LuckaLO LuckaLO komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

(SPOILER) Rozhodla jsem se vykročit ze své komfortní zóny a přečíst si Orwella a jeho 1984. Je fakt, že mi trvalo skoro rok od tohoto rozhodnutí, než jsem si knihu vůbec koupila. A lituji jen toho, že jsem to neudělala dřív.
Hlavním hrdinou příběhu je Winston Smith žijící ve světě, který je rozdělen na Oceánii, Eurasii a Estasii, které jsou mezi sebou v různém spojenectví stále ve válce. Winston žije v Oceánii a je členem Vnější strany. Všechno řídí a vlastní Strana, pořád je sledován Velkým bratrem. V bytě má obrazovku, která neustále vysílá propagandu a je přes ni sledován každý jeho pohyb a výraz tváře, odposlechnuto každé slovo. Pracuje na Ministerstvu pravdy, kde se "upravuje" minulost, aby odpovídala přítomnosti. Kde se lež stává pravdou, aby se za chvíli stala opět lží. Velký bratr se totiž nikdy nemýlí. Neexistuje svoboda, a to ani svoboda myšlení. Není divu, že se Winston cítí frustrovaný, Straně a propagandě moc nevěří. Jednoho dne mu "kolegyně" z oddělení literatury předá tajně vzkaz a Winston začíná věřit, že se dá bojovat...
"Nějak už vám to selže, něco vás zdolá. Život vás zdolá."
Je pozoruhodné, že Orwell napsal knihu už v roce 1949 a celkem odhadl totalitní režim. I když si myslím, že naši komunisti byli celkem čajíčci oproti Orwellově Straně. Knihu určitě doporučuji přečíst a hned potom můžete kouknout na stejnojmenný film z roku (jak příhodné) 1984. Děj knihy krásně doplní. I když, nečíst knihu, tak asi film úplně nepochopím a neocením.

04.02.2023

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Den Trifidů mi byl doporučen už před delší dobou, ale pořád se mi do něj nechtělo, nejsem moc velkej fanda sci-fi. A je to pecka, moc mě to bavilo. Nadčasové postapo a trifidi jsou parádní protivník lidstva. Možná bych ocenila trochu víc konfliktů a bojů s kytkama než jen budování nového živobytí, ale i tak je to super čtení.

08.12.2023 5 z 5

Kniha me příjemně překvapila. Jelikož krimi moc nevyhledavám, seriál jsem neviděla, byly pro mě případy i způsoby vyšetřování něčím novým. Jsem moc ráda, že jsem po knize sáhla a rozšířila si obzory.

01.02.2023 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Hugh Howey stvořil fascinující a dost klaustrofobický postapokalyptický svět.
Země je zamořená jedy a tisíce lidí přežívá v obrovském 140 patrovém silu pod zemí. Do příběhu nás uvede šerif Holston, který je na vlastní žádost vyslán ven vyčistit senzory kamer, aby měli lidé v 1. patře sila na obrazovkách čistý pohled na ponurý a mrtvý venkovní svět. Je to výprava, kterou zatím nikdo nepřežil.
Silo je rozvržené na třetiny, v každé je farma, čistička vody, sídlo šerifa, obytné prostory a podobně. Ve třicátých patrech se nachází IT oddělení, které samozvaně všechno řídí. V posledních patrech, v takzvané hlubině, je mechanický úsek, který zajišťuje hlavně elektřinu. A právě v hlubině se zvedne vlna odporu proti chodu sila a všemocnému IT oddělení, které spousty věcí tají a posílají na smrt každého, kdo se vzepře...
Naprosto strhující postapo příběh, který mě chytl od první stránky a nutil pořád číst, protože jsem potřebovala vědět co bude dál. Pocity zoufalství, klaustrofobie, točení hlavy a bolavé nohy z nekonečných schodů jsem při čtení reálně cítila, až tak dobře je to napsané. Pro fandy postapo je Silo povinná četba.

