Librorumistka Librorumistka komentáře u knih

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

O této knize bohužel musím konstatovat, že je to jedna z těch, u kterých brzy zapomenu děj. Ač námět zněl poměrně dobře, dostala jsem průměrný příběh, který ve mně nezanechal žádné hlubší pocity. Musím však podotknout, že to nemusí být tolik chyba samotné knihy, jako spíše toho, že už jsem četla více knih s podobným námětem a tento příběh bohužel nebyl v ničem zas tak netradiční. Rozhodně nemám co vytknout z hlediska historie, avšak ani postavy ani děj mi v hlavě opravdu dlouho neutkví. Za mě je to taková průměrná kniha, kterou sice mohu doporučit, protože nebyla z formálního hlediska špatná, ale zároveň mě ničím neohromila.

Všechen můj hněv Všechen můj hněv Sabaa Tahir

Tady to prostě nešlo jinak a musela jsem dát plný počet bodů ve všech aspektech, protože tahle kniha je podle mě zkrátka dokonalá. Chytla mě již od první stránky a už mě nepustila. Námět je nesmírně těžký a srdcervoucí, ale velice důležitý a originální. Postavy si získaly místo v mém srdci a já jim přála jen to nejlepší. Z dějového hlediska také nemám výtku, nenašla jsem žádné extra slabší pasáže, příběh mě stále vábil a já chtěla jen číst dál. Zároveň i styl psaní byl prostě skvostný. Romantická linka má v příběhu důležité místo a moc se mi líbila. Zkrátka a dobře, pokud jste tuhle knihu ještě nečetli, tak to rozhodně napravte, protože je to jedna z nejlepších knih, jaké jsem četla. Za mě rozhodně ano!

Polibek múzy Polibek múzy Lisa Rosenbecker

Na tuto knihu jsem se moc těšila, protože námět zněl velmi originálně a jako to pravé ořechové pro knihomoly. Nicméně nakonec jsem dostala spíše takové tuctové oddechové čtení. Postavy se mi vůbec nezapsaly hlouběji do paměti a na jejich osudech mi příliš nezáleželo. Styl psaní i romantika byly bohužel velmi průměrné. Co musím velmi pochválit je promyšlenost magického systému. Největší kámen úrazu byl děj, který obsahoval detektivní linku, jež mě příliš nenadchla a také byl občas trochu naivní. Rozhodně bych chtěla vyzdvihnout moc hezky vykreslený vztah matky a dcery, který kniha představuje. Za mě je tato kniha sice fajn, ale vyloženě číst ji nemusíte.

Hodinky od Ašera Hodinky od Ašera Zuzana Dostálová

Tak tato kniha mi bohužel příliš nesedla. Už jen začíst se mi dělalo obrovský problém a děj mě začal bavit až takřka na konci. Nechápu, jak je možné, že mi ani styl psaní v této knize nepřišel zdaleka tak dobrý jako v knize Soběstačný, i když obě knihy psala stejná autorka. Jediné téma, které jsem si z knihy odnesla, bylo neúspěšné podnikání a zadlužení, což rozhodně bylo zajímavé, ale ocenila bych, kdyby se tomu kniha věnovala více. Celkově byl za mě tento příběh velmi průměrný až podprůměrný. Doufám, že autorčina nová kniha se mi bude líbit více.

17.10.2023 3 z 5

Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech Jenni Fletcher

Tento příběh byl krásné pohlazení po duši. Děj je zasazen do prostředí plesů a bálů, hlavní postava Essie se chová na dobu netypicky, ale má svá přesvědčení, názory a působí realisticky, protože má i různé špatné vlastnosti. Styl psaní je velmi čtivý a příjemný a děj byl až na malé výkyvy stabilně zajímavý. Velké plus spatřuji v různých dobových drobnostech, které autorka do příběhu zasadila. Krásná byla také postupně se rozvíjející romantika s jednou z mých oblíbených romantických linek aneb “od nenávisti k lásce. Celkově je tato kniha skvělá, leč zapomenutelná, záležitost.

