Lu_Si Lu_Si komentáře u knih

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

(SPOILER) Krásná kniha, která v sobě ukrývá mnoho moudrosti :) můžeme na ni nahlížet jako na pohádku nebo jako na reálný příběh s dlouhým snem na pomezí života a smrti, kdy nám podvědomí odhalí, co sami víme. Že spoustu problémů si tvoříme sami v hlavě. Že nemá cenu litovat toho, co nelze změnit. Že každý má své vlastní bolesti a starosti, jen je zvenku ne vždy vidíme a podléháme iluzi. Že sami můžeme učinit život ostatních hezčím, aniž bychom si to uvědomovali. A že čím náročnější je pro nás cesta k vysněnému cíli, tím nás dělá jeho dosažení šťastnějšimi (aneb když dostaneš pohádkový život beze snahy, není to zárukou spokojenosti). Vše zní jako klišé, ale v tomto příběhu nám to bylo tak hezky naservírováno, že nás to nutí zamyslet se (aspoň na chvíli) i nad námi samotnými :).

04.11.2023 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

(SPOILER) Tak ze Sítí jsem si sedla na zadek. Oceňuji, že se autorka nesnažila příběhy uměle natahovat a dala jim tolik prostoru, kolik potřebovaly. Z každého jsem si něco vzala. Pomohly tomu i psychologické vsuvky, které vždy shrnuly, co nám daná část příběhu ukazuje. A taky to byla emoční jízda :) V první části jsem cítila obrovský pocit úlevy, když to psycholog konečně na klientku "vybalil" a pomohl ji vidět vše jasně. V druhém příběhu mě dojalo pochopení a dobrosrdečnost pana faráře, někdo takový by se mi taky občas hodil :) A ve třetím příběhu ve mně vřel vztek, který se nakonec změnil ve velkou lítost. Protože kolem sebe vidíme spoustu příběhů, kdy se jak lusknutím prstu vše obrátí. Napsala bych klidně 10 stránek o tom, co se na knize povedlo, ale koho by to zajímalo...podtrženo sečteno - Petra Dvořáková je skvělá!

21.12.2023 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Asi poprvé, co je mé hodnocení knihy tolik vzdáleno převažujícímu názoru. Sledování vývoje vztahu, kde je spousta energie vynaložena na souboj kdo s koho namísto snahy o pochopení, mi nebylo vůbec příjemné. Dvě hvězdy dávám za to, že kniha ve mně vzbudila emoce, i když negativní a taky za to, že pro někoho může být inspirací, kudy cesta nevede.
Přečetla jsem rychle, občas jsem se vracela, abych si utřídila dialogy vzhledem k absenci uvozovek.

24.04.2023 2 z 5

Ještě není konec Ještě není konec Michal Sýkora

Pozor, obsahuje SPOILER: Po desítkách, možná stovkách detektivek jsem poprvé četla nějakou od českého autora. A rozdíl byl znát, v pozitivním smyslu. Člověk si lépe představí atmosféru letního českého venkova než lednového Stockholmu, a tím se do příběhu snáz vžije. Navíc je spolu s prostředím perfektně vykreslena, autor klade velký důraz na dobrou představitelnost a přehlednost, dávám i plus za plánek a rodokmen v úvodu knihy! Hvězda dolů je za rozuzlení, zaprvé byla scéna prvně zmiňující vraha natolik nešikovně vložena do příběhu, že člověku hned začne vrtat hlavou a po zbytek příběhu doufá, že se mýlí. Zadruhé považuji vždy trochu za podraz, když je vrahem osoba, se kterou autor čtenáře dostatečně neseznámí během příběhu. Nicméně i tak je kniha silný nadprůměr, doporučuji.

03.02.2018 4 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Moje první kniha od autora. Četla se dobře, vtáhla mě od začátku....SPOILER: Hvězda dolu za to, že v podstatě od půlky knihy je jasné, kdo je vrah, jelikož kolem nebyli jiní podezřelí.

01.07.2023 4 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Spoiler...Pro mě velké překvapení, jak umí být Radka vtipná. Celkově mi sedlo prostředí děje a vykreslení postav. Nakonec jsem 1 hvězdu stáhla za konec. Doufala jsem, že se za odměnu dočkáme příznivého rozuzlení alespoň jedné vztahové linky nebo vysětlení rozhodnutí hlavní hrdinky. Možná je mi tak vzdálena, že jsem ho jen nepochopila. Nedokázala jsem číst pasáže o čekání na smrt. Napsány byly asi pěkně a pravdivě, ale vháněly mi slzy do očí. Což je asi dobře z hlediska dovedností autorky, ale na mě moc. Moje tajné přání je, aby bylo ztilmováno a někdo dokázal zachytit Radčin kouzelný humor.

11.03.2023 4 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Hodnotím jen lehce nad průměrem. Jakmile začne autor "chrlit" jednu knihu za druhou, dá se očekávat, že se to projeví na kvalitě. Pro mě byla kniha zmatená, jelikož jsem se zrácela v postavách z minulosti. Některé byly představeny, jiné nikoli a předpokládalo se, že si je všechny pamatujem. Dle vysokého hodnocení se to ostatním čtenářům daří, mně bohužel ne. Proto jen 3 hvězdy, které jsou za vzbuzený zájem, jak vše dopadne a dějové zvraty posledních stránek.