12.02.2024 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Nějak nevím, co k téhle knize napsat. Karikovo knihy mám hodně ráda, a podle hodnocení jsem očekávala, že i tahle bude dobrá. Koupila jsem si ji i přes to, že knihy o holokaustu nevyhledávám. A předčila veškerá má očekávání, je výborná.
První část mě bavila trochu víc, doba před válkou i fungování mafie v Americe bylo zajímavé čtení. Druhá část se odehrává za války a převážně v koncentračním táboře.
Karika do detailu popsal všechny hrůzy i mučení. Několikrát jsem si od čtení musela dát pauzu a při popisování útrap dětí mi bylo až úzko a dvě noci jsem měla zlé sny. A to nejsem žádná citlivka.
Před panem Karikou smekám pomyslný klobouk, napsat tuhle knihu muselo dát spoustu práce a studování reálií. Řadím ji mezi to nejlepší, co jsem kdy četla.

24.07.2021 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Právě jsem knihu dočetla a musím říct WOW! Příběh mě vtáhl hned na prvních stránkách a nepustil až do konce. Zajímavá myšlenka, kdyby člověk mohl vrátit čas, jestli by změnil běh událostí a jak by pak vypadala budoucnost... Dallas řadím mezi mé nejoblíbenější knihy a určitě si ji za čas rada přečtu znovu.

13.05.2021 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Knihu jsem právě dočetla a nějak nevím. Myslela jsem si, že už jsem po všech těch hororech otupělá vůči všem hrůzám, ale tohle mě celkem děsilo. Nejvíc ta beznaděj hlavní hrdinky. Asi to všechno bylo trochu přitažené za vlasy, konec lehce předvídatelný a nedotažený, ale jinak dobrá knížka.

11.04.2023 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Autorka má mnohem lepší PR než knihy. Kniha je čtivá, zvládla jsem ji za dva večery. Ale na konci jsem si řekla: "to byla ale blbost."

21.04.2021 3 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Hodně silný příběh, který ve mně vzbudil spoustu emocí a otázek. Přemýšlela jsem, jak moc nás ovlivní místo, kde žijeme. Jak bych se asi chovala já, kdybych vyrůstala v KLDR a ve stejném prostředí jako hlavni hrdinka. Jestli je morálka vrozená, nebo se jí postupně učíme od rodičů a našeho okolí. Jako člověk vyrůstající v demokracii nemůžu Severku soudit. Knížku určitě doporučuji přečíst.

19.10.2023 5 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Kdybyste znali způsob, jak strávit ještě 7 dní se svým zemřelým nejmilovanějším člověkem, využili byste toho? Toť otázka. A jaké tajemsví se ukrývá ve starém domě a v lese u Ďáblova pařátu? Kniha je psaná z pohledu více postav, střídají se časové linky. Postupně se tak rozpletá smutný příběh pár nešťastných lidí, který do sebe postupně zapadá. Konec není úplně uzavřený, takže zůstává prostor pro vlastní fantazii, ale zaroveň příběhu nic nechybí. Námětem mi to lehce připomělo Řbitov zvířátek. Žádný děsivý horor to ale není, pár nepříjemných momentů tam ale je. Knížka je napsaná čtivě a bavila mě, takže účel splnila.

19.10.2023 4 z 5

Kill Creek Kill Creek Scott Thomas

(SPOILER) Tohle bylo dobrý! Od knížky jsem neměla moc velká očekávání, dlouho mi ležela v knihovně a pořád se mi do ní nechtělo. Chyba.
Ne že bych se u knížky bála, to se povedlo kdysi dávno jen Kingovi v Osvícení. Ale některé momenty byly hodně nepříjemné, občas jsem měla lehké mrazení v zátylku. Konec byl trochu přehnaný, ale po dlouhé době jsem si přečetla pořádný horor o strašidelným baráku. Moorovou jsem si hodně oblíbila, chvíli jsem měla i radost, že přežila. No, vlastně asi jo. :)

23.05.2023 5 z 5

Propast Propast Jozef Karika

Námět by byl dobrý, jen kdyby z toho pan Karika udělal povídku třeba na 80 stran. Zdlouhavé omílání pořád jednoho a toho samého dokola a natahování děje mě nebavilo. Spisovatele řadím mezi své oblíbence, ale tohle se mu moc nepovedlo.