17.10.2023 4 z 5

Tak tento cestopis mě bohužel vůbec nenadchl. Myslím, že sáhnout zrovna po něm, pro mě byla špatná volba. Osobně totiž moc nemusím motorky a ani jim nerozumím, ale v této knize bylo informací o motorkách opravdu hodně, což byl největší kámen úrazu. Kniha mi přišla nedynamická, hodně se zasekávala a ani mě nepoutala. Čekala jsem více popisů zajímavého prostředí Jižní Ameriky. Nicméně opravdu to bude převážně moje osobní preference. Takže za mě je to průměrná, spíše podprůměrná kniha.

17.10.2023 3 z 5

Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů * antologie

Musím říct, že osobně povídkové sbírky moc nemusím, nicméně zde mě hodně zaujalo téma. Povídky totiž nemají takřka nic společného kromě toho, že je napsali knižní influenceři. Povídky byly velmi rozmanité a všechny byly zajímavé. Některé se mi líbily více, jiné méně, ale nebyla zde ani jedna, která by se mi vyloženě nelíbila. Nejlepší povídkou za mě rozhodně byla “Uvidíme se, těsně za ní se umístila “Všechna moje pluska. Povídky v sobě ukrývají různá důležitá témata, která k dospívání patří a ve většině z nich byla i romantická linka, přičemž právě romantika mi v knize celkově přišla slabší. Rozsah povídek je podle mě úplně ideální, každý den jsem si jednu povídku přečetla. Za mě je tohle velmi povedená (a po grafické stránce naprosto nádherná) povídková sbírka, která ukazuje, že knižní influnceři umí daleko více než jen hodnotit knihy.

Léto mezi řádky Léto mezi řádky Alena Štraubová

Tak tahle kniha byla opravdu skvělá! Léto mezi řádky nabízí letní romantiku, která má skvěle vypracované postavy a úžasné prostředí hotelu u moře. Velmi jsem ocenila to, že z knihy je cítit česká stopa, které se přenáší i do hotelu ve Španělsku a animátorského programu. Vývoj Denise mi přijde jak realistický a uvěřitelný, tak velmi citlivě napsaný. Navíc autorka umí psát skvěle, poutavě a používá zajímavé slovní obraty. Spokojení budou hlavně fanoušci queer romantiky, která je zde přítomna výrazně, avšak nenásilně. Celkově oceňuji celou knihu a věřím, že svým rozsahem i obsahem potěší mnoho dalších čtenářů.

Naše ztracená srdce Naše ztracená srdce Celeste Ng

Tak tato kniha pro mě byla obrovské překvapení! Vzhledem k tomu, že je kniha hodně odlišná od autorčiny předešlé tvorby a nesklízela příliš nadšené ohlasy, bála jsem se, zda si najde cestu do mého srdce. No a nemusela jsem se vůbec bát, kniha si tu cestu našla. Prvních několik stránek mě příliš nebavilo, ale postupně se to zlepšovalo. Zhruba od půlky se mi příběh nejen velice líbil, ale zároveň jsem se začala dozvídat více o minulosti i o tom, jak svět v knize funguje a tím si mě kniha získala ještě více. Postavy jsou zajímavé a jejich psychologie je skvěle vykreslena. Ústřední téma knihy je mrazivé a sice se jedná “jen o vizi budoucnosti, avšak vůbec bych se nedivila, kdyby se někdy naplnila. Už proto si myslím, že by se kniha měla dostat do povědomí a sloužit jako jedno velké varování světu.

Kam jsi zmizela? Kam jsi zmizela? Tillie Walden

Tento komiks (či grafický román) mě nezaujal ani tak anotací, jako spíše kresbou, která je naprosto nádherná a okouzlující. Máme zde atmosferické obrázky plné barev, které srší emocemi. Na stranách ani nemáme příliš textových bublin, což není ani třeba, protože často mluví ilustrace samy za sebe. Samotný děj měl určitě dobré pasáže a obsahoval i zajímavé myšlenky, ale moc se mi nezamlouval závan magického realismu, který čtenáře provází celou knihou, ale exkaluje především na konci příběhu. Romantika je velice jemná, nenásilná, avšak je jí zde opravdu jen málo. Celkově se jedná o originální grafický román, který díky nádhernému grafickému zpracování zkrátka nesmíte minout!

