomerančiDívka s pomerančiJostein Gaarder

Dlouho jsem čtení této knihy odkládala, ovšem po přečtení pár listů jsem ji nedokázala odložit.. doporučuji všem, co si potřebují urovnat své myšlenky a na chvíli se zastavit :)

04.09.2018

Teorie podivnostiTeorie podivnostiPavla Horáková

Název knihy odpovídá celému obsahu. Pro mě osobně tato kniha byla zajímavá, něčím jiná, s psychologickým podtextem a s nádechem fantasy v závěru. Při čtení to chce zanechat maličko odstup a nadhled, aby si každý příběh vyložil po svém.
Asi bych ji doporučila spíše lidem, kteří se pohybují nebo se nějakým způsobem setkali s vysokoškolskou půdou, jelikož autorka poměrně často operuje s odbornými názvy (schodingerův pes, kraniometrie, retroaktivní kauzalita apod.)
A celé to hledání Kaspara mě vlastně i bavilo - "Věci povstávají z představ."

05.09.2019

HypnotizérHypnotizérLars Kepler

Má první kniha od této švédské dvojice a určitě né poslední... no co k tomu dodat. Poslední stránky mě úplně pohltily.. Skvělé!

20.10.2019

Péct, milovat a žítPéct, milovat a žítJosef Maršálek

Tak toto mě bavilo! Pana Maršálka jsem si oblíbila hned jak jsem jej zahlédla v Show Jana Krause a říkala jsem si, pane jo, tak tuto knihu si musím přečíst - a to nejen proto, že mě baví pečení a vrhám se do vytváření nejrůznějšího dortíků, i když v tomto oboru nejsem vůbec vyučena :)
Pan Maršálek není žádný spisovatel, ale jeho život krásně líčí právě v této knize. To cestování, různé chutě, recepty, jeho cesta za úspěchem, ocenění, jeho sexualita.. Opravdu jsem nadšená. Jde vidět, že je to člověk s velkým srdcem ... a přeji mu do života jen to nejlepší a plno dalších takových úspěchů a snad se dočkám i pokračování této knihy ; )

09.01.2020

Básně z koncentračního táboraBásně z koncentračního táboraJosef Čapek

Detailní popis doby z života v koncentračním táboře. Některé pasáže mě dost zasáhly. Pan Čapek toho musel dost vytrpět ...

08.04.2020

VoľbaVoľbaNicholas Sparks

Nicholas Sparks je jeden z mých oblíbených spisovatelů. Vždy, když zatoužím číst o lásce, propletených osudech s nečekaným rozuzlením, tak sáhnu po jeho knihách. Nyní však dávám jen 4 hvězdičky z 5 .. a to jen proto, že mě snad poprvé jeho kniha nerozplakala a nedojala tak jako ty ostatní ????.. ovšem i tahle stála za přečtení.

21.07.2020