07.01.2022 3 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

(SPOILER) Já asi půjdu proti proudu, ale Holly opravdu ráda nemám. Snažila jsem se si ji oblíbit, ale nejde to. Po pravdě jsem tiše doufala, že jí Stephen tentokrát nechá umřít a zase nic. Takže mě titulní novela nijak nenadchla.
Zbylé tři novely se mi celkem líbily, ale tuhle knihu řadím mezi jeho slabší. Bohužel, těšila jsem se na ni a jsem trochu zklamaná.

31.07.2021 3 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Pana Kariku řadím mezi své oblíbené spisovatele. Strach se mi z jeho knih líbil nejvíc. Perfektní horor, četla jsem převážně v noci a pak jít na záchod přes setmělý byt nebylo nic příjemného. Za každým rohem jsem viděla ty děti. :D

17.07.2021 5 z 5

Noc splněných přání Noc splněných přání * antologie

Velmi zdařilá sbírka povídek, líbily se mi skoro všechny, což se moc často nestává. Nejvíc mě zasáhla povídka Plážový romantismus. Bude to tím, že mám teď život tak trochu podobně a asi si dám radši bacha na to, co si občas přeju. :-)
Skvělá byla byla povídka Kamínek v botě, pobavila. Schrődingerův traktor mě dojal až k slzám, u Když padají hvězdy mi přeběhl mráz po zádech. I ty ostatní byly super.
Jen povídky Hovno a Krystalek Sylva mi přišly zvláštní, nejspíš jsem je nepochopila.

05.04.2024 5 z 5

Hlubina Hlubina Jozef Karika

Hlubina je příběh majora Martina Gavendy, příslušníka STB, který je povolaný do Ružomberoku, aby vyšetřil případ dvou zmizelých dětí. Karika se s tím nemaže a už od začátku mě příběh úplně pohltil. První třetina je jízda nabitá mrazivou a tísnivou atmosférou, druhá akcí a pořádnou přestřelkou a zakončí to napínavé finále ve stylu Lovecrafta. Ani chvilku jsem se nenudila, Karika je skvělý vypravěč.

11.01.2024 5 z 5

Jestli to řekneš... Jestli to řekneš... Gregg Olsen

Knížku jsemsi koupila v rámci BF u Dobrovského, nijak jsem ji nezkoumala a vůbec netušila, o co jde. Čekala jsem nějaký thriller. Takže o to víc mě dostalo, o čem to je.
Teď jsem ji dočetla a snažím se strávit, co všechno je schopný jeden člověk udělat tolika lidem okolo. Zvlášť vlastním dětem. A kolika dětem se něco podobného děje a nikdo jim nepomůže. Napsané je to trochu zdlouhavě a kostrbatě, ale to vůbec nevadí. Kniha mě dostala do kolen, občas se mi chtělo brečet. Zase dlouho nechci nic takového číst.

26.04.2023 5 z 5

Hlad / Žízeň Hlad / Žízeň Jozef Karika

Výborná dvojkniha. Četla jsem ji v originále před rokem, teď jsem si ji přečetla znovu v češtině. A líbilo se mi to snad ještě víc. Mysteriózní, napínavé, překvapivé, má to nápad. Určitě si ji za čas přečtu znovu.

01.02.2023 5 z 5

Vánice Vánice Flint Maxwell

Knihu jsem si koupila hlavně kvůli obálce, ta se mi moc líbí.
Autor píše trochu kostrbatě a často vyzradí děj dopředu, což je škoda. Ale jinak mě to celkem bavilo. Jestli hledáte knížku, u které není třeba moc soustředění, přemýšlení, prostě oddychovku po náročném dni, je tohle to pravé. Druhý díl Temná zima se povedl o trochu víc.

17.01.2023 4 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Za mě nejlepší povídková kniha od Kinga. Četla jsem ji už několikrát a určitě si ji někdy přečtu znovu.

31.07.2021 5 z 5