21.01.2024 3 z 5

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Zklamání. Bylo mi líto knihu odložit, když jsem si ji koupila, ale vůbec jsem se nezačetla. Většinu času se děj nikam neposouvá, kniha je plná líčení atmosféry a prostředí, což mně osobně nesedlo. Ale to je subjektivní, jiný to může ocenit... Já čekala větší příběhovost. Rozuzlení příběhu se nachází cca v půlce knihy, proč tak brzy? A do toho zbytečné dělení knihy na části psané v 1.osobě, 3. osobě a pasáže, které s hlavní dějovou linkou neouvisí a každé jinak označené a strukturované. Atmosféra tajemma se za mě nedostavila. Líbila se mi původní myšlenka srovnání dvou katastrofických událostí a téma návratu domů, stejně jak tomu bylo u Šepotu. Za to alespoň 2 hvězdičky.

11.12.2023 2 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

(SPOILER) Tak mám dočteno a jsem ráda, že mě neodradily negativní recenze. Ve zkratce je to smutný příběh o 3 lidech, z nichž ani jeden není úplně normální a místy jsem měla problém určit, kdo z nich mi vadí víc. Přesto mě to díky nadsázce a ironii autorky bavilo. A nakonec mi sedly i přeházené kapitoly, což příběh oživilo a dobře dávalo do kontrastu události současné a minulé. V zavěru mi vlastně nejvíc vadil konec. Pokud knihu čte žena, která se s postavou hlavní hrdinky ztotožní (a těch dle recenzí není málo), mohla by jí dát autorka trochu naděje, že odvážný krok odpoutat se ji může posunout aspoň dále... tak třeba nám Radka happy end dopřeje příště.

08.11.2023 4 z 5

Dívky z trajektu Dívky z trajektu Lone Theils

Původní myšlenka asi nebyla špatná, nicméně když z 300stránkové knihy připomíná 250 letní romanci od Lenky Lancové, tak máte pocit, že jste tak trochu nalítli. Většina zásadních zvratů se přihodila v podstatě náhodou, viz propojení kufru s knihou sériových vražd. Místo propracování těchto důležitých momentů, které děj posouvají dále, věnuje autor x kapitol zápletce hlavních hrdinů a ještě dost amatérsky ... No kdyby to s tou 2lůžkovou postelí na hotelu čekal? :O a upřímně bylo těžké soucítit s hlavní hrdinkou, když při hledání spolupracovníka sériového vraha zatajuje informace policii, protože jí je vyšetřovatel prostě nesympatický... a takových doslova hloupostí je v knize spousta a rozčilovaly mě. Jedna hvězda je za celkem překvapivé rozuzlení, ale víc prostě nemohu :)

03.02.2018 2 z 5

Veronika Žilková: Dělte dvěma Veronika Žilková: Dělte dvěma Petr Macek

Veronika Žilková mě nikdy moc nezajímala a její osobnost mi nebyla moc blízká....a přesto jsem tuhle knihu četla jedním dechem a se zaujetím. Člověk ji může obdivovat, odsoudit nebo obojí, ale rozhodně se nebude nudit. Dost odvážná kniha, některá tvrzení pro mě za hranou (hlavně o těch, co tu už nejsou s námi), ale to je věc vkusu. Knihu na 100 % doporučuji!

05.03.2023 5 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Můj třetí a nejslabší Hartl (Erotikon a Prvok naopak super). Jsem zvědavá na Okamžiky štěstí.

18.01.2020 2 z 5

Dobře se dívej Dobře se dívej James Carol

Čtu to už přes 3 měsíce, a to knihu obvykle mám hotovou do týdne (leden -únor jsem zdolala 10 kousků) ... ale teď mám zásek ... vyšetřovatelé nemastní neslaní, půlka děje za mnou a nic se nestalo. Za mě nejnudnější detektivka, co jsem kdy měla v ruce....neumím odkládat nedočtené knihy, takže to nějak přelouskám, ale vidím to ještě na dlouho :(

17.06.2018 1 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Měla jsem pocit, že čtu znova Manžele odvedle. Až na to, že tady bylo tak po 30 stránkách jasné, jak to celé dopadne. --------
Spoiler -------- V poslední kapitole ještě najdete jeden zvrat, ale ten je přidán dost na sílu a vůbec nekoresponduje s vykresleným charakterem hlavní hrdinky. Každopádně je patrné, že autorka asi nemá se svýma sousedkama dobré zkušenosti :):)

20.02.2018 2 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Kniha perfektní, ani chvíli vás nenechá vydechnout. Mnohé zůstane nevyřčeno, o to více prostoru dostává představivost. Za mě i celkem uvěřitelné charaktery, jedna z nejlepších detektivek ....

02.02.2018 5 z 5

Stačilo by to na článek v časopise.

26.12.2017 1 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Tak moc dlouhé, že z počátečních 100 % jsem se s hodnocením přesunula tak na 40 %. Spousta monologů a mini epizod, které příběh nikam neposouvajá a naopak useknutý konec. Dle všeho kniha cílovku má, ale mě celkově zklamala. Přitom prostředí vykresleno věrohodně, hlavní hrdinové sympatičtí, téma folklóru zajímavé a nám blízké. Taková škoda potenciálu :(

01.12.2022 3 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Super jako vždy :)

18.01.2020 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Dobrý námět, ale naprosto jsem postrádala jakoukoli dějovou gradaci. Od chvíle, kdy byly odkryty hlavní motivy toho ústředního trapiče, tak už se děj táhnul bez větších změn. Vůbec nebyla využita otevřená linie s Ester. A absolutně nereálné dialogy a v podstatě i celý děj. Četla jsem hodně rychle, ale spíš proto, že jsem stále doufala v nějaký zvrat. A ten bohužel nepřišel....

05.05.2018 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Krása, Wilde je prostě legenda. Doporučuji i film s Colinem Firthem. Ale kniha je kniha :)

27.01.2018 5 z 5