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Tato kniha má rozhodně zajímavý námět, protože přeci jen nakouknout do zákulisí toho, jak vypadá život české farářky je rozhodně lákavé, nicméně musím konstatovat, že samotný námět byl za mě spolu s tím, jak byl příběh namluven, na knize to nejlepší. Kniha totiž obsahovala pasáže s osobními zážitky autorky, ale také části, kde se autorka věnovala určitému tématu, jejímu pohledu na něj a byla zde třeba i kázání. Osobně mě tyto “rozmanité doplňující části bavily mnohem více, než samotné zážitky. Umím si tedy představit, že kdyby autorka sepsala pouze tyto své myšlenky, zaujala by mě četba mnohem více. Musím tedy konstatovat, že pro mě je tato kniha někde na pomezím mezi “líbila se mi a “nelíbila se mi.

Dej tomu šanci Dej tomu šanci Emma Lord

Tento příběh si rozhodně získá srdce každého, kdo miluje film Mamma mia či jiné muzikály. Není to však jediný zajímavý prvek, protože kamarád hlavní postavy má zálibu v geocachingu, kterému se zde také dostává hodně prostoru. Místy je příběh trochu naivní a předvídatelný, nicméně má v sobě jisté kouzlo. Postavy byly fajn, ale občas mi přišlo, že se nechovají příliš realisticky. Zároveň mě trochu zklamala romantická linka, která si za mě zasloužila více péče. Teď to sice vypadá, že knihu spíše haním, nicméně až na těchto pár výtek se mi opravdu velice líbila. Byla čtivá, poutavá a velmi oddechová. Nebyla to jen nudná romantika, ale obsahovala i zajímavé zápletky a prvky. Za mě je to rozhodně skvělé letní čtení.

17.10.2023 5 z 5

Orange. Kniha první Orange. Kniha první Ičigo Takano (p)

Hlavní předností této romantické mangy ze střední je rozhodně její originální námět, který zavání magickým realismem. Většina postav bohužel není příliš výrazná, ale i tak mi byly sympatické. Děj byl trochu slabší, nepříliš dynamický, avšak rozhodně nelze říct, že by nebyl poutavý. Vizuál mangy je moc pěkný, detailní a v bublinách se dá dobře orientovat. Romantiky je zde však jako šafránu, což je podle mě škoda. Bez čeho bych se rozhodně obešla, je krátká jiná manga na konci knihy, která se mi vůbec nelíbila.

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Tato kniha strhla na internetu poněkud bouřlivou debatu, ke mně se však naštěstí žádné spoilery před čtením nedostaly a jsem za to moc ráda, protože pokud bych o knize věděla něco více, rozhodně by na mě tolik nezapůsobila. Knihu jsem poslouchala v audioverzi, což mohu všem jen a jen doporučit. Až někdy do půlky knihy jsem byla z děje poněkud zmatená, nicméně ke konci jsem všemu začala pořádně rozumět. Konec byl pro mě poněkud překvapivý a tak trochu nepříjemný. Postavy mi přišly dobře napsané a ústřední téma, které se v knize řeší, bylo rozhodně znepokojivé a skvěle zvolené. Za mě tato kniha určitě ano!

17.10.2023 5 z 5

Tak tahle kniha za mě určitě ne! Podle názvu jsem čekala milou oddechovku s atmosférou Paříže a se sympatickou hlavní postavou, která bude mít ráda knihy a kávu. Ani jednoho jsem se však nedočkala. Kniha mě hned na začátku zaskočila, ale řekla jsem si, že kniha i tak může být dobrá. Bohužel ne Největší problém pro mě byly postavy, především Diane, která je extrémně nesympatická a toxická ke všem ve svém okolí. Příběh jako takový byl až na prvních třicet stránek více méně o ničem a ani romantika se tu nepovedla. Tohle byl za mě bohužel opravdu velký přešlap a bohužel vám jí určitě doporučit nemůžu.

17.10.2023 odpad!

