Na smrt ekniha

Československo roku 1928. Dva kamarádi, maturanti z Ružomberku, Žid Viktor a Němec Karel, neúmyslně zastřelí syna místního podnikatele. Viktor utíká k příbuzným do New Yorku a stává se členem mafiánské organizace Murder, Inc. Karel studuje medicínu v Mnichově a pod vedením Reinharda Heydricha se mění v oddaného stoupence nacistické ideologie. Ocitají se tak na opačných stranách rodícího se válečného běsnění… Na smrt je rozsahem a dějovým obloukem největší slovenský porevoluční román, čtenáři i kritikou vřele přijatý, propojující svět americké mafie s hrůzami nacismu. Detailně a čtivě přibližuje jak válku mafiánských rodin v Americe, tak vzestup nacismu v Německu, Noc dlouhých nožů, Křišťálovou noc, nacistické programy eutanazie, vyhlazovací operace na východní frontě, holocaust a fungování nacistických koncentračních táborů, především pak Osvětimi. Na smrt, odehrávající se v letech 1928–1945 v Československu, Německu, Spojených státech, Polsku, na Ukrajině a v Pobaltí, a vrcholící v době Slovenského národního povstání je působivou a děsivou připomínkou toho, jak málo stačí k tomu, aby z nás spadla civilizační slupka a stali jsme se krutými, bezcitnými monstry. Román Na smrt je unikátní žánrový mix historické ságy, thrilleru a hororu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444506/na-smrt-vC2-444506.jpg 4.7288
Thrillery, Literatura slovenská, Historické romány
Vydáno (ekniha), Argo

Na smrť, 2012

Kniha Na smrt

Ctenar1202
předevčírem

(+ SPOILER) Mé první setkání s autorem a musím se poklonit. To, co dokázal napsat, je neuvěřitelné. Od prvního písmenka až do posledního je kniha nadupaná napětím, násilím, propletenými osudy a čtenář se do celého příběhu zcela ponoří.

Kniha vypráví o kamarádech, kteří si spolu v dětství hráli, ale nakonec je životní křižovatky a osudy rozdělily....a proč? Protože Viktor je Žid a Karel Němec....

S Viktorem se dostaneme i do Ameriky, kam prchnul a dostal se do spárů mafie....tato část knihy mě neuvěřitelně bavila ač byla fakt hodně, hodně drsná.

Po x letech se Viktor vrací na Slovensko, ale v Evropě zuří 2. světová válka a jelikož je Viktor Žid, jeho osud je zpečetěn.

Karel odjel s rodiči do Německa a chtěl se stát lékařem. Ale i jeho osud zavedl úplně někam jinam....

Příběh z koncentračního táboru je sepsaný fenomenálně a to jsem již několik knih s touto tematikou četla. Ze stránek na čtenáře doléhá to zoufalství, strach, beznaděj...

Asi 100 stran před koncem jsem si říkala, že vím, jak celý příběh skončí....spletla jsem se. Pár stran před koncem bylo zacíleno na čtenáře tak, že ani nedýchá napětím. A konec? Dechberoucí!!!

Po dočtení jsem jen seděla a v sobě jsem měla spousty, spousty emocí.

Tahle kniha se čtenáři zaryje pod kůži a hryže a hryže. Ač je plná násilí, je napsaná úžasně a já ji všem doporučuji přečíst.

MilenaD.

Moje první kniha od Jozefa K. A myslím, že jsem vybrala dobře. Dobrodružný román se vším všudy, zbraně, drogy, láska, přátelství, a to vse na pozadí druhé světové války. Dobře se to četlo, navíc jsem vlastně zatím moc knížek od slovenského autora nečetla, takže i jeho pohled hlavně na Ružomberok byl pro mě zajímavý. Občas jsem narazila na drobnou nesrovnalost v překladu, koneckonců mně osobně by nevadilo číst knihu v originále, ale asi jsem v menšině. Ne, není to žádný literární skvost a na seznam povinné cetby určitě nepatří, ale je to poctivé řemeslo, a i to se dnes cení.

Soboll

Ještě nikdy se mi nestalo,že bych nedokázala v knize dočíst větu a přitom propuknout v pláč . V této se mi to stalo několikrát .
Díky této knize jsem zažila tolik emocí jako v žádné jiné ... naprostý šok , zhnusení,obrovská lítost a zahanbení z toho,že něčeho takového byli lidé vůbec schopni . Taková krutost a bezcitnost . Proč napříč dějinami děláme stále ta samá zvěrstva a stavíme se nad nějakou lidskou rasu ,jako kdyby nikdy nebyli lidé ?!
To zlo ,to strašné zlo ,které ta kniha obsahuje je stejně tak veliké jako byl Karlův hlad ....

_Katniss_

Kniha, která bolí. Kniha, která se mi vryla pod kůži a nedá mi spát.

Bolelo to, opravdu ano, ale jsem neskutečně vděčná za tento literární skvost. Do knížky jsem šla s tím, že tak nějak tuším, co mě čeká a že to nebude lehké.. ale tohle jsem nečekala. Kniha je velmi propracovaná, surová a na nic si nehraje. Vše je zde vykresleno bez příkras. Ukazuje nám naši krvavou a hrůzostrašnou historii. Ukazuje, že i když člověk jedná s nejlepším úmyslem tak to ne vždy stačí. V knížce je spousta násilí, brutality i týrání. Není to lehké čtení, ale pro mě jedna z nejlepších knih o 2. světové válce. Je zde skvěle vykresleno i předválečné období, politická situace, antisemitismus, ideologie. Popisuje spoustu zajímavých témat. Jednoduše knížka mi nedala spát.

Děkuji pane Kariko, díky tomuto příběhu jsem si uvědomila jak moc velké mám v životě štěstí.

nik077

No tak to bylo teda čtěníčko...

sabuska

Velmi silný příběh, několikrát jsem chtěla přestat číst. Je v ní mnoho utrpení. Nechávám si ji v knihovně ale nevím jestli budu mít sílu se k ní vrátit. Určitě doporučuji kam se hrabe Carter apod.

Jap

Špatně spím. Pořád myslím na ty hrůzy. Ještě žádná kniha mě takhle nerozcupovala. To co autor popisuje v druhé polovině a hlavně jak, bože!!! Co my lidi jsme zač, když tohle dopustíme, když tohle se z nás může stát, když tohle se doopravdy stalo. Pane Kariko, NA SMRT je román, který by měl být povinnou četbou. Pět hvězdiček je málo.

DenisaP

Knihu jsem neměla v plánu číst, ale spousta recenzí mě opravdu nalákala. Neustále se v nich opakovala slova jako: surové, drsné, brutální, děsivé. Myslím, že kdybych na knihu neslyšela tolik chvály, líbila by se mi o hodně více. Tento titul má očekávání absolutně nevyplnil. Mnoho lidí tvrdí, jak je tu do detailu vykresleno násilí a jak se některým při čtení dělalo špatně. Buď jsou ostatní čtenáři moc citliví, nebo jsem vůči násilí v této knize imunní. Těšila jsem se na popisy Mengeleho experimentů, ale více informací se o nich dozvíte v hodinách dějepisu na základní škole. Pro mě tak byla mnohem zajímavější první část, kde byla vykreslana nacistická propaganda a mafie v New Yorku.

Díky této knize jsem se alespoň poučila, že číst recenze se opravdu nevyplácí.