Marta v roce vetřelce Marta v roce vetřelce Petra Soukupová

Tato kniha je za mě bohužel jedno velké zklamání. Autorčiny ostatní knihy zbožňuju, ale tato je napsaná naprosto jiným stylem. Jedná se o jednu z jejích starších knih a musím říct, že se to na ní opravdu podepsalo. Kniha je napsána velmi sečně a hovorově formou deníku hlavní postavy, která si mě vůbec nezískala. Marta je za mě typickou mladou dívkou, která se vůbec nechová zodpovědně a přišla mi velmi průhledná. Děj mě bohužel také nezaujal a celkově jsem si čtení zkrátka a jednoduše neužila. Nemohu říct, že by to byla vyloženě strašná kniha, měla pár světlých pasáží a zajímavých aspektů, ale bohužel jich bylo jako šafránu. Tohle za mě bohužel ne.

17.10.2023 2 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Na tuto knihu jsem si brousila zuby už nějakou dobu a měla jsem od ní veliká očekávání, která byla naštěstí naplněna. Největší předností celého příběhu je romantická linka “od předstíraného vztahu ke skutečné lásce, která je zasazena do netypického vědeckého prostředí. Hlavní postavy jsou neotřelé, je mezi nimi cítit opravdová chemie a navíc jsou interakce mezi nimi často velmi zábavné. Kniha je takovou pravou romantickou komedií, kterou si umím představit i zfilmovanou. Je to oddechové příjemné čtení, přičemž děj je sice předvídatelný, ale většina čtenářů to knize stejně odpustí. Velkým plusem je i zapojení tabuizovaného tématu, které v knize hlavní postava řeší. Rovnou ale upozorňuji, že milostné scény jsou trochu ve stylu Zapaty, které mi sice vůbec nevadily, ale nemusí to být váš šálek kávy.

17.10.2023

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Tato kniha je žánrově obtížně zařaditelná. Máme zde dvě dějové linky, jedna se odehrává v období druhé světové války, ta druhá se odehrává v současnosti. Za mě byla rozhodně zajímavější linka z minulosti, protože mi postavy z ní více přirostly k srdci a zároveň mi přišla napínavější. Musím ocenit propojení obou linek i originální námět, navíc i konec je zároveň dojemný i realistický. Vytkla bych však, že některé pasáže se více táhnou a umím si představit, že by knize trocha proškrtání neublížilo. Zároveň jsem od knihy čekala trochu více romantiky, která by si trošku více prostoru rozhodně zasloužila. Nicméně celkově je to zajímavá kniha, která čtenáře chytne za srdce.

Past na knihomolku Past na knihomolku Emma Hart

Tak tahle kniha pro mě byla obrovským zklamáním. První díl z této série byl za mě skvělé, oddechové a návykové čtení, nicméně tato kniha mi nic dobrého bohužel nepředala. Největší problém jsem měla s Holley, která je takřka úplně stejná, jako hlavní postava předešlé knihy. V tomto ohledu mi přišlo, že autorka tak trochu vykrádá sama sebe a tvoří postavy jako přes kopírák. Děj knihy byl sice odlišný, ale rozhodně mi nepřišel tak vábivý a ve čtení se mi posouvalo špatně. Romantika nebyla úplně špatná, ale skrze postavy si mě také nezískala. Celkově jsem z knihy necítila tu potřebnou dávku chemie, kterou chci během čtení romantických knih zažívat. Za mě toto byla průměrná až spíše podprůměrná kniha.

02.08.2023 2 z 5

Kateřina v říši kimči Kateřina v říši kimči Kateřina Kang

Tento komiks je jen takovou malou jednohubkou, díky které se však může čtenář dozvědět něco málo o životě v Jižní Koreji. Některé stripy jsou čistě vtipné, jiné až hraničí s edukativností. Grafické provedení je velice jednoduché a texty jsou psané ručně a občas jsem měla problém s čitelností písma. Dále bych vytkla, že některé obrázky se v knize opakují. Poslední problém jsem měla s rozeznáváním postav, které se v průběhu komiksu měnily a to mě mátlo. Jinak to však byl fajn komiks, jehož čtení jsem si užila.

02.08.2023 4 z 5